Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by benediktos »

τελοσπάντων.... η ειρωνεία shadowmech υπήρχε για το ότι δεν εγγράφεται στο forum! :)

όλα τα υπόλοιπα που είπα στηρίζονταν στη βάση ότι ήταν βαλτός ο Αντώνης για να υφαρπάξει ψήφους της ΔΑΠ...
και αφού όμορφα και καλά (λέμε τώρα...) μου έδωσες άκυρο γι' αυτή τη βάση που έθεσα, πέφτει και όλη η υπόλοιπη σκέψη όμορφα κι ωραία..
τόσο απλά!
δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω ότι δεν ήταν κατευθυνόμενη η επιλογή του Αντώνη!

αλλά συνεχίζω να έχω την άποψη (κάθε άποψη είναι σεβαστή...) ότι καλύτερα είναι να συσπειρώνονται όσοι θέλουν ανοιχτή σχολή κάτω από μία "σκεπή".... και συνήθως, αυτοί που είναι αριθμητικά αδύνατοι καλό είναι να προσφεύγουν στους αριθμητικά δυνατούς...
εγώ έτσι κάνω. είναι η άποψή μου.. μην τσακωθούμε και γι' αυτό συνάδελφε! ;)
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Elias »

kahlua wrote:
rodrigo wrote:Όλα αυτά τα χρόνια στο 99% των περιπτώσεων οι ενεργοί φοιτητές της σχολής ψήφιζαν αμεσοδημοκρατικά το πλαίσιο των ΕΑΑΚ.
Στην μάπα σου αγωνιστάρα μου!

ΔΑΠ 130
ΕΑΑΚ-ΑΡΕΝ 110
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ 33
ΠΑΣΠ 21
ΛΕΥΚΑ 9

Τσούζει ε? Άντε πια μας τα έχετε κάνει τσουρέκια με τους αγώνες σας!!! Σας πήρε χαμπάρι ο κόσμος ρεεεεεεεεεεε! Έχετε καταστρέψει την σχολή με τις μαλακίες σας!

Το σημερινό μήνυμα να το βάλετε καλά μέσα στο κεφάλι σας! Ο κόσμος σας πήρε χαμπάρι αγωνιστές του γλυκού νερού! Πήρε χαμπάρι πόσο βλάκες είστε και ότι με εσάς δεν θα δει προκοπή!
Το κακό είναι, πως ούτε με τη ΔΑΠάρα έχει δει ως τώρα προκοπή ο φοιτητής και ο Έλληνας γενικότερα, οπότε ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται...
Nameless49532 wrote:
Πέρα από πολιτικές ιδεολογίες ή προσωπικό όφελος του κάθε φοιτητή, η αντίδραση της ΔΑΠ στο άκουσμα του αποτελέσματος θύμιζε εξέδρα του ΠΑΟΚ, μετά το ημίχρονο που έχει μερακλώσει.
νομίζω πάντως ότι τα ΕΑΑΚ δικαιούνται γενικά τον τίτλο του ΠΑΟΚ της πολιτικής.
LOL!?
Πως και ετσι;
έτσι είπε το Κόμμα, δε τα ρωτάμε αυτά. Επι πατερούλη θα είχες ήδη εξατμιστεί.
Και τα δύο παραπάνω, ήταν από τα πιο διασκεδαστικά Posts με την κακή έννοια(σαφώς υπήρχαν κι άλλα).
Πάντως γενικώς, προτείνω να ανοίξετε όλοι τα μάτια σας και να δείτε τι γίνεται κι έξω από τον μικρόκοσμο της σχολής.
Κατανοήστε τι γίνεται στην Ελλάδα, διαβάστε τι γίνεται και σε άλλες χώρες της Ευρώπης και τι γίνεται στον κόσμο γενικότερα.
Αν και δύσκολο, θα είναι πολύ χρησιμότερο να κάνετε συζήτηση σε πραγματική βάση από το να εστιάζετε στην κόντρα ΕΑΑΚ-ΔΑΠ, ανοιχτή σχολή-κλειστή σχολή.
Άμα αυτή την αντίθεση δεν μπορείτε να την συνδέσετε και με την ευρύτερη πραγματικότητα απλώς σπαταλάτε το χρόνο σας.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by eΝy »

Εμείς, λοιπόν, που αποφοιτήσαμε και μπορούμε και βλέπουμε σιγά σιγά την ευρύτερη πραγματικότητα, μπορούμε να έχουμε μια βαρύτερη γνώμη.

Πηγαίνετε για 2 ή 3 μέρες σε μια βαριά βιομηχανία, απλά για να δείτε τι εστί μηχανικός. Πέραν του ότι θα χάσετε πάσα ιδέα για το ΕΜΠ, τα μαθήματά του και τους καθηγητές του (το οποίο εννοείται φυσικά!), θα δείτε και πόσο άκυροι και άτοποι είναι όλοι αυτοί οι ρομαντισμοί του αμφιθεάτρου και της εθνοσυνέλευσης.

Ένα έχω να σας πω: Όταν περνάει ο διευθυντής παραγωγής (ο οποίος φυσικά είναι μηχανολόγος), οι τεχνίτες σηκώνονται όρθιοι. Μισθοί φυσικά διπλάσιοι+, bonus, ιστορίες, μαλακίες εννοούνται...

Σαν τεχνιταράς να έκανα αγώνες. Σαν μηχανικός.. ούτε καν!

Τελειώστε τη σχολή όσο γίνεται νωρίτερα, ακόμα και με 5 αν δεν γίνεται αλλιώς, και σηκωθείτε και φύγετε από το Ίδρυμα που θέλει να λέγεται και Πολυτεχνείο.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by somekindofgrinder »

Ε καλα,εννοειται.

Μη νομιζεις ομως οτι σου παιρνουν και τσιμπουσια οι τεχνιτες.
Το πιο δυσκολο ειναι να τους εχεις υπο ελεγχο,ετσι ωστε να μη λουφαρουνε...Εχω παει σε συνεντευξη,οπου ο εργοδοτης ζητουσε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο το πραγμα.
Αυτο που λες ισχυει συνηθως σε μεγαλο εργοστασιο,οπου παιζουν πολλοι μηχανικοι κατα κανονα.

Περιττο να πω οτι η δουλεια του διευθυντη παραγωγης εχει μεγαλο ζορι,αλλα ειναι η τοπ θεση μεσα στο εργοστασιο.

Επισης θα δειτε οτι αυτα που μαθαινετε στον τομεα παραγωγης ΔΕΝ ειναι τελειως αχρηστα.
Ειναι τα μονα που εχω δει να εχουνε εφαρμογη στην πραξη.
Αρα μην τα βαλετε αμεσως στον καλαθο των αχρηστων του μυαλου σας.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Elias »

eΝy wrote:Εμείς, λοιπόν, που αποφοιτήσαμε και μπορούμε και βλέπουμε σιγά σιγά την ευρύτερη πραγματικότητα, μπορούμε να έχουμε μια βαρύτερη γνώμη.

Πηγαίνετε για 2 ή 3 μέρες σε μια βαριά βιομηχανία, απλά για να δείτε τι εστί μηχανικός. Πέραν του ότι θα χάσετε πάσα ιδέα για το ΕΜΠ, τα μαθήματά του και τους καθηγητές του (το οποίο εννοείται φυσικά!), θα δείτε και πόσο άκυροι και άτοποι είναι όλοι αυτοί οι ρομαντισμοί του αμφιθεάτρου και της εθνοσυνέλευσης.

Ένα έχω να σας πω: Όταν περνάει ο διευθυντής παραγωγής (ο οποίος φυσικά είναι μηχανολόγος), οι τεχνίτες σηκώνονται όρθιοι. Μισθοί φυσικά διπλάσιοι+, bonus, ιστορίες, μαλακίες εννοούνται...

Σαν τεχνιταράς να έκανα αγώνες. Σαν μηχανικός.. ούτε καν!

Τελειώστε τη σχολή όσο γίνεται νωρίτερα, ακόμα και με 5 αν δεν γίνεται αλλιώς, και σηκωθείτε και φύγετε από το Ίδρυμα που θέλει να λέγεται και Πολυτεχνείο.
Ρε Δημήτρη πόσοι θα γίνουν διευθυντές παραγωγής και μετά από πόσα χρόνια και μετά από πόσα ζόρια;Κι αυτά τα στελέχη κι οι διευθυντές, πόσο βλέπουν τις οικογένειες τους, αν έχουν, και πότε "χαίρονται" τα λεφτά που βγάζουν;Και τέλος πάντων κάνουν και τίποτα άλλο στη ζωή τους πέρα από το να δουλεύουν;
Σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία από το άμεσο οικογενειακό μου περιβάλλον, ισχύουν σε μεγάλο βαθμό αυτά που λες, αλλά είναι εξίσου σημαντικά και τα ερωτήματα που θέτω εγώ.Βέβαια, όλοι μας μπορούμε εύκολα να τα απαξιώσουμε, τώρα που είμαστε νέοι γεμάτοι αισιοδοξία και όρεξη, αλλά σε είκοσι-τριάντα χρόνια από τώρα(αν όχι συντομότερα), η πλειοψηφία μας θα τα βλέπει όλα διαφορετικά(άλλοι χειρότερα, άλλοι καλύτερα).
Σαφώς το να γίνουμε στελέχη, διευθυντές ή επιτυχημένοι επιχειρηματίες αποτελεί τον στόχο της πλειοψηφίας μας, αλλά ένα πολύ μικρό ποσοστό θα το επιτύχει.Οι υπόλοιποι θα φτάσουν χαμηλότερα.Έτσι λέει η στατιστική.
Από την άλλη, σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίζομαι πως οι συνελεύσεις θα δόσουν απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτω, αλλά τουλάχιστον κάπου πρέπει να θίγονται, και τυπικά οι συνελεύσεις είναι ο κατάλληλος θεσμός, άσχετα αν εμείς οι φοιτητές είμαστε ανίκανοι να τον αξιοποιήσουμε.
Στα υπόλοιπα σημεία συμφωνούμε απόλυτα.
Σταματάω εδώ γιατί θα ξεφύγει (πάλι) η συζήτηση. :)
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
kobe24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 80
Joined: Sat May 15, 2010 1:47 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by kobe24 »

Αυτο που γινεται στην σχολη μας στις συνελευσεις δεν περιγραφεται!!!!! Νομιζω οτι ο φοιτητικος συλλογος κανει την διαδικασια της συνελευσεις για να συζητηθουν πραγματα που αφορουν την σχολη και τον τροπο λειτουργειας της. Εκατσα και ακουσα 2 παραταξεις και καμια απο τις 2 δεν ανεφερε ,τυπικα εστω, το θεμα που αποσχολει τοσο κοσμο με τον Σπεντζα. Ο μονος διαλογος - τσακωμος ηταν μονο για πολιτικα καθαρα θεματα. Πιστευω οτι αυτα δεν θα πρεπει να ειναι το μονο και κυριο θεμα συζητησης, ουτε πιστευω οτι η συνελευση ειναι ο χωρος που τα κομματα τσακωνονται για τα τραπεζακια για τις αφισες και για καθε αλλη μαλακια που τους ερχεται στο κεφαλι!!! Πρεπει να μας αποασχολει πως θα κανουμε καλυτερο το μπουρδελο που λεγεται σχολη Μηχαν Μηχ. και οχι πως θα δειξουμε οτι εχουμε μεγαλυτερο πουλι απο τους αλλους.....

Υ.Γ Η καταληψη απλα για να λεμε οτι το κλεισαμε δεν ειναι σωστος τροπος αντιδρασης. Δεν ειναι δυνατον για το παραμικρο να κλεινουμε την σχολη!!! Κανετε σαν τα μικρα παιδακια που τους παιρνουν το παιχνιδι και βαζουν κλαμματα για να το παρουν πισω!!!!!!!
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Don Molina »

Elias wrote:[.....]
Ηλία μου, το αν κάποιος θα φτάσει να γίνει στέλεχος ή όχι είναι θέμα δικό του.
Είναι θέμα τύχης, δουλειάς, δεξιότητας, ικανοτήτων, κοινωνικότητας, περιστάσεων, συγκυριών, κοινωνικής κατάστασης.

Επειδή δεν μπορούμε να γίνουμε όλοι λοιπόν execs με ότι αυτό συνεπάγεται (καλά και κακά - ανάλογα την προοπτική πάντα), δεν σημαίνει ότι θα πρέπει το ΕΜΠ να κλείνει ή να καταστρέφεται.


Το ΕΜΠ δεν μας κάνει εργαζόμενους, εργοδότες, επιχειρηματίες, επιτηδευματίες, λαμόγια, μαλάκες, τεμπέληδες, κομματικοδίαιτους ή υπαλλήλους.

Το ΕΜΠ μας κάνει (ή τουλάχιστόν αυτό έχει σκοπό) ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ επιστήμονες.

Το ότι η επιστήμη αυτή πληρώνεται με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο γιατί έχει πρακτική εφαρμογή δεν απασχολεί το ΕΜΠ - και πολύ καλά κάνει.



Ως εκ τούτου, τα οποιαδήποτε εργασιακά δεν πρέπει να απασχολούν τους φοιτητές, τουλάχιστον όχι στα πλαίσια του Πολυτεχνείου.

Είναι πολύ σωστό κάποιος να μάχεται για τα εργασιακά του δικαιώματα και να παλεύει για ένα μέλλον της προκοπής. Αυτό όμως να το κάνει σπίτι του ή σε έναν σύλλογο οποιασδήποτε μορφής.
Αυτός ο κάποιος να φτιάξει ένα κόμμα/σύλλογο/κίνημα/τρομοκρατική ομάδα/ιδιωτικό στρατό/whatever-the-fuck-pleases-the-paladin-inside και να πάει να παλέψει στο Σύνταγμα και τα περιβόητα πλέον Προπύλαια.


Πέρα απ' αυτό και για το πιο φλέγον -για τις τρέχουσες συνελέυσεις- θέμα της διαχείρισης των πανεπιστημίων, επίσης δεν πρέπει να απασχολεί τους φοιτητές. Εφόσον δεν μας πληρώνουνε ή δεν μας ζητάνε να πληρώσουμε, δεν μας πέφτει λόγος στο πως το κάθε ίδρυμα θα διαχειρίζεται τα λεφτά του και τους πόρους του. Στο κάτω κάτω, τόσα μηχανήματα πεταμένα και τόσες σπατάλες άσκοπες γίνονται καθημερινά μέσα στο κωλοΕΜΠ, ένας manager δεν νομίζω ότι μπορεί να τα κάνει πολύ χειρότερα...

Οι συνελεύσεις ως εκ τούτου δεν έχουν άλλον λόγο ύπαρξης πέραν του φιλολογικού/φιλοσοφικού, τον οποίον επίσης χάνουν γιατί πολύ απλά οι άνθρωποι που τους επιτρέπεται από το status quo να εκφέρουν άποψη συστηματικά και ουσιαστικά απαρτίζουν την ΓΣ (δεξιοί-κεντρώεοι-αριστεροί) είναι απλά πίθηκοι in any fucking way.
Κασέτες παίζουνε όλοι, συμφέροντα στηρίζουνε όλοι, μαλακίες λένε όλοι και μια φορά άκρη ή σοβαρό αποτέλεσμα δεν βγήκε. Κι εδώ που τα λέμε ούτε πρόκειται.


Όλα τα υπόλοιπα προσωπικά τ' ακούω βερεσέ...
Εδώ ο κόσμος καίγεται και οι συνδικαλιστές χτενίζονται για να βγαίνουν όμορφοι στις ΓΣ!

Αν είναι δυνατόν με τι πράγματα ασχολούμαστε πίσω-πίσω...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Λakedaimonas »

Don Molina wrote: Επειδή δεν μπορούμε να γίνουμε όλοι λοιπόν execs με ότι αυτό συνεπάγεται (καλά και κακά - ανάλογα την προοπτική πάντα), δεν σημαίνει ότι θα πρέπει το ΕΜΠ να κλείνει ή να καταστρέφεται.
Don Molina wrote:Ως εκ τούτου, τα οποιαδήποτε εργασιακά δεν πρέπει να απασχολούν τους φοιτητές, τουλάχιστον όχι στα πλαίσια του Πολυτεχνείου.

Είναι πολύ σωστό κάποιος να μάχεται για τα εργασιακά του δικαιώματα και να παλεύει για ένα μέλλον της προκοπής. Αυτό όμως να το κάνει σπίτι του ή σε έναν σύλλογο οποιασδήποτε μορφής.
Αυτός ο κάποιος να φτιάξει ένα κόμμα/σύλλογο/κίνημα/τρομοκρατική ομάδα/ιδιωτικό στρατό/whatever-the-fuck-pleases-the-paladin-inside και να πάει να παλέψει στο Σύνταγμα και τα περιβόητα πλέον Προπύλαια.
Don Molina wrote:Πέρα απ' αυτό και για το πιο φλέγον -για τις τρέχουσες συνελέυσεις- θέμα της διαχείρισης των πανεπιστημίων, επίσης δεν πρέπει να απασχολεί τους φοιτητές. Εφόσον δεν μας πληρώνουνε ή δεν μας ζητάνε να πληρώσουμε, δεν μας πέφτει λόγος στο πως το κάθε ίδρυμα θα διαχειρίζεται τα λεφτά του και τους πόρους του. Στο κάτω κάτω, τόσα μηχανήματα πεταμένα και τόσες σπατάλες άσκοπες γίνονται καθημερινά μέσα στο κωλοΕΜΠ, ένας manager δεν νομίζω ότι μπορεί να τα κάνει πολύ χειρότερα...

Ρε παλιοαμερικάνε καπιτάλα tony stark χαλάρωσε :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: . Καλό είναι να υπάρχουν οι συνελεύσεις σαν μέσο έκφρασης απόψεων προβληματισμών και λύσεων που προέρχονται από την φοιτητική κοινότητα, η οποία απαρτίζεται από νέους που αποτελούν τους αυριανούς πολίτες της χώρας. Πως περιμένεις οι νέοι που θα αποτελέσουν πολίτες της χώρας να διατελέσουν σωστά τα καθήκοντα τους ως τέτοιοι, αν πρώτα δεν έχουν προβληματιστεί, δεν έχουν συζητήσει ή δεν έχουν βρει λύσεις σε μεγάλη ή μικρά θέματα που απασχολούν τον μικρόκοσμό της σχολής? Καλά ρομαντικά ακούγονται αυτά που λέω αλλά έτσι θα έπρεπε να είναι.

Το ότι οι συνελεύσεις είναι πλέον απαξιωμένες είναι γνωστό σε όλους και για αυτό φταίει η συμπεριφορά σχεδόν όλων των κομμάτων όπως αυτά φταίνε και για την γενικότερη απαξίωση που υπάρχει στο πολίτευμα αυτής της χώρας. Αυτό όμως δεν θεωρώ πως συνεπάγεται ότι οι ΓΣ είναι φιλοσοφικού περιεχομένου ή ότι θα έπρεπε να υπάρξει ολοκληρωτικό καθεστώς στην χώρα αντί δημοκρατίας.

Οι Γενικές Συνελεύσεις είναι απλά ένα εργαλείο το οποίο από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα. Είναι στα χέρια του κάθε φοιτητή το πως θα επιλέξει να το χρησιμοποιήσει.

Don Molina wrote:Εδώ ο κόσμος καίγεται και οι συνδικαλιστές χτενίζονται για να βγαίνουν όμορφοι στις ΓΣ!
Ρε φίλε τώρα μου θύμησες μια απίστευτη ατάκα που είχε πετάξει ο somekindofgrinder σε μια συνέλευση όταν λίγα μέτρα μπροστά μας έβγαζε τον πύρινο λόγο του ο τότε αρχιΕΑΑΚιτης Τουλιάτος(οι παλιοί σίγουρα τον θυμάστε). Ήταν μπροστά ο τουλιάτος και έλεγε τα δικά του γεμάτος πάθος και αγωνιστικότητα και γυρνάει και μου λέει ο somekindofgrinder "Δύσκολη η φετινή σαιζόν των συνελεύσεων...αλλά όχι για τα μαλλιά μου...για τα μαλλιά μου ευτυχώς υπάρχει το ultrex".
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by eΝy »

Και οι βουλευτικες ωραιες ειναι σαν θεσμος, και εξισου απαξιωμενες.

Οταν βλεπεις το πορτοφολι σου να συρρικνωνεται, η πολιτικη ευαισθησια ειναι το πρωτο που στελνεις στον αγυριστο.

Η πολιτικη ειναι γι αυτους που τα χουν ολα λυμενα, απο τους αρχαιους χρονους μεχρι σημερα. Ειχε ποτε οικονομικο πρόβλημα ο Περικλης, ο Δημοσθενης, ο Παπανδρεου;
Οι υπολόιποι ειμαστε που παμε κστα διαολόυ, στραγγαλιζομενοι απο ενα εχθρικο κρατος με φορολογια υψους 40% οταν η γειτονικη Τουρκια εχει μολις 4%. Μαγκες μαζευτειτε να βγαλουμε κανα φραγκο και αφηστε το πολιτευεσθαι για τα ψωνια.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Συνέλευση Τρίτη 19-10-2010

Post by Nameless49532 »

Και τα δύο παραπάνω, ήταν από τα πιο διασκεδαστικά Posts με την κακή έννοια(σαφώς υπήρχαν κι άλλα).
Ίσως αν ξαναδιαβάσεις το δικό μου μπορεί να το βρεις διασκεδαστικό με την καλή έννοια.

σου το λέω γιατί γενικά δε διαφωνώ με αυτά που γραφεις.

Υ.Γ Η καταληψη απλα για να λεμε οτι το κλεισαμε δεν ειναι σωστος τροπος αντιδρασης. Δεν ειναι δυνατον για το παραμικρο να κλεινουμε την σχολη!!
Εγώ τα τελευταία χρόνια βλέπω όλο και περισσότερα "παραμικρά" να συμβαινουν, στη σχολή, στο επαγγελμα του μηχανικού αργότερα, αλλά και στην κοινωνία γενικότερα. Δε ξέρω τι θα συμβεί στο μέλλον, αλλά είμαι απαισιόδοξος.

Εάν λοιπόν το μόνο που θέλει κάποιος είναι "ομαλή λειτουργία της σχολής" και να "τελειώσει να πάρει το χαρτί", ίσως τα βρει σκούρα όταν θα δουλέψει, όχι επειδή θα είναι βλάκας και ανίκανος, αλλά πολύ απλά επειδή κάποιοι θα τον εκμεταλλεύονται.

Για αυτό και στις συνελεύσεις υπάρχουν και θέματα πολιτικά. Η σχολή δεν είναι αποκομμένη από το υπόλοιπο συστημα, εξυπηρετεί πολύ συγκεκριμένους σκοπούς, και καλό είναι να κοιτάμε και λίγο πέρα από μαθήματα.

Μερικές φορές μάλιστα καλό είναι να σταματάει αυτή η γαμημένη "ομαλή λειτουργία" γιατί παίζουν πολύ σημαντικότερα θέματα από το χαμένο εργαστήριο και την τρομοκρατία της διπλής εξεταστικής.
Καλό είναι μέσα από τη συνέλευση ή την κατάληψη ή την πορεία να μιλήσει και να σκεφτεί ο καθένας μας τί τον περιμένει μετά από τις τρελές ώρες που γαμιόταν να κανει εργασία στοιχεία ΙΙ ή στροβιλά ή διάβαζε 1α ή (αλλα 60 παραδείγματα) και να κρίνει πώς πρέπει να πράξει στη συνέχεια.
Καλό είναι μέσα από την κατάληψη να ξέρουν αυτοί που σχεδιάζουν το μέλλον μας (πολιτικοί, επιχειρηματίες, εργατοπατέρες, δημοσιόγραφοι, μουλτινάσιοναλ κορπορέησονς, οι μασωνοι οι εβραιοι ο σατανας και οι ελ) οτι υπάρχουν κάποιοι που κάτι τους βρωμάει σε όλα αυτά.

Που κομπλεξικά, αυτιστικά και μη-αποδοτικά (γιατί ας το δεχτούμε, όσες πορείες και καταλήψεις και να κάνουν οι φοιτητικοί σύλλογοι ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ, ο νόμος θα περαστεί και θα εφαρμοστεί) κάτι μαλακισμένα αρνούνται να παίξουν για λίγο το παιχνίδι, και "ταλαιπωρούν εκατοντάδες χιλιάδες συμπολιτες μας".
Εκατσα και ακουσα 2 παραταξεις και καμια απο τις 2 δεν ανεφερε ,τυπικα εστω, το θεμα που αποσχολει τοσο κοσμο με τον Σπεντζα. Ο μονος διαλογος - τσακωμος ηταν μονο για πολιτικα καθαρα θεματα. Πιστευω οτι αυτα δεν θα πρεπει να ειναι το μονο και κυριο θεμα συζητησης, ουτε πιστευω οτι η συνελευση ειναι ο χωρος που τα κομματα τσακωνονται για τα τραπεζακια για τις αφισες και για καθε αλλη μαλακια που τους ερχεται στο κεφαλι!!!
καταλαβαίνω οτι όταν έχεις δει τα μογγολάκια της δαπ να λένε τα τραγουδάκια τους μετά δεν μπορεί να έχεις και πολλη πίστη στο θεσμο που λέγεται συνέλευση. θα έπρεπε όμως ΕΣΥ, αφού δεν ακούς κανένα παραταξία να το κάνει, να βρεις και άλλα άτομα που ταλαιπωρούνται από το σπέντζα (που στην τελική είναι και πολλά) και να το θέσετε για συζήτηση.

Και αν δεν γινόταν εκείνη την ώρα (άλλωστε η συνελευση αποφασίστηκε με συλλογη υπογραφων και είχε κεντρικό θέμα το νέο νόμο για το πανεπιστήμιο) μπορείς πάντα να το συζητήσεις σε άλλη ή, διάολε, να ξεκινήσεις μια πρωτοβουλία από αυτό το φόρουμ, για αυτό υπάρχει.

Στην τελική, η γσ ανήκει ΣΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ και όχι στα κόμματα.
Μαγκες μαζευτειτε να βγαλουμε κανα φραγκο και αφηστε το πολιτευεσθαι για τα ψωνια.
σε παραπέμπω στο κεντρικό σύνθημα του φόρουμ σου :)
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”