Greek History X

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Greek History X

Post by Λakedaimonas »

Αντιγράφω μέρος από άρθρο στο Capital.gr
Το βιβλίο ιστορίας της τρίτης γυμνασίου, το βιβλίο που διδάσκονται τα ελληνόπουλα, το λέει με σαφήνεια: «Την ίδια εποχή, με αφορμή τη διεκδίκηση της βραχονησίδας Ίμια, στα Δωδεκάνησα, ξέσπασε κρίση στις ελληνοτουρκικές σχέσεις που αποκλιμακώθηκε με αμοιβαίες υποχωρήσεις». Μάλιστα! Τα Ίμια δεν είναι ελληνικά, αλλά η Ελλάδα τα διεκδικεί. Αυτά διδάσκουμε στα παιδιά μας..
Δηλαδή τα Ίμια δεν ανήκουν στην Ελλάδα??? Είναι περιοχή υπό αμφισβήτηση??? Τα βιβλία που έδιναν σε εμάς όταν πήγαινα σχολείο, άλλα έγραφαν. Παλιά θα μου άναβαν τα λαμπάκια και τα μάτια μου θα γινόντουσαν σαν δαιμονισμένου, αλλά πλέον δεν μου καίγεται καρφί. Πως και τέτοια αλλαγή στην συμπεριφορά? Ευγενική χορηγία του Ελληνικού Στρατού και τον απανταχού παρόντων Ελλήνων αριστερίσκων.

Το συμβάν το είχα ζήσει και το θυμάμαι πεντακάθαρα, ήμουν σε ηλικία που καταλάβαινα πολύ καλά τι γίνεται γύρω μου.

Θυμάμαι την απόλυτη ταπείνωση στο ελληνικό κοινοβούλιο "...ευχαριστώ τους Αμερικάνους..."

Τότε έβραζε το αίμα των περισσοτέρων τις ηλικίας μου για τέτοια θέματα. "Την Ελλαδάρα ρε!" σκεφτόμασταν από μέσα μας. Ας μην είχαμε διαβάσει πολύ ιστορία ή κάποιες "απαγορευμένες" λεπτομέρειες αυτής νιώθαμε υπερήφανοι για τα πάτρια εδάφη.

Τα χρόνια πέρασαν και ασχολήθηκα εκτενώς με την ιστορία της χώρας στην οποία γεννήθηκα. Από τα πολύ αρχαία χρόνια, στον Πελλοπονησιακό πόλεμο(αλήθεια ποιοι από εσάς έχετε διαβάσει Θουκυδίδη ιστορία?), στον Μέγα Αλέξανδρο, στον Βυζάντιο μέχρι και την πρόσφατη ελληνική ιστορία. Μιλάμε τα ξεκοκάλιζα! Έψαχνα τα πάντα ακόμα και αν δεν μου άρεσε αυτό που έβρισκα σε κάποιες σελίδες βιβλίων το διάβαζα, το αξιολογούσα και το αποδεχόμουν.

Ναι οι πρόγονοι μου έχουν σφάξει κόσμο αλλά εγώ δεν στρουθοκαμίλιζα ομοφυλοφιλικά όταν το άκουγα. Το αποδεχόμουν και το κατανοούσα, στην θέση τους πολλοί το ίδιο θα είχαν κάνει και στην τελική αυτή είναι η μέχρι τώρα φύση του ανθρώπου. Επειδή μας έπεισαν με την βίβλο ότι όταν μας ρίχνουν χαστούκι πρέπει να γυρνάμε και το άλλο μάγουλο πάει να πει ότι έτσι είναι?

Μπήκα και στο Μετσόβιο και ανακάλυψα το είδος homo aristeriscus το οποίο ζει σε παράλληλο σύμπαν την δική του πραγματικότητα. Όσο για το τι πιστεύουν για την Ελληνική ιστορία? Μα φυσικά μόνο "τα καλύτερα"! Γνώρισα και τους άλλους. "Δεξιούς" τους έλεγαν οι αριστεροί και εκεί μέσα έβαζαν και μένα, υποτίθεται ότι αυτή η ομάδα αποτελείται από "πατριώτες" (εθνικιστές σύμφωνα με τους αριστερούς). "Πατριώτες" που ντρέπονται να πουν κατάματα στους αριστερούς πως γουστάρουν Ελλάδα και ότι στην τελική είναι αυτό που τους λένε ότι είναι, δηλαδή "δεξιοί". Ντρέπονται τόσο πολύ να πουν πως είναι "δεξιοί" που αφόρησαν και την οποιαδήποτε μορφή ιδεολογίας θα μπορούσαν να αναπτύξουν και πακέτο έδειξαν την πόρτα εξόδου και σε όποιους ιδεολόγους είχαν απομείνει στους κύκλους τους. Μα φυσικά! Αφού για να γίνεις ένας φανταχτερός ομοφυλόφιλος πρέπει να μην έχεις αρχίδια!!!

Ε πήγα και στον στρατό και κατάλαβα γιατί η σημαία της Ελληνοφρένειας μου είναι πιο συμπαθή από την κανονική.

Τέλος πάντων καρφί δεν μου καίγεται πια απλά είπα να ποστάρω αυτό που διάβασα στο capital.gr γιατί μου φάνηκε τραγικά αστείο...
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Greek History X

Post by Spyrοs »

Παρότι δεν είμαι ιδιαίτερα "πατριώτης" ... πού θα πάει αυτή η βαλίτσα με τα βιβλία Ιστορίας? :twisted:

Κάθε χρόνο ξαναγράφεται η ιστορία ...
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Greek History X

Post by somekindofgrinder »

Το να εισαι πατριωτης δε σημαινει οτι εισαι δεξιος.

Το να εισαι δεξιος δε σημαινει οτι γεννηθηκες με σπαργανα την Ελληνικη σημαια.

Το να εισαι πατριωτης δεν ειναι ενοχη.Η ιδια η πατριδα σε απογοητευει δυστυχως.

Αν μπορεσουμε να διαχωρισουμε καποια στιγμη τις εννοιες θα παμε πολλα χρονια μπροστα.
Last edited by somekindofgrinder on Wed Jul 21, 2010 10:06 am, edited 1 time in total.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
notorius
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 141
Joined: Sat Jan 23, 2010 2:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Greek History X

Post by notorius »

ο somekindofgrinder εχει απολυτο δικιο...δηλαδη οι 'δεξιοι' μονοπωλουν τον πατριωτισμο σ αυτην την χωρα ? δεν μπορεις να εισαι μη δεξιος και πατριωτης ? ή δεξιος και μη πατριωτης αντιστοιχα ?

για τα βιβλια της ιστοριας τι να προτοπει κανεις...εδω ανεφεραν την μικρασιατικη καταστροφη ως 'συνωστισμο στις αποβαθρες '.....για γελια και για κλαμματα....

User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Greek History X

Post by somekindofgrinder »

Επισης πρεπει να αναρωτηθειτε για το τι σημαινει πατριωτισμος.

Φιλοπατρια ή εθνικισμος?

Εθνικιστες εχουμε πολλους..λογικο,αφου ειναι πανευκολο.Αραδιαζουμε 5 γραμμες Θουκιδιδη ή αρχιζουμε τα "γουρουνι Αλβανε" με φουσκωμενα στηθια και υφος kickass.

Πανευκολο...βγαζουμε την υποχρεωση και νιωθουμε και "εθνικη υπερηφανεια".

Το ζητημα ειναι οτι ΚΑΝΕΙΣ απο τους πολιτικους μας δεν ειναι φιλοπατριδες,ιδιοτητα που ειναι ουσιαστικα επωφελης.
Μονο ορισμενοι επιστημονες,ιδιως οσοι κουβαλανε μεσα τους τον νοστο της πατριδας.

Ας σταματησουμε πλεον να ειμαστε εθνικιστες του κωλου,με σημαιουλες και κραυγες και ας αγαπησουμε τη χωρα μας.Μονο αν την αγαπησουμε θα μπορεσουμε να τη στηριξουμε-τοσο με το να υπερασπιζομαστε τους εχθρους εκτος οσο κυριως,τους εσωτερικους εχθρους.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Greek History X

Post by Λakedaimonas »

somekindofgrinder wrote:Το να εισαι πατριωτης δε σημαινει οτι εισαι δεξιος.
Προφανώς, εγώ απλά εξέθεσα τι αντίληψη αποκόμισα μέσα από την σχολή από συγκεκριμένους κομματικούς χώρους. Τα ξέρεις και συ ο ίδιος.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Greek History X

Post by eΝy »

Λakedaimonas wrote:
somekindofgrinder wrote:Το να εισαι πατριωτης δε σημαινει οτι εισαι δεξιος.
Προφανώς, εγώ απλά εξέθεσα τι αντίληψη αποκόμισα μέσα από την σχολή από συγκεκριμένους κομματικούς χώρους. Τα ξέρεις και συ ο ίδιος.
Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που ο πατριωτισμός στην Ελλάδα έχει ταυτιστεί με τη δεξιά.

Καταρχήν οι αριστεροί εξ ορισμού απορρίπτουν την 'πατριωτική' ιδιότητα. Η αριστερά ως ιδεολογία είναι διεθνιστική. Δεν γνωρίζει σύνορα, αλλά μόνο κοινωνική καταπίεση. Οι ανά την υφήλιο (πραγματικοί) κομμουνιστές συναδελφώνονται γύρω από τον κοινό τους στόχο που είναι η ανατροπή του καπιταλιστικού συστήματος και κάθε κοινωνικής τάξης που καταπιέζει την εργατιά.

(Φυσικά θα πει κάποιος πως η Σοβιετική Ένωση ήταν εθνικιστικότατο κράτος. Στη Σοβιετική Ένωση όμως δεν εφαρμόστηκε και ποτέ κομμουνισμός, αλλά σταλινική δικτατορία. Αντιστοίχως και στην Κίνα. Μαλάκες είναι οι άνθρωποι να το γυρίσουν σε διεθνισμό; Να την πατήσουν όπως ο Τσε? )

Και μιλώντας για τον Τσε, να ένας υποδειγματικός τύπος κομμουνιστή, textbook material. Είχε αυτός ο άνθρωπος πατριωτικό συναίσθημα; Όχι. Γυρνούσε ανά τον κόσμο για να απελευθερώσει τους απανταχού καταπιεσμένους. Ο Φιντέλ απ την άλλη, είχε. Γι αυτό και ταμπουρώθηκε στην χώρα του και την έβαλε και στο σοβιετικό άρμα, κοκ.


Τώρα η δεξιά απ την άλλη πλευρά έχει φάει μια συμπίεση διαφόρων ιδεολογιών στη χώρα μας, λόγω της αυξημένης αριστεριστικής εξάπλωσης μετά τον Ανδρέα. Δεξιός στην Ελλάδα είναι και ο φιλοβασιλικός, είναι και ο χουντικός, είναι και ο νεο-φιλελεύθερος. Αλλά αυτοί μεταξύ τους διαφέρουν τα μάλα.

Στην πράξη, όπως καθορίστηκαν αυτά στη Γαλλική Επανάσταση, "δεξιός" είναι ο φιλοβασιλικός (Μεταξάς, Γούναρης, κλπ). Οι καπιταλιστές και φιλελεύθεροι κανονικά είναι το "κέντρο" (Ελ. Βενιζέλος). Απλά το κέντρο στη χώρα μας μετά την μεταπολίτευση το καβάτζωσε το Πασοκ, το οποίο ιδρυτικά ήταν αριστερό κόμμα ("ο τρίτος δρόμος προς το Σοσιαλισμό", "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο", κλπ), αλλά μετά έφαγε κρίση ταυτότητας και δεν μπορούμε τώρα να το εντάξουμε κάπου. Έτσι όλα τα φιλελεύθερα και τα δεξιά στοιχεία συμπιέστηκαν σε ένα συνονθύλευμα που λέγεται ΝΔ, το οποίο επίσης τρώει κρίσεις ταυτότητας, αλλά πιο καταστρεπτικές (πχ Ντόρα vs Καραμανλής), και συμπυκνώθηκε κάτω από την ταμπέλα "δεξιά".


Πατριώτες στην Ελλάδα είχε και το ΠΑΣΟΚ, πατριώτες είχε και η ΝΔ. Προφανώς η ΝΔ επειδή δεν έχει τα αριστερά στοιχεία που κουβαλάει το ΠΑΣΟΚ θα είναι και το πιο "πατριωτικό" κόμμα (λέμε τώρα).


Η αλήθεια είναι πως με εξαίρεση τους κομμουνιστές οι οποίοι εξ ορισμού ενδύονται τον διεθνιστικό μανδύα, για όλους τους υπόλοιπους δεν μπορούμε να πούμε ούτε ότι είναι πατριώτες ούτε ότι δεν είναι. Κάθε κόμμα έχει τα καλά του και τα κακά του, τους πατριώτες του, τους εθνοπροδότες του, τα λαμόγια, τους φιλόδοξους, τους καβαλημένους και τους ηλίθιους. Το θέμα είναι που ισορροπεί το καθένα και σε τι βαθμό ταυτίζεται με αυτήν την ισορροπία ο καθένας από μας.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Greek History X

Post by Διάτανος »

:ugeek:
Last edited by Διάτανος on Wed Aug 25, 2010 12:21 am, edited 1 time in total.
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Greek History X

Post by eΝy »

Ο ΛΑΟΣ είναι το πιο λαμόγικο κόμμα.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Greek History X

Post by Διάτανος »

γιατί το λες αυτό?
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”