Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 26/11/2013

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Sheva
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 138
Joined: Wed Sep 15, 2010 1:58 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 26/11/2013

Post by Sheva »

Μέσα για την ιδέα του scooby!
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 26/11/2013

Post by scooby »

ειπα σαν παραδειγμα τις σημειωσεις (κ προφανως κ δν θα τις πουλαμε,ελεος!) στο πλαισιο της οργανωσης ,σιγουρα το φορουμ ειναι πολυ καλη βοηθεια σε ολους τους φοιτητες!
απλα εριξα μια ιδεα,σιγουρα θα θελει προσαρμογες!
δεν εχω ασχοληθει προσωπικα στο ποσο χρονο θα πρεπει να διαθεσεις απο την στιγμη που κανεις κατι τετοιο,αλλα δν πιστευω τι θα θελει κ πολυ με την αποψη οτι ουτε φυλλαδια θα βγαζει το ΄΄κομμα΄΄ αυτο ουτε τπτ τετοιο,απλα θα υπαρχει μια μονιμη απαντηση σε σους επιθυμουν κλειστει σχολη για τους διαφορους λογους.
σιγουρα αν τιθεται καποιο ακρας σοβαροτητας ζητημα που θηγει το ολο πλαιιο της σχολης κ των μαθηματων κ η μονη λυση ειναι η καταληψη ως ενδειξη διαμαρτυριας,τοτε θα μπορει να ψηφιστει κ απο αυτη την δραση!

ελπιζω να καταλαβατε πως ''βλεπω'' και θα ήθελα να λειτουρησει μια τετοια ομαδα φοιτητων!
raoulos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 40
Joined: Sat Mar 06, 2010 11:08 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 26/11/2013

Post by raoulos »

Επισης πιστευω οτι παρολο που οπως ειπα συμφωνω πολυ με τον ανεξαρτητο συλλογο (αφου δεν αρεσει το κομμα η παραταξη) καθαρα στη δεδομενη συγκυρια πρεπει να βρεθει και μια λυση για το θεμα της γραμματειας τουλαχιστον. Δε γινεται ενα ατομο να βγαλει ολη τη δουλεια και προφανως παρομοια προβληματα θα αντιμετωπισουμε και σε αλλους τομεις της σχολης αλλα και σε ολο το ιδρυμα συνολικα. Μπορει να μην ειμαστε αρμοδιοι αλλα νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο οτι θα δημιουργηθει προβλημα στη λειτουργια με αυτην την ΚΥΑ. Οποτε κατι πρεπει να γινει

Απο τη μια οι εκδηλωσεις συμπαραστασης και ο διαλογος δε μου φαινονται δραστικα, ουτε ομως και η καταληψη. Πιστευω οτι πιο δραστικο θα ηταν να μαζευτουμε ολοι οι φοιτητες και να διαμαρτυρηθουμε εξω απο το υπουργειο. Οσο και αν ακουγεται περιεργο σαν λυση δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο αλλα ουτε να καθομαι με σταυρωμενα χερια.

Ακομα καλυτερο θα ηταν να εχουμε στο μερος μας και τους καθηγητες αλλα αυτο μου φαινεται αρκετα φιλοδοξο και προυποθετει καθαρη συνειδηση απο μερος τους γιατι κι αυτοι θιγονται με ολα αυτα (και θα θιχτουν πολυ περισσοτερο οπως προβλεπουν νεες ΚΥΑ), αλλα ισως εχουν μεγαλυτερο προσωπικο συμφερον.
Μαντώ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 126
Joined: Sun Jun 13, 2010 10:27 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 26/11/2013

Post by Μαντώ »

Vladimir wrote:Αυτό που όλα τα παιδιά με τέτοιες ιδέες μου λένε
δεν θέλω να το λένε κόμμα/παράταξη
μου θυμίζει το αντίστοιχο ''αριστερών''
δεν θέλω να με λες ΚΚΕ/Κομμουνιστή
και με μπερδεύει πολύ.
Παρανόησες... Απλά απ' ότι έχω κτλβει πως θέλει να πει ο scooby δεν είναι δημιουργία μιας παράταξης με εκλογές, φυλλάδια, πορείες, αφισοκολλήσεις, συνθήματα, σημειώσεις, Haig πρώτο τραπέζι Πάολα κτλ κτλ.
Είναι μια τελείως ανεξάρτητη δράση που απλά θα υπάρχει σε κάθε συνέλευση και όχι όπως τώρα όταν είναι ανάγκη μια στο τόσο.
Γι αυτό και δεν το ονοματίζω κόμμα.
mechikos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 166
Joined: Thu Aug 22, 2013 6:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 26/11/2013

Post by mechikos »

Η Φυσικη 2 στης 12 θα δοθει;
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 26/11/2013

Post by scooby »

Vladimir wrote:raoulos ^μπίνγκο

μαντω πολλοι έχουν παρανοήσει σε αυτό το ίδρυμα ίσως και εγώ
Με την έννοια "πολιτικό κόμμα" μπορούμε να ορίσουμε κάθε συλλογικότητα η οποία εκφράζει συγκεκριμένα ταξικά συμφέροντα ή συμφέροντα κάποιας κοινωνικής ομάδας, έχει πρόγραμμα βασισμένο στην ικανοποίηση των συμφερόντων της κοινωνικής τάξης ή/και της κοινωνικής ομάδας στην οποία αναφέρεται, δρα με πολιτική τακτική και στρατηγική και σαν στόχο έχει την εφαρμογή του προγράμματος του, δια μέσω άσκησης της κεντρικής εξουσίας.
Δεν γράφει εδώ τίποτα από αυτά που είπες, αυτά είναι σάλτσες. Το ότι οι άνθρωποι χρησιμοποιούν λάθος τους όρους ή τους φοβούνται για άλλους λόγους δεν έχει να κάνει κάτι.

Και δεν είναι ο Scooby ο πρώτος που έχει πει για lobby εξωκομματικών φοιτητών. Απλά φαίνεται πόσο αφηρημένη είναι η σκέψη όταν πας να το περιγράψεις χωρίς να το καλοσκεφτείς και καταλήγεις να μπλέκεις τις σημειώσεις, το μόνο προφανές των κομματικών παρατάξεων που έχεις ως εμπειρία από τη ζωή σου.






Ο σκούμπης θέλει απλά να υπάρχει ένας νορμάλ φοιτητικός σύλλογος. Γιατί αυτά που είπε πέρι συμφερόντων φοιτητών και επικοινωνίας με ΔΕΠ και διοίκηση είναι αυτό που κάνει ένας νορμάλ φοιτητικός σύλλος, όχι αυτό που γίνεται τώρα.
αυτο ακριβως!!!!σε ευχαριστω!:)
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 26/11/2013

Post by sid »

Μαντώ wrote:
Vladimir wrote:Αυτό που όλα τα παιδιά με τέτοιες ιδέες μου λένε
δεν θέλω να το λένε κόμμα/παράταξη
μου θυμίζει το αντίστοιχο ''αριστερών''
δεν θέλω να με λες ΚΚΕ/Κομμουνιστή
και με μπερδεύει πολύ.
Παρανόησες... Απλά απ' ότι έχω κτλβει πως θέλει να πει ο scooby δεν είναι δημιουργία μιας παράταξης με εκλογές, φυλλάδια, πορείες, αφισοκολλήσεις, συνθήματα, σημειώσεις, Haig πρώτο τραπέζι Πάολα κτλ κτλ.
Είναι μια τελείως ανεξάρτητη δράση που απλά θα υπάρχει σε κάθε συνέλευση και όχι όπως τώρα όταν είναι ανάγκη μια στο τόσο.
Γι αυτό και δεν το ονοματίζω κόμμα.

εγώ λέω το haig να το κρατήσουμε , όπως και αν λεγόμαστε
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 26/11/2013

Post by Kyria_patatokeftou »

Πήγα σήμερα από το "στέκι" όπου γινόταν ΔΣ-με έτοιμες μαζεμένες υπογραφές για αυριανή ΓΣ. Τους είπα, μιας που λέμε 12.30 κ ξεκινάει 2.30 η συνέλευση, να τη βάλουμε 3 να δοθεί κ η Φυσική; Πήρα μεγαλοπρεπέστατο όχι κ πως ότι θα μας εξασφαλίσουν αναβολή της εξέτασης.

Κατά τ άλλα, αύριο ανεξάρτητο αγάπη μου, ελάτε να ψηφίσετε, να συμμετέχετε στη συζήτηση, πείτε κ σε όποιον άλλο γνωρίζετε :) :)
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
mechikos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 166
Joined: Thu Aug 22, 2013 6:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 26/11/2013

Post by mechikos »

τα βρ στις 8:30θα δοθουν;
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 26/11/2013

Post by soti »

sid wrote:εγώ λέω το haig να το κρατήσουμε , όπως και αν λεγόμαστε
Και η Πάολα δεν μας κακοπέφτει θα έλεγα. Οπτικά πάντα ομιλούμεν, όχι ακουστικά.
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”