Η Ιστορία της οικονομικής απάτης στην Ελλάδα

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Η Ιστορία της οικονομικής απάτης στην Ελλάδα

Post by Elias »

Λakedaimonas wrote:
Elias wrote:
Λakedaimonas wrote:Και πως κατάφερε η εξέγερση της νομικής (γιατί από εκεί ξεκίνησε και απλά κλείστηκαν στο πολυτεχνείο) να κάνει κάτι τέτοιο?
Ρε συ, τώρα το διάβασα αυτό.Μην παραγράφεις την ιστορία...:Ρ
Η κατάληψη της Νομικής είναι άλλο γεγονός από την Εξέγερστη του Πολυτεχνείου.
Η κατάληψη της Νομικής έγινε στις 21 Φεβρουαρίου του 1973 και μπορεί να θεωρηθεί προάγγελος της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν συμπίπτουν.
Κάτσε γιατί αλλιώς τα έχω μάθει και δεν νομίζω πως κάνω λάθος. Εγώ θυμάμαι από αυτά που έχω διαβάσει(από αριστερές πηγές) πως είχε ξεκινήσει μια "εξέγερση"-κατάληψη στην νομική η οποία στην πορεία κατέληξε στο Πολυτεχνείο όπου και άρχισε να μαζεύεται σιγά σιγά και ο υπόλοιπος κόσμος. Δεν βρέθηκαν ξαφνικά όλοι κλεισμένοι στο Μετσόβιο ή στο Μετσόβιο εξ αρχής. Υπήρχε και αντίστοιχο ντοκυμαντέρ των "Φακέλων"(εγώ το θεωρώ αντικειμενικό.-) με απίστευτο ηχητικό και οπτικό υλικό. Γενικά το κλίμα ήταν "επαναστατικό" από τα πρότερα γεγονότα που είχαν λάβει χώρα στην Νομική λίγους μήνες πριν όπως πολύ σωστά ανέφερες. Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου εγώ έκανα λόγω για εξέγερση της νομικής διότι ο αρχικός κόσμος που κλείστηκε εντός του ΕΜΠ είχε ξεκινήσει από την Νομική και στην πορεία μαζεύτηκαν και όλοι οι υπόλοιποι. Αν θυμάμαι κιόλας καλά ο λόγος για τον οποίο σηκώθηκαν οι νομικάριοι και κατέβηκαν στην Πατησίων είναι ότι ενώ έκαναν μια Γενική Συνέλευση ακούστηκε μέσα σε αυτή ότι αστυνομικοί είχαν πυροβολήσει Φοιτητή σε ΓΣ στο ΕΜΠ(ή ότι αστυνομικοί είχαν μπει σε κάποια ΓΣ του ΕΜΠ). Οι μαρτυρίες που είχαν εκτεθεί στο συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ ήταν μαρτυρίες ανθρώπων που είχαν ζήσει τα γεγονότα από πρώτο χέρι, τόσο στην εξέγερση της Νομικής τον Φεβρουάριο αλλά όσο και στην μετέπειτα εξέγερση του "Πολυτεχνείου". Τέλος πάντων είμαι εντελώς off topic αλλά σε κάνα μήνα είμαι σίγουρος πως θα ακολουθήσουν τέτοιες συζητήσεις γύρω από τα γεγονότα της 17 Νοέμβρη.
Ναι, τώρα τα λες σωστότερα.Το έχω δει κι εγώ αυτό το Ντοκιμαντέρ και επακριβώς είναι αυτό(http://www.youtube.com/watch?v=5X8NOakss64).Απλώς, στη νομική έκαναν συνέλευση, όχι κάποια εξέγερση ή κατάληψη.(Η κατάληψη της νομικής είναι άλλο γεγονός και αυτό επισήμανα).Ο όρος Εξέγερση του Πολυτεχνείου έχει επικρατήσει ιστορικά, οπότε ο όρος εξέγερση της νομικής, ας πούμε δεν υπάρχει, για αυτό και με-μας μπέρδεψες.Τα υπόλοιπα, τα λέει το Ντοκιμαντέρ.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Η Ιστορία της οικονομικής απάτης στην Ελλάδα

Post by tsag »

:D :D :D
Attachments
download.jpg
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Η Ιστορία της οικονομικής απάτης στην Ελλάδα

Post by Enositis »

dexter wrote:...

smells like ban...xD
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Η Ιστορία της οικονομικής απάτης στην Ελλάδα

Post by eΝy »

Enositis21 wrote:
dexter wrote:...

smells like ban...xD
2ήμερο κιόλας. Έτσι για το καλημέρα.

Τι κόσμος θεέ μου..... :roll: :roll:
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Η Ιστορία της οικονομικής απάτης στην Ελλάδα

Post by tsag »

μηπως ειστε off topic?
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”