Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by ShadowMech »

Trist4n wrote:"Καμια σκεψη για αλλαγη στο προγραμμα σπουδων" :mrgreen:
"Καμια σκεψη για δυο κυκλους σπουδων, bachelor και master" :mrgreen: :mrgreen:
"Επεκταση του ασυλου σε σχολεια και εργασιακους χωρους" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Δε ζητανε πολλα. Απλα, σιγα σιγα, να φτιαξουμε ενα πληρες και λειτουργικο δικτυο Ασυλου για να μην τρεχει ο καθε κατεργαρης να φτασει εδω Ζωγραφου που ειναι διαολου μανα.

Οπου και να βρισκεσαι οταν κανεις τη μαλακια, κανεις μισο βημα και φωναζεις ΦΤΟΥ ΞΕΛΕΥΤΕΡΙΑ!
Ρε Δημητρη τα ατομα ξεπερνουν το οριου του γελιου, καταντουν εμετικοι...
Θελουν Nydus network τα zergακια, να μπαινουν σε ενα ασυλο και να βγαινουν σε αλλο :P

Ετοιμαζομαι να ακουσω απαντηση αντισtοιχη με αυτη :P
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by herculas »

Λakedaimonas wrote:
herculas wrote:με ποια νομιμοποίηση 60 άτομα κλείνουν μια ολόκληρη σχολή ?
Υποθέτω με αυτήν εδώ...
Συνάδελφε αυτός είναι ένας σύλλογος σπουδαστών και σε καμία περίπτωση δεν έχει δικαίωμα να κλείνει την σχολή .
Αυτό που μου την έδωσε δεν είναι ότι κάποιοι αποφάσισαν να κλείσουν μια σχολή , αλλά ότι κάποιοι άλλοι που πληρώνονται να κάνουν τη δουλειά τους , καθηγητάδες , γραμματείς , πρυτανεία κτλπ τους αφήνουν .
Επειδή είμαι σίγουρα 10 χρόνια τουλάχιστον μεγαλύτερος από τους περισσότερους από εσάς ,έχω ήδη αποτανθεί στην πρυτανεία για πληροφορίες .
Και μετά απορείτε μερικοί γιατί δεν είμαστε στα 200 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου !
spirosway
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 88
Joined: Tue Aug 24, 2010 6:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by spirosway »

Θα ξαναγίνω λίγο γραφικός....και ίσως και Offtopic...

1)Γιατί ο φοιτητής "Α" να μην μπορεί να παρακολουθήσει τα μαθήματα που γουστάρει?
Μήπως επειδή δεν έχει την οικονομική άνεση που έχει ο φοιτητής Β που θα πάει (Μόνο) φροντηστήριο με τα λεφτά του μπαμπά ?


2)Γιατί η σχολή κλείνει άσχετες μέρες σε σχέση με τις γνωστές "πανελλαδικές πορείες"?

υ.γ οι απαντήσεις ίσως είναι προφανείς...

υ.γ2 Όλοι έχουμε ευθύνη για ότι συμβαίνει....

υ.γ3 Ξεχάσαμε το σκοπό που βρισκόμαστε στο Ε.Μ.Π....
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by ChildInTime »

sspy2 wrote:Το πλαίσιο ειναι αστείο....πώς γίνεται 100+ άτομα να ψήφισαν "ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ", μάλλον δεν έχουμε καταλάβει γιατί έχει φτάσει η χώρα μας εδώ που έχει φτάσει.
γιατί πιστεύεις ότι έχει φτάσει εδώ που έχει φτάσει ;
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by crouch »

herculas wrote:
Λakedaimonas wrote:
herculas wrote:με ποια νομιμοποίηση 60 άτομα κλείνουν μια ολόκληρη σχολή ?
Υποθέτω με αυτήν εδώ...
Συνάδελφε αυτός είναι ένας σύλλογος σπουδαστών και σε καμία περίπτωση δεν έχει δικαίωμα να κλείνει την σχολή .
Αυτό που μου την έδωσε δεν είναι ότι κάποιοι αποφάσισαν να κλείσουν μια σχολή , αλλά ότι κάποιοι άλλοι που πληρώνονται να κάνουν τη δουλειά τους , καθηγητάδες , γραμματείς , πρυτανεία κτλπ τους αφήνουν .
Επειδή είμαι σίγουρα 10 χρόνια τουλάχιστον μεγαλύτερος από τους περισσότερους από εσάς ,έχω ήδη αποτανθεί στην πρυτανεία για πληροφορίες .
Και μετά απορείτε μερικοί γιατί δεν είμαστε στα 200 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου !
10 χρόνια μεγαλύτερος αλλά μήπως λίγα χρόνια μέσα στη σχολή; Γιατί ίσως δε ξέρεις ότι η σχολή έχει κλείσει και για τον πόλεμο στην Παλαιστήνη... Οπότε το να κλείνει για τα εσω-πολιτικά γίνεται νομοτέλεια μετά. Πάντως και εγώ απορώ ακόμα πώς γίνεται να το ανέχονται οι πρυτάνεις και πρόεδροι των σχολών. Για να τα έχουν καλά με τους συνδικαλιστές φοιτητές και για να μη τους κάψουν το αμάξι υποθέτω, αλλά και πάλι δεν είναι δικαιολογία. Άμα φοβούνται ή δε μπορούν ή και τα δυο απλά πρέπει να παραιτηθούν
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by Nameless49532 »

ας επισημάνουμε ότι τη σχολή δε την κλείσαν 60 άτομα...

έγινε συνέλευση, στην οποία υπήρχαν 200+ άτομα..
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
seitanalaman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 98
Joined: Sat Mar 06, 2010 6:05 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by seitanalaman »

spirosway wrote:
υ.γ Να σας ενημερώσω πως η Υπουργός Παιδείας έχει "στεναχωρήθει" αφάνταστα που εμείς κλείσαμε τις σχολές μας.....(ενδέχεται να καθυστερήσει το βραδυνό φαγητό της 15 λεπτά λόγο αυτής της κατάστασης :P )

Το πιο σωστο που εχει γραφει στο φορουμ κατ εμε... Κατα την γνωμη μου δεν πιεζουμε κανεναν βαζοντας λουκετο στη σχολη.... Χεστηκαν... Για να μην πω οτι σε καποια κυβερνητικα στελεχη πιθανως να τους συμφερει αυτη η κατασταση.... Να λενε αστους τους βλακες να μην κανουν μαθηματα....
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by Elias »

seitanalaman wrote:
spirosway wrote:
υ.γ Να σας ενημερώσω πως η Υπουργός Παιδείας έχει "στεναχωρήθει" αφάνταστα που εμείς κλείσαμε τις σχολές μας.....(ενδέχεται να καθυστερήσει το βραδυνό φαγητό της 15 λεπτά λόγο αυτής της κατάστασης :P )

Το πιο σωστο που εχει γραφει στο φορουμ κατ εμε... Κατα την γνωμη μου δεν πιεζουμε κανεναν βαζοντας λουκετο στη σχολη.... Χεστηκαν... Για να μην πω οτι σε καποια κυβερνητικα στελεχη πιθανως να τους συμφερει αυτη η κατασταση.... Να λενε αστους τους βλακες να μην κανουν μαθηματα....
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Συμφωνώ πως είναι δίκοπο μαχαίρι η κλειστή σχολή, αλλά σαφώς υποδηλώνει την αναταραχή που υπάρχει στους φοιτητές, καθώς τα πράγματα δεν κυλούν ομαλά. Δεν ξέρω αν εσάς δεν σας απασχολούν καθόλου οι επικείμενες αλλαγές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ή αν ακόμα τις θεωρείτε και θετικές.Όμως, εμένα κι πολλούς άλλους(συμπεριλαμβανομένων κι αυτών που κλείνουν τη σχολή) μας προβληματίζουν σοβαρά και θεωρούμε πως δεν εξυπηρετούν το συμφέρον των φοιτητών τελικά. Σε αυτό το σημείο προκύπτουν δύο ζητήματα:
1)Αν συμφωνείς ή διαφωνείς με τις επικείμενες αλλαγές(με την προϋπόθεση ότι ξέρεις για τι αλλαγές μιλάς).
2)Αν διαφωνείς, τι τελικά θα κάνεις για να τις αποτρέψεις.
Κατά τη γνώμη μου, το λογικό είναι η πλειοψηφία να διαφωνεί με τις αλλαγές για διάφορους λόγους, τους οποίους έχουμε συζητήσει εδώ και σε άλλα τόπικς. Αυτοί που κλείνουν τη σχολή θεωρούν πως ο καλύτερος τρόπος για να τις αποτρέψουν είναι η κατάληψη και οι πορείες, καθώς είναι μία μέθοδος, η οποία έχει δουλέψει στο παρελθόν(βλέπε αποτροπή της αναθεώρησης του άρθρου 16). Εσείς που διαφωνείτε με τα νέα μέτρα, αλλά δεν θέλετε να κλείνει η σχολή, τι αντιπροτείνετε και κατά πόσο πιστεύετε πως αυτό θα αποτελέσει μέσο πίεσης ώστε τελικά να μην περάσουν αυτές οι αλλαγές?

Για να προλάβω μερικούς που θα σπεύσουν να πουν διάφορα.
Δεν ανήκω σε καμία κομματική παράταξη, αλλά η ιδεολογία μου είναι ξεκάθαρα αριστερή.
Με την κατάληψη της σχολής(και των Μηχανολόγων και των Ναυπηγών) από σήμερα μέχρι και την Παρασκεύη διαφωνώ, καθώς πιστεύω πως είναι πρόωρη και δεν συμβάλει στην δημιουργία της απαραίτητης έντασης τις κρίσιμες ημέρες, που θα είναι μία-δύο βδομάδες πριν κατατεθεί το νομοσχέδιο.Τότε που θα είναι αναγκαίο να κατέβουν όσο το δυνατόν περισσότεροι φοιτητές στο δρόμο και να γίνουν καταλήψεις σε όσο το δυνατόν περισσότερες σχολές προκειμένου να εξωτερικευθεί στην Ελληνική κοινωνία, η κάθετη διαφωνία των φοιτητών με τις αλλαγές, που προτείνει το Υπουργείο Παιδείας, και για να έχουμε ελπίδες να μην ψηφιστούν.
Αν αποτύχουμε σε αυτό τότε, θα είμαστε(όλοι ανεξεραίτως) άξιοι της μοίρας μας.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
spirosway
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 88
Joined: Tue Aug 24, 2010 6:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by spirosway »

Elias wrote:
seitanalaman wrote:
spirosway wrote:
υ.γ Να σας ενημερώσω πως η Υπουργός Παιδείας έχει "στεναχωρήθει" αφάνταστα που εμείς κλείσαμε τις σχολές μας.....(ενδέχεται να καθυστερήσει το βραδυνό φαγητό της 15 λεπτά λόγο αυτής της κατάστασης :P )

Το πιο σωστο που εχει γραφει στο φορουμ κατ εμε... Κατα την γνωμη μου δεν πιεζουμε κανεναν βαζοντας λουκετο στη σχολη.... Χεστηκαν... Για να μην πω οτι σε καποια κυβερνητικα στελεχη πιθανως να τους συμφερει αυτη η κατασταση.... Να λενε αστους τους βλακες να μην κανουν μαθηματα....
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Συμφωνώ πως είναι δίκοπο μαχαίρι η κλειστή σχολή, αλλά σαφώς υποδηλώνει την αναταραχή που υπάρχει στους φοιτητές, καθώς τα πράγματα δεν κυλούν ομαλά. Δεν ξέρω αν εσάς δεν σας απασχολούν καθόλου οι επικείμενες αλλαγές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ή αν ακόμα τις θεωρείτε και θετικές.Όμως, εμένα κι πολλούς άλλους(συμπεριλαμβανομένων κι αυτών που κλείνουν τη σχολή) μας προβληματίζουν σοβαρά και θεωρούμε πως δεν εξυπηρετούν το συμφέρον των φοιτητών τελικά. Σε αυτό το σημείο προκύπτουν δύο ζητήματα:
1)Αν συμφωνείς ή διαφωνείς με τις επικείμενες αλλαγές(με την προϋπόθεση ότι ξέρεις για τι αλλαγές μιλάς).
2)Αν διαφωνείς, τι τελικά θα κάνεις για να τις αποτρέψεις.
Κατά τη γνώμη μου, το λογικό είναι η πλειοψηφία να διαφωνεί με τις αλλαγές για διάφορους λόγους, τους οποίους έχουμε συζητήσει εδώ και σε άλλα τόπικς. Αυτοί που κλείνουν τη σχολή θεωρούν πως ο καλύτερος τρόπος για να τις αποτρέψουν είναι η κατάληψη και οι πορείες, καθώς είναι μία μέθοδος, η οποία έχει δουλέψει στο παρελθόν(βλέπε αποτροπή της αναθεώρησης του άρθρου 16). Εσείς που διαφωνείτε με τα νέα μέτρα, αλλά δεν θέλετε να κλείνει η σχολή, τι αντιπροτείνετε και κατά πόσο πιστεύετε πως αυτό θα αποτελέσει μέσο πίεσης ώστε τελικά να μην περάσουν αυτές οι αλλαγές?

Για να προλάβω μερικούς που θα σπεύσουν να πουν διάφορα.
Δεν ανήκω σε καμία κομματική παράταξη, αλλά η ιδεολογία μου είναι ξεκάθαρα αριστερή.
Με την κατάληψη της σχολής(και των Μηχανολόγων και των Ναυπηγών) από σήμερα μέχρι και την Παρασκεύη διαφωνώ, καθώς πιστεύω πως είναι πρόωρη και δεν συμβάλει στην δημιουργία της απαραίτητης έντασης τις κρίσιμες ημέρες, που θα είναι μία-δύο βδομάδες πριν κατατεθεί το νομοσχέδιο.Τότε που θα είναι αναγκαίο να κατέβουν όσο το δυνατόν περισσότεροι φοιτητές στο δρόμο και να γίνουν καταλήψεις σε όσο το δυνατόν περισσότερες σχολές προκειμένου να εξωτερικευθεί στην Ελληνική κοινωνία, η κάθετη διαφωνία των φοιτητών με τις αλλαγές, που προτείνει το Υπουργείο Παιδείας, και για να έχουμε ελπίδες να μην ψηφιστούν.
Αν αποτύχουμε σε αυτό τότε, θα είμαστε(όλοι ανεξεραίτως) άξιοι της μοίρας μας.
Καταρχήν θα πω συνοπτικά 2 πράγματα ,
ούτε εγώ ανήκω σε κάποια παράταξη και κατα 90% είμαι αντίθετος σε όλα αυτά τα μέτρα που κάνουν χειρότερη την παιδεία μας.

Είμαι υπέρ για τις πορείες,διαμαρτυρίες κτλ αλλά είμαι κάθετος στο να κλείνει η σχολή....
Η σχολή είναι σαν ένα δεύτερο "σπίτι" και όχι ένα καφενείο...που επείδη έχουμε κόντρα με αυτόν που μας νοικιάζει το κτήριο εμείς κλείνουμε την επιχείρηση μας...

Τέλος,αν συνεχίσουμε το στυλ "Δευτέρα μάθημα...τρίτη=συνέλευση....τετάρτη/πέμπτη/παρασκευή=κατάληψη" αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα τα περισσότερα άτομα που είναι "Κατά των μέτρων της κυβέρνησης" να οδηγηθούν στο άλλο άκρο διοτί δεν αντέχουν τις καταλήψεις....
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by dpunis »

Συμφωνώ με τους 2 τελευταίους, και θέλω να προσθέσω και το εξής:
Όταν σήμερα έχουμε κατάληψη και την επόμενη βδομάδα προταθεί πάλι τριήμερη, στο τέλος όταν είναι να κατατεθεί το νομοσχέδιο, θα έχουμε φτάσει στο όριο του να χάσουμε το εξάμηνο, και η σχολή θα μείνει ανοικτή. Αυτό δε το θεωρώ μέσο πίεσης, αφού την ύστατη στιγμή ο αγώνας θα εγκαταληφθεί. Επίσης το επιχείρημα όσων είναι υπέρ του να κλείνει η σχολή, είναι ότι χάνουν λεφτά από τα εργαστήρια που δε λειτουργούν. Αν παραλείψουμε την ρηχότητα αυτής της σκέψης, ίσως πρέπει να σκεφτούμε κιόλας ότι υπάρχουν άτομα που έχουν μπει στο ΕΜΠ επειδή είναι δημόσιο, και δεν έχουν τα λεφτά να πάνε σε κάποιο ιδιωτικό. Ωστόσο με τη κατάληψη αφαιρούν το δικαίωμα της δημόσιας δωρεάν παιδείας από όλους τους φοιτητές για χάρη του αγώνα, κατά της μη δωρεάν παιδείας. Λίγο ειρωνικό,δεν είναι?
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”