Παραιτηθηκε ο Μπεργελες?

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Παραιτηθηκε ο Μπεργελες?

Post by who »

Εντάξει, μεταξύ μας, θα 'ταν πολύ ηλίθιο να βρίζουμε ή να ειρωνευόμαστε το επιστημονικό έργο του Μπεργελέ. Ο άνθρωπος είναι αναγνωρίσιμος στον τομέα του παγκοσμίως, και είναι εξαιρετικά ευφυής.

Το καθηγητικό έργο του όμως, νομίζω έχουμε το δικαίωμα να το κρίνουμε. Και θα συμφωνήσω με τον notorius. Η συμπεριφορά του πολλές φορές προς τους φοιτητές δεν ήταν και πολύ ευγενική. Κι έχω ίδια εμπειρία. Όπως επίσης έχω την εντύπωση (πάλι από ίδια εμπειρία) ότι σε μερικές περιπτώσεις δεν ήταν αυτό που λέμε, αξιοκρατικός με τις κρίσεις του σε βαθμούς, προσπάθεια, συμμετοχή, όγκο και ποιότητα εργασιών κ.λπ. Μην πέσετε να με φάτε. Δεν είμαι απ' αυτούς που θα πω ότι το παν είναι ένας βαθμός. Αλλά όσο να 'ναι, όταν κουράζεσαι, έχεις προσπαθήσει, είναι μαλακία να μην φαίνεται αυτό (κι εν προκειμένω φαίνεται στον βαθμό, τι να κάνουμε).

Όσο τον έχω προλάβει αυτά τα πέντε χρόνια που είμαι εγώ εδώ (δεν ξέρω πως ήταν ή τι έκανε πριν 20 χρόνια, κι ούτε μ' απασχολεί), έχω την εντύπωση ότι είχε κουραστεί αρκετά. Κι από πολλούς άλλους συναδέλφους, και άριστους φοιτητές (που θεωρητικά δεν έχουν λόγο να τον κράζουν για βαθμούς κ.λπ.), τα ίδια σχόλια έχω ακούσει σε προσωπικές συζητήσεις.

Αυτά έχω να προσθέσω εγώ.

Είναι στενάχωρο όταν φεύγουν τέτοια μυαλά (δανείζομαι δοκιμασμένες εκφράσεις που έχουν χρησιμοποιήσει κι άλλοι συνάδελφοι στις προηγούμενες σελίδες), αλλά δεν είναι κακό ν' ανανεώνονται καταστάσεις, πρόσωπα κι ιδέες κατά καιρούς.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
ekmech
Corporal
Corporal
Posts: 16
Joined: Mon Feb 01, 2010 3:12 pm
Gender: Male

Re: Παραιτηθηκε ο Μπεργελες?

Post by ekmech »

Don Molina wrote:
kara wrote:το μπερ-car τώρα ποιος θα το βγάλει ?
liakoskotsi wrote:απλά παραιτήθηκε για να ασχοληθεί περισσότερο με το εναέριο τραμ...

Κάτι τέτοιες μαλακοειρωνείες να λείπανε...


Όποιος προτείνει projects, προϊόντα, καινοτομίες, whatever αντιμετωπίζετε ως παλαβός και τον κοροϊδεύουνε.
Αντί να παρακαλάγατε να μπει όντως σε εφαρμογή οτιδήποτε στο γαμω-ΕΜΠ και να ξεστραβωθείτε, κάθεστε και κοροϊδεύεστε με τον φραπέ νομίζοντας ότι το πτυχίο 7.5+ σας κάνει μηχανικούς...

Κακώς δεν παραιτήθηκε νωρίτερα κι ασχολήθηκε καν με το τριμπούρδελο και τον κόσμο του
χωρίς διάθεση ειρωνείας, θα ήταν προτιμότερο από τη στιγμή που είσαι μέρος ενός συστήματος, να χρησιμοποιείς το πρώτο πληθυντικό παρά το δεύτερο. όλοι ξέρουμε πόσο σκατά είναι το ίδρυμα, δε βγαίνουμε να διατυμπανίσουμε όμως πόσο μπουρδέλο "είστε", από τη στιγμή που μετέχουμε σε αυτό! σου δικαιολογώ το δεύτερο πληθυντικό και συγγνώμη για την άκυρη παρέμβαση, μόνον εφόσον έχεις τελειώσει από το τριμπούρδελο!
gabrielknight
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 157
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Παραιτηθηκε ο Μπεργελες?

Post by gabrielknight »

+oo
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Παραιτηθηκε ο Μπεργελες?

Post by jobo »

κουκλοι δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λετε αφου μπεργε εκανε εισαγωγη στην μηχανολογια σημερα....δεν τον εχω προλαβει στα καλα του μαθηματα αλλα ειναι το ατομο που σε κανει να γουσταρεις τη σχολη στο πρωτο εξαμηνο,μεσα στο 'χαος' μαθηματικων,μηχανικης,φυσικης...
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Παραιτηθηκε ο Μπεργελες?

Post by sid »

dreamwisperer wrote:
Don Molina wrote:1) είπε ότι φεύγει, δεν διευκρίνησε σύνταξη/παραίτηση.

2) Παραιτήθηκε λίγο πριν την συνταξιοδότηση, ακριβώς για να κάνει αίσθηση. Ήταν συμβολική παραίτηση γιατί το ΕΜΠ πήρε την κατηφόρα.
Τουλάχιστον εγώ έτσι το εκλαμβάνω...

3) Είναι μαλακία να φεύγει καλός κόσμος γιατί σιχάθηκε την μαλακία που μας δέρνει και να μην φεύγει σκατόκοσμος που μας κρατάει πίσω...
Δηλαδή παραιτήθηκε και ΘΑ ΠΑΡΕΙ σύνταξη ή δεν θα πάρει;

Μήπως παίζεται κάποια άλλη βρωμιά;;;;
λολ
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”