Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
XaVass
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 78
Joined: Fri Jun 11, 2010 6:32 pm

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by XaVass »

donk wrote:
Μην σπέρνετε τον πανικό...... και σιγά ρε φιλέ.......... ΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΕΞΑΜΗΝΑ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ......τοσο απλό ...... απλα θα τα ΞΑΝΑπαρακολουθήσεις.
Έγινε μία μέρα απεργία ==> Χάνουμε τα καλοκαιρινά εξάμηνα. (????)
donk wrote: Με δουλεύτε ρε? Ειμαστε σοβαροί? Δεν φτανει που χασαμε το μισό καλοκαίρι και περίμενα να δουλέψω να βγάλω κανένα ευρώ. μου έγινε σκατά το πρόγραμμα. θα χάσω κι άλλο
Σ' αυτό δε μπορώ να σου πω κάτι, δίκιο έχεις.
donk wrote: Ο άλλος λέει θα βρεθεί φορμουλα για αυτούς που χρωστάνε λίγα για πτυχίο. Δηλαδή εγω που δεν είμαι πτυχίο είμαι ο μαλάκας της υπόθεσης.
Όχι, εσύ μπορείς να αναπληρώσεις τα μαθήματα στις υπόλοιπες εξεταστικές. Δεν είναι ιδανικό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν περικλείει την επιτακτική ανάγκη για να βρεθεί φόρμουλα για τη δικιά σου περίπτωση.
donk wrote:
Κ μην ακουω η πολιτική της πολιτικής την πολιτική, μνημονιο αντιμνημονιο κ λοιπα. ΧΕΣΤΙΚΑ. όποιος θέλει πολιτική να διαμαρτηρηθεί στην Εκάλη που έχουν σπίτι όλοι αυτοι και να αφήσουν τις πύλες ανοιχτες!!!!!!!!
Εδώ η λογική σου με ξεπερνάει. Πρώτον, είναι "ΧΕΣΤΗΚΑ" ;) Δεύτερον, για να χέστηκες για όλα αυτά σημαίνει ότι δε σε επηρεάζουν στη ζωή σου. Αλλιώς μπορεί να μην αντιδρούσες, αλλά θα σε ενδιέφεραν σίγουρα. Επομένως, για να μη σε επηρεάζουν, λογικά δε θα έχεις και πρόβλημα οικονομικό. Γιατί είναι τόσο σοβαρό, λοιπόν, που δε θα μπορείς να δουλέψεις το καλοκαίρι να βγάλεις κάνα ευρώ; Τρίτον, να πάει όποιος θέλει να διαμαρτυρηθεί στην Εκάλη... Αυτό δε χρειάζεται καν σχολιασμό, τα λέει όλα μόνο του.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Adamaklas »

Πηγα στην πύλη κατεχάκη και μίλησα με τους απεργούς και μου είπαν οτι δεν εχουν συμφωνήσει με κάποιο κομμάτι της κυβέρνησης ούτε έχουν συζητήσει κατι με της αρχές του πολυτεχνείου.
Αυτην την στιγμή το πλάνο είναι να είναι κλειστή η σχολή και την δευτέρα μα και την υπόλοιπη βδομάδα, αφού όπως μου είπαν και να την ανοίξουν δεν θα μπορεί να λειτουργήσει.
Μου είπαν βέβαια οτι τα πράγματα είναι ρευστά και οτι αν υπάρξει καποια αλλαγή η σχολή μπορεί να ανοίξει την δευτέρα.

Οι πύλες του πανεπιστημίου στην μεριά του ζωγράφου στις 5μ.μ. ήταν κανονικά ανοιχτές .
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Kokontina-_- »

Φίλε @adamaklas και εγώ αυτό εννοούσα χθες. Ότι ο κόσμος πιθανόν αν πήγαινε να είχε άλλη τροπή το πράγμα.
Αν θες να ξέρεις, ο καθηγητής του εργαστηρίου μου πήγε κανονικότατα το πρωί και μας περίμενε, αλλά μόνο εγώ είχα πρόσβαση που μένω εστίες, και μόνο εγώ ήμουν πρόθυμη να πάω, οι άλλοι 7 του εργαστηρίου δεν ήρθαν, αν όμως δεν είχαν διαβάσει την ανακοίνωση και είχαν έρθει κανονικά, το εργαστήριό μου θα γινόταν κανονικότατα.
Οπότε εμμέσως πλην σαφώς νομιμοποιείς αυτές τις καταστάσεις, μειώνοντας το ανθρώπινο (από φοιτητικής απόψεως) δυναμικό που βρέθηκε στις πύλες το πρωί για να πιέσει στο άνοιγμα της σχολής και στην καταστολή αυτής της τρελής ιδέας που επικρατεί στην Ελλάδα "γουστάρω σήμερα να κλείσω κοτζαμάν ΕΜΠ, πάω κ το κάνω χαλαράαααααααααα!!!!

ps: δε λέω προς θεού ότι το έκανες εσκεμμένα, δεν ξέρω τι αντιλήψεις έχεις ούτε περί καταλήψεων ούτε περί πολιτικής και δε με νοιάζει στο κάτω κάτω. Απλά περίμενα μπαίνοντας στο κύριο μέσο ενημέρωσης του μέσου φοιτητή (ναι αυτό ήταν κομπλιμέντο για το site ;) ) περίμενα να δω κάτι του στύλ: "Αύριο κλειστές σχολές κλπ κλπ. Πάμε όλοι δυναμικά μπας κ καταφέρουμε να ανοίξουν, μη χάσουμε κανένα εξάμηνο και τρέχουμε πάλι" ή έστω "όσοι πιστοί προσέλθετε αν θέλετε να ανοίξουν οι πύλες....
Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι δεν λέω τπτ από αυτά κακοπροαίρετα. Δε με ενόχλησε η ανακοίνωση σαν ενημέρωση, σαν αποθαρρυντικό μήνυμα του στύλ "καθήστε σπίτια σας, όλα καλα" ήταν που σχολίασα. Συν του ότι πιθανόν να κάναμε μάθημα και εργαστήρια κανονικά αν υπήρχε προσέλευση. Αυτό το ξέρω από πρώτο χέρι....
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Kuchiki_Byakuya »

kolpit wrote:η κοινότητα έχει σταθεί πολύ σωστά απέναντι σε όλους...
Kokontina-_- wrote: "Αύριο κλειστές σχολές κλπ κλπ. Πάμε όλοι δυναμικά μπας κ καταφέρουμε να ανοίξουν, μη χάσουμε κανένα εξάμηνο και τρέχουμε πάλι" ή έστω "όσοι πιστοί προσέλθετε αν θέλετε να ανοίξουν οι πύλες....
η κοινότητα είναι για όλους. δεν μπορεί η διαχειριστική ομάδα του φόρουμ να παίρνει τόσο ξεκάθαρα θέσεις και να ανεβάζει τέτοια πράγματα στην αρχική σελίδα. επίσης τα παιδιά της διαχειριστικής ομάδας αποφεύγουν να παίρνουν θέση σε πολιτικές συζητήσεις, και πολύ καλά κάνουν. αυτό διασφαλίζει ότι το φόρουμ, δηλαδή όλοι όσοι εκφραζόμαστε μέσα από αυτό αλλά και όλοι όσοι διαβάζουν χωρίς να γράφουν, θα έχει (έχουμε) την ίδια δύναμη και αξιοπιστία στα μάτια όλων.

LindemannWeierstrass wrote:Κοίτα για να γίνουν όλα όσα πρέπει θα χρειαστούν χρόνια. Αλλά με μια ικανή και αποφασισμένη διοίκηση μπορούν άμεσα να γίνουν τα στοιχειώδη: απεμπλοκή από την επιρροή των παρατάξεων και κανόνες διαγωγής στον Οργανισμό του ιδρύματος, με ποινές που θα φτάνουν μέχρι τη διαγραφή. Στη συνέχεια, οργανόγραμμα για το πόσοι διοικητικοί θα μείνουν και σε τι θέσεις θα πάνε. Επίσης, 2-3 φορές κάλεσμα της αστυνομίας σε περίπτωση που υπάρξουν αναταραχες (όπως έκανε το Σ.Ι του ΕΚΠΑ στην πρυτανεία πριν κάτι μήνες) και θα αρχίσουν να στρώνουν... δεν πιστεύω ότι οι ανεξάρτητες διοικήσεις θα έχουν να φοβηθούν τίποτα από το ανταρσύα του 1%
ναι, μια οργανωμένη διοίκηση δεν μπορεί να φοβάται τον ανταρσύα του 1%, αλλά δεν εξαρτάται μόνο από την διοίκηση. εσύ έβαλες στην κουβέντα, και εγώ το είχα στο μυαλό μου, να μπει η αστυνομία στο εμπ και να κάνει μια μεγάλη επιχείρηση. τότε δεν έχεις να κάνεις μόνο με τον ανταρσύα, αλλά και με όλο τον ακροαριστερό συφερτό που υπάρχει στην χώρα (και υπάρχει αρκετός) για να μην χάσει την μάχη των μαχών (γιατί η μάχη για τα πανεπιστήμια για την φασιστοαριστερά είναι η μάχη των μαχών και ένα μεγάλο χτύπημα στην καρδιά της). το τελευταίο πράγμα που θέλει μια κυβέρνηση εδώ και πολλά χρόνια είναι ένα τέτοιο μέτωπο και πολύ δύσκολα θα μπει το εκάστοτε υπουργείο και υπουργός σε ένα δωμάτιο όπου μόνη έξοδος είναι η ολοκληρωτική νίκη και οτιδήποτε άλλο σημαίνει ολοκληρωτική ήττα. πολύ φοβάμαι ότι το όλο σκηνικό θα καταλήξει σαν την πέμπτη σταυροφορία (όποιος δεν πιάνει την ιστορική αναφορά και τον παραλληλισμό να το γράψει να το εξηγήσω γιατί είναι βαρετό να διαβάζεις μεσαιωνική ιστορία στα καλά του καθουμένου).
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Vallian »

Κουτσίκι και Σία οι περιστάσεις σας έχουν προσπεράσει. Αυτός ο "ακροαριστερός συρφετός" ανοίγει νέους δρόμους στην ελληνική κοινωνία και ορίζει ένα νέο μέλλον. Τα πανεπιστήμια-επιχειρήσεις,πανεπιστήμια του κέρδους και της αγοράς,με πτυχία κουρελόχαρτα-διαβατήρια για την ανεργία,πανεπιστήμια του ανταγωνισμού,του ατομισμού και της "ασφάλειας"/καταστολής δεν θα περάσουν. Ένας άλλος κόσμος είναι εφικτός και αυτόν τον κόσμο αγωνίζεται να πραγματώσει ο "ακροαριστερός συρφετός" που με τόση βδελυγμία κακοχαρακτηρίζεις. Και σε αυτόν τον κόσμο οι ιδέες σας δεν έχουν θέση. Οπότε μείνετε σιωπηλοί στο παρελθόν που υπερασπίζεστε και τόσο σας αρμόζει.
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by scooby »

Adamaklas wrote:Πηγα στην πύλη κατεχάκη και μίλησα με τους απεργούς και μου είπαν οτι δεν εχουν συμφωνήσει με κάποιο κομμάτι της κυβέρνησης ούτε έχουν συζητήσει κατι με της αρχές του πολυτεχνείου.
Αυτην την στιγμή το πλάνο είναι να είναι κλειστή η σχολή και την δευτέρα μα και την υπόλοιπη βδομάδα, αφού όπως μου είπαν και να την ανοίξουν δεν θα μπορεί να λειτουργήσει.
Μου είπαν βέβαια οτι τα πράγματα είναι ρευστά και οτι αν υπάρξει καποια αλλαγή η σχολή μπορεί να ανοίξει την δευτέρα.

Οι πύλες του πανεπιστημίου στην μεριά του ζωγράφου στις 5μ.μ. ήταν κανονικά ανοιχτές .

την δευτερα θα κανουν δλδ καποια συνελευση ωστε να ξερουμε σιγουρα τι θα γινει κ την υπολοιπη βδομαδα;;
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Post by Adamaklas »

scooby wrote:
Adamaklas wrote:Πηγα στην πύλη κατεχάκη και μίλησα με τους απεργούς και μου είπαν οτι δεν εχουν συμφωνήσει με κάποιο κομμάτι της κυβέρνησης ούτε έχουν συζητήσει κατι με της αρχές του πολυτεχνείου.
Αυτην την στιγμή το πλάνο είναι να είναι κλειστή η σχολή και την δευτέρα μα και την υπόλοιπη βδομάδα, αφού όπως μου είπαν και να την ανοίξουν δεν θα μπορεί να λειτουργήσει.
Μου είπαν βέβαια οτι τα πράγματα είναι ρευστά και οτι αν υπάρξει καποια αλλαγή η σχολή μπορεί να ανοίξει την δευτέρα.

Οι πύλες του πανεπιστημίου στην μεριά του ζωγράφου στις 5μ.μ. ήταν κανονικά ανοιχτές .

την δευτερα θα κανουν δλδ καποια συνελευση ωστε να ξερουμε σιγουρα τι θα γινει κ την υπολοιπη βδομαδα;;
Ρε συ , δεν ειπε δευτέρα, είπε μεσα στην βδομάδα.
Βασικα δεν ηξεραν ποτε ακριβώς θα γίνει, όποιος μάθει και ξέρει ας το γραψει εδώ :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
LindemannWeierstrass
Captain
Captain
Posts: 124
Joined: Sun Sep 04, 2011 1:54 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Male
Location: Oxford, United Kingdom

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by LindemannWeierstrass »

Αυτός ο ακροαριστερός συφερτός μπορεί να φτάνει το πολύ ένα 10% (εξωκ. αριστερά + κάποιες συνιστώσες του Σύριζα). Όπως έκλεισαν φυλακή τη χρυσή αυγή του 10% και δεν άνοιξε ούτε μύτη, με ανάλογο τρόπο μπορούν να συγκρουστούν και με αυτά τα όρκ (τα οποία απ' ότι άκουσα έκαναν χουλιγκανισμούς πάλι χτες απέναντι σε ομάδα φοιτητών που έκανε μάθημα σε κάποια αίθουσα στους ΗΜΜΥ).

Επιπλέον, το υπουργείο μπορεί να μην κάνει τίποτα απολύτως. Οι νέες ανεξάρτητες διοικήσεις μπορούν να κάνουν ότι κάνουν σε συνεργασία με την αστυνομία, με τη δικαιολογία της πάταξης εγκληματικών δραστηριοτήτων και χωρίς καμία αναφορά σε πολιτικές "ιδεολογίες", ώστε οι πολιτικές διαστάσεις του ζητήματος να περιοριστούν σημαντικά. (όταν έγινε η έφοδος στην πρυτανία του ΕΚΠΑ μετά από κάλεσμα από το Σ.Ι, δεν ανακατεύτηκε κανένα υπουργείο, αν και στη συνέχεια πλάκωσαν κάτι Συριζαίοι επαγγελματίες βουλευτές για να κάνουν πολιτικό θέμα)

ΥΓ: Το ΑΠΘ δείχνει το δρόμο, χτες βγήκε νέος πρύτανης ο κ. Μήτκας που είναι ένας πολύ αξιόλογος επιστήμονας με ξεκάθαρες θέσεις απέναντι στα χάλια των Ελληνικών ΑΕΙ. Μπορεί να γίνει μια πρώτη δοκιμή εκεί για να δούμε τι αντιδράσεις μπορεί να υπάρξουν και πως αυτές μπορούν να αντιμετωπιστούν.
Last edited by LindemannWeierstrass on Sat Jun 14, 2014 12:40 pm, edited 3 times in total.
Graduate student at: Centre for Doctoral Training in Partial Differential Equations (Analysis and Applications) - University of Oxford.
EARENDIL
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 67
Joined: Sat Jun 26, 2010 7:23 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by EARENDIL »

Vallian wrote:Κουτσίκι και Σία οι περιστάσεις σας έχουν προσπεράσει. Αυτός ο "ακροαριστερός συρφετός" ανοίγει νέους δρόμους στην ελληνική κοινωνία και ορίζει ένα νέο μέλλον. Τα πανεπιστήμια-επιχειρήσεις,πανεπιστήμια του κέρδους και της αγοράς,με πτυχία κουρελόχαρτα-διαβατήρια για την ανεργία,πανεπιστήμια του ανταγωνισμού,του ατομισμού και της "ασφάλειας"/καταστολής δεν θα περάσουν. Ένας άλλος κόσμος είναι εφικτός και αυτόν τον κόσμο αγωνίζεται να πραγματώσει ο "ακροαριστερός συρφετός" που με τόση βδελυγμία κακοχαρακτηρίζεις. Και σε αυτόν τον κόσμο οι ιδέες σας δεν έχουν θέση. Οπότε μείνετε σιωπηλοί στο παρελθόν που υπερασπίζεστε και τόσο σας αρμόζει.
https://www.youtube.com/watch?v=R1x4JkZTfPs
When I 'm sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Barney Stinson
XaVass
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 78
Joined: Fri Jun 11, 2010 6:32 pm

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by XaVass »

LindemannWeierstrass wrote:Αυτός ο ακροαριστερός συφερτός μπορεί να φτάνει το πολύ ένα 10% (εξωκ. αριστερά + κάποιες συνιστώσες του Σύριζα). Όπως έκλεισαν φυλακή τη χρυσή αυγή του 10% και δεν άνοιξε ούτε μύτη, με ανάλογο τρόπο μπορούν να συγκρουστούν και με αυτά τα όρκ (τα οποία απ' ότι άκουσα έκαναν χουλιγκανισμούς πάλι χτες απέναντι σε ομάδα φοιτητών που έκανε μάθημα σε κάποια αίθουσα στους ΗΜΜΥ).
Με συγχωρείς, αλλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το κομμάτι αυτό που εκφράζεις ούτε φασίστες είναι (στην ιδεολογία τους), ούτε δολοφόνοι. Και εντάξει, για το πρώτο είμαι σίγουρος ότι θα διαφωνήσουν αρκετοί, λέγοντας ότι σε πολλές περιπτώσεις είχαν φασιστική συμπεριφορά, αλλά εγώ μιλάω για ιδεολογία. Στο κάτω κάτω παρακαλώ μη σταθείτε εκεί. Σταθείτε στο δεύτερο. Και πιο σημαντικό.

Και συγγνώμη, αλλά αν είναι ένα 10% των φοιτητών που ανήκουν σε αυτό το χώρο, τότε εσύ μόλις προσέβαλες το 10% των συμφοιτητών σου, λέγοντάς το ορκ. Και εγώ πίστευα ότι απαγορεύεται η υβριστική συμπεριφορά στο φόρουμ.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”