ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
arkara

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by arkara »

eNy wrote:Θα κηρύξει λέει ο ηλίθιος σήμερα/αύριο την χώρα σε πτώχευση;

Είμαστε σοβαροί;
Γιατί σου κάνει εντύπωση? Μα έχουμε πτωχεύσει ήδη. Ο κόσμος το χει τούμπανο
και εμείς κρυφό καμάρι..

Αντί οι μαλάκες να ανοίξουν μια σοβαρή βιομηχανία και να εκμεταλλευτούν τους
επιστήμονες της Ελλάδος. Τα ξύνουν...

Και μια βιομηχανία θα μπορούσε να ξεκινήσει μέσα από τα πολυτεχνεία.
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by TiGinetai »

arkara wrote:
Αντί οι μαλάκες να ανοίξουν μια σοβαρή βιομηχανία και να εκμεταλλευτούν τους
επιστήμονες της Ελλάδος. Τα ξύνουν...

Και μια βιομηχανία θα μπορούσε να ξεκινήσει μέσα από τα πολυτεχνεία.
Χωράει πολύ συζήτηση. Το σίγουρο είναι ότι και τις βιομηχανίες και ότι άλλο σοβαρό έχουμε(ή είχαμε..) είτε τις ξεπουλάνε είτε από κερδοφόρες τις έκαναν ζημιογόνες..


Καλά οι γερμανοί-γάλλοι-αμερικανοί να μην μιλάνε πολύ γιατί με τα οπλικά συστήματα που αγοράζουμε κάθε τρεις και λίγο έχουν θυσαυρίσει οι πολεμικές βιομηχανίες τους..
Γιατί δεν ορίζουν ως σύνορα της ευρώπης την ελλάδα και δεν φέρνουν ευρωπαικό στρατό για να μειώσουμε στο 1,5% του ΑΕΠ τις αγορές?Να δεις πότε το έλλειμα και κάθε έλλειμα(οικονομικές παπαρολογίες..) θα πάει εκεί που το θέλουν χωρίς να πληρώνει ο κοσμάκης..


Εκτός των άλλων όλες οι χώρες έχουν τεράστια χρέη που μπροστά σε αυτά, της ελλάδας μοιάζει για ανέκδοτο.

Αν μη τι άλλο αφού έτσι λειτουργεί το τωρινό σύστημα γιατί κάνουν έτσι? Το χρέος δεν είναι κάτι "κακό"..
Φυσικά οι πολιτικάδες μας και τα διάφορα λαμόγια έχουν πάει κατά διαόλου μια ολόκληρη χώρα αλλά όχι πως οι άλλες δεν έχουν ελλείματα κτλ..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Λakedaimonas »

TiGinetai wrote:
arkara wrote:
Αντί οι μαλάκες να ανοίξουν μια σοβαρή βιομηχανία και να εκμεταλλευτούν τους
επιστήμονες της Ελλάδος. Τα ξύνουν...

Και μια βιομηχανία θα μπορούσε να ξεκινήσει μέσα από τα πολυτεχνεία.
Χωράει πολύ συζήτηση. Το σίγουρο είναι ότι και τις βιομηχανίες και ότι άλλο σοβαρό έχουμε(ή είχαμε..) είτε τις ξεπουλάνε είτε από κερδοφόρες τις έκαναν ζημιογόνες..


Καλά οι γερμανοί-γάλλοι-αμερικανοί να μην μιλάνε πολύ γιατί με τα οπλικά συστήματα που αγοράζουμε κάθε τρεις και λίγο έχουν θυσαυρίσει οι πολεμικές βιομηχανίες τους..
Γιατί δεν ορίζουν ως σύνορα της ευρώπης την ελλάδα και δεν φέρνουν ευρωπαικό στρατό για να μειώσουμε στο 1,5% του ΑΕΠ τις αγορές?Να δεις πότε το έλλειμα και κάθε έλλειμα(οικονομικές παπαρολογίες..) θα πάει εκεί που το θέλουν χωρίς να πληρώνει ο κοσμάκης..


Εκτός των άλλων όλες οι χώρες έχουν τεράστια χρέη που μπροστά σε αυτά, της ελλάδας μοιάζει για ανέκδοτο.

Αν μη τι άλλο αφού έτσι λειτουργεί το τωρινό σύστημα γιατί κάνουν έτσι? Το χρέος δεν είναι κάτι "κακό"..
Φυσικά οι πολιτικάδες μας και τα διάφορα λαμόγια έχουν πάει κατά διαόλου μια ολόκληρη χώρα αλλά όχι πως οι άλλες δεν έχουν ελλείματα κτλ..
+1
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by somekindofgrinder »

Προφανως και χρεη παντα υπαρχουν σε καθε οικονομικο οργανισμο..ειναι κατι που σχεδον επιβαλλεται απο το καπιταλιστικο συστημα.

Το θεμα ομως ειναι το τι γινεται οταν μια χωρα "πτωχευσει".Σαν λογικη ειναι παντελως αστηρικτη...
Το 1897 μας ειχανε βαλει υπο επιτηρηση εισαγωγων-εξαγωγων...τωρα τι στο καλο μπορουν να κανουνε εαν πτωχευσουμε?
Να μας επιβαλουν επαχθη οικονομικα μετρα?
Η να μας αναγκασουνε να δανειστουμε με επιτοκιο 10%+ ?
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by katsimitros »

Το κρατικό μόρφωμα που λέγεται Ελλάδα, αν δε στέλνανε οι σύμμαχοι τα πλοία στο Ναυαρίνο, το πιο πιθανό είναι να μην υπήρχε σήμερα.
Επομένως το κράτος που ζούμε είναι ένα προτεκτοράτο, και τα προτεκτοράτα βρίσκονται έρμαια των προστατών τους.

Όσον αφορά στα περί βιομηχανιών και τα λοιπά,ας είμαστε λίγο λογικοί και μη λέμε ωραία ρομαντικά αλλά καθόλου ρεαλιστικά πράγματα.
Έχω ρίζες από την Ελευσίνα,μια από τις πιο βιομηχανικές περιοχές της Ελλάδος στο σύνολό της, και όποτε περνάω από εκεί βλέπω στις γύρω περιοχές κλειδαμπαρωμένα εργοστάσια και εγκαταλελειμένες μονάδες. Από ιστορίες που αφορούσαν τους κοντινούς μου προγόνους ξέρω πόσο σκληρός χώρος είναι, και τι άγχος περνάει κάποιος δουλεύοντας εκεί...το μεροκάματο δεν είναι δεδομένο και ο επιχειρηματίας παίζει το κεφάλι του κάθε μέρα! Αν χρειαστεί να το κλείσει, θα το κλείσει!
Με εξαίρεση τα μεγάλα ψάρια τύπου Αγγελόπουλος και υιοί,Στασινόπουλος και Λάτσης, οι υπόλοιποι αμφιβάλλω αν θα υπάρχουν σε λίγα χρόνια από τώρα, οπότε μην λαμβάνετε ως δεδομένο το ότι θα ασκήσετε αυτό που σπουδάζετε.
Παρόλαυτα, αν είναι το όνειρό σας, μακάρι να το πετύχετε και να είστε οι καλύτεροι σε αυτό.

Την οικονομική κρίση την αντιλαμβάνεται ο καθένας προσωπικά...γιατί στην τελική αυτό είναι που μετράει.
Όσο και να κράζουν αυτοί που δεν έχουν, το αυτί όσων έχουν δεν ιδρώνει καθόλου!
Είναι λογικό αν το αναλύσετε και δε το πάρετε προσωπικά.

Φιλικά.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Don Molina »

1) Το πρόβλημα δεν είναι το χρέος per se, είναι το ότι δεν έχουμε λεφτά να βγάλουμε τον Ιούνιο...

2) Βιομηχανία στην Ελλάδα, με το φορολογικό σύστημα των επιχειρήσεων ν' αλλάζει κάθε 2η βδομάδα (χωρίς υπερβολή - 28 φορές νομίζω άλλαξε μέσα στο 2009) δεν υπάρχει.

Το ότι υπάρχει Χαλυβουργική και πετρελαϊκές είναι γιατί πουλάνε τις βασικότερες πρώτες ύλες του πολιτισμού μας - ατσάλι και φτηνή ενέργεια.
Από εκεί και πέρα ότι "βιομηχανία" υπάρχει είναι υπηρεσιών και η μόνη σταθερά αναπτυσσόμενη οικονομία του Ελλαδιστάν είναι η Βιομηχανία του Χρήματος (βλ. τράπεζες).
Μέχρι κι ο τζόγος παίρνει κάτω βόλτα - η Intralot που έστελνε υπαλλήλους αέρα πατέρα 4 μήνες τον χρόνο εξωτερικά, τώρα περικόπτει έξοδα απ' όπου βρει...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
arkara

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by arkara »

Μιλάω για βιομηχανία καθώς το θέτω στην παρακάτω βάση:

Υπάρχουν τόσες σχολές μηχανικών όπου και γίνονται διπλωματικές. Αυτές αποτελούν μια εργασία υψηλού
επιπέδου η οποία είναι τσάμπα στην κυριολεξία. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει η τεχνογνωσία για να ξεπηδήσει
μια βιομηχανία μέσα από τα πολυτεχνεία.

Εάν υπήρχε βιομηχανία η οποία ας πούμε έφτιανε αυτοκίνητα στην Ελλάδα και ήταν στενά συνδεδεμένη με το
πολυτεχνείο τότε είμαι σίγουρος ότι θα ήταν πολύ πολύ μπροστά..
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Λakedaimonas »

arkara wrote:Μιλάω για βιομηχανία καθώς το θέτω στην παρακάτω βάση:

Υπάρχουν τόσες σχολές μηχανικών όπου και γίνονται διπλωματικές. Αυτές αποτελούν μια εργασία υψηλού
επιπέδου η οποία είναι τσάμπα στην κυριολεξία. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει η τεχνογνωσία για να ξεπηδήσει
μια βιομηχανία μέσα από τα πολυτεχνεία.

Εάν υπήρχε βιομηχανία η οποία ας πούμε έφτιανε αυτοκίνητα στην Ελλάδα και ήταν στενά συνδεδεμένη με το
πολυτεχνείο τότε είμαι σίγουρος ότι θα ήταν πολύ πολύ μπροστά..
φίλος δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα μαζί σου αλλά γίνεσαι τραγικά ρομαντικός....

Η διπλωματική μου πήρε 10 από έναν από τους πιο στρυφνούς καθηγητές της σχολής, τους άφησα με το στόμα ανοιχτό κλπ αλλά η πραγματικότητα ήταν ότι στην "βιομηχανία" έξω αυτό που έκανα δεν ήταν απολύτως τίποτα το ιδιαίτερο...στο μετσόβιο σε πολλά πράγματα είναι πιο πίσω και από την ανακάλυψη του τροχού. Το μετσόβιο δεν έχει επαφή με την όποια βιομηχανία έχει απομείνει στην ελλάδα. Δεν γίνομε κακεντρεχής από συνήθεια ή για να πουλήσω μούρη. Περισσότερα ευχαρίστως να σου τα πω από κοντά...
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
arkara

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by arkara »

Λakedaimonas wrote: φίλος δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα μαζί σου αλλά γίνεσαι τραγικά ρομαντικός....
Yes, i get that a lot :)
Λakedaimonas wrote: Η διπλωματική μου πήρε 10 από έναν από τους πιο στρυφνούς καθηγητές της σχολής, τους άφησα με το στόμα ανοιχτό κλπ αλλά η πραγματικότητα ήταν ότι στην "βιομηχανία" έξω αυτό που έκανα δεν ήταν απολύτως τίποτα το ιδιαίτερο...στο μετσόβιο σε πολλά πράγματα είναι πιο πίσω και από την ανακάλυψη του τροχού. Το μετσόβιο δεν έχει επαφή με την όποια βιομηχανία έχει απομείνει στην ελλάδα. Δεν γίνομε κακεντρεχής από συνήθεια ή για να πουλήσω μούρη. Περισσότερα ευχαρίστως να σου τα πω από κοντά...
Κατά την γνώμη μου καλά κάνει και δεν έχει σχέση με την βιομηχανία. Άλλωστε δεν έχει νόημα να μετατραπούμε σε
ένα εργαλείο για την βιομηχανία.

Επίσης φταίει και η νοοτροπία της όποιας βιομηχανίας. Όταν η δουλειά μηχανικού γίνεται όχι με τεχνογνωσία και επιστήμη
αλλά με πατέντες και ματσακωνιές..

BTW pm me για το τι έχεις κάνει έξω, γιατί με ενδιαφέρει να ακούω εμπειρίες από την αγορά και την επαγγελματική
πραγματικότητα των μηχανικών.
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Minus »

akara said:'Κατά την γνώμη μου καλά κάνει και δεν έχει σχέση με την βιομηχανία. Άλλωστε δεν έχει νόημα να μετατραπούμε σε
ένα εργαλείο για την βιομηχανία.'

χμμ.. δεν σημαινει η οποια σχεση οτι γινεσαι και εργαλειο.. παντως οταν το πανεπιστημιο συνδεετε με τη βιομηχνια εχει αρκετα καλα.. πιστεψε με.. απλα στο ελλαντα μαλλον θα τα κανουμε παλι μουτι..
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”