Περί Αναρχίας

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
kahlua
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 75
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:02 pm

Re: Περί Αναρχίας

Post by kahlua »

ChildInTime wrote:
eNy wrote:Μάγκες η ανθρώπινη φύση είναι ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ.-
Σε αυτά διαφωνώ κάθετα... Δεν μπορώ να καν να καταλάβω πως βάζεις στην ίδια βάση τις πρωτόγονες κοινωνίες με τις σημερινές :roll:
Μετά απ αυτά που έγραψε ο μήτσος εγώ μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω πλήρως τον συλλογισμό του. Αρκεί και μόνο να δεις τη χολή που βγάζανε οι κινέζοι στη πτώση του polytexneio.gr για να καταλάβεις πόσο για τον πούτσο είναι τελικά ακόμη και εν έτη 2000 η ανθρώπινη φύση.

Σκατά σε όλα τα καρφιά!!
American Dream

1/4 oz Kahlua® coffee liqueur
1/4 oz amaretto almond liqueur
1/4 oz Frangelico® hazelnut liqueur
1/4 oz dark creme de cacao
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Περί Αναρχίας

Post by crouch »

Θα κάνω το πιο ενδιαφέρον σχόλιο στο topic...
eNy wrote:Do not trust to hope. It has forsaken these lands.
Nομίζω το σωστό είναι Do not trust a hope. It has forsaken these lands.
:ugeek:
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Περί Αναρχίας

Post by eΝy »

crouch wrote:Θα κάνω το πιο ενδιαφέρον σχόλιο στο topic...
eNy wrote:Do not trust to hope. It has forsaken these lands.
Nομίζω το σωστό είναι Do not trust a hope. It has forsaken these lands.
:ugeek:
http://www.imdb.com/title/tt0167261/quotes
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Περί Αναρχίας

Post by ChildInTime »

Ποιοι είναι οι κινέζοι ; :S
User avatar
kahlua
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 75
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:02 pm

Re: Περί Αναρχίας

Post by kahlua »

ChildInTime wrote:Ποιοι είναι οι κινέζοι ; :S
Έλα μωρέ, το κινέζικο forum. Το λένε έτσι επειδή έτσι που έχουν αντιγράψει τα πάντα (εικονίδια, forums, topics, κτλ) μοιάζει με κινέζικη απομίμηση.
American Dream

1/4 oz Kahlua® coffee liqueur
1/4 oz amaretto almond liqueur
1/4 oz Frangelico® hazelnut liqueur
1/4 oz dark creme de cacao
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Περί Αναρχίας

Post by ChildInTime »

λολ.. οκ
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Αναρχίας

Post by Λakedaimonas »

dpunis wrote:Γι αυτό το λόγο εφηύραν τη γκιλοτίνα, που ό,τι γινόταν ήταν αποτέλεσμα της βαρύτητας και όχι ανθρώπινης δύναμης. :?
Αυτό δεν το γνώριζα! Απλά επικό! Τι μπορεί να σκεφτεί ο άλλος για να δικαιολογήσει και να στηρίξει τις πράξεις του!

dpunis wrote:Αλλά η σκάλα προς την ιδεώδη αναρχία έχει πολλά σκαλοπάτια ακόμη.
Πάααααααρα πολλά. Πάντως θεωρώ ότι ψήγματα αγνού εθελοντισμού και συνεργασίες υπάρχουν αν και χάνονται σε μια οχλαγωγία του εγώ.

Και εδώ παραθέτω κάτι στοίχους από ένα τραγούδι των Pain of Salvation. Θεωρώ ότι ταιριάζουν γάντι στην συζήτηση.

"God
You know
You created a golden cage for you sheep
A stage too wide and deep for us to even see the play
But hey
You know what they say about catching the bird
But you can't make it sing?
You lose the bird the second it loses its wings
Just like I reckon you will lose your herd
To choirs of "I am, I am, I am"
And mountains and mountains of money and things!"


dpunis wrote:ΥΓ1: [Προς Λακεδαίμονα] Δούλους είχαν οι αρχαίοι Αθηναίοι, γι αυτό είχαν και τόσους φιλοσόφους.
Yeap μια "πικρή" αλήθεια της αρχαίας Αθήνας, μια αλήθεια που δεν μας την αναλύουν και πολύ στο σχολείο αλλά και να το έκαναν ίσως να μην το παίρναμε με καλό μάτι.

dpunis wrote:ΥΓ2: [Βασικά ήθελα να πω πολλά πάνω στο θέμα, αλλά έτσι όπως μηδενίστηκε το τοπικ μέσω επιστημονικών δεδομένων, δεν υπάρχει χώρος για όνειρα και αμπελοφιλοσοφίες]
Μην μασάς ρε! Start shooting! Παντού υπάρχει χώρος για όνειρα και αμπελοφιλοσοφίες αρκεί να υπάρχει φαντασία και μυαλό.

Και αυτά που λέει ο eNy μπορεί να ακούγονται κάπως απόλυτα αλλά είναι αλήθειες που ισχύουν και δεν φαντάζεστε πόσο ενδιαφέρον έχουν αν έχετε το χρόνο να το ψάξετε λίγο. Μπορείτε να αποκτήσετε και μια πιο εμπεριστατωμένη γνώμη σε κάποια θέματα.

dpunis wrote:Paint it black dudes! :ugeek:
Παραθέτω από Jag Panzer

"Black is the meaning of life
I hunger for the black of the night

Black
The color of greed
The answer of hope
The essence of light

Black
The heart inside you
The soul inside me
The power of night
Tis the answer for life"


tzanakos wrote: α) οι ινδιάνικες «πρωτόγονες» κοινωνίες συγκεκριμενοποιούν την εξουσία στο πρόσωπο του αρχηγού της φυλής.
και
β) δεν του παρέχουν εξουσίες γιατί κατ’ αυτόν τον τρόπο θέλουν να «δηλώσουν» ότι τον αρνούνται, ότι τον απορρίπτουν.
Ενδιαφέρον αυτό, που το βρήκες? Είναι σε κανά βιβλίο ή να googlαρω το όνομα του επιστήμονα?

ChildInTime wrote: Βεβαίως αυτό που τότε δυστυχώς γινόταν απο τους δούλους τώρα μπορει να γίνει απο τη "μηχανή".
+10. Απλά να ξέρετε πάντα ελοχεύει ο κίνδυνος να γίνει χρήση των μηχανών για αποκλειστικά χειρωνακτικές εργασίες και απλές διαλεκτικές, χωρίς όμως ταυτόχρονα να ανέβει το βιωτικό επίπεδο και η παιδεία των μαζών με αποτέλεσμα να καταλήξουμε με απλά πολύ περισσότερους ανέργους-φτωχούς ή οι άνθρωποι να γίνουν "δούλοι" σε άλλες πιο πολύπλοκες διανοητικές εργασίες που δεν θα μπορούν οι AI μηχανές να εκτελέσουν. Αυτό δεν έγινε και με την βιομηχανική επανάσταση? ;) . Μια ωραία εικόνα για να το καταλάβει κάποιος αυτό είναι οι ακόλουθη : θέλεις να κάνεις κάποιες πολύπλοκες μαθηματικο-φυσικές πράξεις οι οποίες όμως δεν μπορούν να γίνουν σε υπολογιστή, αυτές οι πράξεις δεν είναι ότι είναι τραγικά δύσκολες, απλά απαιτούν τον τρόπο επεξεργασίας ενός ανθρώπινου νου, ε αυτό που κάνεις είναι να έχεις 100 "δούλους" που θα λύνουν τέτοιες πράξεις και θα περνάνε σε εσένα τα αποτελέσματα να τα κάνεις ότι θέλεις. Όσοι έχετε διαβάσει Dune The Buttlerian Jihad θα έχετε καταλάβει και που αναφέρομαι.

tzanakos wrote:''imagination is mοre important than knowledge'' που ελεγε και αινσταιν και παραφραζοντας το:''σημαντικοτερα τα ονειρα και οι αμπελοφιλοσοφιες απο την γνωση που προσφερει η επιστημη'' 8-)
Σωστός! Αν δεν υπάρχει φαντασία δεν κάνουμε τίποτα. Όλη αντίληψη του κόσμου όπως τον αντιλαμβανόμαστε από εκεί πηγάζει.

tzanakos wrote:μηπως τελικα η φυση σωστα(συμφωνα με τον ενυ) προνοησε να μην μας επιτρεψει ποτε να φτασουμε σε αυτο το σημειο?μηπως ειναι αλλο ενα κεφαλαιο στο βιβλιο των ιδανικων-ουτοπικων κοινωνιων οπως εκφραστηκαν απο τον ησιοδο μεχρι τον οργουελ που κατα βαθος ειναι ο δουρειος ιππος των απολυταρχικων καθεστωτων και οδηγησαν στα γκουλανγκ και στα στρατοπεδα συγκεντρωσης?
Μήπως? Θα μπορούσε. Μου αρέσει η τοποθέτηση σου πάντως.

eNy wrote:Ας σταθούμε λίγο σ αυτό. Το φόρουμ έκλεισε γιατί πέρσι 10 μαλακισμένα πήγαιναν σε καθηγητές και τους έλεγαν ότι εδώ μέσα υπάρχουν εργασίες, ότι βουτάμε θέματα εξεταστικής, ότι ανεβάζουμε λύσεις και τέτοια. Αυτό το ξέρω γιατί ένας από αυτούς τους καθηγητές με κάλεσε και μου το είπε στο γραφείο του, μου έδειξε και e-mails με screenshots που του στείλανε και μου είπε και ποιοι του τα στείλανε για να προσέχω.

Αυτό έμαθα να το αποδέχομαι. Είναι λογικό να υπάρχουν 10 κομπλεξικοί στους 1000 οι οποίοι στάζουν μίσος και εμπάθεια επειδή αυτό το site είναι πετυχημένο και ο admin του έχει ένα σωρό φίλους και χαίρει συμπάθειας πολλών. Ο φθόνος είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης. Θα υπάρχει πάντα ένας κακός θείος Σκαρ που καραδοκεί στη γωνία να σε φάει.
Καλά όταν το είχα μάθει μου φαινόταν σχεδόν αδιανόητο. Όταν μου το επαλήθευσαν και δικές μου παρέες απλά δεν είχα λόγια να πω. Εν κατακλείδι αξίζει να προσέξουμε πως για κάτι όχι και τόσο σημαντικό όπως είναι ένα φόρουμ φοιτητών(δεν μιλάμε για το πεντάγωνο των ΗΠΑ) εκδηλώθηκε τέτοιος φθόνος και μίσος! Απλά LoL. Μιλάμε για παντελή έλλειψη παιδείας σε έναν κοινωνικό χώρο, όπως είναι αυτός των μηχανικών, που θεωρείται ότι περικλείει άτομα με παιδεία και μόρφωση. Φανταστείτε αυτά τα τυπάκια να τα πετύχετε στις δουλείες αύριο! Έτσι καταλήγουμε πως πρέπει να υπάρξει υψηλή παιδεία και εγκεφαλική κατανόηση για να εξουδετερωθούν φαινόμενα φθόνου τα οποία μπορεί να εκδηλωθούν ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα. Με άλλα λόγια μια από τις βασικές προϋποθέσεις της αναρχίας.

eNy wrote:Πρόσεξε τώρα κάτι ακόμα καλύτερο:

Ο 8 χρόνια κολλητός μου αποφασίζει λοιπόν να κλείσει εν μία νυκτί το site (ενώ εγώ ήμουν εν μέσω βασικής εκπαίδευσης και δεν είχα πρόσβαση σε Η/Υ) γιατί δεν θέλει να συνδεθεί το όνομά του με κάτι "κακόφημο" και με αφήνει εμένα χωρίς διπλωματική.
Τι να πω. Τα έχω περάσει και γω αυτά αλλά τέτοια αρχιδιά δεν μου έκαναν. Όπως είπα και πιο πάνω, ακόμα και στα πιο απλά πράγματα κάποιος θα βρει λόγο για να τροφοδοτήσει τον φθόνο του.

Πάντως μιας και αναφέρθηκες στο εν λόγω θέμα, αυτό που σε μένα έκανε μεγαλύτερη εντύπωση και με ενόχλησε πάρα πολύ, παρότι δεν ήμουν άμεσα εμπλεκόμενος, ήταν το γεγονός πως ο κολλητός σου κατάφερε να σου φορτώσει και όλες τις αρνητικές συνέπειες και τα πικρόχολα σχόλια που ακολούθησαν της πράξης του. Έγινες δέκτης όλων των αρνητικών συνεπειών μιας πράξης που δεν είχες κάνει καν. Απλά ΑΡΡΩΣΤΟ.

Εξίσου άρρωστο ήταν όλα εκείνα γράφτηκαν από κάποιους όταν έκλεισε για λίγο το φόρουμ. Δεν τα έχω διαβάσει ακόμα ο ίδιος αλλά μου έχουν πει στο περίπου. Η όλη φάση μου θυμίζει κάτι ιστορίες που κάποιοι μισούν στα κρυφά κάποιον αλλά δεν έχουν τα αρχίδια να του το πουν κατάματα και περιμένουν να φύγει ο άλλος στο εξωτερικό για να τον θάψουν. Σαν να μην φτάνει μόνο αυτό τον κατηγορούν και για κάτι που δεν έκανε. Θεωρώ ότι έπεσαν πολλές μάσκες εκείνη την περίοδο και στεναχωριέμαι που υπάρχουν τέτοια άτομα στον χώρο των μηχανολόγων. Αλλά τι να κάνουμε thats life .

eNy wrote:Μάγκες η ανθρώπινη φύση είναι ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ.-
Δεν είναι η ανθρώπινη φύση για τον πούτσο. Απλά κάποιοι άνθρωποι είναι εντελώς για τον πούτσο.


Για να κλείσω το ατελείωτο ποστ μου, που όποιος το διαβάσει έχει την παρασκευή στην συνάντηση κέρασμα από εμένα, είναι ειρωνικό που στην φύση συναντάμε από την μια εγωιστικές συμπεριφορές-πράξεις και από την άλλη βλέπουμε συνεργασίες όπως αυτή των μιτοχόνδριων με τα κύτταρα μας! Παλιά τα μιτοχόνδρια ήταν κάτι σαν παρασιτικός οργανισμός αλλά επειδή για την επιβίωση του χρειαζόταν συγκεκριμένες λειτουργίες του κυττάρου και αντίστοιχα το κύτταρο χρειαζόταν κάποιες λειτουργίες του μιτοχόνδριου τελικά από παράσιτο του οργανισμού έγινε μέρος του!! Μεγαλειώδες?
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Αναρχίας

Post by TiGinetai »

Δεν έχω διαβάσει κανένα ποστ αλλά διάβασα το τελευταίο του σταύρου. Θα με κεράσεις? Πάρτο πίσω γιατί θα αναγκαστείς να κεράσεις όλους όσους πάνε!!!Δεν είναι τόσο μεγάλο! Απλά έχει quotes που το δείχνουν "μεγάλο"!!! :mrgreen:
Δυστυχώς δεν είναι κάποιος αναρχικός ή αναρχόκομμουνιστής ή κομμουνιστής τέλος πάντων εδώ μέσα για να εκφραστούν όλες οι απόψεις και να δώσει άλλο νόημα στην συζήτηση(αν και όπως είπα δεν έχω διαβάσει κανένα ποστ φαντάζομαι ότι δεν θα λέει κανείς τα καλύτερα λόγια..).
Κάτι ενδιαφέρον(?) που ίσως σχετίζεται με την συζήτηση..
μαριναλέντα
μαριναλέντα2
Σε αντίστοιχο μήκος υπάρχουν εργοστάσια, επιχειρήσεις κτλ ανά τον κόσμο..
Τέλος πάντων καλό βράδυ και καλή συνέχεια σε εμάς που διαβάζουμε ακόμα.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
tzanakos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 305
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:16 pm

Re: Περί Αναρχίας

Post by tzanakos »

Λakedaimonas wrote:
tzanakos wrote: α) οι ινδιάνικες «πρωτόγονες» κοινωνίες συγκεκριμενοποιούν την εξουσία στο πρόσωπο του αρχηγού της φυλής.
και
β) δεν του παρέχουν εξουσίες γιατί κατ’ αυτόν τον τρόπο θέλουν να «δηλώσουν» ότι τον αρνούνται, ότι τον απορρίπτουν.
Ενδιαφέρον αυτό, που το βρήκες? Είναι σε κανά βιβλίο ή να googlαρω το όνομα του επιστήμονα?
http://www.rassias.gr/ANPOLI29.html
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Αναρχίας

Post by Λakedaimonas »

TiGinetai wrote:Θα με κεράσεις? Πάρτο πίσω γιατί θα αναγκαστείς να κεράσεις όλους όσους πάνε!!!Δεν είναι τόσο μεγάλο! Απλά έχει quotes που το δείχνουν "μεγάλο"!!! :mrgreen:
Φυσικά και κερνάω αφού όλα τσάμπα είναι! Μαριναλέντα ρεεεε!

TiGinetai wrote:(αν και όπως είπα δεν έχω διαβάσει κανένα ποστ φαντάζομαι ότι δεν θα λέει κανείς τα καλύτερα λόγια..).
Αυτή την φορά στην φέραμε! Αν βρεις χρόνο και διαβάσεις το τόπικ θα δεις! :twisted: :twisted: :twisted:

Πολύ ενδιαφέρον δείχνει εντελώς ουτοπικό αλλά αν δεν πάω διακοπές μαριναλέντα δεν θα το πιστέψω.

Αυτό που θα με ενδιέφερε να δω για να πιστέψω και ότι είναι εφαρμόσιμο και αλλού είναι τα cash flow της μαριναλέντας. Στο ρεπορτάζ δεν αναφερόταν πουθενά στα οικονομικά της υπόθεσης απλά έλεγε πόσο γαμάτα είναι στο χωριό και μιλούσε γενικά και αόριστα. Δεν θέλω να γίνομαι καχύποπτος απλά σαν μηχανικός αν δεν δω τα οικονομικά νούμερα, έσοδα-έξοδα κλπ δεν μπορώ να πιστέψω κάτι γιατί έτσι απλά λέει το ρεπορτάζ.

Αυτοί οι κάτοικοι τι κοινωνικές παροχές απολάμβάνουν? Πιο το κόστος αυτών για την κοινότητα? Δηλαδή ο διευθυντής του εργοστασίου του κοινοτικού συνεταιρισμού δουλεύει τις ίδιες ώρες με του εργάτες των χωραφιών? Πως μπορούν και ανατγωνίζονται προϊόντα και ποσότητες που έχουν προκύψει μέσα από περισσότερες ώρες εργασίας με πολύ λιγότερο κόστος? Πχ πάω εγώ δίπλα στην μαριναλέντα αγοράζω αντίστοιχη έκταση γης με αυτούς βάζω 1000 πακιστανούς να δουλεύουν 10 ώρες την ημέρα για 10 ευρώ την ημέρα, οπότε παράγω περισσότερη ποσότητα με μικρότερο κόστος αυτό πως το ανταγωνίζονται?

Δεν ξέρω απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα μπορεί να υπάρχουν απλά με ένα πρόχειρο ψάξιμο δεν βρήκα κάτι σχετικό. Μπορεί και να κάνω λάθος.

Παναγιώτη αν έχεις παραπάνω πληροφορίες στο θέμα θα είχε πολύ ενδιαφέρον. (όταν με το καλό βρεις χρόνο)

thnx!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”