Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
venomous
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 43
Joined: Tue Oct 05, 2010 9:01 pm

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by venomous »

pvk wrote:Διακρίνω στενή βραχυπρόθεσμη και επιφανειακή αντίληψη για τα πράγματα φίλοι μου. Αυτός ο κοινωνικός ατομικισμός είναι τουλάχιστον στείρος. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας όταν το Ε.Μ.Π θα κλείσει μια και καλή λόγω έλλειψης κονδυλίων και ανεπαρκούς προυπολογισμού. Ή για να αποφευχθεί αυτό, μας ζητηθεί να πληρώνουμε δίδακτρα, βιβλία(αυτό έχει ζητηθεί ήδη κατά 50%), χαρτιά υγείας στην τουαλέτα, μέχρι και τον αέρα που αναπνέουμε εντός του ιδρύματος. Θα θελα να ακούσω τη γνώμη σας όταν οι απολυμένοι υπάλληλοι και η δυσλειτουργία που θα επιφέρει αυτό το γεγονός αντικατασταθούν από μία εταιρία διοίκησης και γραμματειακής υποστήριξης. Όταν για την βιωσιμότητα του ιδρύματος, αναλάβει την χρηματοδότηση και ως εκ τούτου και όλο το σχεδιασμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας και διάρθωσης κατευθύνοντας τη γνώση προς όφελός της. Μια ωραιοτάτη αφαιμακτική καπιταλιστική εταιρία. Κι εμείς είμαστε απλά αναγκασμένοι να μαθαίνουμε ότι τους συμφέρει, να δουλεύουμε όπου μας τοποθετήσουν απλά για να τους αποπληρώσουμε κ.ο.κ. Και μην απαντησετε ότι ήδη πληρώνουμε. Γιατί θα σας απαντήσω κι εγώ ότι 1000-2000 ευρώ φόροι, δικοί μας ή των γονιών μας, οι οποίοι μάλιστα προοριζονται για όλα τα δημόσια αγαθά δεν είναι τίποτα μπροστα σε δίδακτρα 30000-60000 ευρώ. Ο κόσμος καίγεται, κι εσείς χτενίζεστε. Μην είστε κοντόφθαλμοι. Και μην ονειροβατείτε. Γεια χαρα.
Νατος. Χαίρομαι να βλέπω άτομα που βλέπουν μακροπρόθεσμα.
Γιατί η μέρα που θα καλούμαστε να να πληρώσουμε τον αέρα που αναπνέουμε, δεν είναι μακρυά.
User avatar
KonTaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 429
Joined: Mon Nov 08, 2010 10:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Εκεί,Άντε Γεια

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by KonTaz »

pvk wrote:Διακρίνω στενή βραχυπρόθεσμη και επιφανειακή αντίληψη για τα πράγματα φίλοι μου. Αυτός ο κοινωνικός ατομικισμός είναι τουλάχιστον στείρος. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας όταν το Ε.Μ.Π θα κλείσει μια και καλή λόγω έλλειψης κονδυλίων και ανεπαρκούς προυπολογισμού. Ή για να αποφευχθεί αυτό, μας ζητηθεί να πληρώνουμε δίδακτρα, βιβλία(αυτό έχει ζητηθεί ήδη κατά 50%), χαρτιά υγείας στην τουαλέτα, μέχρι και τον αέρα που αναπνέουμε εντός του ιδρύματος. Θα θελα να ακούσω τη γνώμη σας όταν οι απολυμένοι υπάλληλοι και η δυσλειτουργία που θα επιφέρει αυτό το γεγονός αντικατασταθούν από μία εταιρία διοίκησης και γραμματειακής υποστήριξης. Όταν για την βιωσιμότητα του ιδρύματος, αναλάβει την χρηματοδότηση και ως εκ τούτου και όλο το σχεδιασμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας και διάρθωσης κατευθύνοντας τη γνώση προς όφελός της. Μια ωραιοτάτη αφαιμακτική καπιταλιστική εταιρία. Κι εμείς είμαστε απλά αναγκασμένοι να μαθαίνουμε ότι τους συμφέρει, να δουλεύουμε όπου μας τοποθετήσουν απλά για να τους αποπληρώσουμε κ.ο.κ. Και μην απαντησετε ότι ήδη πληρώνουμε. Γιατί θα σας απαντήσω κι εγώ ότι 1000-2000 ευρώ φόροι, δικοί μας ή των γονιών μας, οι οποίοι μάλιστα προοριζονται για όλα τα δημόσια αγαθά δεν είναι τίποτα μπροστα σε δίδακτρα 30000-60000 ευρώ. Ο κόσμος καίγεται, κι εσείς χτενίζεστε. Μην είστε κοντόφθαλμοι. Και μην ονειροβατείτε. Γεια χαρα.
Καταπληκτικό κείμενο.Όταν βλέπεις μπροστά,όταν βλέπεις χωρίς παρωπίδες,όταν το πνεύμα σου είναι λεύτερο,προκύπτουν τέτοια κείμενα.
Την κάνω χωνί,αράζω.
Την κάνω τζαμάουα,είμαι τέλειος.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by sid »

ντάξει , όταν τα πράγματα χοντραίνουν λίγο πάντα ένας ξεκάρφωτος εαακίτης ή έστω ένας "δεν είμαι εαακ , αλλά" χώνεται στο φόρουμ . Τους φαντάζομαι στο γραφειάκι τους να ρίχνουν κλήρο ποιός θα κάνει την αγγαρεία να πετάξει ένα σεντόνι με αριστερογενικόλογες παπαριές χωρίς σύνδεση αίτιου-αποτελέσματος , να κοντραριστεί για λίγο με εξίσου παπαρολόγους επαγγελματίες φορουμίστες όπως κουτσίκιος/αλέκος κουκουλοφλόρος/επιδοτούμενος λέικερς και μετά να εξαφανιστεί το ίδιο απρόσμενα και αθόρυβα .

και κάτι άσχετο

Ζούμε στην χώρα που πλέον το ισχυρότερο επιχείρημα για να αποδείξεις έναν ισχυρισμό είναι να αναφωνήσεις ότι η παραδοχή ή η εφαρμογή αυτού που ισχυρίζεσαι δεν ευννοεί ή δεν αφορά ή δεν είχε ως αφετηρία εσένα τον ίδιο . Φυσικά τούτη η ανώμαλη ηθική δεν προέκυψε τυχαία : αναγκάστηκες να προστατευτείς από την καθολική υποψία των ακροατών σου , ότι ό,τι εκφέρεις σαν άποψη δεν πηγάζει από την δουλεμένη κοσμοθεωρία σου αλλά από την έμφυτη ιδιοτελή κουτοπονηριά σου . Ή μήπως η επανάληψη του ανώμαλα ηθικού επιχειρήματος πρώτη συνέβαλλε στην γέννηση της φρικτής υποψίας ; Σε κάθε περίπτωση , είτε η μάνα του αβγού είναι η κότα , είτε η κότα η θυγατέρα του αβγού , παραμένει η απογοητευτική διαπίστωση : κανείς δεν θα σου αποδείξει ότι χρειάζονται οι 10 βδομάδες καταλήψεων - ενός τρόπου αντίδρασης που υιοθετήσαμε είτε το πολυτεχνείο καταρρέει είτε μας πήδηξε την γυναίκα ο κηπουρός . Αρκεί να εκφέρεις τις μαγικές λεξούλες (είτε είσαι αριστεροαναρχοπεραστικός εγκάθετος είτε αθώος μεγαλοετής περαστικός των 2 ποστ) : εμένα δεν με συμφέρει , εγώ χρωστάω 2 μαθήματα , αν ανοίγαμε θα ήμουν την άνοιξη στο άμστερνταμ να καπνίζω τουλίπες , και σου το λέω ΕΓΩ που πολύ θα με βόλευε και μπλα μπλα .


Γνωρίζω έναν μοναχικό καουμπόυ μόνο στο φόρουμ που δεν τον έπιασα ποτέ να κάνει (κατά)χρηση του {εμεναισαισαθαμεβόλευε} επιχειρήματος : ο Soti όταν κατηγορήθηκε εμμέσως πλην ασαφώς για ρατσισμό από γνωστούς μακαρθικούς πρηξαρχίδιδες , απάντησε

ίσα ίσα εγώ έχω κάνει μετανάστης και άρα δεν με βολεύει αυτό που λέω εντοπίζω κάποιες διαφορές..

αλλά η αρετή που απαιτεί το να απαρνηθείς την λεκτική μεγαλοψυχία σου σπανίζει αλίμονο - οπότε έχω να δηλώσω ότι πιστεύω ότι το σωστό είναι να ανοίξει η σχολή και το λέω εγώ που με βολεύει να τραβήξει λίγο ακόμα αυτή η ιστορία
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
pvk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 40
Joined: Tue May 18, 2010 1:41 pm

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by pvk »

Αφού σε χαλάνε οι τουλίπες γιατί τις καπνίζεις? Το πώς κατάφερες να ρίξεις το επίπεδο ακόμα πιο κάτω κι από το δικό σου επίπεδο είναι αξιοσημείωτο. Δεν πα να πας και στη Χαλκίδα λοιπόν. Ένας άδειος ντενεκές λιγότερος. Άντε γεια ρε.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by castiel »

Να συνεχιστεί η συζήτηση αποφεύγοντας προσωπικές αντιπαραθέσεις και χαρακτηρισμούς.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by soti »

Ελπίζω να επιτρέπονται αφιερώσεις.

Στον φίλτατο sid

User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by Kyria_patatokeftou »

Οι mods να καταγγείλουν την προκλητική Πασχο-προβοκάτσια παρακαλώ, http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 013_539640
I do.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
g.kontoudis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 139
Joined: Wed Feb 22, 2012 8:59 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by g.kontoudis »

Τελικά την Δευτέρα 18/11 ΔΕΝ θα δώσουμε κάποιο μάθημα, σωστα?
netrinoscout
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 195
Joined: Sat Jan 30, 2010 12:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by netrinoscout »

g.kontoudis wrote:Τελικά την Δευτέρα 18/11 ΔΕΝ θα δώσουμε κάποιο μάθημα, σωστα?

Λογικά, δεν δίνουμε Δευτέρα. Αν ανοίξει από Δευτέρα η σχολή το πρόγραμμα της εξεταστικής συνεχίζει κανονικά ή το πιάνουμε πάλι από την αρχή?
mariath
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Mon May 24, 2010 8:06 pm

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by mariath »

Παιδιά το χω ξαναπεί σε προηγούμενο post το σημαντικό είναι να ανοίξει το ΕΜΠ.
Κανένας δεν ενδιαφέρεται για την παιδεία.
Ούτε το Υπουργείο Παιδείας, ούτε οι διοικητικοί, ούτε οι καθηγητές.
Όλοι αποποιούνται των ευθυνών τους, πετώντας το μπαλάκι ο ένας στον άλλο.
Υποτιμούν τη νοημοσύνη μας.
Ας μη βάλουμε εμείς οι ίδιοι την ταφόπλακα στο ΕΜΠ.
Είμαι πέντε χρόνια στο Πολυτεχνείο και ελικρινά την περίμενα την εξέλιξη της κατάληψης.
Πρόκειται για την ίδια ιστορία που επαναλαμβάνεται εδώ και χρόνια.
Έχουμε καταντήσει προβλέψιμοι.
Σε λίγο θα παίζουμε στοίχημα ανοικτό, κλειστό το Πολυτεχνείο.
Είναι ντροπή παιδιά!
Και τα κόστη τεράστια, ειδικά για τα παιδιά από επαρχία!
Αλλά δεν είναι μόνο τα οικονομικά, σε λίγο καιρό κανείς δε θα λαμβάνει σοβαρα το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο!
Θα τελειώνουμε ένα ίδρυμα, όπως το τελειώνουμε που δε θα χαίρει καμίας εκτίμησης.
Ανοικτά Πανεπιστήμια, ανοικτά μυαλά.
Η αδράνεια, δεν ευνόησε ποτέ κανέναν.

Να είμαστε όλοι στη Γενική Συνέλευση της Δευτέρας. Είναι επιτακτική ΑΝΑΓΚΗ!!!
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”