Ανακοίνωση - Διάψευση Συλλόγων Εργαζομένων Ε.Μ.Π

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Ανακοίνωση - Διάψευση Συλλόγων Εργαζομένων Ε.Μ.Π

Post by castiel »

Οι δύο Σύλλογοι (α) Εργαζομένων Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου & Ορισμένου Χρόνου (Ι.Δ.Α.Χ.-Ι.Δ.ΟΧ.) και (β) Διοικητικού Προσωπικού του Ε.Μ.Π. διαψεύδουν κατηγορηματικά την είδηση που διέρρευσε στα Μ.Μ.Ε., σύμφωνα με την οποία οι εργαζόμενοι του Ε.Μ.Π. αποφάσισαν να απογραφούν στην οικεία ηλεκτρονική πλατφόρμα του Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων.

Η πραγματικότητα είναι εντελώς αντίθετη.

Ως εργαζόμενοι του Ε.Μ.Π., σε χθεσινή μας κοινή συνέλευση με τεράστια συμμετοχή, επανεπιβεβαιώσαμε την από 16/10/2013 απόφασή μας για άρνηση συμμετοχής στη διαδικασία ατομικής απογραφής, καθώς και για άρνηση συμπλήρωσης στοιχείων στην οικεία ηλεκτρονική πλατφόρμα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων, είτε μερικώς είτε πλήρως. Παράλληλα, συνεχίζουμε τη συλλογή υπογραφών από όλους τους διοικητικούς υπαλλήλους Ε.Μ.Π. αναφέροντας ρητά ότι δεν υποχρεούμαστε να προβούμε σε οποιουδήποτε είδους διοικητική πράξη, άρα και στη διαδικασία ατομικής απογραφής, λόγω του γεγονότος ότι είμαστε σε απεργία. Ειδικά για την διοικητική πράξη της ατομικής απογραφής επισημαίνουμε και μία σειρά από άλλα ζητήματα τα οποία προκύπτουν από τις γνωμοδοτήσεις των δικηγόρων μας κου Κατρούγκαλου, κας Τσίπρα και κας Τζιαννίνη.

Πέραν τούτου, οφείλουμε να πούμε το εξής: Για εμάς ένδειξη δημοσιογραφικής δεοντολογίας, κατ’ ελάχιστον, αποτελεί η δημοσίευση μίας είδησης να συνοδεύεται από την αναφορά στην αρχική πηγή από την οποία προήλθε η είδηση, καθώς και να ελέγχεται η εγκυρότητά της από τον ίδιο το δημοσιογράφο που την αναπαράγει, πριν τη δημοσιεύσει. Με λύπη μας διαπιστώνουμε ότι ακόμα και «έγκριτα» Μ.Μ.Ε., ειδικά στον ηλεκτρονικό τους Τύπο, εξακολουθούν την τακτική να δημοσιεύουν άκριτα κάθε «είδηση» (εντός πολλών εισαγωγικών) καλυπτόμενα πίσω από ένα γαϊτανάκι όπου το κάθε μέσο αναπαράγει σχεδόν αυτολεξεί την είδηση που προηγουμένως είχε δημοσιευθεί σε ένα άλλο αντίστοιχο μέσο.

Αντίστοιχο «λάθος» έλαβε χώρα και την προηγούμενη εβδομάδα, με θύματα τους διοικητικούς υπαλλήλους του Ε.Κ.Π.Α., όπου αναπαράχθηκε, στο σύνολο σχεδόν του Τύπου, ότι δήθεν αποφασίστηκε να ξεκινήσουν οι εγγραφές στο Ίδρυμα.

Για την αποφυγή περαιτέρω «παρεξηγήσεων» τέτοιου τύπου (αν και εφόσον πρόκειται για τέτοιες και όχι για συνειδητή επιλογή) σας αποστέλλουμε τους ηλεκτρονικούς συνδέσμους των δύο Συλλογών Εργαζομένων του Ε.Μ.Π., καθώς επίσης και την ηλεκτρονική διεύθυνση της Απεργιακής Επιτροπής του Ε.Μ.Π., απ’ όπου μπορείτε να αντλείτε έγκυρα και έγκαιρα οποιαδήποτε σχετική ενημέρωση.

Σε περίπτωση που το επιθυμείτε, μπορούμε να σας αποστείλουμε τα προσωπικά τηλέφωνα μελών των Δ.Σ. των Συλλόγων και της Απεργιακής Επιτροπής του Ε.Μ.Π. για πιο άμεση και ζωντανή ενημέρωση.

[via]
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ανακοίνωση - Διάψευση Συλλόγων Εργαζομένων Ε.Μ.Π

Post by castiel »

Έληξε η προθεσμία για την απογραφή των διοικητικών υπαλλήλων των πανεπιστημίων.

Σύμφωνα με πληροφορίες, έχουν απογραφεί περίπου τα τρία πέμπτα των υπαλλήλων.

Μετά την ψήφιση της τροπολογίας χθες βράδυ στη Βουλή, όσοι δεν έχουν απογραφεί, μπαίνουν άμεσα σε καθεστώς αυτοδίκαιης αργίας, με το ερώτημα της απόλυσης.

http://www.enikos.gr/society/184688,Elh ... grafh.html
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Ανακοίνωση - Διάψευση Συλλόγων Εργαζομένων Ε.Μ.Π

Post by Spiderpan »

Και τα 2/5 που δεν απογράφηκαν είναι οι δικοί μας του ΕΜΠ;
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ανακοίνωση - Διάψευση Συλλόγων Εργαζομένων Ε.Μ.Π

Post by castiel »

φαντάζομαι ότι απο τη στιγμή που έληξε η προθεσμία θα βγει ανακοίνωση από το Υπουργείο και θα δειλευκανθεί το ζήτημα, πόσοι (δεν) απογράφηκαν και από που...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Ανακοίνωση - Διάψευση Συλλόγων Εργαζομένων Ε.Μ.Π

Post by Onoffon »

Γιατι πιστευει κανεις οτι ορισμενοι δικοι μας διοικητικοι δεν εχουν απογραφει?

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
G_TSIRAS
Sergeant
Sergeant
Posts: 20
Joined: Thu Jan 27, 2011 10:24 pm
Σχολή: Τοπογράφος

Re: Ανακοίνωση - Διάψευση Συλλόγων Εργαζομένων Ε.Μ.Π

Post by G_TSIRAS »

Χωρίς να έχω καμιά διάθεση να διασπείρω ψευδείς ειδήσεις(μακάρι να είμαι λάθος), από το group των ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ του ΕΜΠ, υπάρχει διάχυτη μια απογοήτευση και μια υπόνοια ότι οι περισσότεροι έχουν καταθέσει τα στοιχεία τους στην πλατφόρμα αξιολόγησης. Και γεννάται το ερώτημα; Τι γίνεται από εδώ και πέρα; Εγώ προσωπικά είμαι πολύ μπερδεμένος...
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Post by castiel »

Αν έχει γίνει αυτό και έβγαλαν τέτοια ανακοίνωση είναι μεγάλο λάθος..

Tapatalked!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανακοίνωση - Διάψευση Συλλόγων Εργαζομένων Ε.Μ.Π

Post by Adamaklas »

G_TSIRAS wrote:Χωρίς να έχω καμιά διάθεση να διασπείρω ψευδείς ειδήσεις(μακάρι να είμαι λάθος), από το group των ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ του ΕΜΠ, υπάρχει διάχυτη μια απογοήτευση και μια υπόνοια ότι οι περισσότεροι έχουν καταθέσει τα στοιχεία τους στην πλατφόρμα αξιολόγησης. Και γεννάται το ερώτημα; Τι γίνεται από εδώ και πέρα; Εγώ προσωπικά είμαι πολύ μπερδεμένος...
Ρε τα διαβασα και εγώ ... ειδικά με τον προεδρο του εκπα που ανακοινωσε οτι η απογραφη εχει γινει και ειναι ολοκληρωμένη... πολυ μαλακια η φάση....

Δεν ξερω αν είναι αλήθεια ... αλλά αν ειναι . Σκατα!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

προλαβα και είδα το βίντεο, αλλά νομίζω οτι κατέβηκε!
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
gabrielknight
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 157
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανακοίνωση - Διάψευση Συλλόγων Εργαζομένων Ε.Μ.Π

Post by gabrielknight »

νταξει κλασσικο παιχνιδι γατα με ποντικι..παιζει και να βγαζουν φημες (οπως παντα) οτι οι περισσοτεροι απογραφηκαν και να μην ειναι ετσι,με σκοπο το αλληλοφαγωμα.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”