Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Spiderpan »

Καταρχήν, καλημέρα!

Ρε παιδιά, γιατί τρώγεστε μεταξύ σας; Τι ωφελεί να κάθεστε να πιάνεστε από φράσεις και ορισμούς;

Σημασία έχει να γίνει κάτι πρακτικό. Για το άνοιγμα της σχολής έχω εκφράσει τη γνώμη μου, είναι λίγα ποστ πιο πάνω. Συν τα προηγούμενα σχόλια μου.

Λοιπόν, χωρίς παρεξήγηση, αφήστε τις εξυπνάδες και κάντε κάτι που να έχει σημασία, πέρα από αλληλοκατηγορίες για το ποιος είναι ευαισθητοποιημένος και ποιος φαίνεται αναίσθητος και παρτάκιας. Οι χαρακτηρισμοί προς άλλους είναι το πιο εύκολο πράγμα, είτε πίσω από την οθόνη του υπολογιστή είτε face to face.

Καλή η συζήτηση και η θεωρεία, αλλά πρέπει να καταλήγει σε έργα. Και προφανώς όχι κάτι που έχει ξαναδοκιμαστεί και είχε κάθε φορά αποτέλεσμα μηδέν.

Είναι λογικό, όλοι μας έχουμε κουραστεί με αυτήν την κατάσταση και μπορούμε να βγούμε εκτός εαυτού. Δεν κερδίζει κανένας τίποτα όμως έτσι.

Όπως έχω πει, όποιος θέλει να υπερασπιστεί αυτό που πιστεύει, να ανέβει και να το ψηφίσει στη συνέλευση.
fontas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Thu Jun 17, 2010 10:40 am

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by fontas »

Ρε παιδιά δεν υπάρχει λόγος για ειρωνεία. Σίγουρα δεν γίνεται να έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις, αλλά ελπίζω ότι μπορούμε να συζητάμε πολιτισμένα για ένα θέμα που αφορά όλους μας.

Οι εργαζόμενοι του ΕΜΠ δεν είναι προλετάριοι διοικητικοί ούτε ακαμάτηδες και έχουν κάθε δικαίωμα στην απεργία. Για την κατάσταση στο ΕΜΠ σίγουρα δεν φταίνε μόνο αυτοί αλλά από την άλλη φέρουν μερίδιο ευθύνης όπως και όλοι μας. Όμως, κατά την άποψη μου, δεν έχουν δικαίωμα να κλείνουν όποτε θέλουν το ΕΜΠ λες και είναι κτήμα τους. Καταλαβαίνω ότι είναι απεγνωσμένοι, ότι είχαν σχεδιάσει τη ζωή τους με τη μονιμότητα και τη σιγουριά που προσφέρει το δημόσιο και ότι διακυβεύεται το μέλλον τους, αλλά αυτή η λογική του αφού αδικήθηκα μπορώ να αντιδράσω όπως θέλω είναι αδιέξοδη.

Αυτή τη στιγμή 400 (δεν ξέρω το ακριβές νούμερο) άτομα που χάνουν τις θέσεις εργασίας τους επιβάλλουν σε χιλιάδες με το έτσι θέλω να αναβάλλουν τη ζωή τους για τουλάχιστον 1 6μηνο. Απαγορεύουν τη διεξαγωγή μαθημάτων, δεν αφήνουν καθηγητές να πάνε στα γραφεία τους και σου κάνουν έλεγχο στις πύλες (!!!) καταστρατηγούν δηλαδή τα πλέον βασικά δικαιώματα. (Για να μην αναφέρω ότι χάνεται χρηματοδότηση από ευρωπαϊκά προγράμματα επειδή έχουν παγώσει τα πάντα, και τα παιδιά που δουλεύουν στα εργαστήρια δεν παίρνουν φράγκο).

Και το χειρότερο είναι ότι όπως έχει αποδειχθεί περίτρανα λόγω των συχνών καταλήψεων/απεργιών στο ΕΜΠ, όλοι αντιμετωπίζουν την κλειστή σχολή σαν ένα σύνηθες φαινόμενο και δεν δρα ούτε στο ελάχιστο σαν μοχλός πίεσης προς το υπουργείο και την κυβέρνηση. Απλώς είναι η εύκολη λύση (είδατε να γίνεται τίποτα όταν έκλεισαν τη σχολή για 3 μήνες το χειμώνα?). Οι εργαζόμενοι δηλώνουν την αγανάκτηση τους με τον πλέον εμφατικό τρόπο, το υπουργείο πολύ που νοιάζεται αν είναι κλειστή η σχολή (κάπως θα τα μπαλώσουν στο τέλος διπλές τριπλές και βάλε εξεταστικές, εξάμηνα express), η σύγκλητος δεν θέλει να έρθει σε σύγκρουση με κανένα και τελικά κανείς δε νοιάζεται για το ΕΜΠ και την εκπαίδευση μας.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Onoffon »

vasilis_91 wrote:
Και για πες μας εσύ τι είναι κοινωνική αλληλεγγύη. Όταν οι ΥΔ προσπαθούν με νύχια και με δόντια να τα βγάλουν πέρα, προσπαθώντας να βρουν λεφτά από κάθε δυνατή πηγή και έρχεσαι εσύ και τους κλείνεις τη μόνη διέξοδό τους στη ζωή, πού είναι η κοινωνική αλληλεγγύη σου; Τι επιλεκτική κοινωνική αλληλεγγύη είναι αυτή που την εφαρμόζεις όπου σου αρέσει; (Είδες ότι επίτηδες δεν ανέφερα τους φοιτητές για να δεις και μια άλλη όψη του νομίσματος)
+1

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
michaelxiong027
Private First Class
Private First Class
Posts: 5
Joined: Tue Jun 24, 2014 11:01 am
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by michaelxiong027 »

Hey, guys. Sorry I can't type any Greek words, that's because I am from China and I didn't learn any.
I suppose that some of you guys have been aware that there are some new Asian faces
in school. Yeah, they are us.
I have to say, I love NTUA and Greece, of course. But the recent strike really disappoints
and bothers us. We are here for a short-term internship and supposed to leave
in the middle of August. Now, because of the strike, we have to stay in our apartment all
day long. It especially ruined my schedule, because I have experiment to do with my supervisor.
Guys, If you see this, please inform me what's going on there in the University and I know
there will be a general meeting today, I hope they can solve the problem as soon as possible.
I hope my internship here will be perfect and without any disappointment.
pyramidas139
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 12
Joined: Sun Aug 18, 2013 1:24 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by pyramidas139 »

There is a strike from the side of the university employees because of the decision of the government on firing half of them. Nobody can make safe predictions about the opening of the university. We all hope the problem will be solved soon but not so many hopes. Try to enjoy life in Athens during summer,so many things to do and when the uni is open again you will definitely find out.
basboy
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Sun Oct 10, 2010 5:22 pm

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by basboy »

pvk wrote:
Kuchiki_Byakuya wrote:
Mike 1.0 wrote:Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι γιατί δεν έχουν αξιωθεί τα συντονιστικά όργανα της απεργίας των διοικητικών να ενημερώσουν τους φοιτητές (ή οποιονδήποτε βασικά) για το ποιες ενστάσεις έχουν σε αυτή την προκήρυξη των 600 θέσεων, ούτε για τις διαβουλεύσεις με το ΥΠαιΘ.
να το θέσουμε αλλιώς το ερώτημα. όταν ο καρχαρίας μυρίσει αίμα και έρθει κατά πάνω σου θα αρκεστεί στο ένα χέρι; με τίποτα. τα θέλει όλα.

με το που έγινε η πρώτη υποχώρηση πέρσι άρχισε όλο το πανηγύρι.
Ρε μεγάλε, πες ξεκάθαρα τη γνώμη σου. Πέρα από την ανοιχτή σχολή. Πες ότι θεωρείς πως πρέπει να γίνουν απολύσεις. Πες. Ρίξε λίγο τη μάσκα. 'Ασχετα από την εξεταστική. Πες ότι θεωρείς πως οι υπάλληλοι ξύνονταν και δεν χρειάζονται όλοι. Γιατί αν πίστευες κάτι άλλο δεν θα έλεγες τέτοιες βλακείες συνέχεια ούτε θα το έπαιζες ξύπνιος. Όλοι θέλουμε να τελειώσουμε γαμώ το κερατό μου κι εγώ είμαι κι από επαρχία αλλά τόση καριολιά?Τόση γαιδουριά? Αν απέλυαν τους δικούς σας και έκλειναν τους δρόμους τι θα λέγατε?Ανοίξτε να πάμε στις δουλειές μας?
Κοινωνική αλληλεγγύη ρε. Την γνωρίζετε? Ήμαρτον.

ναι ακριβως το ιδιο μην το παιζεις θιγμενος οτι θελει πιστευει δεν θα του πεις εσυ ποιο ειναι το σωστο.Αν εκλειναν τους δρομους δεν θα ειχαμε κανενα προβλημα αυτοι κλεινουν το πολυτεχνειο με το ετσι θελω αρα στο καλο.
michaelxiong027
Private First Class
Private First Class
Posts: 5
Joined: Tue Jun 24, 2014 11:01 am
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by michaelxiong027 »

pyramidas139 wrote:There is a strike from the side of the university employees because of the decision of the government on firing half of them. Nobody can make safe predictions about the opening of the university. We all hope the problem will be solved soon but not so many hopes. Try to enjoy life in Athens during summer,so many things to do and when the uni is open again you will definitely find out.
Thanks for the information. :D
take5
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 22
Joined: Tue Feb 28, 2012 5:07 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by take5 »

Αφού είστε έτσι στην τσίτα ρε παιδιά γιατί δεν πάτε στην συνέλευση της σχολής σας να τους το πείτε από κοντά παρά βρίζεστε εδώ; Δεν πρόκειται να βγάλετε κάτι.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by castiel »

Διαγράφηκαν υβριστικά post.
Το λέω για άλλη μια φορά. Κάθε άποψη στο forum ειναι δεκτή. Δεν επιτρέπονται όμως οι προσωπικές επιθέσεις και οι χαρακτηρισμοί. Τέτοιο posts θα διαγράφονται.
Μεγάλα παιδιά είμαστε, θα διαφωνούμε στις απόψεις μας, ας κάνουμε όμως μια πολιτισμένη συζήτηση.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Mike 1.0
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Fri Dec 16, 2011 9:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Mike 1.0 »

pvk wrote:
Kuchiki_Byakuya wrote:
Mike 1.0 wrote:Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι γιατί δεν έχουν αξιωθεί τα συντονιστικά όργανα της απεργίας των διοικητικών να ενημερώσουν τους φοιτητές (ή οποιονδήποτε βασικά) για το ποιες ενστάσεις έχουν σε αυτή την προκήρυξη των 600 θέσεων, ούτε για τις διαβουλεύσεις με το ΥΠαιΘ.
να το θέσουμε αλλιώς το ερώτημα. όταν ο καρχαρίας μυρίσει αίμα και έρθει κατά πάνω σου θα αρκεστεί στο ένα χέρι; με τίποτα. τα θέλει όλα.

με το που έγινε η πρώτη υποχώρηση πέρσι άρχισε όλο το πανηγύρι.
Ρε μεγάλε, πες ξεκάθαρα τη γνώμη σου. Πέρα από την ανοιχτή σχολή. Πες ότι θεωρείς πως πρέπει να γίνουν απολύσεις. Πες. Ρίξε λίγο τη μάσκα. 'Ασχετα από την εξεταστική. Πες ότι θεωρείς πως οι υπάλληλοι ξύνονταν και δεν χρειάζονται όλοι. Γιατί αν πίστευες κάτι άλλο δεν θα έλεγες τέτοιες βλακείες συνέχεια ούτε θα το έπαιζες ξύπνιος. Όλοι θέλουμε να τελειώσουμε γαμώ το κερατό μου κι εγώ είμαι κι από επαρχία αλλά τόση καριολιά?Τόση γαιδουριά? Αν απέλυαν τους δικούς σας και έκλειναν τους δρόμους τι θα λέγατε?Ανοίξτε να πάμε στις δουλειές μας?
Κοινωνική αλληλεγγύη ρε. Την γνωρίζετε? Ήμαρτον.
Επειδή σε ενδιαφέρει τόσο πολύ, θα σου πω τη γνώμη μου (αν και δεν ξέρω αν εννοείς εμένα), γιατί νιώθω ότι πιστεύεις ότι μόνο εσύ είσαι άνθρωπος και οι υπόλοιποι είμαστε σκατόψυχοι, που είναι λίγο απλή και περίεργη άποψη. Με ανησυχούν αυτές οι απολύσεις όσο με ανησυχούν και όλες οι υπόλοιπες απολύσεις από το δημόσιο και το γενικότερο ποσοστό της ανεργίας, όμως γι αυτό υπάρχουν εκλογές και δυστυχώς έτσι ψηφίζει ο λαός (εννοώ και πανευρωπαϊκά). Εσύ άραγε έχεις στηρίξει τόσο έμπρακτα και τους υπόλοιπους κλάδους με απολύσεις ή προτιμάς τον συγκεκριμένο αγώνα?

Περισσότερο όμως από τις μεμονωμένες απολύσεις με ανησυχεί η σωστή λειτουργία των Πανεπιστημίων. Το Σεπτέμβρη λοιπόν, εγώ ήμουν σύμφωνος στον αγώνα των διοικητικών, αφού τα όργανα του ΕΜΠ ανακοίνωναν πως δεν θα μπορεί να λειτουργήσει έτσι το ίδρυμα, οπότε δεν είχε νόημα να μιλάμε για ανοιχτή σχολή. Πρόσεξε, εμένα με νοιάζει να υπάρχουν όσοι υπάλληλοι χρειάζονται και όχι τα πρόσωπα, γιατί δεν προτιμώ να είναι άνεργος κάποιος έναντι του άλλου. Από εκείνον τον αγώνα όλης της Πολυτεχνειακής κοινότητας (εννοώ και Πρυτανεία, που είναι το αρμόδιο όργανο) κερδήθηκαν κάποιες θέσεις και μαζί με κάποιες "μπαγαποντιές" που έγιναν ενδοϊδρυματικά μπόρεσε να λειτουργήσει κουτσά στραβά το ΕΜΠ. Στο μέλλον η Πρυτανεία είναι υπεύθυνη να διεκδικήσει ακόμα περισσότερους υπαλλήλους για να λειτουργήσει στοιχειωδώς όπως οφείλει το Πολυτεχνείο.

Σε αυτή τη συγκυρία, είναι διαφορετικά τα πράγματα. Έχουμε στα δεδομένα την προκήρυξη 600 θέσεων διοικητικών και το εξάμηνο στο αμήν. Οι διοικητικοί ουσιαστικά είχαν συμφωνήσει σε επανατοποθέτηση 883 υπαλλήλων, με τη λήξη της απεργίας το φθινόπωρο. Για αυτή τη διαφορά 283 θέσεων τι είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε? Και τι παραπάνω έχουν αυτοί οι 283 από τους υπόλοιπους ~6.000 που έχουν απολυθεί από το δημόσιο? Φαντάζει πολύ δύσκολη η περαιτέρω υποχώρηση του ΥΠαιΘ σε αυτό το χρονικό σημείο. Επομένως αυτή η απεργία μου φαίνεται ότι θα έχει ως μοναδικό αποτέλεσμα να πάει τις ζωές όλων των φοιτητών του ΕΜΠ ένα εξάμηνο πίσω. Αυτό, εσύ που είσαι αλληλέγγυος, θα ξέρεις τι σημαίνει για αυτούς και τις οικογένειες τους.

Στα παραπάνω, πρέπει να προσθέσουμε ότι οι διοικητικοί δεν κάνουν περιφρουρούμενη απεργία όπως έχουν δικαίωμα (δηλαδή να μην αφήνουν κανέναν συνάδελφο τους να δουλέψει). Αυτή τη φορά μας κλείδωσαν όλους απέξω, χωρίς να κλιμακώσουν τον αγώνα τους, χωρίς να ειδοποιήσουν τους φοιτητές. Δεν υπάρχουν έγγραφα από τις συνελεύσεις τους οπότε δεν ξέρουμε καν αν αυτές γίνονται και ποιος τελικά αποφασίζει. Επίσης παίζουν με το εξάμηνο, χωρίς πολύ ενδιαφέρον για τους φοιτητές. Αυτές οι ενέργειες βλάπτουν ξεκάθαρα τον αγώνα τους και γι αυτό είναι ύποπτες...

Ζύγισε τα δυο ενδεχόμενα και πες μου ποιο νομίζεις ότι συνεισφέρει περισσότερα στο γενικότερο καλό. Τότε μόνο έχεις δικαίωμα να κατηγορείς για γαϊδουριά και "καριολιά" με τόσο μεγάλη ελαφρότητα.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”