Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by tsag »

Pauljean19 wrote:Εγώ παίδες έχω να πω ότι το πτυχίο μας το υποβαθμίζουν αυτοί που κλείνουν τη σχολή..εγώ δεν είδα κανένα ΜΙΤ να κλείνει με κατάληψη επειδή ο πρόεδρος της αμερικής ψήφισε το τάδε νομοσχέδιο κτλ..
ΕΛΕΟΣ..
Το ΜΙΤ ειναι ιδιωτικο Πανεπιστημιο . Ας μην ειναι ο καθε φοιτητης στην ωρα του και σου λεω εγω ποτε πηρε ποδι.....
Pauljean19
Private First Class
Private First Class
Posts: 7
Joined: Wed Aug 25, 2010 4:43 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Pauljean19 »

tsag wrote:
Pauljean19 wrote:Εγώ παίδες έχω να πω ότι το πτυχίο μας το υποβαθμίζουν αυτοί που κλείνουν τη σχολή..εγώ δεν είδα κανένα ΜΙΤ να κλείνει με κατάληψη επειδή ο πρόεδρος της αμερικής ψήφισε το τάδε νομοσχέδιο κτλ..
ΕΛΕΟΣ..
Το ΜΙΤ ειναι ιδιωτικο Πανεπιστημιο . Ας μην ειναι ο καθε φοιτητης στην ωρα του και σου λεω εγω ποτε πηρε ποδι.....

Σωστοοος..συμφωνώ απολύτως
User avatar
tony stark
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Thu Jun 24, 2010 1:24 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by tony stark »

Ναι αλλά άλλο η αμερική άλλο η ελλάδα.μην συγκρίνετε έτσι απλά δυο τελείως διαφορετικές χώρες και οικονομίες. Και πότε ψήφισε πρόεδρος της αμερικής νόμο που να υποβαθμίζει τα πτυχία των αμερικανικών πανεπιστημίων???!!!Και στην τελική για ποιο λόγο να κάνουν κατάληψη στο MIT ,εκεί όλα λειτουργούν σωστά και μέσα στο πανεπιστήμιο και έξω από αυτό.
Όσο για το αν οι καταλήψεις υποβαθμίζουν το πτυχίο και τα πανεπιστήμια μας θα συμφωνήσω ότι η λογική του κάνω κατάληψη όποτε δοθεί ευκαιρία είναι λάθος και αυτό το αποτέλεσμα έχει,άλλα κάτω από αυτές τις συνθήκες η κατάληψη πραγματικά είναι αναγκαία. Στα σοβαρά θέματα πρέπει να έχουμε λόγο και όχι να μένουμε αμέτοχοι αφήνοντας τους άλλους να αποφασίζουν για εμάς.
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by dpunis »

Και πότε ψήφισε πρόεδρος της αμερικής νόμο που να υποβαθμίζει τα πτυχία των αμερικανικών πανεπιστημίων???!!!Και στην τελική για ποιο λόγο να κάνουν κατάληψη στο MIT ,εκεί όλα λειτουργούν σωστά και μέσα στο πανεπιστήμιο και έξω από αυτό.
1. Πώς υποβαθμίζοντα τα πτυχία των ελληνικών πανεπιστημίων από το νέο νόμο?
2. Ο τρόπος λειτουργίας του ΜΙΤ προσεγγίζεται πολύ περισσότερο από το νέο νομο παρά από ό,τι ισχύει σήμερα.
Όσο για το αν οι καταλήψεις υποβαθμίζουν το πτυχίο και τα πανεπιστήμια μας θα συμφωνήσω ότι η λογική του κάνω κατάληψη όποτε δοθεί ευκαιρία είναι λάθος και αυτό το αποτέλεσμα έχει,άλλα κάτω από αυτές τις συνθήκες η κατάληψη πραγματικά είναι αναγκαία. Στα σοβαρά θέματα πρέπει να έχουμε λόγο και όχι να μένουμε αμέτοχοι αφήνοντας τους άλλους να αποφασίζουν για εμάς.
Πέρσι κάναμε κατάληψη για να μη περάσει ο νόμος. Ο νόμος πέρασε. Φέτος κάνουμε κατάληψη για να ακυρωθεί. Πιστεύω πρέπει να περιμένουμε πολλά από μια κατάληψη, αφού και πέρσι απέδειξε την αξία και την αποτελεσματικότητα της ως μέσο πίεσης...
User avatar
Gouzgounis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 35
Joined: Sat Jan 23, 2010 1:40 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Gouzgounis »

Μερικοί πιστεύουν ότι η κυβέρνηση όπως και οι προηγούμενες σκοπίμως επιχειρούν την υποβάσμιση της δωρεάν παιδίας ( εδώ μου τα λέμε ειδικά για το Ε.Μ.Π ο νόμος δημιουργεί σημαντικά προβλήματα ) και αντιδρούν με κλείσιμο της σχολής, και ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ισχύ και την πραγματική ποιότητα του πτυχίου μας, το οποίο με κάποιο περίεργο τρόπο σκέψης τους φαίνεται ώς αποτελεσματικό μέσο πίεσης. Επιπλέον ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι η κατάληψη είναι η μοναδική κίνηση που μπορούμε να κάνουμε δεν νομίζω ότι πρέπει να γίνει σε περίοδο εξεταστικής κάτι το οποίο περισσότερο υπονομεύει εμάς παρά προσθέτει στην ισχύ της πράξης μας.

προσπάθησα πραγματικά να είμαι ευγενικός με αυτούς που έχουν απεμπολήσει το κύριο χαρακτηριστικό του μηχανικού αλλά και γενικότερα του είδους ,τον Λόγο.
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by herculas »

Στο Αμέρικα
Τα πανεπιστήμια είτε Ιδιωτικά ( δηλαδή μη κερδοσκοπικά ιδρύματα και όχι μαγαζί του Χ ή του Ψ ) είτε δημόσια είναι αυτοδιοίκητα και όχι κομματοδιοίκητα.
Εκεί μέχρι και οι κορυφαίοι καθηγητές κάθε χρόνο είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να κάνουν έναν ελάχιστο αριθμό δημοσιεύσεων , δηλαδή να παράγουν έργο .
Εκεί οι φοιτητές έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση και όχι όποτε γουστάρουν .
Εκεί ( όπως και στο ΕΜΠ πριν 30 χρόνια! ) οι μεγάλες εταιρίες στους καλύτερους φοιτητές κάνουν πρόταση για πρόσληψη .
ΟΙ φοιτητές εκεί κάνουν τη δουλειά που πήγαν αρχικά να κάνουν ΝΑ ΦΟΙΤΗΣΟΥΝ .

Στην Ελλάδα.
Οι καθηγητές τα ξύνουν και κονομάνε από ιδιωτικό αλλά και Δημόσιο χωρίς ούτε ευρώ όφελος για τη σχολή . Είναι μόνιμοι μέχρι να τα τινάξουν γιατί την κονόμα δεν την εγκαταλείπουν .Δημοσιεύσεις κάνουν ελάχιστοι και για θέματα του κώλου .
Οι φοιτητές δε θέλουν υποχρεωτική παρακολούθηση , θέλουν να μην υπάρχει ούτε καν ιδιωτική εταιρία φύλαξης να προστατεύει την περιουσία όλων μας αφού οι ίδιοι αδυνατούν , θέλουν να κάνουν κατάληψη όποτε τους καυλώσει με την απαίτηση βέβαια να μη χαθεί εξάμηνο ή εξεταστική , θέλουν τα κτίρια να είναι μπουρδέλα μέσα στην αφίσα και στο γκράφιτι ,θέλουν στις ΓΣ να γιουχάρουν και να λοιδορούν όποιον έχει άλλη άποψη και το πιο ωραίο είναι ότι θέλουν να εκλέγουν και τον Πρύτανη γιατί οι φοιτητές είναι σαφώς σε θέση να κρίνουν τις διοικητικές , οργανωτικές κλπ ικανότητες του εκάστοτε υποψηφίου .

Το ΜΙΤ ή το Princeton ή όποιο άλλο πανεπιστήμιο γνωρίζετε , το γνωρίζετε λόγω της έρευνας και τον καθηγητών που πάνε εκεί για την έρευνα .
Αφού μάγκες έχουμε καθηγητές όπως τον Παπαδόπουλο που φοίτησε στο MIT γιατί δεν κανονίζουμε μία ενημέρωση από εκείνον για να μάθουμε τι διάολο κάνουν αυτοί εκεί και εμείς δε μπορούμε .

Εαν κάποιος θίγεται από την περιγραφή του έλληνα φοιτητή καλά κάνει , γιατί αυτή αντιστοιχεί στα καλόπαιδα που το παίζουν σωτήρες και όχι στο μέσο φοιτητή που είναι δουλευταράς αλλά δεν του δίνουν τα πολεμοφόδια η σχολή , το κράτος , οι ιδιώτες να αποδείξει την αξία του .
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by tsag »

έχετε μπερδευτεί . Τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν φτιαχτεί με τα λεφτά του Έλληνα . Εάν θέλετε κάποιο Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο πρέπει να το φτιάξετε από την αρχή . Βάλτε το χέρι στην τσέπη και φτιάξτε τις υποδομές και ότι άλλο χρειάζεται . Στην Αμερική δεν πλήρωσε το κράτος τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια . Ιδιώτες τα έφτιαξαν.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by ShadowMech »

dpunis wrote:
Και πότε ψήφισε πρόεδρος της αμερικής νόμο που να υποβαθμίζει τα πτυχία των αμερικανικών πανεπιστημίων???!!!Και στην τελική για ποιο λόγο να κάνουν κατάληψη στο MIT ,εκεί όλα λειτουργούν σωστά και μέσα στο πανεπιστήμιο και έξω από αυτό.
1. Πώς υποβαθμίζοντα τα πτυχία των ελληνικών πανεπιστημίων από το νέο νόμο?
2. Ο τρόπος λειτουργίας του ΜΙΤ προσεγγίζεται πολύ περισσότερο από το νέο νομο παρά από ό,τι ισχύει σήμερα.
Όσο για το αν οι καταλήψεις υποβαθμίζουν το πτυχίο και τα πανεπιστήμια μας θα συμφωνήσω ότι η λογική του κάνω κατάληψη όποτε δοθεί ευκαιρία είναι λάθος και αυτό το αποτέλεσμα έχει,άλλα κάτω από αυτές τις συνθήκες η κατάληψη πραγματικά είναι αναγκαία. Στα σοβαρά θέματα πρέπει να έχουμε λόγο και όχι να μένουμε αμέτοχοι αφήνοντας τους άλλους να αποφασίζουν για εμάς.
Πέρσι κάναμε κατάληψη για να μη περάσει ο νόμος. Ο νόμος πέρασε. Φέτος κάνουμε κατάληψη για να ακυρωθεί. Πιστεύω πρέπει να περιμένουμε πολλά από μια κατάληψη, αφού και πέρσι απέδειξε την αξία και την αποτελεσματικότητα της ως μέσο πίεσης...
Respect
Gouzgounis wrote:προσπάθησα πραγματικά να είμαι ευγενικός με αυτούς που έχουν απεμπολήσει το κύριο χαρακτηριστικό του μηχανικού αλλά και γενικότερα του είδους ,τον Λόγο.
Ακουμπα τη λιγο πανω στο καλοριφερ να μιλησουμε σαν ανθρωποι ρε αδερφε (Και λιγο trolling για να μη ξεχνιομαστε)
Τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν φτιαχτεί με τα λεφτά του Έλληνα .
Αμα εχουν γινει με λεφτα του ελληνικου λαου ενας λογος παραπανω να δουλευουν σωστοτερα. Τα ιδιωτικα ας σπαταλουν τα κεφαλαια τους οπως γουσταρουν. Το δημοσια χρηματοδοτουμενο πανεπιστημιο ΔΕΝ εχει αυτο το δικαιωμα. Και ναι οσο και αν σοκαρει καποιοyς (lol) θα πρεπει να ελεγχεται και να αξιολογειται, και οχι μονο απο τους ιδιους τους καθηγητες (Γιαννης κερναει Γιαννης πινει)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by katsanetrino »

tsag wrote:έχετε μπερδευτεί . Τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν φτιαχτεί με τα λεφτά του Έλληνα . Εάν θέλετε κάποιο Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο πρέπει να το φτιάξετε από την αρχή . Βάλτε το χέρι στην τσέπη και φτιάξτε τις υποδομές και ότι άλλο χρειάζεται . Στην Αμερική δεν πλήρωσε το κράτος τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια . Ιδιώτες τα έφτιαξαν.
Και τι σημαίνει αυτό δηλαδή, για ποιό λόγο δε μπορεί ένα δημόσιο πανεπιστήμιο να φτάσει τα επίπεδα λειτουργίας ενός ιδιωτικού ή τελοσπάντων κάπου κοντά σε αυτό; Γιατί εγώ πέρα από τη νοοτροπία πως επειδή είναι δημόσιο, δεν πειράζει και να γίνει μπάχαλο, δε βλέπω άλλους σημαντικούς λόγους. Τα άλλα περί υποδομών και λοιπών δεν νομίζω να παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο γιατί μη μου πείτε ότι όταν ξεκίνησαν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια ήταν όλα τέλεια. Ας φτίαξουμε πρώτα κριτικά σκεπτόμενους ανθρώπους απαλλαγμένους από τη νοοτροπία του βολέματος και τα άλλα θα έρθουν.
DeterministiC OR StochastiC
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by herculas »

Τα πανεπιστήμια εκτός από διδασκαλία στους φοιτητές πρέπει να παράγουν και τεχνολογία , έρευνα .
Τα λεφτά για να φτιαχτούν υποδομές σε αυτή την κατέυθυνση τα δίνουν έξω οι ιδιωτικές εταιρίες με σκοπό και το δικό τους κέρδος .
Ταυτόχρονα όμως οι σχολές αποκτούν υποδομές , καθηγητές , κύρος .

Πχ ο Μητσοτάκουλας έκανε δωρεά στο Stanford για να φτιαχτεί μία έδρα ελληνικών σπουδών και ο Κούλης να λέει με περηφάνια " Του μπαμπά η έδρα ".
Γιατί αυτά τα λεφτά να μην τα δώσει στο ΕΜΠ ?

Ισως ο Μητσοτάκουλας να μην είναι επιτυχημένο παράδειγμα αλλά αν επιθυμούμε την κατεδάφιση της σχολής θα βοηθούσε.
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”