Εξέταση Στροβιλά 2015

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Arams
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 50
Joined: Tue Mar 01, 2011 7:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Εξέταση Στροβιλά 2015

Post by Arams »

Ποια η γνώμη σας για τα σημερινά θέματα στα στροβιλά ;
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εξέταση Στροβιλά 2015

Post by scooby »

Το δεύτερο θέμα δν το είδα καν προσωπικά! Το πρώτο ψιλό βατό μυαλό φάνηκε! Λίγο με παραξένεψε ότι στο διάχυτη δν έχουμε πτερύγια, αυτό που το χρησιμοποιουμε ??και επίσης η V1 πως υπολογίζεται ??
onoufriosistas
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 75
Joined: Thu Feb 17, 2011 5:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εξέταση Στροβιλά 2015

Post by onoufriosistas »

Να ρωτησω κατι......για τον υπολογισμο της Vr2 που χρειαζοταν επαναληπτικη διαδικασια που ελεγε μονο μια φορα.....εγω πηρα αρχικη υποθεση Vr2=100μ/ς και κατεληξα Vr2'=120m/s και κρατησα ως δεδομενα τα νουμερα που εβγαιναν για Vr2=120m/s....ειναι σωστο?
Arams
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 50
Joined: Tue Mar 01, 2011 7:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εξέταση Στροβιλά 2015

Post by Arams »

Μήπως έλεγε πως στον στάτορα δεν έχουμε πτερύγια για να θεωρήσεις Pt2=Pt3 δηλαδή , ιδανικές συνθήκες ;
Το V1 εγώ το έβγαλα με δοκιμές από τη σχέση της ροής της μάζας . Είχαμε πίεση , θερμοκρασία , η είσοδος ήταν αξονική (α1=0) .

Με τον ισεντροπικό βαθμό απόδοσης της πτερωτής δυσκολεύτηκα λίγο και κόλλησα που δε μου έκοψε να τον μετατρέψω από διαφορές , h σε Τ και έχασα χρόνο (έτσι δεν έπρεπε να κάνουμε , ώστε να προχωρήσουμε , να βρούμε το Τ2' και από εκεί πάει λέγοντας ; ) με αποτέλεσμα να μη κοιτάξω και εγώ πολύ τη 2η άσκηση .

Μου φάνηκε πως ήθελε σχετικά αρκετό χρόνο και πως θα μπορούσε να έπαιρνε περισσότερες μονάδες η 1η άσκηση .
taxlias
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 29
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:43 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εξέταση Στροβιλά 2015

Post by taxlias »

Οτι δεν έχουμε πτερύγια στον διαχύτη σημαίνει ότι ισχύει R2Vu2=R3Vu3 για να βρείς την Vu3 μόνο εκεί το χρησιμοποιούσες
Arams
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 50
Joined: Tue Mar 01, 2011 7:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εξέταση Στροβιλά 2015

Post by Arams »

taxlias wrote:Οτι δεν έχουμε πτερύγια στον διαχύτη σημαίνει ότι ισχύει R2Vu2=R3Vu3 για να βρείς την Vu3 μόνο εκεί το χρησιμοποιούσες
Είχαμε το R3 ;
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εξέταση Στροβιλά 2015

Post by scooby »

Εγώ βρήκα Vr2 =76,14 με δύο επανάληψεις με αρχική υπόθεση 60 κ μου βγήκαν νορμάλ νούμερα πιστεύω!!
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Εξέταση Στροβιλά 2015

Post by ιστορικός mech-eng »

Arams wrote:
taxlias wrote:Οτι δεν έχουμε πτερύγια στον διαχύτη σημαίνει ότι ισχύει R2Vu2=R3Vu3 για να βρείς την Vu3 μόνο εκεί το χρησιμοποιούσες
Είχαμε το R3 ;

Ναι το έδινε, στην ομάδα Α τουλάχιστον. Βάτο το πρώτο θέμα αλλά για δύο ώρες και 15 λεπτά, ήταν αρκετά δύσκολο.
onoufriosistas
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 75
Joined: Thu Feb 17, 2011 5:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εξέταση Στροβιλά 2015

Post by onoufriosistas »

Παιδια...το 1ο θεμα(τουλαχιστον στην Α ομαδα που ημουν) ηταν ιδιο(ακομα και σε νουμερα) με το 1ο θεμα του homework αμα το τσεκαρετε...οποτε θελει ακριβως την ιδια διαδικασια και περιπου τα ιδια νουμερα μ αυτα που ειχατε βρει τοτε πισυευω....
Arams
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 50
Joined: Tue Mar 01, 2011 7:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εξέταση Στροβιλά 2015

Post by Arams »

scooby wrote:Εγώ βρήκα Vr2 =76,14 με δύο επανάληψεις με αρχική υπόθεση 60 κ μου βγήκαν νορμάλ νούμερα πιστεύω!!
Εγώ έκανα δεν ξεκίνησα δίνοντας αρχική τιμή του Vr2 αλλά για το ρ. Θεώρησα το εξής :
m=ρ2A2Vr2

θεώρησα μια τιμή για το ρ , βρήκα Vr2 --Φ--σ--Vu2'--Vu2--Tt2 από Euler --V2 --T2 --T2' από τον ισεντροπικό βαθμό απόδοσης της πτερωτής --P2 από ισεντροπική μεταβολή 1-2 ΄ και έκανα αυτόν τον κύκλο 2 δοκιμές . Βρήκα κάτι παραπάνω από 78m/s ..λάθος ;
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”