ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by eΝy »

rodrigo wrote:
eNy wrote:Όταν λοιπόν εσύ κράτος έρχεσαι και στραγγίζεις τον επιχειρηματία και τον βαφτίζεις "κακό αφεντικό" και του δεσμεύεις ή κλείνεις το εργοστάσιο με το έτσι θέλω (Πειραϊκή Πατραϊκή, ΠΥΡΚΑΛ, κοκ) τότε πολύ απλά στερείς από την οικονομία σου τον αναδευτήρα που προκαλεί τη ροή χρήματος.

συνάδελφε ξερεις καλα ότ5ι τα πραγματα δεν έγινα έτσι μη δινεις λαθος εικόνα στον κόσμο και τον αποπροσανατολίζεις.

Η εγκαθίδρυση του άκρατου και αδισώπιτου κεφαλαίου ως ο μόνος μοχλός στήριξης και κινησης της οικονομίας που στο κέντρο του βάζει το χρήμα και όχι τον άνθρωπο μαζί με τους καθαρα αντεργατικους επιχειρηματίες οδήγησε στο κλείσιμο των βιομηχανικών μονάδων

Το μόνο "άκρατο" και "αδυσώπητο" κεφάλαιο στην πρόσφατη ιστορία του ελληνικού κρατιδίου είναι το νταβατζιλίκωμα του εθνικού πλούτου από τον κρατικό μηχανισμό, όπως τον διοίκησαν οι Ρουσσόπουλοι, οι Βουλγαράκηδες, οι Λαλιώτηδες και οι Τσοχατζόπουλοι.


Από κει και μετά δεν θα μας έκανε κακό να είχαμε μερικούς ακόμα πραγματικούς επιχειρηματίες σ αυτό το κρατίδιο.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by somekindofgrinder »

rodrigo wrote:

συνάδελφε ξερεις καλα ότι τα πραγματα δεν έγιναν έτσι μη δινεις λαθος εικόνα στον κόσμο και τον αποπροσανατολίζεις.

Η εγκαθίδρυση του άκρατου και αδυσώπητου κεφαλαίου ως ο μόνος μοχλός στήριξης και κινησης της οικονομίας που στο κέντρο του βάζει το χρήμα και όχι τον άνθρωπο μαζί με τους καθαρα αντεργατικους επιχειρηματίες οδήγησε στο κλείσιμο των βιομηχανικών μονάδων
Καταρχην εκανα μια μικρη διορθωσουλα,εαν μου συγχωρεις την παρεμβαση..

Μπορεις να μου εξηγησεις,εάν φυσικά θές, σε απλα Ελληνικα τι ακριβως εννοείς με το μικρο αυτο λογύδριο που ποσταρες κ μετα θα συζητησουμε για το εαν συμφωνω ή διαφωνω,χωρις προκατάληψη?
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by TiGinetai »

eNy wrote:
Με την επισήμανση όμως ότι η επιχειρηματική δραστηριότητα στην Ελλάδα πέθανε από την κομμουνιστική πολιτική του ΠΑΣΟΚ το '80. Κρατικοποιήσεις, απο-δυτικοποίηση και απαλλοτρίωση του επιχειρηματικού πλούτου.
:lol:

Για το ίδιο ΠΑΣΟΚ λέμε και γενικότερα για την ίδια χώρα μιλάμε?
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by eΝy »

Ίδια χώρα, άλλο ΠΑΣΟΚ.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by misfit »

Σε αυτήν την χώρα που ζούμε δεν υπάρχει λογική!Δεν ξέρω αν υπήρχε και ποτέ!
Συμφωνώ με αυτά που λέει ο ένυ περί επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα,κάντε μια βόλτα από πειραιά,ρέντη και γενικά τη "βιομηχανική" περιοχή της αθήνας να δείτε τι συμβαίνει!Τόσα εργοστάσια που λειτουργούσαν κι απασχολούσαν κόσμο (ρωτήστε τους πατεράδες και τους ακόμα μεγαλύτερους) έχουν κλείσει ή απλούστερα την κοπανάνε για έξω.Και το δεύτερ σενάριο μας ζημιώνει διπλά!
Για να στρώσει η οικονομία ενός κράτους σήμερα,πρέπει το χρήμα να κινείται,τόσο σε εσωτερικό όσο κι εξωτερικό επίπεδο.Κοινώς το εμπόριο να κινείται εγχώρια και αν γίνεται να κάνεις κι εξαγωγές-εισαγωγές κτλ.Για πείτε μου τι από αυτά συμβαίνει σε μας?
Αναφορικά με τους λόγους που οδήγησαν στο λουκέτο τόσες επιχειρήσεις τις προηγούμενες δεκαετίες θεωρώ ότι ευθύνονται άλλοι παράγοντες φίλε ροντρίγκο.Όταν έναν επιχειρηματία τον ξεζουμίζεις συνέχεια και γενικά δεν τον αφήνεις να αναπτυχθεί,τότε αναπόφευκτα το κλείνει το μαγαζί!Μη μιλήσω για ξένους που προσπάθησαν να επενδύσουν εδώ γιατί θα καταντήσω γραφικός και κουραστικός.
Λένε ότι η "βαριά βιομηχανία" μας είναι ο τουρισμός,αλλά ακόμα κι εκεί γινόμαστε αυτόχειρες!Δώσ'του απεργίες οι εργαζόμενοι στα λιμάνια και μπλόκα σε όλα τα οδικά δίκτυα οι αγρότες σε τουριστικές περιόδους!Εμ που να σου έρθει ο τουρίστας μετά?Θα προτιμήσει άλλες χώρες (Τουρκία,αδριατική,βουλγαρία) και καλά θα κάνει!Δε λέω να μην διεκδικήσουν οι άνθρωποι τα δικαιώματά τους,αλλά σε αυτήν την χώρα έχει χαθεί το μέτρο.Κι όσο βλέπεις τους "εργατοπατέρες" στα κανάλια να βρωντοφωνάζουν και να ωρύονται,τόσο απαξιώνεται η όποια συνδικαλιστική συνείδηση έχει απομείνει σε τούτο τον τόπο...
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Don Molina »

rodrigo wrote:Η εγκαθίδρυση του άκρατου και αδισώπιτου κεφαλαίου ως ο μόνος μοχλός στήριξης και κινησης της οικονομίας που στο κέντρο του βάζει το χρήμα και όχι τον άνθρωπο μαζί με τους καθαρα αντεργατικους επιχειρηματίες οδήγησε στο κλείσιμο των βιομηχανικών μονάδων

Τ' @@ μου κουνιότανε, το ένα δίπλα στ' άλλο...

Ρε άνθρωπε τα πράγματα είναι απλά:
Αυτό το (καταραμένο οφείλω να ομολογήσω) σύστημα, είναι σύστημα παγκόσμιας κλίμακας κι εφαρμογής.
Τουτέστιν, αν εσύ αύριο το πρωί βάλεις τον άνθρωπο στο κέντρο κι όχι το χρήμα θα πάρεις τον πούλο.
Όχι εσύ ως rodrigo, εσύ ως "Ελλάς".

Δεν γίνεται ν' αποκοπεί κάποιος από το πάρτυ, να πάει σε μια γωνία και ν' αρχίσει να βαράει ναρκωτικά - πώς να το κάνουμε?
Κι αν το κάνει θα τον αρπάξουνε και θα τον πετάξουνε έξω.
Γιατί το πάρτυ δεν είναι με δικούς σου κανόνες, αλλά με κανόνες 5 ισχυρών.

Παίξε με αυτούς, πρόκοψε στην πουτάνα την ζωή και τέλος.
Εσύ προσωπικά στην επιχείρησή σου μεθαύριο θες, μεταχειρίσου τους υπαλλήλους όπως επιθυμείς, και πάντα μέσα στα νομικά πλαίσια.
Αν γουστάρεις να δίνεις τα ίδια λεφτά σε καθαρίστριες και μηχανικούς και γραμματείς, knock yourself out.
Αν θες να κάνεις αλλαγή, άσε τον κόσμο και άλλαξε το σπίτι σου.

Σπίτι σπίτι φτιάχνεται ο κόσμος, όχι με μπουλντώζες.
1) γιατί όσο δυνατή κι αν είναι η said μπουλντώζα (σ.σ. = επανάσταση) η μάζα που πρέπει να διώξει είναι απερίγραπτα μεγαλύτερη, κι ως εκ τούτου αμετακίνητη και
2) γιατί αν η μπουλντώζα πλησιάσει το δικό μου σπίτι, θα την πάρει ο διάολος. Και όχι μόνο θα με χάσει από υποστηρικτή, αλλά επειδή μου στέρησε το σπίτι μου θα με κάνει κι εχθρό.

Κόφτε τις επαναστάσεις, αποκτήστε όνειρα και υλοποιήστε τα.


Τώρα αν εσύ μετά από 5 χρόνια ανελέητου πρωκτικού σεξ (άνευ λιπαντικού και προκαταρκτικών) δεν θες δικιά σου επιχείρηση, και έχεις όνειρο ζωής να γίνεις μεγαλο-υπάλληλος με Χ €/μήνα πάσο. Τότε προφανώς σε τρομάζει το "εργασιακό καθεστώς" και να σου πω την αλήθεια καλά κάνει και σε τρομάζει έτσι. Αλλά ούτε θα το αλλάξεις, ούτε θα επιτύχεις τίποτα.
Απλά όσο παλεύεις (με τον συγκεκριμένο τρόπο) κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς γραφικός και κουράζεσαι.
Και προφανώς (αν συμπεριλαμβάνεις τον εαυτό σου εδώ) κακώς κουράζω τα δάκτυλά μου...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by TiGinetai »

Σιγά που ξεζουμίστηκαν οι επιχειρηματίες..από τους "υψηλούς" φόρους(που τυχαίνει να είναι το χαμηλότερο σε όλη την ευρώπη)? Από τις φοβερές "κρατικοποιήσεις"? Έλεος!

Το ότι έκλεισαν επιχειρήσεις ευθύνονται ποικίλοι παράγοντες. Από κακή διαχείριση της ίδιας της επιχείρησης και την πολιτική κάποιων έως τα κέφια του επιχειρηματία..αλλά μην ακούω ότι φταίει η αριστερά! Είναι απλά τραγικό!

Συμφωνώ ας μην κλείνουμε λιμάνια και δρόμους. Ας απαγάγουμε/εκβιάζουμε/σκοτώνουμε διευθυντές όπως κάνουν αλλού..είναι και πιο αποτελεσματικό!
Τουριστική περίοδος θεωρείτε ο γενάρης-φλεβάρης που το κλείνουν οι "αγωνισταράδες" πράσινοι και μπλε(άλλο θέμα αυτό) αγρότες?

Δον

Εν μέρη ισχύει αυτό που λες. Δηλαδή αν βάλουμε τον άνθρωπο στο κέντρο και όχι το χρήμα, ότι δεν θα μας παίζουν και θα μας πολεμήσουν.
Αλλά δεν είναι απόλυτο. Οι πιθανότητες είναι σίγουρα υπέρ τους φυσικά όμως κανείς δεν ξέρει το αποτέλεσμα σε τέτοιες περιπτώσεις.

Διαφωνώ στην λογική "Παίξε με αυτούς, πρόκοψε στην πουτάνα την ζωή και τέλος.". Αφού όπως λες μια ζωή είναι που στο τέλος δεν σου μένει τίποτα, τότε γιατί να μην αφιερώσει κάποιος ένα κομμάτι της στην διεκδίκηση ενός πιο δίκαιου και καλύτερου κόσμου?


Στην πραγματικότητα η μάζα που έχει να διώξει δεν είναι απερίγραπτα μεγαλύτερη αλλά μικρότερη. Από εκεί και πέρα αν γίνει όλο αυτό, τότε είναι θέμα διαχείρισης, επιλογών και συνειδητοποίησης.
Οπότε πιστεύω πως ένα από τα όνειρα κάποιων είναι να αλλάξει ο κόσμος. Καλό και το όνειρο της "επιτυχίας", των money και της χλιδής αλλά στο τέλος δεν σου μένει τίποτα. Γιατί να μην συνδυάσει κάποιος την αλλαγή και μια καλή ζωή?(με το καλή δεν εννοώ να έχει ελικόπτερα, αεροπλάνα, 500 επιχειρήσεις, να σκουπίζεται με 500ε...)


Είτε αύριο είτε σε 100 χρόνια το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Ταξική Σύγκρουση. Και τα στρατόπεδα θα είναι τα ίδια.

Τέλος πάντων εκτός θέματος βγήκα-με.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
rodrigo
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 94
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:10 pm

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by rodrigo »

+1 σε αυτα που λες συνάδελφε tiginetai και να προσθεσω πως το χτύπημα που εξαπολύεται στα εργασιακά δικαιώματα σε παγκόσμιο επίπεδο και ειδικότερα στην Ελλάδα, δεν αποτελεί μια προσωρινή απόπειρα για το ξεπέρασμα μιας δύσκολης κατάστασης, αλλά μία πλήρη αναδιάρθρωση των εργασιακών σχέσεων που πρόκειται να πλήξει όλες τις επόμενες γενεές τα δικά μου παιδιά και τα δικά σας παιδιά. Η αναδιάρθρωση των εργασιακών σχέσεων περνάει μέσα από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, από την Ευρωπαϊκή Ένωση και από τον αστικό συνασπισμό εξουσίας, που με πρωτοπόρους τους ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ προωθούν τις πιο αντιδραστικές αντεργατικές μεταρρυθμίσεις εδώ και δεκαετίες. Οι μεταρρυθμίσεις αυτές υλοποιούνται με το Πρόγραμμα Σταθερότητας και Ανάπτυξης, με τα μέτρα που εξαγγέλθηκαν το προηγούμενο διάστημα από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, με το προτεινόμενο πολυνομοσχέδιο της παιδείας αλλά και με τα επερχόμενα νομοσχέδια φορολογικού και ασφαλιστικού. Εγώ η μοναδική διέξοδος που βλέπω απέναντι σε όλα αυτά που συμβαίνουν είναι ένα ανατρεπτικό, μαχητικό, αμεσοδημοκρατικό, ταξικό εργατικό κίνημα σε σύνδεση με όλα τα υπόλοιπα πληττόμενα κομμάτια της κοινωνίας, όπως η φοιτητιώσα και μαθητική νεολαία, είναι η μοναδική διέξοδος προς μια εργατική απάντηση στην κρίση. Για ουσιαστικούς νικηφόρους αγώνες, για ένα καλύτερο μέλλον για τον κόσμο της εργασίας. Δεν ζούμε για να δουλεύουμε, δουλεύουμε για να ζούμε.
ΔΕ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ. ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΣΤΕ
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Spyrοs »

rodrigo wrote:Δεν ζούμε για να δουλεύουμε, δουλεύουμε για να ζούμε.
Εδώ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω, παρότι μου αρέσει η δουλειά :ugeek:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by eΝy »

TiGinetai wrote:Σιγά που ξεζουμίστηκαν οι επιχειρηματίες..από τους "υψηλούς" φόρους(που τυχαίνει να είναι το χαμηλότερο σε όλη την ευρώπη)? Από τις φοβερές "κρατικοποιήσεις"? Έλεος!
w00t? H φορολογία των επιχειρήσεων στην Ελλάδα είναι απλά απερίγραπτα απελπιστική. Το 40% επί των κερδών (+ extra φορολόγηση επί των εσόδων με τη μορφή έμμεσων φόρων) φαντάζει τρομακτικό εν συγκρίσει πχ με το 19% της Κύπρου... Μην μας συγκρίνεις με τους Σουηδούς που έχουν 60-80%. Αυτοί εκεί είναι εντελώς κομμουνιστές. Και πλούσιοι κομμουνιστές γιατί χωρίς κανέναν αμερικανό νταβά πάνω απ το κεφάλι τους μπορούν και εκμεταλλεύονται τον ορυκτό πλούτο της χώρας τους (aka πετρέλαια). Αυτοί όμως δεν τραβήχτηκαν να πολεμήσουν σε κανέναν πόλεμο τα τελευταία 300 χρόνια...
TiGinetai wrote:Το ότι έκλεισαν επιχειρήσεις ευθύνονται ποικίλοι παράγοντες. Από κακή διαχείριση της ίδιας της επιχείρησης και την πολιτική κάποιων έως τα κέφια του επιχειρηματία..αλλά μην ακούω ότι φταίει η αριστερά! Είναι απλά τραγικό!
Δεν φταίει η αριστερά (aka ΚΚΕ). Φταίει η κομμουνιστική πολιτική του Ανδρέα τη δεκαετία του '80. Σίγουρα όμως δεν φταίει μεμονωμένα ο κάθε επιχειρηματίας για την οικονομική αυτή κατάντια.

"Corruption is government intrusion into market efficiencies in the form of regulations." Milton Friedman, Nobel Memorial Prize in Economics (1976)
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”