Credits

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Credits

Post by Trist4n »

Καλησπερα σας.

Γνωριζετε αν η σχολη ειναι σε καποιο συστημα credit, οσον αφορα τα μαθηματα μας?

ECTS, ή κτι τετοιο?

Αν ναι, πως υπολογιζονται αυτα τα credits ανα μαθημα?
I am going according to plan.
surfer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2
Joined: Sun Jan 24, 2010 1:47 pm

Re: Credits

Post by surfer »

Νομίζω δεν έχουμε credits.
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Credits

Post by anticapitalist »

ανα μαθημα, όπως το ζητας, δεν υπάρχει συντελεστής βαρύτητας. όλα τα μαθήματα είναι ισοδύναμα.

όλο το πτυχίο στο ECTS νομίζω αξίζει 300 μονάδες. κάπου το χα διαβάσει σε έναν οδηγό σπουδών.
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Credits

Post by Trist4n »

Τρεχα γυρευε.... Η γραμματεια μας νιπτει τας χειρας.

Μιλησα με πρυτανεια, μου ειπανε οτι αντιστοιχουμε σε 300 ects, αλλα δεν υπαρχει τροπος αντιστοιχισης σε μαθηματα.

Μου ειπε οτι υπολογιζεται ως Σ { [διδακτικες ωρες ανα μαθημα και ανα βδομαδα] Χ [13 βδομαδες] }

....Μαααα.... αυτο κανει 3 χιλιαδες +, της λεω, με εναν προχειρο υπολογισμο, οχι 300....

Με κοιταγε σα γελαδα...
I am going according to plan.
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Credits

Post by Minus »

ε ναι δεν υπαρχει κατι επισιμο..

και νομιζω επισημως δεν ειμαστε πληρως ενταγμενοι στο ECTS

googlαρε το ή επισκεψου site οπως του NARIC, UCAS κλπ

ζητας πολλα παντως φιλε τριστανε που θες και ECTS, που νομιζεις οτι εισαι??? στη Λωζανη????? ;) ;)
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
civilaras
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 55
Joined: Sat Mar 09, 2013 8:03 am
Σχολή: Μεταπτυχιακός
Gender: Male

Re: Credits

Post by civilaras »

Έχει λίγες μέρες που έχει ξεκινήσει το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 και μόνο η σχολή Αγρονόμων-Τοπογράφων Μηχανικών έχει δημοσιεύσει οδηγό σπουδών. Παρ' όλα αυτά σε καμία σχολή του ΕΜΠ δεν γίνεται αναφορά για τις πιστωτικές μονάδες ECTS και συνεπακόλουθα δεν γίνεται αντιστοίχιση των προγραμμάτων προπτυχιακών σπουδών των σχολών του ΕΜΠ με τις ECTS.

Αυτό για τα δεδομένα του ΕΜΠ είναι πρωτοφανές (με την κακή έννοια) καθώς λόγω του κύρους που έχει θα έπρεπε να είναι πρωτοπόρο στην εφαρμογή των ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών πρακτικών, ειδικά αυτών που έχουν κατοχυρωθεί με νόμο (Ν 3374/2005) και έχουν τεθεί τεθεί σε εφαρμογή με υπουργική απόφαση (ΦΕΚ 1466/Β΄-Φ5/89656/Β3-13/08/2007). Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι σε πολλά από τα ΔΠΜΣ του ΕΜΠ έχει γίνει εφαρμογή του συστήματος ECTS όπως περιγράφεται στις υπουργικές αποφάσεις τροποποίησής τους (μετά το 2009).

Γεγονός είναι ότι στα τμήματα πολυτεχνικών σχολών άλλων πανεπιστημίων (όπως του ΑΠΘ) δίνεται στους αποφοίτους τόσο αναλυτική κατάσταση βαθμολογίας με τις πιστωτικές μονάδες ECTS που αντιστοιχούν σε κάθε μάθημα και στη διπλωματική εργασία όσο και παράρτημα διπλώματος.

Η Σύγκλητος του ΕΜΠ παρανομεί με το να αρνείται να εφαρμόσει το νόμο. Είμαι σίγουρος ότι αυτά θα αλλάξουν αν όχι από το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 τότε από το 2014-2015 καθώς στον εσωτερικό κανονισμό κάθε ΑΕΙ (σύμφωνα με το νόμο 4009/2011) πρέπει να αναγράφονται οι πιστωτικές μονάδες κάθε εκπαιδευτικής διαδικασίας όλων των προγραμμάτων σπουδών του συγκεκριμένου ΑΕΙ.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”