Ελατηριο

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
Agiaksitelamon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 68
Joined: Mon Oct 03, 2011 5:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Ελατηριο

Post by Agiaksitelamon »

παιδια χρειαζομαι λιγη βοηθεια(απεγνωσμενα μαλλον).πως φτιαχνονται ελατηρια στο sw??
User avatar
kage21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 28, 2010 12:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Hidden village in the New World

Re: Ελατηριο

Post by kage21 »

Ακου τι κανω εγω οπως μου το εμαθαν...(Don ftw)
Κανε στο sketch σου δυο κυκλους των οποιων τα κεντρα να ειναι μια καποια κατακορυφη αποσταση μεταξυ τους(τον εναν κατω απο τον αλλο δηλαδη με καποια αποσταση).Δεξια τους κανε μια ευθεια κατακορυφη.Κανε exit sketch και διαλεξε απο τα features το swept boss/base.Στο profile βαλε εναν απο τους κυκλους (εγω εβαλα τον πανω αλλα δεν παιζει ρολο).Στο path διαλεξε την ευθεια...εκει θα σου βγαλει ενα κουτακι με επιλογες...διαλεξε το open loop.Στα options που θα εχεις αριστερα στο orientation/twist type διαλεξε το twist along path και στο define by διαλεξε turns...το νουμερο που θα συμπληρωσεις απο κατω θα ειναι ο αριθμος των σπειρων...προσοχη ομως,αναλογα με την αποσταση των κυκλων και τη διαμετρο τους θα εχουν εναν μεγιστο αριθμο σπειρων...αν το ξεπερασεις το σχεδιο εξαφανιζεται...μην παθεις κοκομπλοκο..
Tomorrow will take us away
Far from home
No one will ever know our names
But the bards' songs will remain...
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Ελατηριο

Post by SlasherG »

10 people found this answer useful..
kage21 wrote:Ακου τι κανω εγω οπως μου το εμαθαν...(Don ftw)
Κανε στο sketch σου δυο κυκλους των οποιων τα κεντρα να ειναι μια καποια κατακορυφη αποσταση μεταξυ τους(τον εναν κατω απο τον αλλο δηλαδη με καποια αποσταση).Δεξια τους κανε μια ευθεια κατακορυφη.Κανε exit sketch και διαλεξε απο τα features το swept boss/base.Στο profile βαλε εναν απο τους κυκλους (εγω εβαλα τον πανω αλλα δεν παιζει ρολο).Στο path διαλεξε την ευθεια...εκει θα σου βγαλει ενα κουτακι με επιλογες...διαλεξε το open loop.Στα options που θα εχεις αριστερα στο orientation/twist type διαλεξε το twist along path και στο define by διαλεξε turns...το νουμερο που θα συμπληρωσεις απο κατω θα ειναι ο αριθμος των σπειρων...προσοχη ομως,αναλογα με την αποσταση των κυκλων και τη διαμετρο τους θα εχουν εναν μεγιστο αριθμο σπειρων...αν το ξεπερασεις το σχεδιο εξαφανιζεται...μην παθεις κοκομπλοκο..
As well as this one:
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
Agiaksitelamon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 68
Joined: Mon Oct 03, 2011 5:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ελατηριο

Post by Agiaksitelamon »

Εχω 2 προβληματακια:η ευθεια πρεπει να ειναι κατακορυφη στα επιπεδα των κυκλων ή πρεπει να ανηκει σε καποιο απ αυτα? :? :? (δοκιμασα το πρωτο που λεω και εβγαλα ενα ελατηριο με παχος χαρτιου :| :| )ποιο το νοημα των 2 κυκλων?(στο βιντεο του kage φαινεται μονο ενας).Επισης κατι αλλο, επειδη το ειδος ελατηριου που θελω(η μαλλον θα προσπαθησω να κανω :) )εχει 'μαζεμενες' σπειρες στην αρχη και στο τελος. αυτο γινεται να υλοποιηθει?(ευκολα εννοω γιατι το αν γινεται ειναι σιγουρο :lol: ) αν οχι καλως.

Υ.Γ:ποσο μου την δινει οταν νομιζεις οτι τα εχεις κανει σωστα και το sw χτυπαει λαθος :evil: :evil:

Ευχαριστω πολυ.
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Ελατηριο

Post by SlasherG »

Τι δεν έπιασες βρε? :oops:

Η γραμμή ειναι ο άξονας του ελατηρίου, οπότε καλό θα ήταν θα είναι τα δύο σχήματα συνεπίπεδα, ή δοκίμασε να τα φτιάξεις με 3D Sketch..

Οι μαζεμένες σπείρες επιτυγχάνονται, είτε αυξάνοντας τον αριθμό τους από τις επιλογές, είτε μειώνοντας το μήκος της γραμμής..

Και το βιντ το ανέβασε ο SlasherG.. Δοκίμασε με έναν κύκλο..
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ελατηριο

Post by Kitharistas »

Άλλο λέει, θέλει μαζεμένες σπείρες στην αρχή και στο τέλος αλλά στην μέση πιο αραιές? Σωστά? Για να το κάνεις αυτά απλά θα φτιάξεις 3 ελατήρια το ένα πάνω στο άλλο με τον τρόπο που σου λένε τα παιδιά πιο πάνω, απλά το καθένα θα έχει άλλα χαρακτηριστικά ;)

Όταν φτιάχνεις τα features κοίτα να έχει επιλεγμένο το merge option και το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ενιαίο ;)
Rock on buddies...
Agiaksitelamon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 68
Joined: Mon Oct 03, 2011 5:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ελατηριο

Post by Agiaksitelamon »

ναι αυτο εννουσα
User avatar
kage21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 28, 2010 12:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Hidden village in the New World

Re: Ελατηριο

Post by kage21 »

Καλο θα ηταν να το διευκρινιζες απο την αρχη...παντως ειναι ευκολο,καντο οπως λεει ο Κιθ.Αν δε σου βγει μπορω να σου κανω ενα και να στο στειλω(καλο θα ηταν ομως να το κανεις πρωτα μονος σου).Αν και πιστευω οτι μεχρι να γυρισω σπιτι θα με εχει προλαβει ενας απο τους απο πανω...(εξαρταται απο την ορεξη τους...)
Tomorrow will take us away
Far from home
No one will ever know our names
But the bards' songs will remain...
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”