Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by castiel »

Το forum υπάρχει για να γίνεται διάλογος. Ο καθένας μπορεί να εκφράσει την άποψή του ελεύθερα, θα παρακαλούσα όμως να σταματήσουν οι χαρακτηρισμοί.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Kuchiki_Byakuya »

Vallian wrote:Κουτσίκι και Σία οι περιστάσεις σας έχουν προσπεράσει. Αυτός ο "ακροαριστερός συρφετός" ανοίγει νέους δρόμους στην ελληνική κοινωνία και ορίζει ένα νέο μέλλον. Τα πανεπιστήμια-επιχειρήσεις,πανεπιστήμια του κέρδους και της αγοράς,με πτυχία κουρελόχαρτα-διαβατήρια για την ανεργία,πανεπιστήμια του ανταγωνισμού,του ατομισμού και της "ασφάλειας"/καταστολής δεν θα περάσουν. Ένας άλλος κόσμος είναι εφικτός και αυτόν τον κόσμο αγωνίζεται να πραγματώσει ο "ακροαριστερός συρφετός" που με τόση βδελυγμία κακοχαρακτηρίζεις. Και σε αυτόν τον κόσμο οι ιδέες σας δεν έχουν θέση. Οπότε μείνετε σιωπηλοί στο παρελθόν που υπερασπίζεστε και τόσο σας αρμόζει.
απλά βαριέμαι να σου εξηγήσω πόσο λάθος έχεις και πόση (μηδενική) επαφή με την παγκόσμια πραγματικότητα. επίσης οι άνθρωποι τείνουμε να κάνουμε τις πιο υπερφίαλες δηλώσεις μας την στιγμή που κάνουμε τα μεγαλύτερα λάθη.

XaVass wrote:Με συγχωρείς, αλλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το κομμάτι αυτό που εκφράζεις ούτε φασίστες είναι (στην ιδεολογία τους), ούτε δολοφόνοι. Και εντάξει, για το πρώτο είμαι σίγουρος ότι θα διαφωνήσουν αρκετοί, λέγοντας ότι σε πολλές περιπτώσεις είχαν φασιστική συμπεριφορά, αλλά εγώ μιλάω για ιδεολογία. Στο κάτω κάτω παρακαλώ μη σταθείτε εκεί. Σταθείτε στο δεύτερο. Και πιο σημαντικό.
εντάξει να λέμε ότι ο αριστερός ολοκληρωτισμός δεν είναι φασισμός είναι λάθος, και ο φασισμός βρίσκεται στον πυρήνα της ιδεολογίας τους. επίσης είναι και δολοφόνοι, θες να αραδιάζω περιπτώσεις μόνο από το πρόσφατο ελληνικό παρελθόν (και μόνο οι τρομοκρατικές οργανώσεις φτάνουν).


μαθηματικέ, δεν λέω ότι δεν μπορούν να συγκρουστούν. λέω ότι αν το κάνουν όπως στο απθ, σιγά σιγά, θα πάρει πολύ καιρό, και εμείς χρειαζόμαστε άμεσες λύσεις. εν πάση περιπτώσει η δική μου αίσθηση είναι ότι απλά τέτοιες κινήσεις όταν θα γίνουν μαζικά και οργανωμένα, πειράζουν μια σφηκοφωλιά, το επόμενο βήμα είναι να βγουν οι σφήκες.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
XaVass
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 78
Joined: Fri Jun 11, 2010 6:32 pm

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by XaVass »

Kuchiki_Byakuya wrote: εντάξει να λέμε ότι ο αριστερός ολοκληρωτισμός δεν είναι φασισμός είναι λάθος, και ο φασισμός βρίσκεται στον πυρήνα της ιδεολογίας τους. επίσης είναι και δολοφόνοι, θες να αραδιάζω περιπτώσεις μόνο από το πρόσφατο ελληνικό παρελθόν (και μόνο οι τρομοκρατικές οργανώσεις φτάνουν).
Μάλλον ορίζουμε με διαφορετικό τρόπο το πολιτικό φάσμα. Με τη λογική (που αν θυμάμαι καλά έχει αναλυθεί κι εδώ πιο παλιά) ότι το πολιτικό φάσμα δεν είναι γραμμή, αλλά σταυρός. Επομένως τα περιστατικά που χαρακτηρίζεις εσύ είναι κομμάτια αναρχικών, που εγώ στην προηγούμενη τοποθέτησή μου δεν τους κατέταξα στην αριστερά. Όπως και ο φασισμός (και οι ναζιστές) δεν ανήκει στη δεξιά. Οπότε όταν διάβασα "εξωκοινοβουλευτική αριστερά και κάποιες συνιστώσες του σύριζα", το μυαλό μου δεν πήγε εκεί, και αντίστοιχα έκανα και το σχόλιό μου.
User avatar
sisyphus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Wed Mar 13, 2013 6:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by sisyphus »

LindemannWeierstrass wrote:Αυτός ο ακροαριστερός συφερτός μπορεί να φτάνει το πολύ ένα 10% (εξωκ. αριστερά + κάποιες συνιστώσες του Σύριζα). Όπως έκλεισαν φυλακή τη χρυσή αυγή του 10% και δεν άνοιξε ούτε μύτη, με ανάλογο τρόπο μπορούν να συγκρουστούν και με αυτά τα όρκ (τα οποία απ' ότι άκουσα έκαναν χουλιγκανισμούς πάλι χτες απέναντι σε ομάδα φοιτητών που έκανε μάθημα σε κάποια αίθουσα στους ΗΜΜΥ).

Επιπλέον, το υπουργείο μπορεί να μην κάνει τίποτα απολύτως. Οι νέες ανεξάρτητες διοικήσεις μπορούν να κάνουν ότι κάνουν σε συνεργασία με την αστυνομία, με τη δικαιολογία της πάταξης εγκληματικών δραστηριοτήτων και χωρίς καμία αναφορά σε πολιτικές "ιδεολογίες", ώστε οι πολιτικές διαστάσεις του ζητήματος να περιοριστούν σημαντικά. (όταν έγινε η έφοδος στην πρυτανία του ΕΚΠΑ μετά από κάλεσμα από το Σ.Ι, δεν ανακατεύτηκε κανένα υπουργείο, αν και στη συνέχεια πλάκωσαν κάτι Συριζαίοι επαγγελματίες βουλευτές για να κάνουν πολιτικό θέμα)

ΥΓ: Το ΑΠΘ δείχνει το δρόμο, χτες βγήκε νέος πρύτανης ο κ. Μήτκας που είναι ένας πολύ αξιόλογος επιστήμονας με ξεκάθαρες θέσεις απέναντι στα χάλια των Ελληνικών ΑΕΙ. Μπορεί να γίνει μια πρώτη δοκιμή εκεί για να δούμε τι αντιδράσεις μπορεί να υπάρξουν και πως αυτές μπορούν να αντιμετωπιστούν.
+1000000
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Kokontina-_- »

Kuchiki_Byakuya wrote:
Vallian wrote:Κουτσίκι και Σία οι περιστάσεις σας έχουν προσπεράσει. Αυτός ο "ακροαριστερός συρφετός" ανοίγει νέους δρόμους στην ελληνική κοινωνία και ορίζει ένα νέο μέλλον. Τα πανεπιστήμια-επιχειρήσεις,πανεπιστήμια του κέρδους και της αγοράς,με πτυχία κουρελόχαρτα-διαβατήρια για την ανεργία,πανεπιστήμια του ανταγωνισμού,του ατομισμού και της "ασφάλειας"/καταστολής δεν θα περάσουν. Ένας άλλος κόσμος είναι εφικτός και αυτόν τον κόσμο αγωνίζεται να πραγματώσει ο "ακροαριστερός συρφετός" που με τόση βδελυγμία κακοχαρακτηρίζεις. Και σε αυτόν τον κόσμο οι ιδέες σας δεν έχουν θέση. Οπότε μείνετε σιωπηλοί στο παρελθόν που υπερασπίζεστε και τόσο σας αρμόζει.
απλά βαριέμαι να σου εξηγήσω πόσο λάθος έχεις και πόση (μηδενική) επαφή με την παγκόσμια πραγματικότητα. επίσης οι άνθρωποι τείνουμε να κάνουμε τις πιο υπερφίαλες δηλώσεις μας την στιγμή που κάνουμε τα μεγαλύτερα λάθη.

XaVass wrote:Με συγχωρείς, αλλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το κομμάτι αυτό που εκφράζεις ούτε φασίστες είναι (στην ιδεολογία τους), ούτε δολοφόνοι. Και εντάξει, για το πρώτο είμαι σίγουρος ότι θα διαφωνήσουν αρκετοί, λέγοντας ότι σε πολλές περιπτώσεις είχαν φασιστική συμπεριφορά, αλλά εγώ μιλάω για ιδεολογία. Στο κάτω κάτω παρακαλώ μη σταθείτε εκεί. Σταθείτε στο δεύτερο. Και πιο σημαντικό.
εντάξει να λέμε ότι ο αριστερός ολοκληρωτισμός δεν είναι φασισμός είναι λάθος, και ο φασισμός βρίσκεται στον πυρήνα της ιδεολογίας τους. επίσης είναι και δολοφόνοι, θες να αραδιάζω περιπτώσεις μόνο από το πρόσφατο ελληνικό παρελθόν (και μόνο οι τρομοκρατικές οργανώσεις φτάνουν).


μαθηματικέ, δεν λέω ότι δεν μπορούν να συγκρουστούν. λέω ότι αν το κάνουν όπως στο απθ, σιγά σιγά, θα πάρει πολύ καιρό, και εμείς χρειαζόμαστε άμεσες λύσεις. εν πάση περιπτώσει η δική μου αίσθηση είναι ότι απλά τέτοιες κινήσεις όταν θα γίνουν μαζικά και οργανωμένα, πειράζουν μια σφηκοφωλιά, το επόμενο βήμα είναι να βγουν οι σφήκες.



+1000000 Άψογος. Ρε φίλε @Kuchiki_Byakuya είσαι πολύ θεούλης τελικά. Σε κάθε post φέρνεις τις δηλώσεις σου σε νέο επίπεδο. Πολύ σε πάω!
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Kuchiki_Byakuya »

XaVass wrote:Μάλλον ορίζουμε με διαφορετικό τρόπο το πολιτικό φάσμα. Με τη λογική (που αν θυμάμαι καλά έχει αναλυθεί κι εδώ πιο παλιά) ότι το πολιτικό φάσμα δεν είναι γραμμή, αλλά σταυρός. Επομένως τα περιστατικά που χαρακτηρίζεις εσύ είναι κομμάτια αναρχικών, που εγώ στην προηγούμενη τοποθέτησή μου δεν τους κατέταξα στην αριστερά. Όπως και ο φασισμός (και οι ναζιστές) δεν ανήκει στη δεξιά. Οπότε όταν διάβασα "εξωκοινοβουλευτική αριστερά και κάποιες συνιστώσες του σύριζα", το μυαλό μου δεν πήγε εκεί, και αντίστοιχα έκανα και το σχόλιό μου.
ακριβώς με τον ίδιο τρόπο ορίζουμε το πολιτικό φάσμα. το πολιτικό φάσμα είναι ένα επίπεδο με οριζόντιο άξονα τις οικονομικές ελευθερίες και κάθετο άξονα τις κοινωνικές, ατομικές, πολιτικές ελευθερίες. οι διαφορές της άκρας αριστεράς και της αναρχίας στην ουσία είναι μικρές (όσο και να θέλουν να βαυκαλίζονται ότι είναι μεγάλες). επίσης πέρα από την θεωρία στην πράξη οι διαφορές τους είναι πολύ μικρές. μην ξεχνάμε ότι το indymedia εξέπεμπε μέσα από το πολυτεχνείο. ποιος τους κάλυπτε; με ποιους δολοφόνους (δεν τους λέω τρομοκράτες) είχαν επαφές; επίσης εγώ είμαι αρκετά σίγουρος (όχι εντελώς) ότι αν αυτό το κομμάτι της κοινωνίας αισθανθεί πίεση θα ενωθεί για να προστατέψει τον ζωτικό του χώρο. και μην βλέπετε τους εακίτες που κάθονται σούζα, αυτοί είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. γι΄αυτό είπα και στον λίντεμαν ότι αυτό που έγινε στο απθ ήταν απλά ένα χάιδεμα της σφηκοφωλιάς. όταν γίνει κάτι πραγματικά οργανωμένο θα δούμε και τις σφήκες.

κάτι τελευταίο, αυτές οι ακροαριστερές παρατάξεις είναι η καρδιά και της ακροαριστεράς και των πανεπιστημιακών παρατάξεων, και δεν υπάρχει θέληση να γίνει κάτι.

Kokontina-_- wrote:+1000000 Άψογος. Ρε φίλε @Kuchiki_Byakuya είσαι πολύ θεούλης τελικά. Σε κάθε post φέρνεις τις δηλώσεις σου σε νέο επίπεδο. Πολύ σε πάω!
δεν μου αρέσουν οι φιλοφρονήσεις, αλλά σε ευχαριστώ.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Kokontina-_- »

Μόλις πέτυχα αυτό: http://www.pandiera.gr/%CE%B5%CF%80-%CE ... %BC%CF%80/

Παίζει να χαθεί εξάμηνο? Και εάν ναι, υπάρχει πιθανότητα-δυνατότητα να γίνει η εαρινή εξεταστική???? Ή έστω η χειμερινή?
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
adt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Jun 10, 2010 7:35 pm

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by adt »

Kokontina-_- wrote:Μόλις πέτυχα αυτό: http://www.pandiera.gr/%CE%B5%CF%80-%CE ... %BC%CF%80/

Παίζει να χαθεί εξάμηνο? Και εάν ναι, υπάρχει πιθανότητα-δυνατότητα να γίνει η εαρινή εξεταστική???? Ή έστω η χειμερινή?
Φυσικά και παίζει να χαθεί εξάμηνο.
Εάν θες ρώτα όποιο μέλος ΔΕΠ θέλεις και θα σου πεί πως με μια εβδομάδα κλειστή σχολή θα χαθεί το έξαμηνο.
τώρα βέβαια υπάρχουν διάφοροι που λένε να μην ανησυχούμε και πως μια ημέρα απεργία δεν σημαίνει πως θα χαθεί το εξάμηνο.
μπορείς να ακούσεις όποιον θες.
δεν γνωρίζω εάν έχει χαθεί ποτέ εξάμηνο στη σχολή.
Βέβαια δεν έχει ξαναχαθεί και τόσος χρόνος όπως έγινε φέτος.
Περίμενε μέχρι τη Δευτέρα με ηρεμία μέχρι να αποφασίσουν οι απεργοί τι θα κάνεις με τη ζωή σου . αυτό.
User avatar
kara
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 199
Joined: Fri Nov 26, 2010 9:52 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by kara »

adt wrote:Βέβαια δεν έχει ξαναχαθεί και τόσος χρόνος όπως έγινε φέτος.
κι όμως Ακ Έτος 2006-2007 πανηγύρι όλη τη χρονιά, τα 2 εξάμηνα έγιναν όπως έγιναν, όλες οι εξεταστικές έγιναν μαζί τους μήνες Σεπτέμβρη-Οκτώβρη-Νοέμβρη και το επόμενο έτος άρχισε τέλη Νοέμβρη

η αναβάθμιση στις σπουδές ήταν ανεκτίμητη και τότε ήταν μόνο φοιτητικές κινητοποιήσεις, δεν ήταν εργαζομένων ή καθηγητών
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by castiel »

από την πύλη μου ειπαν οτι σήμερα είναι κλειστά (σημ. η πύλη κατεχακη κανονικά μένει ανοιχτή όλη μέρα, κάθε μέρα), αλλά καλό θα ήταν να ξαναμιλήσουμε και αυριο..
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”