ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by TiGinetai »

Ρε σόρρυ κιόλας κομμουνιστές και οι Σουηδοί, κομμουνιστής και ο ανδρέας? Προφανώς το βλέπουμε από τρελά διαφορετικές σκοπιές και δεν πρόκειται να βρούμε ποτέ κανένα κοινό σημείο στο θέμα!

Η φορολόγηση είναι από τις μικρότερες. Γύρω στο 25% πρέπει να είναι η φορολόγηση. Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι σε σχέση με τις άλλες χώρες τις ευρώπης έχουμε μια από τις χαμηλότερες φορολογήσεις. Και δεν μιλάω για τα μικρά μαγαζιά ή τις μικρές επιχειρήσεις. Μιλάω για τις μεγάλες βιομηχανίες που έχουν μεγάλα κέρδη και μικρή φορολόγηση-φοροελαφρύνσεις κτλ.

Οι νεοφιλελεύθερες πολιτικές βουλιάζουν..(γι' αυτό λέω δεν πρόκειται να τα βρούμε. Εσύ θεωρείς υπεύθυνες τις..κομμουνιστικές!)

Πάντως ο πραγματικός υπαίτιος της όλης κατάστασης είναι οι τράπεζες και οι τραπεζίτες. Το θέμα είναι να πληγούν αυτοί. Ας πέσει καμιά φορολογία στα κέρδη τους.

Το σίγουρο είναι ότι όλο το χρηματοπιστωτικό σύστημα μπάζει. Αυτή η κρίση δεν είναι ούτε η μοναδική ούτε μεμονωμένη. Οι ίδιοι την δημιουργούν.
Ο απλός κόσμος ποτέ δεν καρπώθηκε κάτι από αυτό τον πλούτο που παράγει. Και εδώ είναι το μεγάλο ελάττωμα του συστήματος. Απ' ότι φαίνεται δεν είναι διατεθειμένο να το διορθώσει αφού και σε περιόδους "ευημερίας" και σε περιόδους (δικής του) κρίσης τα θέλει όλα δικά του. Δεν μπορεί να τα έχει.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
kahlua
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 75
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:02 pm

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by kahlua »

TiGinetai wrote:Ρε σόρρυ κιόλας κομμουνιστές και οι Σουηδοί, κομμουνιστής και ο ανδρέας? Προφανώς το βλέπουμε από τρελά διαφορετικές σκοπιές και δεν πρόκειται να βρούμε ποτέ κανένα κοινό σημείο στο θέμα!
Προφανώς κατά τον ενυ, οποιοσδήποτε πέρα απ τον μητσοτάκη είναι κομμουνιστής! :lol:

Η φορολόγηση στην ελλάδα είναι γάματα, και σίγουρα όχι από τις μικρότερες. άλλες χώρες έχουν τρελές επιδοτήσεις για επιχειρηματικότητα και πολύ χαμηλότερη φορολόγηση για τις μικρες επιχειρησεις.
American Dream

1/4 oz Kahlua® coffee liqueur
1/4 oz amaretto almond liqueur
1/4 oz Frangelico® hazelnut liqueur
1/4 oz dark creme de cacao
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by misfit »

Κατ'αρχάς φίλε "tiginetai" δεν ανέφερα πουθενά τη λέξη αριστερά γιατί δεν θεωρώ ότι στην Ελλάδα υπάρχει σοβαρή αριστερά(γενικά πολιτική)!Και ούτε ευθύνεται αποκλειστικά κάποιο συγκεκριμένο κόμμα ή πολιτικός χώρος για την κατάντια της επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα.Η ευθύνη είναι συνολική κι αφορά πολιτικές και νοοτροπίες που επικρατούν στη χώρα μας εδώ και δεκαετίες.
Αναφορικά με την φορολογία,θεωρώ ότι είναι υψηλή για τα ελληνικά δεδομένα,ιδιαίτερα για μια περίοδο που η αγορά διψά για επιχειρηματικότητα κι επενδύσεις.Και το ποσοστό 40% ισχύει (απλώς δεν ξέρω αν ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις) κι αν το αναλογιστείς είναι πολύ!Σκέψου να μοχθείς καθημερινά και από τα 10 ευρώ που βγάζεις τα 4 να στα παίρνουν και να καταλήγουν τελικά σε βίλες πολιτικών!Συν ό,τι άλλο σου παίρνουν από δω κι από κει.Κι όταν μιλάω για επιχειρηματίες εννοώ τους σοβαρούς ανθρώπους με όραμα,σχέδιο κι όρεξη,γιατί υπάρχουν και τέτοιοι!Όχι στα κατά καιρούς λαμόγια...
Επίσης ο όρος επιχειρηματικότητα δεν αφορά μόνο τις διεθνείς εταιρίες με τα τεράααστια εργοστάσια και τα συναφή που αμέσως σπεύδουν πολλοί να κατηγορήσουν.Επιχειρηματίας είναι κι ο μέσος Έλληνας που προσπαθεί να κρατήσει το μαγαζί του σε δύσκολους καιρούς και που έχει ξεσκιστεί να στήσει την επιχείρησή του και να επιβιώσει μέσα στον ανταγωνισμό.Ο ρόλος αυτών των μικρο-επιχειρηματιών είναι πολύ σημαντικός για την οικονομία μας όπως και για κάθε άλλη οικονομία...
Ακόμα θέλω να σχολιάσω και τα σχετικά με τις κινητοποιήσεις,απεργίες,καταλήψεις κτλ.Πουθενά δεν ανέφερα πρακτικές του στυλ "απαγάγουμε/εκβιάζουμε/σκοτώνουμε διευθυντές".Όπως και δεν ενοχοποίησα το δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να αγωνιστεί γι'αυτά που πιστεύει ότι του αξίζουν.Ενοχοποιώ όμως την χωρίς μέτρο και λογική κινητοποίηση όταν αυτή εμποδίζει όλον τον υπόλοιπο λαό.Απεργίες γίνονται και τα καλοκαίρια,ειδικά στα λιμάνια!Σκέψου τι ζημιά κάνουν αυτοί σε άλλους απλούς ανθρώπους στην Ελλάδα που προσπαθούν να κάνουν τη σουλειά τους.Ή μήπως δεν είναι εγωιστική η στάση των αγροτών να παραλύουν το εθνικό δίκτυο μόνο για την πάρτη τους?Πόσο μάλλον όταν οι ίδιοι οι αγρότες έχουν "φάει" κονδύλια και κονδύλια από επιδοτήσεις της Ε.Ε.

Τέλος,να εκθέσω την άποψή μου για το παρακάτω απόσπασμα:
"Αφού όπως λες μια ζωή είναι που στο τέλος δεν σου μένει τίποτα, τότε γιατί να μην αφιερώσει κάποιος ένα κομμάτι της στην διεκδίκηση ενός πιο δίκαιου και καλύτερου κόσμου?"
Μαζί σας με τα 1000!Και είναι πραγματικά ευχάριστο στην εποχή μας να υπάρχουν φοιτητές με τέτοια σκέψη και διάθεση!Αλλά μπορείς να συμβάλλεις με πολλούς τρόπους στην καθημερινότητά σου προς την κατεύθυνση αυτή!Για τον Πέτρο μπορεί να είναι οι πορείες,για τον Γιάννη η φιλανθρωπία,για τη Μαργαρίτα η υπεύθυνη/τίμια στάση απέναντι στο κράτος και τους συμπολίτες.......
Εξάλλου ο "καλός και δίκαιος κόσμος" είναι και κάπως υποκειμενική έννοια!
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by ShadowMech »

Επειδη ως γνωστον μου αρεσει ο ρολος του δικηγορου του διαβολου:
Η προταση της κυβερνησης/ΕΕ/ΔΝΤ αν και επιπονη, αντιλαϊκη κλπ κλπ, εχει μια Χ επιχειρηματολογια, ειναι συγκροτημενη, με τις προβλεψεις της, τις μελετες της κλπ. Ξερεις τι θα υποστεις και σε τι στοχευεις (περιπου).

Η αντιπροταση της αριστερας για το αμεσο και σαφες οικονομικο αδιεξοδο της χωρας αν εχω καταλαβει καλα, και τουλαχιστον απο τα λεγομενα ολως εδω ειναι η μαζικη αντιδραση, να εκβιαστουν επιχειρηματιες, να μπουμε στη βουλη να τους τραμπουκισουμε και οτι αλλο ξερω γω.

Και γω σας λεω, ναι φταινε, ναι κρεμασμα θελουν. Και λεω ακομα: Πειτε οτι τα κανουμε ολα αυτα, γινομαστε απο ελληναρες ξαφνικα αλτρουιστες και ενονομαστε για ενα κοινο στοχο και ριχνουμε τη κυβερνηση και κανουμε επανασταση. ΚΑΙ ΜΕΤΑ??? Θα σταματησουμε να χρωσταμε? Θα μας τα χαρισουνε επειδη ειμαστε γαματοι? Θα σταματησουμε να εχουμε αναγκη λεφτα καθως ως γνωστον ειμαστε αυταρκεις ως χωρα?

Δηλαδη ελεος πια με την επανασταση! Η πιο αστεια πανακεια που εχω ακουσει μετα το οζον! Οχι σοβαρα δηλαδη, ολη η αριστερα καπου στο βαθος το παει προς ανατροπη/επανασταση/whatever. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ? Απλα θα μας σβερκωθειτε και το γαιδουρι θα αλλαξει καβαλαρη? Γιατι δεν ακουω και τιποτα σοβαρο και εφικτο για το "μετα", που να μη περιλαβμανει το imagine του Lennon να παιζει απο πισω δηλαδη...

Ακομα και στο V for vendetta που ολα κυλουν ιδανικα, αλτρουιστικα, χωρις σκοπιμοτητες, ο λαος ξεσηκωνεται απο μονος του και ολα αυτα τα παραμυθενια, οκ ριχουν τους τυπους, καταστρεφουν το κοινοβουλιο, really nice που θα ελεγαν και οι κομπαρσοι, ΚΑΙ ΜΕΤΑ? Ακομα και κει... Ποσο μαλλον σε μια πραγματικη και οχι ιδεατη επανασταση...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by TiGinetai »

Shadowmech προχωράς πάρα πολύ. Δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να κρίνω την επανάσταση όπως εσύ την βλέπεις. Αν γι' αυτό κρίνεις την αριστερά τότε νομίζω ότι κάνεις λάθος..

Η αριστερά(ανάλογα και για ποιους μιλάμε..) έχει -διάφορες- προτάσεις. Αρκεί κάποιος να ψάξει να δει τι λένε(δεν με ενδιαφέρει και ούτε έχω σκοπό να αναφέρω τι λέει το κκε ή το αριστερό πασοκ ο σύριζα. Άλλωστε δεν θυμάμαι κιόλας..δεν κάνω προπαγάνδα υπερ κάποιου εδώ).

Το θέμα είναι με την πρόταση της -σοσιαλιστικής- κυβέρνησης,της ΕΕ, του -σοσιαλιστικού(ο πρόεδρος τουλάχιστον!!)- ΔΝΤ θα έχουμε τρελή αύξηση της ανεργίας, τρελές μειώσεις μισθών-συντάξεων, ελαστικοποίηση της εργασίας σε όλους τους τομείς της(ελεύθερες απολύσεις, μείωση αποζημιώσεων, ατομικές συμβάσεις και άλλα τέτοια ωραία πράγματα), αποκρατικοποιήσεις μέχρι αηδίας και πάρα πολλά άλλα..δεν είμαστε η πρώτη χώρα που πάει το ΔΝΤ. Γι' αυτό είπα δεν χρειάζεται καν να κρίνουμε από τις προτάσεις που είναι ήδη προκλητικές, αλλά ας κρίνουμε από τις άλλες χώρες που πήγε.

Για το χρέος υπάρχει ας πούμε και η επιλογή της επαναδιαπραγμάτευσης.
Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές προτάσεις που όμως απαιτούν να έχει και λίγα @@ κάποιος..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by ShadowMech »

Απλα το αναφερω, επειδη προεκυψε στη κουβεντα και με σκοπο να δειξω οτι και γενικοτερα η αριστερα ειναι παραειναι παρορμητικη, μαζικη(με την κακη εννοια) και γενικα ανοργανωτη για να κερδισει τουλαχιστον το δικο μου σεβασμο και υποστηριξη.
Παροτι σε καποια θεματα κινειται προς τη σωστη κατευθυνση αλλα με τελειως ατσουμπαλο, αναποτελεσματικο και συχνα κωμικοτραγικο τροπο.

Τεσπα το θεμα ειναι οτι σε αυτη τη συγκυρια παιζονται σοβαρα πραγματα και δεν υπαρχει καποια σοβαρη και συγκροτημενη αντιδραση... Οι κατ ευφημισμον αντιδρασεις που γινονται απλα κανουν τα πραγματα χειροτερα.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by TiGinetai »

Κατάλαβα γιατί το ανέφερες.
Πάντως δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στην κοινοβουλευτική αριστερά γιατί η ίδια έχει προ πολλού αποκηρύξει ανατροπή του συστήματος μέσω επανάστασης. Γι' αυτό κάποιες στιγμές μπερδεύομαι ως προς τι συζητάμε.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by crouch »

Tί έχει κάνει ποια;;;;;Το ΚΚΕ δεν ειναι πια στη βουλή;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by ShadowMech »

Δε ξερω αν φανηκε να αναφερομαι μονο στην κοινοβουλευτικη αλλα αυτα που λεω τα εννοω μια χαρα και για την εξωκοινοβουλευτικη, λεπτομερια ετσι κ αλλιως.

Τεσπα οι στιγμες ειναι δυσκολες, και ας ελπισουμε οι αιωνιοι εφηβοι να σοβαρευτουν και να λειτουργησουν κατα την ηλικια τους.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Διάτανος »

πραγματικα θα ηθελα καποιος να εκφερει γνωμη για την 5ετια 2004-2009 αναφορικα με την οικονομια στην Ελλαδα
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”