Κίνημα Κατά της κατάληψης στην ΑΣΟΕE

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
LindemannWeierstrass
Captain
Captain
Posts: 124
Joined: Sun Sep 04, 2011 1:54 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Male
Location: Oxford, United Kingdom

Κίνημα Κατά της κατάληψης στην ΑΣΟΕE

Post by LindemannWeierstrass »

Το κίνημα «οργανώθηκε» μέσω του Facebook από παιδιά που θέλουν να παραμείνει ανοικτό το Πανεπιστήμιο. Όρθωσαν το ανάστημά τους απέναντι στην τρομοκρατία των κομματικών νεολαιών και των ακραίων ομάδων. Και... παραλίγο να κερδίσουν!

Έχασαν χτες για λίγες ψήφους. Στην αρχή δεν πίστευαν ότι θα κατόρθωναν να περάσουν καν τις πύλες της σχολής για να ασκήσουν το δημοκρατικό τους δικαίωμα. Όχι γιατί η άποψή τους δεν είχε ανταπόκριση, αλλά διότι στα σύγχρονα ελληνικά πανεπιστήμια η δημοκρατία μετριέται πολλές φορές με την δύναμη των μπράτσων.

Τώρα ετοιμάζονται για την επόμενη γενική συνέλευση. Είναι αποφασισμένοι να κερδίσουν. Είναι αποφασισμένοι να ανοίξουν το σχολείο τους και να στείλουν στο ταμείο ανεργίας όλα εκείνα τα κομματόσκυλα που έχουν κάνει επάγγελμα τον συνδικαλισμό.

Ποιος φαντάζεστε ότι ήταν απέναντί τους; Ποιον είχαν να αντιμετωπίσουν; Την κομματική νεολαία του ΠΑΣΟΚ! Ο κ. Σαμαράς τόλμησε και διέγραψε τους υβριστές στην δική του νεολαία. Ίσως είναι καιρός και για το ΠΑΣΟΚ να πάρει τις δικές του αποφάσεις.

Η απόπειρα στην ΑΣΟΕΕ έχει ιδιαίτερη σημασία. Αν τα παιδιά πετύχουν, τότε θα βρουν μιμητές και στα άλλα σχολειά. Και θα τελειώνουμε, επιτέλους, με το απαράδεκτο θέαμα των κλειστών Πανεπιστημίων, των κλειστών λυκείων και γυμνασίων.

Μπορεί κάποιος να διαφωνεί. Μπορεί να έχει μία διαφορετική άποψη. Δεν θα πετύχει κάτι με το να κλείσει το σχολείο του. Τα αποτελέσματα της δήθεν προοδευτικής αντίληψης διαφόρων «επαναστατικών ομάδων» τα βιώνουμε ήδη. Δεν θέλουμε άλλη τέτοια «αγωνιστικότητα». Δεν θέλουμε την γνώση όμηρο στα χέρια τραμπούκων.

Τα παιδιά που αποφάσισαν να κινητοποιηθούν μέσω του διαδικτύου δεν είναι κομματικοποιημένα, ανεξάρτητα από το αν κάποιοι σπεύσουν να τους κολλήσουν ταμπέλες. Είναι παιδιά. Κι αυτό είναι το όμορφο. Δεν έχουν ακόμη προλάβει να «κάψουν» τα όνειρά τους μέσα στη γρήγορη και εύκολη διαδρομή που τους υπόσχεται το κομματικό κατεστημένο.

Κύριε Παπανδρέου, κύριε Σαμαρά, μην απορείτε. Τα παιδιά που υπερασπίζονται σήμερα το Πανεπιστήμιο του χτες είναι τα δικά σας παιδιά. Εσείς δημιουργήσατε αυτό το τέρας. Τα άλλα παιδιά, εκείνα που δεν έχουν μεγαλώσει στους κομματικούς σας σωλήνες, θέλουν έναν διαφορετικό κόσμο, μακριά και πέρα από τα δικά σας στερεότυπα. Το ήθελαν και χτες, αλλά δεν τολμούσαν να το διεκδικήσουν. Τώρα μαθαίνουν ότι η οργάνωση μέσω του facebook είναι αρκετή για να διαλύσει τις δικές σας σκληρές, πολυδύναμες και πολυδαίδαλες κομματικές οργανώσεις. Σας πρόλαβαν κι εδώ...

Θανάσης Μαυρίδης
Πηγή:www.capital.gr

Μπράβο στα παιδιά αυτά, τώρα μήπως είναι καιρός να ακολουθήσουμε κι εμείς το παράδειγμά τους?
Graduate student at: Centre for Doctoral Training in Partial Differential Equations (Analysis and Applications) - University of Oxford.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Κίνημα Κατά της κατάληψης στην ΑΣΣΟΕ

Post by Kitharistas »

κάποιος το είπε και στο ανεξάρτητο πλαίσιο που συζητιέται να κατέβει στους μηχανολόγους στο αντίστοιχο τόπικ.. πολύ καλή κίνηση
Rock on buddies...
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Κίνημα Κατά της κατάληψης στην ΑΣΟΕE

Post by ιστορικός mech-eng »

πολυ καλη κινηση απο μη κομματικοποιημενους φοιτητες.
επιτελους ισως εφτασε η ωρα να γινουμε ενεργοι πολιτες και οχι φερεφωνα συμφεροντων.

αν και πιστευω οτι η καταληψη ειναι ακραιο μεσο εκφρασης της αντιθεσης σε κατι και οτι αποτελει την τελευταια μεθοδο ,ειμαι της αποψης οτι ισως η μοναδικη περιπτωση που αξιζει να κλεισει ενα ιδρυμα ειναι αυτη που βιωνουμε αυτη την στιγμη ΩΣΤΩΣΟ,εχουμε απαξιωσει τοσο πολυ τα ιδια μας τα πανεπιστημια με τις τοσες ανουσιες καταληψεις που ειλικρινα δεν αξιζει τον κοπο πια αλλη καταληψη!
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Κίνημα Κατά της κατάληψης στην ΑΣΟΕE

Post by Robocop »

Ο Θανάσης Μαυρίδης είναι καραγκιόζης.

Αγωνιστείτε γιατί σε λίγο καιρό δεν θα μπορούμε ούτε να αναπνεύσουμε χωρίς να πληρώσουμε! Θα χάσετε μια εξεταστικη και τι έγινε; Το δίλημμα είναι μια εξεταστική ή δουλειά με δικαιώματα, μια εξεταστική ή δωρεάν πανεπιστήμια και για τα παιδιά μας. Μην ψαρώνετε και μην ακούτε μαλακίες από ανθρώπους που προσεύχονται να καταργηθεί το "Δημόσια Δωρεάν Παιδεία", το άσυλο και σειρά άλλα πράγματα που δεν τους επιτρέπουν να μεγιστοποιήσουν περισσότερο τα κέρδη τους εις βάρος μας.

Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ έχουν αποδείξει τι είναι χρόνια τώρα. Η πολιτική τους εξυπηρετεί τα συμφέροντα των λίγων και ποδοπατάει-συνθλίβει-διαλύει τη ζωή όλων των υπολοίπων. Δεν θα μπορούσε να ναι αλλιώς για την Παιδεία. Για να δανειστώ και μια φράση από το Νίκο τον Μπογιόπουλο "είναι η πολιτική που κάνει πλούσιο τον Λάτση, τον Βαρδινογιάννη, τον Μπόμπολα, τον Βγενόπουλο, τον Κόκκαλη, τον Κυριακού και όλους τους υπόλοιπους"

User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Κίνημα Κατά της κατάληψης στην ΑΣΟΕE

Post by eΝy »

Robocop wrote: ή δωρεάν πανεπιστήμια και για τα παιδιά μας
Προσωπικά τα παιδιά μου δεν θα τα αφήσω να διαπράξουν τα λάθη που έκανα εγώ. Βγάλαμε 19,0 στο Λύκειο και αποδειχτήκαμε και οι ΜΑΛΑΚΕΣ της υπόθεσης: 7 χαμένα χρόνια στο Ελληνικό ΜΠουρδέλο χωρίς ΚΑΜΙΑ ουσιαστική γνώση ή επένδυση τέλωσπάντων για το μέλλον, και BONUS άλλος 1 πεταμένος χρόνος στη Σάμο να με κυνηγάνε οι ΕΠΟΠ επειδή είχα ξεκούμπωτες τις τσέπες μου. FML

ΑΝ στα 40-50 μου αποφασίσω για τους xyz λόγους να γυρίσω στην Μπανανία, το μόνο βέβαιο είναι ότι θα στείλω τα παιδιά μου να σπουδάσουν έξω (όπως θα πρεπε να είχα κάνει εγώ, ο ΜΑΛΑΚΑΣ του 19,0/20 ) ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα πλένουν πιάτα για να συντηρηθούν αν εγώ δεν έχω καταφέρει μέχρι τότε τίποτα στη ζωή μου.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Κίνημα Κατά της κατάληψης στην ΑΣΟΕE

Post by Minus »

eΝy wrote:
Robocop wrote: ή δωρεάν πανεπιστήμια και για τα παιδιά μας
Προσωπικά τα παιδιά μου δεν θα τα αφήσω να διαπράξουν τα λάθη που έκανα εγώ. Βγάλαμε 19,0 στο Λύκειο και αποδειχτήκαμε και οι ΜΑΛΑΚΕΣ της υπόθεσης: 7 χαμένα χρόνια στο Ελληνικό ΜΠουρδέλο χωρίς ΚΑΜΙΑ ουσιαστική γνώση ή επένδυση τέλωσπάντων για το μέλλον, και BONUS άλλος 1 πεταμένος χρόνος στη Σάμο να με κυνηγάνε οι ΕΠΟΠ επειδή είχα ξεκούμπωτες τις τσέπες μου. FML

ΑΝ στα 40-50 μου αποφασίσω για τους xyz λόγους να γυρίσω στην Μπανανία, το μόνο βέβαιο είναι ότι θα στείλω τα παιδιά μου να σπουδάσουν έξω (όπως θα πρεπε να είχα κάνει εγώ, ο ΜΑΛΑΚΑΣ του 19,0/20 ) ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα πλένουν πιάτα για να συντηρηθούν αν εγώ δεν έχω καταφέρει μέχρι τότε τίποτα στη ζωή μου.

+10000

και επισης με την καταληψη ξανα δεν θα επιτευχθει τιποτα

περα βεβαια απο την παραταση των μπανιων.

πανεπιστημιο κομματικο και αποκομμενο απο τη βιομηχανια= Ενα Μπουρδελο Παραπανω (ΕΜΠ)
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Κίνημα Κατά της κατάληψης στην ΑΣΟΕE

Post by sid »

Robocop wrote: Για να δανειστώ και μια φράση από το Νίκο τον Μπογιόπουλο "είναι η πολιτική που κάνει πλούσιο τον Λάτση, τον Βαρδινογιάννη, τον Μπόμπολα, τον Βγενόπουλο, τον Κόκκαλη, τον Κυριακού και όλους τους υπόλοιπους"
Ξέχασε τον Μπογιόπουλο
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Κίνημα Κατά της κατάληψης στην ΑΣΟΕE

Post by Robocop »

all. koukoulofloros wrote: Ξέχασε τον Μπογιόπουλο
Έτσι απλά;
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”