Να φαίνονται όλα τα forums σχολών ή μόνο της δικής σας??

Βοηθήστε μας να κάνουμε το e-polytexneio ακόμα καλύτερο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Να είναι ορατά τα Forum όλων των σχολών ή μόνο της δικής σας;

Όλα, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να βρεις.
40
49%
Μόνο της σχολής μου, γιατί με κουράζουν τα new posts των άλλων σχολών.
41
51%
 
Total votes: 81

User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Να φαίνονται όλα τα forums σχολών ή μόνο της δικής σας??

Post by eΝy »

Επιστρέφουμε στο βασικό αυτό ερώτημα.

Στην πρώτη-πρώτη μορφή του site κάθε σχολή έβλεπε μόνο το δικό της subforum. Μετά το αφήσαμε να βλέπουν όλοι τα πάντα, κυρίως λόγω του ότι οι ΝΜΜ έχουν πολλά κοινά μαθήματα με τους ΜΜ.

Πλέον όμως αρχίζουν και ενεργοποιούνται και το τοπογραφικό και το χημικό section, οπότε ίσως θα έπρεπε να επανατεθεί αυτό το ζήτημα προς σκέψη.

Τι προτιμάτε λοιπόν: Να είναι visible όλα τα fora ή μόνο της Σχολής σας;
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Imperium
Rural-Survey Seeder
Rural-Survey Seeder
Posts: 46
Joined: Wed Sep 15, 2010 1:05 pm

Re: Να φαίνονται όλα τα forums σχολών ή μόνο της δικής σας??

Post by Imperium »

Εγώ νομίζω ότι αν κρυφτούν τα άλλα φόρουμς θα βοηθήσει τις σχολές που τώρα αναπτύσσουν τα δικά τους (όπως πχ των Τοπογράφων) να αποκτήσουν έναν πιο συνεκτικό χαρακτήρα, τουλάχιστον στην αρχή. Άρα ψηφίζω να μην είναι όλα visible.
Senatus Publicus que Topograficum
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Να φαίνονται όλα τα forums σχολών ή μόνο της δικής σας??

Post by Kitharistas »

Πιστεύω πως καλό είναι να φαίνονται όλα.. Αυτό θα βοηθήσει και τα φόρουμ των σχολών που τώρα αναπτύσσονται να αναπτυχθούν σωστά και πιο γρήγορα.. γιατί αν πχ οι τοπογράφοι ή οι χημικοί που γράφονται τώρα στο e-polytexneio βλέπουν μόνο τα δικά τους φόρουμ και "τις γενικές συζητήσεις" ίσως να μην πάρουν στα σοβαρά την όλη κίνηση, γιατί θα βλέπουν φόρουμ μαθημάτων υπό ανάπτυξη και πολύ κόσμο να κάνει χαβαλέ.. Προσωπική άποψη πάντα
Rock on buddies...
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Να φαίνονται όλα τα forums σχολών ή μόνο της δικής σας??

Post by ShadowMech »

Καλυτερα να μη φαινονται, θα βοηθησει πιστευω πολυ την αναπτυξη των sub-forum των αλλων σχολων.
Αμα ο αλλος μπει και το τοπικ των χημικων εχει ηδη κρυφτει πολυ απλα δε θα απαντησει, η δε θα ενημερωθει.Ενω αν μπαινει κ το βλεπει, θα το δει μια,δυο, ε την τριτη μπορει και να απαντησει :P
Στη τελικη τα λιγοστα κοινα τοπικ μπορουμε να τα κανουμε mirror ή οπως αλλιως το λες, οπως πχ ΜΕΚ κλπ ή εργαστηρια φυσικης.

Γιαννη μπορει το να φαινονται τα τοπικ των μηχανολογων να βοηθαει στην εικονα του φορουμ, και να δινει κατα καποιο τροπο ενα "στοχο" στους αλλους, αλλα μειωνει την χρηστικοτητα απο τη μερια τους. Και η χρηστικοτητα ειναι πιο σοβαρο κινητρο.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Να φαίνονται όλα τα forums σχολών ή μόνο της δικής σας??

Post by Διάτανος »

να μη φαίνονται γιατί πολύ απλά δεν θέλω να βλέπω στα new posts θέματα που αφορούν οργανική χημειά κτλ όπως φαντάζομαι ότι κάποιος χημικός μηχανικός χέστηκε π.χ. για ανακοινώσεις στα στοιχεία
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Να φαίνονται όλα τα forums σχολών ή μόνο της δικής σας??

Post by Enositis »

O Κλασσικος Μιχαλης της μεσης Λυσης.Προτεινω πχ για τους ΝΜΜ να φαινεται αναλυτικα το φορυμ μας(1ο ετος 2ο κλπ) και στα αλλα να φαινεται απλα ενα "Φορουμ Χημικων" ξερω γω χωρις ομως να ειναι αναλυτικα.:)
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Να φαίνονται όλα τα forums σχολών ή μόνο της δικής σας??

Post by misfit »

Εγώ προτιμώ να είναι όλα ανοικτά...όπως λέει και η επιλογή της ψηφοφορίας "ποτέ δεν ξέρεις"!
Υπάρχει η δυνατότητα να επιλέγει ο κάθε χρήστης αν θα του εμφανίζονται τα άλλα subforums ή όχι?Είναι πρακτικό δύσκολο για τους αντμινιστράτορες? (δεν έχω ιδέα...)
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
stam
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jun 14, 2010 4:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Να φαίνονται όλα τα forums σχολών ή μόνο της δικής σας??

Post by stam »

Εγώ λέω ο καθένας να βλέπει τα δικά του, εκτός από αυτό που λέει ο Enositis21 ΝΜΜ-ΜΜ που έχουμε κοινά, κυρίως για να είναι πιο user friendly για κάθε φοιτητή. Τώρα, αν κάποιος θέλει να μπει στα χωράφια άλλης σχολής για να βρει κάτι, ας πατήσει 2,3 κλικ παραπάνω... :D
let's go design
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Να φαίνονται όλα τα forums σχολών ή μόνο της δικής σας??

Post by vAs »

Μόνο τα δικά μας.. Οι λόγοι έχουν αναφερθεί από πάνω 8-)
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Να φαίνονται όλα τα forums σχολών ή μόνο της δικής σας??

Post by eΝy »

Πάμε σε μία τεχνική ανάλυση:

Επειδή δεν πρόκειται να καθίσουμε να γράφουμε php και να κάνουμε web development γι αυτό το πράγμα υπάρχουνε δύο λύσεις:

α) Ή βλέπεις τα πάντα
β) Ή βλέπεις μόνο τα δικά σου

Αυτό γίνεται ως εξής:

Θα μπλοκαριστεί κάθε ομάδα (πχ ΝΜΜ) να βλέπουν των άλλων ομάδων τα topics, όπως πχ τώρα οι guest δεν μπορούν να δούν τις συζητήσεις σχολής ή οι μη-seeders τις εργασίες. Με άλλα λόγια το ρυθμίζουμε βασει permissions και αυτό εξ ορισμού δεν επιτρέπει προσωπικές ρυθμίσεις και επιλογές κλπ.

Άρα ή μαύρο ή άσπρο.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Λειτουργία & Feedback για την Ιστοσελίδα”