Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by electron »

Ο προεδρος της σχολης λεει οτι θα γινει μαθημα και απο Πεμπτη εξετασεις.
Τα ΕΑΑΚ λενε οτι θα κλεισουν τη σχολη.
Το τι ακριβως θα γινει τελικα δεν το ξερει κανεις.
Πραξε κατα το δοκουν.
dimitris5656
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 61
Joined: Mon Sep 19, 2011 6:19 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by dimitris5656 »

Ok
aggelos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 54
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:21 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by aggelos »

boutsi wrote:
aggelos wrote:
boutsi wrote:
Δηλαδη ακομα και αν υπηρχε ενας μαγικος τροπος (βλ. internet) να παρεις την ψηφο ολων των φοιτητων για το αν θελουν να γινει Συνελευση η οχι και η πλειοψηφια (aka φοιλολογοι) αποφασιζε οχι, εσυ πιστευεις οτι παρ'όλα αυτα επειδη κατεχεις την απολυτη αληθεια - γνωστη παθογενεια μεσα στα ελληνικα πανεπιστημια - η Συνελευση πρεπει να γινει. Ε, αυτο ειναι που εγω....ο φιλολογος τοσα χρονια μεσα στο Πολυτεχνειο, δεν το καταλαβαινω.
....Βασικα ναι....
Ειναι σα να μου λες οτι, αν ολοι αποφασιζαμε δημοκρατικα οτι εσυ δεν θα πρεπει να ξαναμιλησεις ,ουτε θα πρεπει να εχεις αποψη για τον κοσμο γυρω σου, το σωστο θα ηταν να υπακουσεις....

Δεν γινεται δημοκρατικα να φιμωνεις τη δημοκρατια και να αφαιρεις το λογο
Αρκετά εξυπνο παραδειγμα, αλλα και οι δυο ξερουμε οτι δεν ειναι το ιδιο για απειρους λογους. Ας μην μπουμε στα κλασσικα μονοπατια του στυλ: "αυτο που λες ειναι ακυρο διοτι δεν γινεται να ψηφισεις δημοκρατικα την αφαιρεση ενος δημοκρατικα κατοχυρωμενου δικαιωματος του ανθρωπου, οπως ειναι η ελευθερια του λογου" ή το επισης σωστο "οτι η ελευθερια του ενος σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου" κτλ...

Αποδειξη: το γεγονος και μονο οτι μαζευονται υπογραφες σημαινει κατι, ετσι δεν ειναι; Αραγε ποιοι αποφασιζουν οτι η συγκυρια χρίζει Συνελευσης, αν οχι ολοι οι φοιτητες που ανηκουν στο φοιτητικο συλλογο; Απο οτι φαινεται οχι, το αποφασιζουν καποιοι πεφωτισμενοι φοιτητες, που γνωριζουν το καλο της φοιτητικης κοινοτητας (ω ναι ζουν αναμεσα μας!). Ειλικρινα δεν καταλαβα τι ειπες με αυτο το παραδειγμα αν και μου αρεσε απο αποψη ευρηματικοτητας.

Και η ερωτηση επανερχεται στο φιλολογικο μυαλο μου: Μηπως τελικα καποιοι νιωθουν οτι κατεχουν την αληθεια;
Κοιτα,καταλαβαινω τι θες να πεις και βασικα νομιζω οτι εχεις παρεξηγησει καποια πραγματα

Οπως και αρκετοι συμφοιτητες μας πιστευω οτι εχεις παρεξηγησει τη γενικη συνελευση με πολιτικη θεση ενω στην ουσια δεν ειναι παρα η διαδικασια εκφρασης θεσεων κλπ

Αρα ακομα και ακαιρη να ηταν μια γ.σ.( φυσικα πριν απο 48 πανεργατικη μονο ακαιρη δεν μπορει να ειναι)
το πολυ πολυ οι φοιτητες να το εξεφραζαν αυτο στη διαδηκασια. Αρα κακο δεν κανει η γ.σ. εκτος απο οτι χανονται καποιες ωρες.
Το μονο που δειχνει η γ.σ. απο μονη της κατα τη γνωμη ειναι οτι ο φ.σ. δεν κοιμαται πραγμα που ειναι καλο.
aggelos wrote:
....Βασικα ναι....
Ειναι σα να μου λες οτι, αν ολοι αποφασιζαμε δημοκρατικα οτι εσυ δεν θα πρεπει να ξαναμιλησεις ,ουτε θα πρεπει να εχεις αποψη για τον κοσμο γυρω σου, το σωστο θα ηταν να υπακουσεις....


προτείνω μόνιμο μπαν στον boutsi και μια περμανάντ μπαν στον shadowmech

είναι ωραίο όταν όλοι το παίζουν ενήλικες , να παραμένεις παιδί

όταν η συνέλευση ψηφίζει κλειστά , η δημοκρατία μίλησε
όταν ψηφίζει ανοιχτά , η δημοκρατία φιμώνεται

χαχαχα
αυτό το παιχνίδι είναι δικό μου και αν μου το πάρεις θα τα πω όλα στην μαμά μου

υπογράφων ,
Πίτερ Παν
(υποστηριζόμενος από υπογραφές που μάζεψαν πειρατές που τους κυνηγάει ένας κροκόδειλος με ξυπνητήρι)
ρε συ αν και πολυ μου αρεσει ο τροπος που γραφεις παραφραζεις αυτο που λεω

δεν ειπα οτι αν γινει συνελευσει και δεν μου αρεσει το αποτελεσμα οτι αυτο αποτελει φιμωση αλλα το να μη γινεται γενικη συνελευση.
@ shadowmech
Ειναι σα να μου λες οτι, αν ολοι αποφασιζαμε δημοκρατικα οτι εσυ δεν θα πρεπει να ξαναμιλησεις ,ουτε θα πρεπει να εχεις αποψη για τον κοσμο γυρω σου, το σωστο θα ηταν να υπακουσεις....

Ναι, η δημοκρατια δυστυχως ή ευτυχως ετσι λειτουργει. Δεν ειπε κανεις οτι ειναι τελεια, αλλα ετσι ειναι. Και για να το θεσω και σε επιπεδο ΓΣ, υπαρχει ρητρα στο καταστατικο για αποβολη μελους του συλλογου αν εχει αντικαταστατικη, αντιδημοκρατικη κλπ δραση, αν το επικυρωσει η πλειοψηφια.
φιλε μου(παρολο που μου μιλας στον πλυθηντικο σε καποιες φασεις, mou επιτρεπεις να σε λεω ετσι ε?)

η δημοκρατια για να υπαρχει πρεπει να μπορει να προστευσει τον εαυτο της αρα λογικο να μην ανεχεσαι ενα δηλωμενο φασιστα στο συλλογο
Αν τελικα δε σας αρεσει η δημοκρατια και προτιματε κατι πιο απολυταρχικο, οπου επικρατουν οι ισχυροτεροι (ή εδω οι πιο αποφασιμενοι-πεισμωμενοι) και οχι η πλειοψηφια βγειτε και πειτε το. Να ξερουμε ευθεως την πολιτικη σας θεση...
Αν και εκτιμω οτι μου μιλας στον πληθυντικο :P δεν μπορω να καταλαβω τι σε εκανε να το υποθεσεις αυτο? Μηπως προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις ? (λεω εγω) Γιατι δεν υπεθεσες οτι θελω πιο πολυ δημοκρατια για παραδειγμα?

Οταν η θεση σου ειναι αντιπαραθετικη με τη θεση καποιου αλλου καλο θα ηταν να τη στηριζεις με επιχειρηματα και οχι να πετας λασπες
γιατι λασπη ειναι και αυτο περι απολυταρχιας και τα αλλα για κασσετες και σκυλια


Αυριο στην απεργια θα φανει ποιοι ειναι αυτοι που λενε γενικα ποσο σκατα ειναι τα πραγματα αλλα δεν κανουν τιποτα αλλο απο το να λασπολογουν πισω απο την οθονη που υπολογιστη τους

Y.Γ.μη διστασεις να μου απεφθυνεσαι στον ενικο απο εδω και περα
:P :mrgreen:
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by rest_in_pieces »

aggelos wrote: η δημοκρατια για να υπαρχει πρεπει να μπορει να προστευσει τον εαυτο της αρα λογικο να μην ανεχεσαι ενα δηλωμενο φασιστα στο συλλογο
δημοκρατία είναι το ανάποδο, να ανέχεσαι ένα φασίστα στο σύλλογο, και να υπερασπίζεσαι το δικαίωμά του κλπ κλπ... no offence

όταν μεγαλώσω θα λέω στα παιδιά μου: ''και λοιπόν παιδιά, ο φασίστας ο λύκος έφαγε τα μικρά κατσικάκια...''
try katsaro pirouni
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by ShadowMech »

Y.Γ.μη διστασεις να μου απεφθυνεσαι στον ενικο απο εδω και περα
Ενταξει αγγελε μου... :D
ενα δηλωμενο φασιστα
Define Φαστιστας. Αυτη η καημενη λεξουλα εχει περασει τα πανδεινα, και χρησιμοποιειται μονο οταν βολευει.

Για εμενα μερικα πραγματα οπως γινονται στο ΦΣ ειναι φασιστικα (το εχω εξηγεισει/δικαιολογησει αρκετα σε αλλα ποστς...). Αν εσυ εχεις αλλο ορισμο μοιρασου τον :)
Αν τελικα δε σας αρεσει η δημοκρατια και προτιματε κατι πιο απολυταρχικο, οπου επικρατουν οι ισχυροτεροι (ή εδω οι πιο αποφασιμενοι-πεισμωμενοι) και οχι η πλειοψηφια βγειτε και πειτε το. Να ξερουμε ευθεως την πολιτικη σας θεση...
Αν και εκτιμω οτι μου μιλας στον πληθυντικο δεν μπορω να καταλαβω τι σε εκανε να το υποθεσεις αυτο? Μηπως προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις ? (λεω εγω) Γιατι δεν υπεθεσες οτι θελω πιο πολυ δημοκρατια για παραδειγμα?
Εχεις και συ τα δικια σου, επρεπε να το εξηγησω:
Κοιτα, εγινε μια συνελευση με μεγαλη συμμετοχη, που δινει μια μεγαλυτερη, απο ηθικης μεριας (οχι τυπικης), βαρυτητα στο αποτελεσμα. Μαζευτηκαν 240 ατομα και ειπαν οτι θελουν να γινει εξεταστικη και να σταματησουν οι καταληψεις.
Καποιοι μετα ασκησαν το νομιμο δικαιωμα τους (συμφωνα με ενα ξεχυλωμενο κατα πως βολευει καταστατικο) να μαζεψουν υπογραφες (μαζεψαν?) για ΓΣ. Εδω μπαινει το κλασικο ζητημα νομιμο vs ηθικο.

Ναι, ειναι νομιμο, (αν ΟΝΤΩΣ μαζευτηκαν οι υπογραφες) το να γινει ΓΣ. Οταν ομως ερχεται σε αντιθεση με την ψηφο 240 ατομων πιστευω οτι δεν ειναι ηθικο. Οταν μαλιστα δεν ειχε γινει ποτε αντιστοιχη κινηση για μαζεμα υπογραφων για ΓΣ για να ανοιξει η σχολη, πραγμα παρα πολυ ευκολο αν γινοταν ηλεκτρονικα, βλεπεις οτι υπαρχει μια μονομερης αμφισβητηση των αποφασεων της ΓΣ.

Για να μη σχολιασω καν αυτα περι ομαδων περιφρουρησης...

Δημοκρατια ειναι να σεβεσαι τη πλειοψηφια ειτε σου αρεσει ειτε οχι. Η μονη περιπτωση θεωρω αμφισβητησης της δημοκρατιας που ειναι ηθικα σωστη ειναι οταν θεωρεις οτι δεν ασκειται συμφωνα με τους κανονες της, αλλα καποιος τους παραβιαζει για να περασει το δικο του, με κινησεις που ειναι μονο θεωρητικα/τυπικα σωστες. (Σε αυτη τη λογικη βασιζεται και το αρθρο 120 του συνταγματος: http://www.ekloges.gr/syntagmaDetails.a ... throID=124)

Οταν λοιπον καποιος αμφισβητει την αποφαση της πλειοψηφιας και παει να την αναιρεσει σημαινει: Α)Θεωρει οτι αυτη παρθηκε παρανομα (στη περιπτωση μας οχι συμφωνα με το καταστατικο) Β)Θεωρει οτι οι νομοι (βλ καταστατικο) ειναι "στημενοι" για να εξυπηρετουν μια φαινομενικη πλειοψηφια (νομοτυπα αλλα ανηθικα) και δεν εκφραζουν την πραγματικη λαϊκη βουληση. Γ) Διαφωνει με την λογικη πανω στην οποια λειτουργει η δημοκρατια, αρα θελει μια αλλη δομη ληψης αποφασεων.

Απλα με βαση την συμπεριφορα καποιων μελων του ΦΣ και ξεροντας τον βαθυ σεβασμο (lol) που εχουν προς το καταστατικο επελεξα το Γ. Σκεφτομενος μαλιστα την ταση που εχουν να κανουν λιγο οτι τους καπνισει, υπεθεσα οτι τους εκφραζει ενα πιο απολυταρχικο μοντελο ληψης αποφασεων, οπου ισχυει το δικιο του ισχυροτερου.

Αυτα ως απαντηση.
Α ξεχασα:
Αγγελε μου.
================================================================================

READ THIS:

Σιγουρα το δημοκρατικο μοντελο ληψης αποφασεων δεν ειναι ΠΑΝΤΑ το αποτελεσματικοτερο. Να θυμισω και απο την ΑΟΔΕ για οσους ηταν τεχνολογικη, που μεσα στις μπαρουφες ελεγε κ αυτο: Τρια προτυπα ληψης αποφασεων: Αυταρχικο, δημοκρατικο, εξουσιοδοτικο.

Για το δημοκρατικο αναφερει προυποθεσεις για την καλη λειτουργια: μορφωμενοι, πολλη εμπειρια, ανεπτυγμενο αισθημα ευθυνης, βοηθουν στην εκτελεση των αποφασεων, δεκτικοι σε νεες ιδεες και αλλαγες.

Στην γενικη αξιολογηση λεει οτι ολα μπορει να ειναι αποτελεσματικα, αναλογα με: 1) Το εργο που πρεπει να υλοποιηθει, 2)το περιβαλλον μεσα στο οποιο ασκειται 3)την ωριμοτητα των ατομων, δηλαδη α) η ικανοτητα και β) η διαθεση των ατομων για την υλοποοιηση του εργου/στοχου.

Οπως ειναι προφανες, πολλα απο αυτα δεν ισχυουν, και για αυτο αλλωστε το πραγμα δε δουλευει σωστα. Οποτε, ναι, θεωρω δικαιολογημενη, ισως και αποτελεσματικη (προς τον δικο τους στοχο) την αυταρχικη δραση μερικων.

Αν ομως δε γουσταρουν δημοκρατια, λογω της ελλειψης των παραπανω προυποθεσεων, ας εχουν τα @@ να βγουν να το πουν ευθεως.
Last edited by ShadowMech on Wed Oct 19, 2011 12:01 am, edited 1 time in total.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
gina
Sergeant
Sergeant
Posts: 23
Joined: Fri Jun 18, 2010 5:23 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by gina »

ShadowMech wrote:
gina wrote:πωωωωωωω ρε παιδια ΕΛΕΟΣ.ουτως η αλλως η σχολη ειναι ΚΛΕΙΣΤΗ αλλα γενικα η 48 ΑΠΕΡΓΙΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ?Σε λιγο δεν θα εχεις να παρεις εισιτηριο για να ερθεις σχολη και συζηταμε ρε παιδια ο,τι να ναι!!!
Αυτο λεμε και εμεις. Ελεος.
Αφου θα εχει 48ωρη τι θα προτεινετε? Καταληψη?

Διασπαστες με παρωπιδες...

πω δεν δεν.......καταρχας τι τι θα προτεινεται?που ξερεις τι κανω εγω?αλλα εκτος απο αυτο πιστευω οτι εχει σημασια να συζητησουμε ολοι για την απεργια για ποιο λογο γινεται κτλπ αλλα που να καταλαβεις..............
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by ShadowMech »

gina wrote:
ShadowMech wrote:
gina wrote:πωωωωωωω ρε παιδια ΕΛΕΟΣ.ουτως η αλλως η σχολη ειναι ΚΛΕΙΣΤΗ αλλα γενικα η 48 ΑΠΕΡΓΙΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ?Σε λιγο δεν θα εχεις να παρεις εισιτηριο για να ερθεις σχολη και συζηταμε ρε παιδια ο,τι να ναι!!!
Αυτο λεμε και εμεις. Ελεος.
Αφου θα εχει 48ωρη τι θα προτεινετε? Καταληψη?

Διασπαστες με παρωπιδες...

πω δεν δεν.......καταρχας τι τι θα προτεινεται?που ξερεις τι κανω εγω?αλλα εκτος απο αυτο πιστευω οτι εχει σημασια να συζητησουμε ολοι για την απεργια για ποιο λογο γινεται κτλπ αλλα που να καταλαβεις..............
Μεστη, ολοκληρωμενη και πανω απ ολα ωριμη απαντηση.

well done.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
gina
Sergeant
Sergeant
Posts: 23
Joined: Fri Jun 18, 2010 5:23 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by gina »

jjjohn wrote:Συγνώμη αλλά αν υπόκειται σε κάποιο κέντρο εξουσίας τι νόημα θα 'χε να πασχίζει να λειτουργήσει η σχολή μας κανονικά (όσο γίνεται τέλος πάντων) ?? Θα ήταν ήδη βολεμένος με την βοήθεια του "κέντρου εξουσίας του" χωρίς να ενδιαφέρεται τι θα συμβεί στην σχολή.... Ίσα ίσα επειδή ενδιαφέρεται για την σχολή μας προσπαθεί να σας εξηγήσει κατι....
επειδη πασχιζει θα τον βολεψουνε............
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by ShadowMech »

gina wrote:
jjjohn wrote:Συγνώμη αλλά αν υπόκειται σε κάποιο κέντρο εξουσίας τι νόημα θα 'χε να πασχίζει να λειτουργήσει η σχολή μας κανονικά (όσο γίνεται τέλος πάντων) ?? Θα ήταν ήδη βολεμένος με την βοήθεια του "κέντρου εξουσίας του" χωρίς να ενδιαφέρεται τι θα συμβεί στην σχολή.... Ίσα ίσα επειδή ενδιαφέρεται για την σχολή μας προσπαθεί να σας εξηγήσει κατι....
επειδη πασχιζει θα τον βολεψουνε............
Φτιαξε με Τζιναρα, πες μου κι αλλα!
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by EiRiNaKi »

ShadowMech wrote:
gina wrote:
jjjohn wrote:Συγνώμη αλλά αν υπόκειται σε κάποιο κέντρο εξουσίας τι νόημα θα 'χε να πασχίζει να λειτουργήσει η σχολή μας κανονικά (όσο γίνεται τέλος πάντων) ?? Θα ήταν ήδη βολεμένος με την βοήθεια του "κέντρου εξουσίας του" χωρίς να ενδιαφέρεται τι θα συμβεί στην σχολή.... Ίσα ίσα επειδή ενδιαφέρεται για την σχολή μας προσπαθεί να σας εξηγήσει κατι....
επειδη πασχιζει θα τον βολεψουνε............
Φτιαξε με Τζιναρα, πες μου κι αλλα!
Βρε ShadowMech μπορεί η κοπέλα να μιλάει από προσωπική εμπειρία...μην την αποπαίρνεις....
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”