Η κρίση στην Ελλάδα

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
gina
Sergeant
Sergeant
Posts: 23
Joined: Fri Jun 18, 2010 5:23 pm

Η κρίση στην Ελλάδα

Post by gina »

katsanetrino wrote:
gina wrote:ρε παιδια συγνωμη που θα βγω λιγο εκτος θεματος αλλα εχετε να πειτε μονο για το αν θα δωσουμε την τεταρτη μαθημα?για τις εφεδρειες και τις απολυσεις δημοσιων υπαλληλων δεν εχετε να σχολιασετε τιποτα?για τους νεους φορους της δεη?τις αποκρατικοποιησεις?και το λεω γιατι διαβασα και τις 17 σελιδες και το μονο που ειδα ειναι ποσο βρωμικοι ειναι οι αριστεροι (με ελευθερη μεταφραση-δεν θυμαμαι ακριβως) και να μπει η αστυνομια στο πολυτεχνειο κατι που εχει ειπωθει παρα πολλες φορες και δυστυχως που θα το πω παραπεμπει σε αλλες εποχες......το λεω αυτο γιατι η συνελευση, οι απεργιες των μμμ ολα αυτα συνδεονται και νομιζω οτι στο φορουμ ειναι σα να ειμαστε σε παραλληλο συμπαν και το μονο που βιωνετε ειναι οτι ειναι κλειστη η σχολη, ποτε θα ανοιξει και τιποτα παραπερα.
Μήπως να μιλήσουμε και για την 3άρα της ΑΕΚ γιατί και αυτή σχετίζεται με την κρίση;
Καλά ρε παιδιά σοβαρά τώρα κοιτάξτε λίγο πού γράφετε... topic συνέλευσης είναι. Τι από όλα αυτά που λες για τις 17 σελίδες δεν αναφέρεται στη συνέλευση; Μπορείς να ανοίξεις ένα άλλο θέμα σχετικό με αυτά που αναφέρεις.
Όσο για τα άλλα που λες, μαζί σου αλλά τυπικά δεν έχει παραβιάσει κάποιον κανονισμό οπότε δεν μπορούν να του κάνουν κάτι :P
αν νομιζεις οτι η κατασταση στην κοινωνια και η κατασταση στην οποια θα ερθει και η οικογενεια σου (δεν στο ευχομαι) και πολλες οικογενειες δεν εχει σχεση με τις γενικες συνελευσεις τοτε δεν εχεις πιασει κατι καλα.να εξηγηθω: ολοι λεμε οτι η κυβερνηση κοβει κρατικα κονδυλια απο παντου για πχ ιδιωτικοποιει τα παντα δεη νοσοκομεια κτλ στους μαθητες δεν δινει βιβλια και στα αει-τει δεν δινει λεφτα.το τει πειραια μετα το τελος της εξεταστικης θα κλεισει τελειωσαν τα λεφτα του,το εμπ θα εχει λεφτα μεχρι τον απριλιο για να λειτουργει και το θωμαιδειο κλεινει το νοεμβρη με οτι σημαινει αυτο για τις σημειωσεις που περνουμε.νομιζω οτι ολα αυτα εχουν σχεση με το αν θελεις να σπουδασεις και να παρεις ενα πτυχιο.αυτα πρεπει να σε προβληματισουν κατα την αποψη μου και οχι το ανοικτη σχολη η καταληψη.
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by (β-α)/2 »

gina wrote:ρε παιδια συγνωμη που θα βγω λιγο εκτος θεματος αλλα εχετε να πειτε μονο για το αν θα δωσουμε την τεταρτη μαθημα?για τις εφεδρειες και τις απολυσεις δημοσιων υπαλληλων δεν εχετε να σχολιασετε τιποτα?για τους νεους φορους της δεη?τις αποκρατικοποιησεις?και το λεω γιατι διαβασα και τις 17 σελιδες και το μονο που ειδα ειναι ποσο βρωμικοι ειναι οι αριστεροι (με ελευθερη μεταφραση-δεν θυμαμαι ακριβως) και να μπει η αστυνομια στο πολυτεχνειο κατι που εχει ειπωθει παρα πολλες φορες και δυστυχως που θα το πω παραπεμπει σε αλλες εποχες......το λεω αυτο γιατι η συνελευση, οι απεργιες των μμμ ολα αυτα συνδεονται και νομιζω οτι στο φορουμ ειναι σα να ειμαστε σε παραλληλο συμπαν και το μονο που βιωνετε ειναι οτι ειναι κλειστη η σχολη, ποτε θα ανοιξει και τιποτα παραπερα.
Έλεγα να μην απαντήσω, γιατί ξέρω που καταλήγουν αυτές οι συζητήσεις. Πουθενά. Αλλά αφού το ζητάς έτσι ευγενικά ας δώσω εγώ μία οπτική του θέματος διαφορετική από τη δική σου.

Τα πράγματα στη ζωή μας, έχουν για τον καθένα διαφορετική σημασία, διαφορετική ιεραρχία. Στις τελευταίες 17 σελίδες, προφανώς και βλέπεις τέτοια πιο "ελαφριά" σχόλια γιατί στις προηγούμενες 41 σελίδες των προηγούμενων συνελεύσεων (μπορεί να είναι και παραπάνω, απλά αυτές έχω διαβάσει) αναλύονται ξανά και ξανά τα ίδια, και πάλι από την αρχή και πάλι πουθενά κανείς δεν καταλήγει. Και αφού έχουν πλέον γίνει αναλύσεις των αναλύσεων που δε χωράνε άλλες αναλύσεις, επικεντρωνόμαστε στη σχολή, καθότι αυτή η συνέλευση όπως και οι προηγούμενες αφορούν τη σχολή και δε ξέρω αν έχει γίνει αντιληπτό, αλλά το κύριο θέμα συζήτησης είναι το νομοσχέδιο, όχι οι δημόσιοι υπάλληλοι, το ΔΝΤ, οι μετανάστες, το περιβάλλον, η μόλυνση κ.λ.π. κ.λ.π Μπορεί να μην είμαι οικονομολόγος, κοινωνιολόγος... αλλά η απλή λογική μου λέει πως ένα κράτος που έχει τόσους δημόσιους υπαλλήλους, ώστε για κάθε 10 κατοίκους να αντιστοιχεί 1 Δ.Υ., και κάθε φορά που πηγαίνω στην εφορία να μη μπορώ να εξυπηρετηθώ γιατί η μία έχει πάει στη λαϊκή, ο άλλος στο σούπερ μάρκετ, η άλλη τα κανόνισε με τον άλλον να πάει ο ένας στις 8 να φύγει στις 11 και εκείνη στις 11 και να φύγει στη 1.. τότε ναι είναι πολύ λογικό να μην έχεις να τους πληρώσεις και να τους απολύεις. Μπορώ να κατανοήσω τον πόνο των ανθρώπων και το ότι χάνουν τη δουλειά τους (κάποιοι μάλιστα άδικα, γιατί σε κάποιες άλλες υπηρεσίες δημόσιες τρέχει ένας να κάνει τη δουλειά των 5, γιατί οι άλλοι 5 λείπουν σε ταξίδι) σίγουρα, λένε οι φυσικοί νόμοι πως κάποια στιγμή οι πόροι τελειώνουν και πως δεν μπορεί πλέον το κράτος να πληρώνει όλους αυτούς που δε δουλεύουνε! (άκουσον, άκουσον δηλαδή, δε ντρέπεται να μην έχει λεφτά να τους πληρώνει επειδή ψωνίζουν και κοιμούνται την ώρα που εργάζονται).

Πέρα από την τραγελαφική πλέον υπόθεση των Δ.Υ.
Πηγαίνοντας τώρα στους νέους φόρους, δε νομίζω βεβαίως πως θα βρεις κάποιον να συμφωνεί με αυτό, αλλά εδώ που τα λέμε, μάλλον δική μας υπόθεση δεν είναι πλέον, αλλά της Ευρώπης που την αφήσαμε να μπει στα χωράφια μας, αφού μόνοι μας δε μπορούμε να σώσουμε τη χώρα μας, αφού 50 χρόνια τώρα εμείς δεχτήκαμε αυτές τις θέσεις στο δημόσιο επειδή τα κάναμε πλακάκια πριν τις εκλογές με τα κόμματα, εμείς βγάλαμε αυτούς τους ταλαντούχους ανθρώπους -ναι θέλει ταλέντο να χειραγωγείς την πλειοψηφία του λαού επί τόσα χρόνια και αυτοί πάλι να σε πιστεύουν και πάλι να σε ψηφίζουν- και ναι είναι αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή θα έρχόταν η ώρα της νέμεσις, δε σου λέω βέβαια μην κάνεις τίποτα, γιατί είδαμε τι έγινε τόσο καιρό που μας ψιθύριζαν γλυκόλογα και εμείς τους ακούγαμε, ούτε πως φταις εσύ συγκεκριμένα, αλλά μάλλον η προηγούμενη γενιά σου, αλλά τι σημασία έχει πλέον αφού εσύ κι εγώ θα την πληρώσουμε για τα λάθη των γονιών μας; Γιατί δε γίνεται να μην την πληρώσει κάποιος, και οι γονείς μας πλέον είναι πολύ γέροι για να παλέψουν και πολύ βολεμένοι για να διεκδικήσουν. Ένας φαύλος κύκλος είναι όλα και αν δεν ήταν η οικονομική κρίση παγκόσμια, τα ίδια θα παθαίναμε απλά μπορεί να ήταν 2-3 χρόνια αργότερα!

Καλά να πάθουμε λοιπόν, γιατί ποτέ μας δεν κατανοήσαμε την ιστόρια που τρεις φορές προσπάθησαν να μας διδάξουν και στέλναμε ραβασάκια. Μακάρι μόνο οι επόμενες γενιές να κατανοήσουν την ιστορία τη δική μας και όχι να την παπαγαλίσουν, γιατί σκοπός της είναι να μαθαίνεις απο τα λάθη της, όχι να τα επαναλαμβάνεις σε διαφορετικές περιόδους.

Δεν είναι τόσο περίεργο λοιπόν που 17 σελίδες ασχολούμαστε με τη μία όψη που αφορά το μέλλον μας, αφού στις προήγουμενες 41 ασχολούμασταν με την άλλη όψη. Μη σου πω πως ακούγεται και κάπως άδικο.

Φιλικά πάντα. Αναγνωρίζω πως μπορεί να υπάρχει ένας τόνος υπερβολής, αλλά έξυπνοι άνθρωποι είμαστε να μην κοιτάμε το δάχτυλο, όταν μας δείχνουν το φεγγάρι.
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
gina
Sergeant
Sergeant
Posts: 23
Joined: Fri Jun 18, 2010 5:23 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by gina »

nikolasaperi wrote:
gina wrote:ρε παιδια συγνωμη που θα βγω λιγο εκτος θεματος αλλα εχετε να πειτε μονο για το αν θα δωσουμε την τεταρτη μαθημα?για τις εφεδρειες και τις απολυσεις δημοσιων υπαλληλων δεν εχετε να σχολιασετε τιποτα?για τους νεους φορους της δεη?τις αποκρατικοποιησεις?και το λεω γιατι διαβασα και τις 17 σελιδες και το μονο που ειδα ειναι ποσο βρωμικοι ειναι οι αριστεροι (με ελευθερη μεταφραση-δεν θυμαμαι ακριβως) και να μπει η αστυνομια στο πολυτεχνειο κατι που εχει ειπωθει παρα πολλες φορες και δυστυχως που θα το πω παραπεμπει σε αλλες εποχες......το λεω αυτο γιατι η συνελευση, οι απεργιες των μμμ ολα αυτα συνδεονται και νομιζω οτι στο φορουμ ειναι σα να ειμαστε σε παραλληλο συμπαν και το μονο που βιωνετε ειναι οτι ειναι κλειστη η σχολη, ποτε θα ανοιξει και τιποτα παραπερα.
Ωραία λοιπόν μου φαίνεται πολύ φρόνιμο, να συζητήσουμε για τα προαναφερθέντα σε όλα τα τοπικς του φόρουμ..
θεωρω οτι ειναι θετικο να ανοιξει ενα τοπικ που να συζηταει αυτα που γινονται στην κοινωνια και ο καθενας να λεει την αποψη του πανω σε αυτα.αν θελουμε να παρουμε τη ζωη μας στα χερια μας οπως εχει ακουστει πολυ εδω πρεπει να την παρουμε σε ολα τα ζητηματα και εχοντας αποψη συνολικα για ολα τα ζητηματα και οχι μονο για το καταληψη η οχι.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by eΝy »

gina wrote:
nikolasaperi wrote:
gina wrote:ρε παιδια συγνωμη που θα βγω λιγο εκτος θεματος αλλα εχετε να πειτε μονο για το αν θα δωσουμε την τεταρτη μαθημα?για τις εφεδρειες και τις απολυσεις δημοσιων υπαλληλων δεν εχετε να σχολιασετε τιποτα?για τους νεους φορους της δεη?τις αποκρατικοποιησεις?και το λεω γιατι διαβασα και τις 17 σελιδες και το μονο που ειδα ειναι ποσο βρωμικοι ειναι οι αριστεροι (με ελευθερη μεταφραση-δεν θυμαμαι ακριβως) και να μπει η αστυνομια στο πολυτεχνειο κατι που εχει ειπωθει παρα πολλες φορες και δυστυχως που θα το πω παραπεμπει σε αλλες εποχες......το λεω αυτο γιατι η συνελευση, οι απεργιες των μμμ ολα αυτα συνδεονται και νομιζω οτι στο φορουμ ειναι σα να ειμαστε σε παραλληλο συμπαν και το μονο που βιωνετε ειναι οτι ειναι κλειστη η σχολη, ποτε θα ανοιξει και τιποτα παραπερα.
Ωραία λοιπόν μου φαίνεται πολύ φρόνιμο, να συζητήσουμε για τα προαναφερθέντα σε όλα τα τοπικς του φόρουμ..
θεωρω οτι ειναι θετικο να ανοιξει ενα τοπικ που να συζηταει αυτα που γινονται στην κοινωνια και ο καθενας να λεει την αποψη του πανω σε αυτα.αν θελουμε να παρουμε τη ζωη μας στα χερια μας οπως εχει ακουστει πολυ εδω πρεπει να την παρουμε σε ολα τα ζητηματα και εχοντας αποψη συνολικα για ολα τα ζητηματα και οχι μονο για το καταληψη η οχι.
Μπορείς να το ανοίξεις ελεύθερα και καλύτερα σε κάποια από τις Γενικές Συζητήσεις (πχ πολιτική-οικονομία) για να το βλέπουν και οι φοιτητές των άλλων σχολών, καθώς το συγκεκριμένο forum το βλέπουν μόνο οι ΜΜ.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
gina
Sergeant
Sergeant
Posts: 23
Joined: Fri Jun 18, 2010 5:23 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by gina »

electron wrote:
gina wrote:ρε παιδια συγνωμη που θα βγω λιγο εκτος θεματος αλλα εχετε να πειτε μονο για το αν θα δωσουμε την τεταρτη μαθημα?για τις εφεδρειες και τις απολυσεις δημοσιων υπαλληλων δεν εχετε να σχολιασετε τιποτα?για τους νεους φορους της δεη?τις αποκρατικοποιησεις?και το λεω γιατι διαβασα και τις 17 σελιδες και το μονο που ειδα ειναι ποσο βρωμικοι ειναι οι αριστεροι (με ελευθερη μεταφραση-δεν θυμαμαι ακριβως) και να μπει η αστυνομια στο πολυτεχνειο κατι που εχει ειπωθει παρα πολλες φορες και δυστυχως που θα το πω παραπεμπει σε αλλες εποχες......το λεω αυτο γιατι η συνελευση, οι απεργιες των μμμ ολα αυτα συνδεονται και νομιζω οτι στο φορουμ ειναι σα να ειμαστε σε παραλληλο συμπαν και το μονο που βιωνετε ειναι οτι ειναι κλειστη η σχολη, ποτε θα ανοιξει και τιποτα παραπερα.
Εχεις δικιο.
Τωρα που εχει κλεισει η σχολη για ενα μηνα, ολα αλλαξαν!!!!!!!!!!
Η Διαμαντοπουλου πηρε πισω το νομο. Στενοχωρηθηκε πολυ με τις καταληψεις και πιεστηκε ακομα περισσοτερο, γι αυτο και τον απεσυρε.
Αν συνεχισουμε για αλλον ενα μηνα, ειμαι σιγουρη οτι και ο Βενιζελος θα βγει να ζητησει δημοσια συγγνωμη και θα αρχισει να σχιζει συμβολικα στο προαυλιο της Βουλης λογαριασμους ΔΕΗ.
Αν κανουμε κι αλλον ενα μηνα καταληψη, η Ολυμπιακη αεροπορια, ο ΟΤΕ, ο ΟΣΕ, θα γινουν ολα κρατικα 100%. Το χαμογελο θα γυρισει στα χειλη των ανθρωπων απο τον Εβρο μεχρι την Κρητη ! Το κερασακι στην τουρτα θα ειναι η αυξηση των μισθων στο Δημοσιο κατα 70%.
Τελος, αν δεν ανοιξουμε μεχρι τα Χριστουγεννα και χαθει το εξαμηνο, θα πεσει η κυβερνηση. Κι ολα αυτα, αποκλειστικα χαρη στις κλειστες σχολες και στη δυναμη που χαριζει στους φοιτητες η καταληψη. yeah.

συγνωμη αλλα εγω δεν ημουν καθολου ειρωνικη μαζι σου.εθεσα ενα προβληματισμο......εγω μπορει να πιστευω οτι ναι η διαμαντοπουλου εχει φοβηθει γιατι αλλιως πως εξηγειτε οτι τα μμε δεν βγαζουν κανενα φοιτητη που υποστηριζει τις καταληψεις αλλα μονο φοιτητες που θελουν ανοικτη σχολη?δεν δειχνουν τις πορειες κτλπ.επισης πανω απο 40 σχολεια τελουν υπο καταληψη αυτα γιατι δεν τα αναφερουν?υπαρχει οδηγια απο το υπουργ.παιδειας να μην αφηνεται να γινονται ανακοινωσεις απο πολιτικους χωρους στα σχολεια.σε μαθητες λενε οτι αν κανουν καταληψη θα τους πανε στα δικαστηρια.και παλια γινονταν καταληψεις στα σχολεια αλλα δεν υπηρχε τοσο μεγαλη τρομοκρατια.εμενα αυτο μου δινει την εντυπωση οτι φοβουνται.φοβουνται και τους φοιτητες και τους μαθητες και ολους αυτους μαζι.και οσον αφορα το βενιζελο αν κατεβουμε ολοι μαζι στις πανεργατικες απεργιες μαζι με τους εργαζομενους τοτε ναι μπορει να το παρει πισω και αυτο!
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by EiRiNaKi »

(β-α)/2 wrote: Πηγαίνοντας τώρα στους νέους φόρους, δε νομίζω βεβαίως πως θα βρεις κάποιον να συμφωνεί με αυτό, αλλά εδώ που τα λέμε, μάλλον δική μας υπόθεση δεν είναι πλέον, αλλά της Ευρώπης που την αφήσαμε να μπει στα χωράφια μας, αφού μόνοι μας δε μπορούμε να σώσουμε τη χώρα μας
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω ότι σαν καλοί μαλάκες πληρώνουμε τα επιχειρηματικά ρίσκα άλλων χωρών γιατί περί αυτού πρόκειται. Δύο χρόνια πριν θα μπορούσε κάτι να γίνει.....αλλά οι κυβερνόντες-yes man της χώρας έσκυψαν το κεφάλι...
Τώρα τίποτα δε γίνεται και θα δεχτούμε ότι ακόμα μας επιβάλλουν....
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by eΝy »

Δυστυχώς δεν δουλεύουν πια οι απεργίες εδώ. Η κυβέρνηση ζει σε παράλληλο σύμπαν. Νομίζουν ότι κάνουνε και καλό στη χώρα..
Μόνο με αντάρτικο καθαρίζεις πια. Λαϊκό δικαστήριο και εκτέλεση.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
gina
Sergeant
Sergeant
Posts: 23
Joined: Fri Jun 18, 2010 5:23 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by gina »

(β-α)/2 wrote:
gina wrote:ρε παιδια συγνωμη που θα βγω λιγο εκτος θεματος αλλα εχετε να πειτε μονο για το αν θα δωσουμε την τεταρτη μαθημα?για τις εφεδρειες και τις απολυσεις δημοσιων υπαλληλων δεν εχετε να σχολιασετε τιποτα?για τους νεους φορους της δεη?τις αποκρατικοποιησεις?και το λεω γιατι διαβασα και τις 17 σελιδες και το μονο που ειδα ειναι ποσο βρωμικοι ειναι οι αριστεροι (με ελευθερη μεταφραση-δεν θυμαμαι ακριβως) και να μπει η αστυνομια στο πολυτεχνειο κατι που εχει ειπωθει παρα πολλες φορες και δυστυχως που θα το πω παραπεμπει σε αλλες εποχες......το λεω αυτο γιατι η συνελευση, οι απεργιες των μμμ ολα αυτα συνδεονται και νομιζω οτι στο φορουμ ειναι σα να ειμαστε σε παραλληλο συμπαν και το μονο που βιωνετε ειναι οτι ειναι κλειστη η σχολη, ποτε θα ανοιξει και τιποτα παραπερα.
Έλεγα να μην απαντήσω, γιατί ξέρω που καταλήγουν αυτές οι συζητήσεις. Πουθενά. Αλλά αφού το ζητάς έτσι ευγενικά ας δώσω εγώ μία οπτική του θέματος διαφορετική από τη δική σου.

Τα πράγματα στη ζωή μας, έχουν για τον καθένα διαφορετική σημασία, διαφορετική ιεραρχία. Στις τελευταίες 17 σελίδες, προφανώς και βλέπεις τέτοια πιο "ελαφριά" σχόλια γιατί στις προηγούμενες 41 σελίδες των προηγούμενων συνελεύσεων (μπορεί να είναι και παραπάνω, απλά αυτές έχω διαβάσει) αναλύονται ξανά και ξανά τα ίδια, και πάλι από την αρχή και πάλι πουθενά κανείς δεν καταλήγει. Και αφού έχουν πλέον γίνει αναλύσεις των αναλύσεων που δε χωράνε άλλες αναλύσεις, επικεντρωνόμαστε στη σχολή, καθότι αυτή η συνέλευση όπως και οι προηγούμενες αφορούν τη σχολή και δε ξέρω αν έχει γίνει αντιληπτό, αλλά το κύριο θέμα συζήτησης είναι το νομοσχέδιο, όχι οι δημόσιοι υπάλληλοι, το ΔΝΤ, οι μετανάστες, το περιβάλλον, η μόλυνση κ.λ.π. κ.λ.π Μπορεί να μην είμαι οικονομολόγος, κοινωνιολόγος... αλλά η απλή λογική μου λέει πως ένα κράτος που έχει τόσους δημόσιους υπαλλήλους, ώστε για κάθε 10 κατοίκους να αντιστοιχεί 1 Δ.Υ., και κάθε φορά που πηγαίνω στην εφορία να μη μπορώ να εξυπηρετηθώ γιατί η μία έχει πάει στη λαϊκή, ο άλλος στο σούπερ μάρκετ, η άλλη τα κανόνισε με τον άλλον να πάει ο ένας στις 8 να φύγει στις 11 και εκείνη στις 11 και να φύγει στη 1.. τότε ναι είναι πολύ λογικό να μην έχεις να τους πληρώσεις και να τους απολύεις. Μπορώ να κατανοήσω τον πόνο των ανθρώπων και το ότι χάνουν τη δουλειά τους (κάποιοι μάλιστα άδικα, γιατί σε κάποιες άλλες υπηρεσίες δημόσιες τρέχει ένας να κάνει τη δουλειά των 5, γιατί οι άλλοι 5 λείπουν σε ταξίδι) σίγουρα, λένε οι φυσικοί νόμοι πως κάποια στιγμή οι πόροι τελειώνουν και πως δεν μπορεί πλέον το κράτος να πληρώνει όλους αυτούς που δε δουλεύουνε! (άκουσον, άκουσον δηλαδή, δε ντρέπεται να μην έχει λεφτά να τους πληρώνει επειδή ψωνίζουν και κοιμούνται την ώρα που εργάζονται).

Πέρα από την τραγελαφική πλέον υπόθεση των Δ.Υ.
Πηγαίνοντας τώρα στους νέους φόρους, δε νομίζω βεβαίως πως θα βρεις κάποιον να συμφωνεί με αυτό, αλλά εδώ που τα λέμε, μάλλον δική μας υπόθεση δεν είναι πλέον, αλλά της Ευρώπης που την αφήσαμε να μπει στα χωράφια μας, αφού μόνοι μας δε μπορούμε να σώσουμε τη χώρα μας, αφού 50 χρόνια τώρα εμείς δεχτήκαμε αυτές τις θέσεις στο δημόσιο επειδή τα κάναμε πλακάκια πριν τις εκλογές με τα κόμματα, εμείς βγάλαμε αυτούς τους ταλαντούχους ανθρώπους -ναι θέλει ταλέντο να χειραγωγείς την πλειοψηφία του λαού επί τόσα χρόνια και αυτοί πάλι να σε πιστεύουν και πάλι να σε ψηφίζουν- και ναι είναι αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή θα έρχόταν η ώρα της νέμεσις, δε σου λέω βέβαια μην κάνεις τίποτα, γιατί είδαμε τι έγινε τόσο καιρό που μας ψιθύριζαν γλυκόλογα και εμείς τους ακούγαμε, ούτε πως φταις εσύ συγκεκριμένα, αλλά μάλλον η προηγούμενη γενιά σου, αλλά τι σημασία έχει πλέον αφού εσύ κι εγώ θα την πληρώσουμε για τα λάθη των γονιών μας; Γιατί δε γίνεται να μην την πληρώσει κάποιος, και οι γονείς μας πλέον είναι πολύ γέροι για να παλέψουν και πολύ βολεμένοι για να διεκδικήσουν. Ένας φαύλος κύκλος είναι όλα και αν δεν ήταν η οικονομική κρίση παγκόσμια, τα ίδια θα παθαίναμε απλά μπορεί να ήταν 2-3 χρόνια αργότερα!

Καλά να πάθουμε λοιπόν, γιατί ποτέ μας δεν κατανοήσαμε την ιστόρια που τρεις φορές προσπάθησαν να μας διδάξουν και στέλναμε ραβασάκια. Μακάρι μόνο οι επόμενες γενιές να κατανοήσουν την ιστορία τη δική μας και όχι να την παπαγαλίσουν, γιατί σκοπός της είναι να μαθαίνεις απο τα λάθη της, όχι να τα επαναλαμβάνεις σε διαφορετικές περιόδους.

Δεν είναι τόσο περίεργο λοιπόν που 17 σελίδες ασχολούμαστε με τη μία όψη που αφορά το μέλλον μας, αφού στις προήγουμενες 41 ασχολούμασταν με την άλλη όψη. Μη σου πω πως ακούγεται και κάπως άδικο.

Φιλικά πάντα. Αναγνωρίζω πως μπορεί να υπάρχει ένας τόνος υπερβολής, αλλά έξυπνοι άνθρωποι είμαστε να μην κοιτάμε το δάχτυλο, όταν μας δείχνουν το φεγγάρι.


χαιρομαι που μπορουμε να κανουμε μια συζητηση και που πηρα μια πιο πολιτικη απαντηση σ αυτο που ρωτησα.οσον αφορα στους δ.υ. δεν συμφωνω σε καμια περιπτωση σε αυτο που λες δεν θεωρω οτι συμβαινει αυτο που συμβαινει με την παγκοσμια κριση του καπιταλισμου επειδη στην ελλαδα ο δημοσιος τομεας δεν λειτουργει καλα και οι δ.υ. καθονται.....και στις ηπα που δεν εχουν δημοσιο τομεα εχουν και αυτοι μεγαλο προβλημα.θεωρω λοιπον οτι το ζητημα των αποκρατηκοποιησεων και των απολυσεων ειναι για να βρουν λεφτα αλλα ειναι και να καθιερωσουν ενα νεο τοπιο μια χωρα με λιγοτερο θα πω καθολου δημοσιο κρατικο και παρα πολυ ιδιωτικο,νεες εργασιακες σχεσεις οπου θα δουλευουμε περισσοτερες ωρες για λιγοτερα λεφτα , χωρις ασφαλιση και τα λοιπα.τεσπα αυτα καλυτερα να ανοιξει αλλο τοπικ να τα συζητησουμε.αυτο ομως που διεκρινα σε αυτα που μου ελεγες ειναι οτι καταλαβαινεις οτι σε γενικες γραμμες η κατασταση δεν ειναι καλη αλλα θεωρεις οτι δεν μπορει να γινει κατι.εγω πιστευω οτι αν ολοι εμεις που δεν συμφωνουμε με αυτα και θελουμε να ειμαστε η γενια που θα τα βιωσει και θα ζησει ετσι θα μπορεσουμε να ανατρεψουμε την κατασταση.και για μας και για τις υπολοιπες γενιες.
(δεν ξερω αν σε προηγουμενα τοπικ εχουν γινει τετοιες κουβεντες.sorry αν ημουν τελειως αφοριστικη)
πάλσαρ
Corporal
Corporal
Posts: 11
Joined: Fri Sep 16, 2011 12:15 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by πάλσαρ »

Επιτέλους μίλησε ένας άνθρωπος για τα ουσιαστικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε τη συγκεκριμένη περίοδο κ όλα ανεξαιρέτως συνδέονται μεταξύ τους! Πραγματικά χαίρομαι που ξεκόλλησε η κουβέντα (έστω κ για λίγο) από το τι θα κάνουμε για να τσακίσουμε τους καταληψίες, για να μη τους περάσει κ αυτή τη φορά και από το ποια από τα όργανα καθαρισμού της σχολής (αστυνομία, θύρα 7, χρυσαυγίτες κλπ) είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσουμε.Επιτέλους υπάρχει λίγος προβληματισμός εδώ μέσα!Μήπως έχει έρθει η ώρα να σταματήσουμε απλά να ψάχνουμε να βρούμε κάπου τον εχθρό μας κ να δούμε ποιος είναι πραγματικά?


Κ για όσους δεν κατάλαβαν... ΜΠΡΑΒΟ gina!!!!!!
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by herculas »

@ Gina

Όταν εμπλακείς ενεργά με το Δημόσιο θα καταλάβεις .
Αν δραστηριοποιηθείς επαγγελματικά δε στο εξωτερικό , θα σιχαθείς ότι έχει να κάνει με Δημόσιο.
Και μη μου πει κανείς ότι δε φταίνε οι υπάλληλοι , γιατί τόσα χρόνια μία απεργία για να προωθήσουν την αναβάθμιση των υπηρεσιών που προσφέρουν δεν έκαναν.
Μόνο για αυξήσεις και δικαιώματα μιλάνε και απεργούν .
Παραδείγματα:

1) τα Υποθηκοφυλακεία είναι ακόμα και σήμερα ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ . Δηλαδή δηλώνεις τον τίτλο ιδιοκτησίας του ακινήτου σου και αν γουστάρεις το δηλώνεις και στην εφορία .ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΕΙ.
2) Στις πολεοδομίες , Διευθύνσεις Βιομηχανιών κλπ οι φάκελοι είναι χύμα , μπαίνεις παίρνεις τον πρώτο που βλέπεις και φεύγεις . Σην Αγία Παρασκευή όταν είπα στην ΠροΊσταμένη ότι κόντεψα να σκοτωθώ πατώντας πάνω σε φακέλους στον διάδρομο , μου απάντησε ότι δεν έχουν υπαλλήλους . Της ανταπάντησα να κάτσουν 2-3 μέρες μέχρι το βράδυ ή ένα ΣΚ να βάλουν τάξη . Το βλέμα της όταν της το είπα ήταν όλα τα λεφτά


έχω να λέω μέχρι αύριο αλλά το ρεζουμέ είναι ότι κανείς ΔΥ δεν αγαπά τη δουλειά του.
Κοιτάει πότε θα πάει 3 η ώρα να φύγει , πότε θα έρθει η Παρασκευή , η άδεια και κάθε πρώτη του μηνός αν μπήκε ο μισθός .
Κάποιοι κλέβουν , παίρνουν μίζες , δεν πατάνε στη δουλειά , παίρνουν μαϊμού αναρρωτικές , τζάμπα λεφτά από επιτροπές κλπ κλπ κλπ
Οι δε συνδικαλιστάδες επειδή όλοι μέρα οργανώνουν τον αγώνα δεν δουλεύουν ποτέ .
Οι υπόλοιποι " ευσυνείδητοι " απλώς κοιτάνε αντί να καταγγέλουν την κλοπή .

Τώρα λοιπόν που ήρθε ο λογαριασμός τον πληρώνει ο Ιδιωτικός τομέας .
Τα μαγαζάκια , η οικοδομή , ο έμπορος , ο ιδιωτικός υπάλληλος ....αυτοί πληρώνουν μέχρι σήμερα το σπάταλο κράτος .

Εεεεεε τώρα ήρθε η ώρα να πληρώσει και ο ΔΥ !
Και να πληρώσει λέγοντας και ευχαριστώ που τόσα χρόνια έτρωγε και έπινε τζάμπα .

Η γιαγιά όμως και ο παππούς που είδαν τη σύνταξη να κόβεται δε φταίνε ( τομάρια βουλευτές ) .
Τα αξιοπρεπή γεράματα και ο σεβασμός στους ηλικιωμένους δεν είναι δικαίωμα είναι ιερό καθήκον ( κουφάλες βουλευτές )
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”