"Λούφα-Απαλλαγή-Εξαγορά". Οι "θητείες" των πολιτικών μας!

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

"Λούφα-Απαλλαγή-Εξαγορά". Οι "θητείες" των πολιτικών μας!

Post by tsag »

Που υπηρέτησαν οι πολιτικοί μας; Ποιοι «λούφαραν»; Ποιοι έκαναν έστω και τυπικά της θητεία τους; Και ποιοι όταν είχαν κληθεί από τη πατρίδα να την υπηρετήσουν,δεν ήταν «στα πάνω» τους για να τη «σκαπουλάρουν»; Τελικά βέβαια ,όλοι πίστεψαν ότι «η πατρίδα τους έχει ανάγκη» κι αποφάσισαν να την υπηρετήσουν ...δία βίου. Το Πρώτο Θέμα ,συγκέντρωσε τα ...στρατιωτικά κατορθώματα των πολιτικών μας.

ΚΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ-Πρόεδρος της Δημοκρατίας
ΑΝΑΚΡΙΤΗΣ ΑΙΧΜΑΛΩΤΩΝ
1952:Παρουσιάστηκε στο Κέντρο Εκπαίδευσης Κορίνθου. Ήταν και ανυπότακτος. Τοποθετήθηκε στη Σχολή Πληροφορίων και εκπαιδεύτηκε ως ανακριτής αιχμαλώτων. Το 1953 απολύθηκε έχοντας τακτοποιήσει και τη ποινή της διετούς πρόσθετης υπηρεσίας που του είχε επιβληθεί .

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ-Πρωθυπουργός
ΓΡΑΦΕΑΣ ΑΡΜΑΤΩΝ
1978: Παρουσιάστηκε στη Καλαμάτα. Εξαγόρασε 16 μήνες θητείας προς 19.000 δρχ. και απολύθηκε τον Αύγουστο του 1979,έχοντας περάσει και από τη Λήμνο.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ-Αρχηγός Αξιωματικής Αντιπολίτευσης
ΝΑΥΤΗΣ
1976 Ιούλιο παρουσιάστηκε στο ΠΝ,τον Οκτώβριο απολύθηκε,πληρώνοντας 21.000 δρχ. με τις οποίες εξαγόρασε τους 21 μήνες. Το υπόλοιπο τρίμηνο της θητείας του το έκανε το 1977.

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ –Πρώην πρωθυπουργός
ΝΑΥΤΗΣ ΜΕ ΠΛΑΤΥΠΟΔΙΑ
1977 παρουσιάστηκε και πήρε απολυτήριο το 1979. Ειδικότητα –προσέξτε- διαχειριστής. Στο ΠΝ έμαθε ότι έχει πλατυποδία. Κάτι είναι κι αυτό.

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ-ΥΕΘΑ
ΓΙΩΤΑΣ ΛΟΓΩ ΠΕΡΙΤΤΩΝ ΚΙΛΩΝ
1986 παρουσιάστηκε στη Κόρινθο. Οι γιατροί τον έβγαλαν Ι3 λόγω «παχυσαρκίας». Εξαγόρασε εννέα μήνες θητείας προς 27.000 δρχ.

ΑΚΗΣ ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ-Πρώην ΥΕΘΑ
ΑΠΑΛΛΑΓΗ

Το 1968 κηρύχτηκε ανυπότακτος,το 1972 έχασε την ελληνική ιθαγένεια. Το 1975 με 29.000 δρχ. εξαγόρασε 29 μήνες θητείας. Επανήλθε στις ΕΔ όμως. Ως υπουργός!

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΑΓΚΑΛΟΣ-ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΦΑΡΟΦΥΛΑΚΑΣ
1959 παρουσιάστηκε στο ΠΝ και απολύθηκε το 1961. Σ΄ αυτό το διάστημα με την ειδικότητα του διαχειριστή φύλαγε ένα φάρο στον Πειραιά.

ΜΙΧΑΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ-ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
ΑΝΤΙΑΡΜΑΤΙΣΤΗΣ
1978 Κέντρο Εκπαίδευσης Κορίνθου. Πήγε Λήμνο στο 285 ΤΕ,έχοντας «φάει» ήδη 20 μέρες φυλακή. Δυο χρόνια μετά πέρασε και μία εκπαίδευση στο χειρισμό αντιαρματικών 75-76 χιλιοστών.

ΝΙΚΗΤΑΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ-πρώην ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΘΗΝΑΙΩΝ
ΝΟΣΟΚΟΜΟΣ
Πήρε πτυχίο βοηθού νοσοκόμου κατά τη διάρκεια της θητείας του ο Ν.Κακλαμάνης που παρουσιάστηκε στο ΠΝ το 1972. Κι όμως έκανε θητεία σε πλοίο.
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: "Λούφα-Απαλλαγή-Εξαγορά". Οι "θητείες" των πολιτικών μας

Post by crouch »

χαχαχαχαχα!!Ε τί θα ήταν ο Κακλαμάνης!!Θεός απλά!
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: "Λούφα-Απαλλαγή-Εξαγορά". Οι "θητείες" των πολιτικών μας

Post by Minus »

χαχαχαχαχ κλασσικα

καλα κανουν παντως και εγω οσο μπορουσα λουφαρα.. οχι πολυ βεβαια.. αλλοι ναυτες περναγαν καλυτερα

εγω φυλαγα και καμμια βραδυνη, καθιστος βεβαια..

πλατυποδια δεν εβγαλα, ουτε κατι αλλο, αλλα μια δωση μπηκα σε ενα τηλεφωνικο κεντρο και πηρα 5 κιλα απο τα σουβλακια και τις μπυρες..
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: "Λούφα-Απαλλαγή-Εξαγορά". Οι "θητείες" των πολιτικών μας

Post by anticapitalist »

Καραμανλής με διαφορά ο κορυφαίος.
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: "Λούφα-Απαλλαγή-Εξαγορά". Οι "θητείες" των πολιτικών μας

Post by eΝy »

Τσοχατζόπουλος ρε. Απλά θεος.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: "Λούφα-Απαλλαγή-Εξαγορά". Οι "θητείες" των πολιτικών μας

Post by Minus »

eΝy wrote:Τσοχατζόπουλος ρε. Απλά θεος.

θα συμφωνησω!

ο τυπος δεν παιζεται

και εχει και μια φατσα που λες τωρα αυτος: 'τα σκεφτηκε και τα κανε ή του βγήκε?'
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: "Λούφα-Απαλλαγή-Εξαγορά". Οι "θητείες" των πολιτικών μας

Post by Robocop »

Καραγκιόζηδες. Είναι ντροπή να γίνεσαι ΥΕΘΑ χωρίς να έχεις υπηρετήσει στο στρατό. Είναι αδιανόητο... Τουλάχιστον ο άλλος έγινε αντιαρματιστής... Αξιοπρεπέστατος.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: "Λούφα-Απαλλαγή-Εξαγορά". Οι "θητείες" των πολιτικών μας

Post by Λakedaimonas »

Βασικά...εξαγοράζεται η θητεία???? Νομίζω απως αυτό δεν γίνεται???? Δηλαδή που έχει και κάποιο κατάλογο με τις τιμές?

Να βλαστημήσω την ώρα και την στιγμή που μπήκα και δεν πήγα να τους πετάξω τα 100ευρα στην μάπα και να τους φτύσω...και έχασα 10 μήνες από την ζωή μου να ασχολούμαι με ΜΑΛΑΚΙΕΣ! Αη στο Διάτανο! Μαλάκες ζώα ηλίθιοι!

10 μήνες για να βλέπω το 99% των μονίμων να κάθονται και εγώ να κάνω δουλειά για την οποία αυτοί πληρώνονται!

10 μήνες για να κάθομαι και να χαζεύω να κάνω πράγματα για να πάρει ο Διοικητής μου εύφημη μνεία από τον αρχηγό τους ΓΕΣ, ναι ελπίζει και αυτός ο μαλάκας ότι θα γίνει Στρατηγός στο διάολο και αυτός και όλες οι ψυχολογικές ανισορροπίες που μας φόρτωσε 5 ολόκληρους μήνες στην Χίο!

Άη στο Διάτανο και πάλι που γαμιόμουν και έκανα ότι μαλακία μου κατέβαινε για να παίρνω άδειες και κάθε φορά που γύρναγα στο ερείπιο με έπιανε η καρδιά μου που γινόμουν δούλος των αργόσχολων των οκνηρών και των βλαμμένων.

Άντε και στο διάολο που 10 μήνες κάθε μέρα έβλεπα τα σκλαβοπάζαρα μπροστά μου να διαλέγουν στρατιώτες για να τους στείλουν να μαζεύουν βελόνες, να συντηρούν ετοιμόρροπα κτίρια(ναι δεν θα πέσει σε ένα μήνα θα πέσει σε ένα μήνα και μια μέρα) και να κάνουν κάθε άλλη λογής μαλακία.

Ξέρετε τι είναι να βλέπεις μέσα στην μούρη σου να βάζουν το 30χρονο διδακτορικό του Μετσοβίου να ασβεστώνει και να έχουν αμόρφωτα 19χρονα βύσματα να ξύνουν τα παπάρια τους?

Άντε και στο διάολο που 10 μήνες ήμουν μακριά από τους δικούς μου και από αυτούς που αγαπώ χωρίς να είναι επιλογή μου.

Άντε και στο διάολο με την θητεία τους!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: "Λούφα-Απαλλαγή-Εξαγορά". Οι "θητείες" των πολιτικών μας

Post by anticapitalist »

Robocop wrote:Καραγκιόζηδες. Είναι ντροπή να γίνεσαι ΥΕΘΑ χωρίς να έχεις υπηρετήσει στο στρατό. Είναι αδιανόητο... Τουλάχιστον ο άλλος έγινε αντιαρματιστής... Αξιοπρεπέστατος.
Τι μας λέει δηλαδή αυτό το αρθράκι; μας αραδιάζει 10 πολιτικούς, εκ των οποίων οι 9 δεν πήγαν στρατό, και βρίσκεται μόνο ο Χρυσοχοίδης να έχει πάει (λές και είναι ο μόνος από τους 300). Και μετά αυτομάτως γίνεται ο πιο δημοφιλής πολιτικός. Τυχαίο; Δε νομίζω...
Τσοχατζόπουλος ρε. Απλά θεος.
Στη γενικότητα της πολιτικής κατάστασης, το συζητάμε... το ζήτημα είναι όμως πως ο Άκης πλήρωσε για να κάνει το αυτονόητο (να μην πάει στρατό), ενώ ο Δάμαλος το έκανε τσάμπα.

Λακ η θητεια εξαγοραζεται μετα τα 35 προς ενα χιλιαρικο το μηνα... μεχρι τότε ανυποτακτος (αν είσαι ανυποτακτος εσωτερικου είναι λιγο ζόρι...)
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: "Λούφα-Απαλλαγή-Εξαγορά". Οι "θητείες" των πολιτικών μας

Post by Robocop »

anticapitalist wrote: Τι μας λέει δηλαδή αυτό το αρθράκι; μας αραδιάζει 10 πολιτικούς, εκ των οποίων οι 9 δεν πήγαν στρατό, και βρίσκεται μόνο ο Χρυσοχοίδης να έχει πάει (λές και είναι ο μόνος από τους 300). Και μετά αυτομάτως γίνεται ο πιο δημοφιλής πολιτικός. Τυχαίο; Δε νομίζω...

Ε ασχέτως για το πως χρησιμοποιείται το θέμα απ' τα μέσα, δεν μπορώ να πάρω κάποιον στα σοβαρά που δεν έκανε το στοιχειώδη κόπο να πάει ένα 18 μηνο στρατό, σιγά τη θυσία δηλαδή..
Ο παππούς μου πολέμησε στον πόλεμο του '40 και γύρισε με τα πόδια απ' την Αλβανία ως την Πελοπόννησο (και μετά έγινε και αντάρτης) και ο πατέρας μου υπηρέτησε 28 μήνες, εκ των οποίων τους πρώτους 6 με χούντα και τους επόμενους 4 σε διασπορά οχυρώνοντας τα βουνά της Σάμου, όταν οι Τούρκοι μπήκαν στην Κύπρο.
Δεν τα λέω σαν να ναι τίποτα ηρωικά κατορθώματα, το καθήκον τους έκαναν. Ας το κάνουν και οι υπόλοιποι.
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”