Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kyria_patatokeftou »

Κύλησαν τα λαμόγια και βρήκαν τη λουμπεναρία
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
enplo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 49
Joined: Mon Oct 25, 2010 12:27 am

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by enplo »

adt wrote:
enplo wrote:
BinLaden wrote:Κρίμα που όσοι δεν διαμαρτύρονταν σήμερα αλλά.. αγωνίζονταν δεν έχουν τρίψει Αύγουστο φρέσκο σοβά, κρίμα που δεν έχουν καθαρίσει παντζούρια με λαδομπογιά και να τους κόβει ο μάστορας το μεροκάματο γιατί του ξέφυγε λίγο η γωνία στην εσοχή, με τα χέρια γεμάτα ακίδες. Πόσο εύκολο είναι να κρίνεις όταν δεν έχεις ιδέα για το τι συμβαίνει στον άλλον έξω απο τη γυάλα που μεγάλωσες. Ο αγώνας είναι γλυκός με το φραπέ στο χέρι.
που τα εμαθαν αυτα οι "ανεξαρτητοι" στις παραλιες τις μυκονου??
ντροπή δεν έχεις πάνω σου ... ? κάνε μου μια χάρη και έλα να διαμαρτυρηθείς στην καφετέρια που δουλεύω γιατί πήρα τα ρεπό μου τις μέρες που νόμιζα ότι θα δίνω μαθήματα και το αφεντικό, μου την είπε όταν του είπα πως πιθανότατα θα χρειαστώ πάλι... και μάντεψε θα είμαι Μύκονο απο 15 Ιούλη να σερβίρω στη παραλία και να καίγονται τα πόδια μου... γράψε κ άλλες μαλακίες δεν θα μπορέσω να σου απαντήσω γιατί όσο και εάν σου φαίνεται απίστευτο έχω να πάω για δουλειά...
οι τελευταιοι που μπορουν να μιλαν για ντροπη ειναι οι "ανεξαρτητοι". γιατι αν οντως εχεις οικονομικο προβλημα δεν εισαι στην κοσμαρα σου και καταλαβαινεις οτι ειναι σοβαρο θεμα να απολυονται τοσοι ανθρωποι και δυσλειτουργει το πολυτεχνειο
mhxanikos_frapedias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 6
Joined: Thu Jan 09, 2014 8:50 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by mhxanikos_frapedias »

Η τραγικη ειρωνια ειναι οτι οι μισοι απ' οσους ''διαμαρτυρονται'' σημερα θα ερθουν το σεπτεμβρη να διαμαρτυρηθουν οτι δεν υπαρχει γραμματεια, οτι η βεβαιωση τους δεν βγαινει ποτε, τα εργαστηρια τους ειναι τσαπατσουλικα και οτι το εμπ ειναι ξεφραγκο αμπελι ανοργανωσιας κτλ κτλ , σα να το βλεπω μπροστα μου να συμβαινει αυτο το πραγμα ηδη και ειναι για κλαματα...ααα και ολως περιεργως αφου μπηκε ο ιουλης καλα καλα περασαν 3 βδομαδες καταληψης οπου δεν ακουγοταν κιχ κατα πλειοψηφια, αρχισαν οι διαμαρτυριες, πηγαμε πρωτα μυκονο καναμε το μπρεικ μας, γλιτωσαμε (για οσυς δεν καιγονται αμεσα) την εξεταστικη μες το κατακαλοκαιρο ουφ παλι καλα , τωρα ας διαμαρτυρηθουμε ομως γιατι αν χαθει το εξαμηνο μ..κια παει πολυ!
spirosway
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 88
Joined: Tue Aug 24, 2010 6:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by spirosway »

Φθηνός πολιτικός λόγος για την προάσπιση των δικαιωμάτων του ροζ φλαμίνγκο της Κολομβίας.
Φέρνω στο μυαλό μου τυχαία γεγονότα από τα αστεία και γελοία βίντεο του Λιακόπουλου και αναρωτιέμαι μήπως τελικά υπάρχουν οι λεγόμενοι "Ελοχίμ και Νεφελίμ"...μήπως τελικα οι εξωγήινοι είναι τόσοι έξυπνοι και θέλουν να αποφύγουν την ηλιθιότητα που διακατέχει μερικούς ανθρώπους ??? :?

υ.γ Αλάνι ο Δαρβίνος.....κάτι ήξερε που έλεγε για την εξέλιξη του ανθρώπου από πήθικο....! :evil:



Image
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kyria_patatokeftou »

Χθες ψηφίστηκε κλείσιμο ΕΜΠ και συνεπακόλουθη απώλεια εξαμήνου με 40 ψήφους και σήμερα δεν είχε απαρτία η συνέλευση των εργαζομένων.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
Stfu_plz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 40
Joined: Fri Oct 08, 2010 7:35 pm

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Stfu_plz »

Kyria_patatokeftou wrote:Χθες ψηφίστηκε κλείσιμο ΕΜΠ και συνεπακόλουθη απώλεια εξαμήνου με 40 ψήφους και σήμερα δεν είχε απαρτία η συνέλευση των εργαζομένων.
Αρα λογικά ( ????? Γελαω ) ισχυει η προυπαρχουσα απόφαση για καλο καλοκαιρι?
enplo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 49
Joined: Mon Oct 25, 2010 12:27 am

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by enplo »

mhxanikos_frapedias wrote:Η τραγικη ειρωνια ειναι οτι οι μισοι απ' οσους ''διαμαρτυρονται'' σημερα θα ερθουν το σεπτεμβρη να διαμαρτυρηθουν οτι δεν υπαρχει γραμματεια, οτι η βεβαιωση τους δεν βγαινει ποτε, τα εργαστηρια τους ειναι τσαπατσουλικα και οτι το εμπ ειναι ξεφραγκο αμπελι ανοργανωσιας κτλ κτλ , σα να το βλεπω μπροστα μου να συμβαινει αυτο το πραγμα ηδη και ειναι για κλαματα...ααα και ολως περιεργως αφου μπηκε ο ιουλης καλα καλα περασαν 3 βδομαδες καταληψης οπου δεν ακουγοταν κιχ κατα πλειοψηφια, αρχισαν οι διαμαρτυριες, πηγαμε πρωτα μυκονο καναμε το μπρεικ μας, γλιτωσαμε (για οσυς δεν καιγονται αμεσα) την εξεταστικη μες το κατακαλοκαιρο ουφ παλι καλα , τωρα ας διαμαρτυρηθουμε ομως γιατι αν χαθει το εξαμηνο μ..κια παει πολυ!
+1
User avatar
Heihachi
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 143
Joined: Thu Apr 19, 2012 4:39 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Heihachi »

mhxanikos_frapedias wrote:Η τραγικη ειρωνια ειναι οτι οι μισοι απ' οσους ''διαμαρτυρονται'' σημερα θα ερθουν το σεπτεμβρη να διαμαρτυρηθουν οτι δεν υπαρχει γραμματεια, οτι η βεβαιωση τους δεν βγαινει ποτε, τα εργαστηρια τους ειναι τσαπατσουλικα και οτι το εμπ ειναι ξεφραγκο αμπελι ανοργανωσιας κτλ κτλ
το εμπ είναι ξεφραγκο αμπέλι ανοιργανωσιάς εδώ και χρόνια, ασχετα από το πλήθος των εργαζομενων...
το πιο απλο παραδειγμα; στο οπα ξερουν το προγραμμα της εξεταστικής στην αρχη καθε εξαμηνου. εδω το μαθαίνουμε 10-15 μερες πριν (τουλάχιστον σε αρκετές σχολές). -για να μην αναφερθώ στην επιρροή που έχουν οι παρατάξεις στο προγραμμα, που πάνε και βάζουν ότι βολεύει συγκεκριμένα άτομα-
ένα μικροτερο; όταν ήμουν τρίτο έτος, μας βάζουν ΜΕΚ και Μεταφορά Θερμότητας σε συνεχόμενες μέρες. σε εμάς είναι μαθήματα ίδιου έτους, αλλά στους μηχανολόγους όχι. πάω και το λέω στην γραμματεία, και μου λένε ότι τώρα δεν μπορει να αλλάξει, αλλά θα το εχουν στο μυαλό τους για την επόμενη εξεταστική.. μάντεψε, και στην επόμενη εξεταστική ήταν σε συνεχομενες μέρες πάλι..

μικρά καθημερινά παραδειγματα.. και δεν λεω οτι πρεπει να απολυθεί ο κόσμος, αλλά λέω ότι ούτε αυτην την στιγμή το ΕΜΠ λειτουργεί σωστά... και δεν είναι θέμα ποσότητας των εργαζομενων, ειναι οτι υπάρχει λάθος νοοτροπία, από την διοικηση, τους καθηγητες, τους εργαζομενους και τους φοιτητες...

Υ.Γ. απ'ότι μας είπε ενας καθηγητης, το 2002 το ΕΜΠ λειτουργούσε με ~200 μόνιμους υπαλλήλους.μέχρι το 2008 οι μόνιμοι είχαν γινει ~800 και αυτός δεν ειδε διαφορά στη λειτουργία του ΕΜΠ. Προφανώς εγώ δεν μπορώ να το ξέρω, απλά μεταφέρω τα λόγια ενός ανθρώπου που το έζησε...
I am Mishima Heihachi. I am Tekken. You will obey.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kyria_patatokeftou »

Άντε ρε που κάθεστε και απολογείστε ότι δεν είστε ελέφαντες στους τύπους που σαν κράζουν ότι υποβαθμίζετε το πανεπιστήμιο και το υποβαθμίζουν οι ίδιοι ακόμη περισσότερο, πολύ προκλητικά για να πεις ότι είναι από αφέλεια, και ο νοών νοείτω.
Αυτοί και οι κατευθυντές τους έκαψαν και τους διοικητικούς και τον αγώνα τους και το πανεπιστήμιό μας. Αυτοί συνεχίζουν αποτελεσματικότατα το έργο υποβάθμισης του πανεπιστημίου της κυβέρνησης. Συνέρθετε.
Last edited by Kyria_patatokeftou on Tue Jul 01, 2014 2:42 pm, edited 1 time in total.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
shipaddicted
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 23
Joined: Tue Jun 17, 2014 10:49 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by shipaddicted »

ακριβώς το παράδειγμα το έδωσε ο καθήγητής και όσοι απο τις παρατάξεις το άκουσαν μετά δεν είχαν τι να πούν,και μη βγεί κανείς να πεί ότι δεν λέει αλήθεια προσωπικά πιστεύω τα λεγόμενα του άπειρες φορές περισσότερο και μιλάμε για καθηγητή που έχει φέρει ερευνητικά απο εταιρείες κολοσσούς που τόσο πολύ κράζετε θέλω να δώ ποιος θα ξαναέρθει να κάνει ερεύνα στο εμπ αφού το αφήνεται μηνες κλειστό,άλλα δεν θελετε κολοσσούς που συμβάλλουν στη φήμη του ιδρύματος εδώ σας πειράζει η superfast που ήρθε να κάνει έρευνα στον Τζαμπίρα αν ισχύει (το ακούσαμε κι αυτό)
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”