Τι ισχυει τελικα με τα ετη και τα μαθηματα?

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Τι ισχυει τελικα με τα ετη και τα μαθηματα?

Post by Dantε »

Μιας και δεν εχει παρει παρομοιο θεμα το ματι μου για να μου λυσει τις αποριες,τελικα τι ισχυει σε εμας για τα ετη για τα μαθηματα?Εχουμε 2ν ετη η ν+2?βγαλανε κατι που εαν δεν περασεις μαθημα 3 φορες περνας επιτροπη.ισχυει η μπα?γενικα τι παιζει?γιατι ο καθενας λεει το δικο του!
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Τι ισχυει τελικα με τα ετη και τα μαθηματα?

Post by ιστορικός mech-eng »

απ οτι εχω καταλαβει για οσους οταν ψηφιστηκε ο νομος βρισκονταν στο πεμπτο ετος ή σε μεγαλυτερο εχουν το ν+2 (βεβαια δεν γνωριζω τι θα γινει εαν καποιος βρισκονταν απο 7 και πανω) για ολους τους αλλους που βρισκονταν στο μεσο των σπουδων τους ισχυει το 2ν.
βεβαια παιζει να μην το χω καταλαβει και καλα ,αλλα κατι τετοιο θυμαμαι απ οταν ειχα ρωτησει/διαβασει και γω.
παντως σχετικα με τον νεο νομο καποιες διαταξεις εχουν εφαρμοστει και αλλες οχι ,οποτε αυτο με τις επιτροπες δεν το νομιζω να εχει εφαρμοστει γιατι δεν εχω ακουσει κανενα συμβαν τετοιο
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι ισχυει τελικα με τα ετη και τα μαθηματα?

Post by lakers4life24 »

Dantε wrote:βγαλανε κατι που εαν δεν περασεις μαθημα 3 φορες περνας επιτροπη.ισχυει η μπα?γενικα τι παιζει?
σιγα μην σε βαζουν να περπατησεις και στο πρασινο μιλι και να σε σκοτωσουν στην ηλεκτρικη καρεκλα....ασε κι απο τετοιες μαλακιες μπολικες εχω ακουσει.....τιποτα απ αυτα δεν εφαρμοζεται οπως τπτ δεν εφαρμοζεται και σ αυτη τη χωρα απο υγιεις κανονισμους ποσο μαλλον απο παπαριες
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι ισχυει τελικα με τα ετη και τα μαθηματα?

Post by who »

Το ν+2 ισχύει για τους πρωτοετείς. Για τους υπόλοιπους το 2ν. Για όσους έχουν συμπληρώσει ή ξεπεράσει το 2ν, υπάρχει παράταση μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2013-14. Αυτό θυμάμαι εγώ.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Τι ισχυει τελικα με τα ετη και τα μαθηματα?

Post by ιστορικός mech-eng »

who wrote:Το ν+2 ισχύει για τους πρωτοετείς. Για τους υπόλοιπους το 2ν. Για όσους έχουν συμπληρώσει ή ξεπεράσει το 2ν, υπάρχει παράταση μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2013-14. Αυτό θυμάμαι εγώ.
παιζει να ισχυει ,αυτο που λες μου φαινεται πιο λογικο.
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Τι ισχυει τελικα με τα ετη και τα μαθηματα?

Post by cgkr »

Dantε wrote:βγαλανε κατι που εαν δεν περασεις μαθημα 3 φορες περνας επιτροπη.ισχυει η μπα?
Απ ότι θυμάμαι από όταν είχα διαβάσει το νομοσχέδιο, αν κοπείς 3 φορές σε ένα μάθημα έχεις την επιλογή να το δώσεις παρουσία επιτροπής πχ στην περίπτωση που έχεις προηγούμενα με τον καθηγητή και σε κόβει άδικα.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Τι ισχυει τελικα με τα ετη και τα μαθηματα?

Post by sid »

lakers4life24 wrote:
Dantε wrote:βγαλανε κατι που εαν δεν περασεις μαθημα 3 φορες περνας επιτροπη.ισχυει η μπα?γενικα τι παιζει?
σιγα μην σε βαζουν να περπατησεις και στο πρασινο μιλι και να σε σκοτωσουν στην ηλεκτρικη καρεκλα....ασε κι απο τετοιες μαλακιες μπολικες εχω ακουσει.....
Αγγελική, δεν είναι η αγάπη αγγελία,
δεν είναι είδηση για τις εφημερίδες,
είναι στα μάτια μου και στην καρδιά μελαγχολία,
που δεν την ένιωσες ποτέ και δεν την είδες
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Τι ισχυει τελικα με τα ετη και τα μαθηματα?

Post by Kuchiki_Byakuya »

Δεν πρόκειται να εφαρμοστεί τίποτα.
cgkr wrote:Απ ότι θυμάμαι από όταν είχα διαβάσει το νομοσχέδιο, αν κοπείς 3 φορές σε ένα μάθημα έχεις την επιλογή να το δώσεις παρουσία επιτροπής πχ στην περίπτωση που έχεις προηγούμενα με τον καθηγητή και σε κόβει άδικα.
Αυτό είναι σίγουρο. Ισχύει νομικά αλλά πρέπει να διαβάσεις το νόμο ο ίδιος για να δεις που πρέπει να υποβάλεις την αίτηση αλλά, γιατί κανένας (από επίσημα χείλη) να σου πει ή να δώσει ξεκάθαρη απάντηση.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Argonaut
Sergeant
Sergeant
Posts: 23
Joined: Mon Sep 26, 2011 9:25 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Τι ισχυει τελικα με τα ετη και τα μαθηματα?

Post by Argonaut »

Dantε wrote:Μιας και δεν εχει παρει παρομοιο θεμα το ματι μου για να μου λυσει τις αποριες,τελικα τι ισχυει σε εμας για τα ετη για τα μαθηματα?Εχουμε 2ν ετη η ν+2?
Νόμος 4009/2011 για την ανώτατη παιδεία (ΦΕΚ Α 195 – 6 Σεπτ. 2011)
(Εδώ διατίθεται από το Εθνικό Τυπογραφείο: http://www.et.gr/index.php?option=com_w ... 04&lang=en )

Στον εν λόγω νόμο, επειδή πολλά λέγονται, για διαγραφή γίνεται λόγος μόνο στο άρθρο 33, παρ. 2:

O φοιτητής εγγράφεται στη σχολή στην αρχή κάθε εξαμήνου σε ημερομηνίες που ορίζονται από τον κοσμήτορα. Αν δεν εγγραφεί για δύο συνεχόμενα εξάμηνα, διαγράφεται αυτοδικαίως από τη σχολή . Για τη διαγραφή εκδίδεται διαπιστωτική πράξη από τον κοσμήτορα.

Νομίζω είναι σαφές. Προσωπικά μάλιστα η διάταξη με βρίσκει σύμφωνο – αν κάποιος είναι τόσο αδιάφορος σχετικά με το ότι φοιτά σε κάποια σχολή (διότι χωρίς εγγραφή, δεν παίρνει βιβλία, δεν αξιολογείται κλπ, δεν είναι ότι το "ξέχασε"), είναι άξιος της μοίρας του.

Τώρα, για το περίφημο v+2! Φυσικά ο νόμος δεν αναφέρεται σε "ν", αλλά θα τα συμπυκνώσω με βάση τη διάταξη 11α του άρθρου 13 και τη μεταβατική διάταξη 9 του άρθρου 80. Επειδή γίνεται αναφορά σε εξάμηνα, έχουμε:

Έστω ν τα εξάμηνα που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών (για τις σχολές του ΕΜΠ, ισχύει ν=10). Τότε, εκτός κι αν πληρούν τους όρους που θέτει ο Οργανισμός του Ιδρύματος (ΕΜΠ), δεν μπορούν να εγγραφούν και συνεπώς χάνουν τη φοιτητική τους ιδιότητα,

- από τη λήξη του ακαδ. έτους 2013-2014, όσοι φοιτούν για εξάμηνα >= 2ν+4, στο τέλος του ακαδ. έτους 2011-2012 (Ιούλιο 2012).
- από τη λήξη του 2014-2015, όσοι φοιτούν για εξάμηνα >= ν+4 τον Ιούλιο του 2012
- μόλις συμπληρώσουν εξάμηνα φοίτησης, όσοι φοιτούν για εξάμηνα <ν+4 τον Ιούλιο του 2012 (δλδ όσοι είναι πριν το πτυχίο ή 1 χρόνο στο πτυχίο)
- μόλις συμπληρώσουν ν+4, όσοι εισαχθούν από φέτος το Σεπτέμβρη (ακαδ. έτος 2012-2013).

Κοινώς, όσοι είναι τώρα φοιτητές στο ΕΜΠ μέχρι το 5ο έτος και όσοι δεν έχουν κλείσει χρόνο στο πτυχίο, μπορούν να φοιτούν τουλάχιστον για 10 συνολικά χρόνια.

Άλλο σημαντικό είναι αυτό το "εκτός αν". Στα περισσότερα ΑΕΙ/ΤΕΙ, δεν έχει αρχίσει καν να εφαρμόζεται ο νόμος σε σημαντικές του διατάξεις (Συμβούλια Διόκησης κλπ), και δεν έχει θεσπιστεί ο Οργανισμός (άρθρο 5), που θα ρυθμίζει θέματα σπουδών, διοίκησης, οικονομικής διαχείρησης κ.α. , στο πλαίσιο του νόμου.

Έστω όμως ότι μετά τις εκλογές, δεν αποσύρει η Κυβέρνηση το νόμο κι αρχίζει σταδιακά να εφαρμόζεται. Τότε θα ήταν μέσα στο πλαίσιο του νόμου, θεωρώ, να πει π.χ. το ΕΜΠ, μέσω του Κανονισμού: "Όσοι φοιτητές συμπληρώνουν 2 χρόνια στο πτυχίο, μπορούν να συνεχίσουν για άλλα 3 χρόνια, αρκεί να χρωστάνε λιγότερο από 10 μαθήματα" αλλά δε θα μπορούσε να πει : "Συνεχίζουν όλοι ανεξαιρέτως μετά τα 7 χρόνια (ν+4), για άλλα 3 χρόνια", διότι ο Νόμος λέει ότι πρέπει να υπάρχει κάποιος όρος, αλλιώς δεν έχει νόημα, είναι σα να λέει "μέχρι ν+10 η φοίτηση".

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός! Η απάντησή λοιπόν στο ερώτημά σου εξαρτάται: 1ον) από το αν είσαι στο πτυχίο 2ον) από το πόσα χρόνια είσαι στο πτυχίο και γ) από τον Κανονισμό του ΕΜΠ, που ακόμη δεν έχει θεσπιστεί!
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”