ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
kahlua
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 75
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:02 pm

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by kahlua »

rodrigo wrote:Τόσα χρόνια φωνάζουμε ότι η λύση είναι μια: μαζικές κινητοποιήσεις.
φιλαράκο άστο, είσαι αλλού..

ας επιστρέψουνε τα λαμόγια του πασόκ τα λεφτα που εχουνε φάει, οι λαλιώτηδες και οι ανδρίκοι τα δισεκατομμυρια και άσε τους αγωνες για τις παλαιστίνες και για τη χιλή.
Last edited by kahlua on Sun Apr 25, 2010 11:38 pm, edited 1 time in total.
American Dream

1/4 oz Kahlua® coffee liqueur
1/4 oz amaretto almond liqueur
1/4 oz Frangelico® hazelnut liqueur
1/4 oz dark creme de cacao
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by somekindofgrinder »

Η λυση φιλοι μου ειναι:

1.ΜΑΖΙΚΕΣ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΠΛΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ (και οχι επαγγελματιων αριστερο-φοιτητο-πορειαρχων ή εργατοπατερων)...ακομα κια μια καλη φτανει,αρκει να κατεβουν πχ 1.000.000 κοσμος στην Αθηνα μπροστα απο τη Βουλη.

2.ΕΠΙΔΡΟΜΗ στη Βουλη,οπου θα επακολουθησει-με σεβασμο στο κτιριο και τον περιβαλλοντα χωρο-εξαγωγη των 300 και εξασκηση ελαφρου-το τονιζω-ξυλου και φτυσιματος-ραπισματος,καθως και διαπομπευση.

3.ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ,ετσι ωστε να συνεχισουνε τη δουλεια τους.

Αν δεν πιασουν αυτα,μπορουμε να παμε σε πιο σκληρα μετρα,οπως ξυλο σε διευθυντες τραπεζων-καναλαρχες κλπ.

ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΠΤΕΙ ΛΟΓΟΣ,ΠΙΠΤΕΙ ΡΑΒΔΟΣ!

Ειμαι βαθια δημοκρατικο ατομο φιλοι μου,αλλα πρεπει οπου υπαρχει εγκλημα,να υπαρχει και τιμωρια.
Παλαιοτερα,για την τραγωδια της Σμυρνης ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΚΑΝ-δικαια η αδικα-6 πρωταιτιοι.
Υπηρξε ο λεγομενος εξιλασμος.

Στα σκανδαλα που εχουν συντελεστει τα τελευταια 20 χρονια απο τους ΑΝΔΡΕΑ-ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ-ΣΗΜΙΤΗ-ΜΠΟΥΛΗ ( Ο Γιωργος απαλλασσεται λογω προσφατης πρωθυπουργιας) δεν υπηρξε ουτε ιχνος τιμωριας.

Και ερωτω...εσυ που με διαβαζεις..ΕΙΣΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ?
ΕΣΥ πληρωνεις τη χλιδα της Γενιας του Πολυτεχνειου-και χαρη σε αυτους...ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΟΤΕ!
ΑΥΤΟΙ περνανε ζαχαρη!
Αν δεν τους συγυρισουμε ΤΩΡΑ,ποτε θα το κανουμε?
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by eΝy »

@kahlua: Διόρθωσε τα greeklish αγορίνα.

@τσάπμαν: ρε δεν γίνονται αυτά. γιατί πολύ απλά όλες οι λαϊκές επαναστάσεις στην ιστορία έγιναν από ανθρώπους πεινασμένους. Εδώ δεν πεινάμε και ούτε θα πεινάσουμε. Απλά μας κόβεται το 2ο αυτοκίνητο και το 3ο κινητό. Κανείς δεν κατέβηκε ποτέ στον δρόμο για το 2ο αυτοκίνητο..
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
kahlua
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 75
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:02 pm

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by kahlua »

eNy wrote:@kahlua: Διόρθωσε τα greeklish αγορίνα.

@τσάπμαν: ρε δεν γίνονται αυτά. γιατί πολύ απλά όλες οι λαϊκές επαναστάσεις στην ιστορία έγιναν από ανθρώπους πεινασμένους. Εδώ δεν πεινάμε και ούτε θα πεινάσουμε. Απλά μας κόβεται το 2ο αυτοκίνητο και το 3ο κινητό. Κανείς δεν κατέβηκε ποτέ στον δρόμο για το 2ο αυτοκίνητο..

σορρυ για τα greeklish. συνήθεια απ το facebook
American Dream

1/4 oz Kahlua® coffee liqueur
1/4 oz amaretto almond liqueur
1/4 oz Frangelico® hazelnut liqueur
1/4 oz dark creme de cacao
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by TiGinetai »

somekindofgrinder wrote: 1.ΜΑΖΙΚΕΣ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΠΛΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ (και οχι επαγγελματιων αριστερο-φοιτητο-πορειαρχων ή εργατοπατερων)...ακομα κια μια καλη φτανει,αρκει να κατεβουν πχ 1.000.000 κοσμος στην Αθηνα μπροστα απο τη Βουλη.
Καλά δεν είναι τόσο απλό να κατεβάσει κάποιος 1.000.000 ανθρώπους...
Ένα μεγάλο μέρος θα προτιμήσει τον καναπέ του.
Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί. Επειδή κάποιος κατεβαίνει σε πορείες(σε σταθερή βάση) είναι αριστερο-φοιτητο-πορειαρχης? Δεν κατεβαίνει σαν πολίτης?

Η πλάκα είναι που κατηγορείτε πάρα πολλοί την αριστερά ως "ανεπαρκή" κτλ. Περιμένετε να προτείνει κάποια διαφορετική λύση από αυτές που ήδη προτείνει? Αφού οι περισσότεροι δεν πιστεύουν(ούτε εγώ) σε αυτό το οικονομικό-κοινωνικό-πολιτικό σύστημα είναι προφανές ότι οι λύσεις που θα προτείνουν θα ξεφεύγουν και θα θεωρούνται "αβάσιμες", "ακραίες" κτλ από αυτό.
Παρόλαυτα δεν νομίζω να έχει μείνει στο "μάη του '68"(τόση απαξίωση?) κτλ που ειπώθηκαν παραπάνω.

Και αν εγώ κατηγορώ κάτι την επίσημη -κοινοβουλευτική- αριστερά είναι η αστικοποίηση της..

Για τη δέσμευση των καταθέσεων που είπατε παραπάνω. Έχει γίνει πρόσφατα στην Αργεντινή(και δεν ήταν κάποια φτωχή χώρα..) με την οικονομική κατάρρευση της, το ΔΝΤ κτλ(ουσιαστικά ίδιο σενάριο με την γελλάδα..διαφθορά, κέρδη και money για τους λίγους, ξεπουλήματα).
Να γίνει εδώ προς το παρόν δεν νομίζω(όπως δεν θα αυξανόταν το φπα, όπως όταν πήρε τα πρώτα μέτρα που δεν θα έπαιρναν άλλα, το ίδιο και με τα δεύτερα, όπως όπως όπως όπως..).

Ανυπομονώ να δω την κοινωνική(και όχι μόνο) κατάσταση της χώρας μέχρι το τέλος του έτος και σε βάθος 2 χρόνων..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by somekindofgrinder »

Αριστερο-φοιτητο-πορειαρχης δεν εισαι εσυ και εγω που θα κατεβουμε μονοι μας,θα παμε στα Προπυλαια με τους φιλους μας,θα κανουμε την πορεια και θα φυγουμε.

Ειναι συγκεκριμενα κομματικα οργανα,κυριως αριστεροι φοιτητες ή αργοσχολοι,που σε μερα απεργιας μοιραζουνε τα μερη που θα πανε και τριγυρνανε την Αθηνα.

Πχ.καποιοι πιανουνε τα εργοστασια του Πειραια-καποιοι το κεντρο της Αθηνας.

Ο πατερας μου που δουλευει στο εργοστασιο της Siemens στο Ρεντη βλεπει συνεχως συγκεκριμενα ατομα να κατεβαινουν και να τους ζητουν να κλεισουν το εργοστασιο για την απεργια με το ζορι..μετα βλεπει τους ΙΔΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ σε πλανα τηλεορασης (την ιδια μερα!) να εχουνε παει σε αλλο εργοστασιο και να κανουν τα ιδια.

Οποτε το πραμα στα συνδικαλιστικα οπως καταλαβαινετε παιδια ειναι παντελως διαβρωμενο...εχουμε Τσουκαλα στα γηπεδα,εχουμε "Τσουκαλαδες" και στις πορειες...

Τωρα θα μου πειτε,αυτο ειναι κακο?
Οπως το παρει κανεις-παντως καποιος ασχετος που σε προκαλει να απεργησεις για να ενισχυσει το δικο του συμφερον (και οχι το κοινο σας συμφερον) δεν νομιζω οτι ειναι αθωος και αγνος..Ουτως ή αλλως το πολυ το Κυρ Ελεησον το βαριεται και ο παπας..ετσι λοιπον με το "καθε βδομαδα πορεια" εχουμε εξουδετερωσει αυτο το οπλο απεναντι στις κυβερνησεις.

@Eny:

Το να πηδηχθει μεχρι θανατου ολη η επιχειρηματικη δραστηριοτητα στην Ελλαδα και ανθρωποι της υψηλοτερης μορφωτικης κλιμακας οπως ειμαστε εμεις να ψαχνουμε δουλεια με το τουφεκι δε το θεωρεις ικανοποιητικο λογο αντιδρασης?

Αν χαναμε μονο το δευτερο αυτοκινητο και το 2ο κινητο δε θα υπηρχε λογος..αλλα ειναι προφανες οτι ανθρωποι που τα εβγαζαν περα,τωρα θα εχουν σοβαρα προβληματα εξαιτιας καποιων που ΕΤΥΧΕ να ειναι κοντα στο βαζο με το μελι και οχι μονο το εγλειψαν,αλλα το αδειασαν...

Τες πα,μαλλον εγινα κουραστικος..οποτε over and out for now.
Last edited by somekindofgrinder on Mon Apr 26, 2010 2:47 pm, edited 1 time in total.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Spyrοs »

somekindofgrinder wrote:Ουτως ή αλλως το πολυ το Κυρ Ελεησον το βαριεται και ο παπας..ετσι λοιπον με το "καθε βδομαδα πορεια" εχουμε εξουδετερωσει αυτο το οπλο απεναντι στις κυβερνησεις.
Σε αυτό συμφωνώ κάργα! Καλύτερα μια επική πορεία/απεργία που θα γ@μ@γε τα πάντα (από άποψη συμμετοχής και έντασης) παρά σπαστικές ψευτοπορείες 2 φορές τη βδομάδα.
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by TiGinetai »

somekindofgrinder wrote: Οπως το παρει κανεις-παντως καποιος ασχετος που σε προκαλει να απεργησεις για να ενισχυσει το δικο του συμφερον (και οχι το κοινο σας συμφερον) δεν νομιζω οτι ειναι αθωος και αγνος..Ουτως ή αλλως το πολυ το Κυρ Ελεησον το βαριεται και ο παπας..ετσι λοιπον με το "καθε βδομαδα πορεια" εχουμε εξουδετερωσει αυτο το οπλο απεναντι στις κυβερνησεις.
Διαφωνώ σε αυτό.
Γενικότερα πιστεύω ότι υπάρχει κοινό -ταξικό- συμφέρον σε πολλά πράγματα.

Διαφωνώ επίσης ή μάλλον θεωρώ ανεπαρκείς τις απεργίες(για τις 24ωρες μιλάω..) που μόνο σκοπό έχουν να καθησυχάσουν τους πολίτες. Γι' αυτό και πάντα ήμουν με τις απεργίες-καταλήψεις διαρκείας και σε καθημερινή βάση διαδηλώσεις/αντιδράσεις... :/


"Ο Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος έχει ήδη ξεκινήσει. Είναι ένας σιωπηλός πόλεμος. Δεν είναι λιγότερο απαίσιος όμως. Ο πόλεμος αυτός κατεδαφίζει την Βραζιλία, την Λατινική Αμερική και πρακτικά ολόκληρο τον τρίτο κόσμο. Αντί να πεθαίνουν στρατιώτες, πεθαίνουν παιδιά. Είναι ένας πόλεμος πάνω στο χρέος του Τρίτου Κόσμου, ένας πόλεμος που έχει σαν βασικό του όπλο, τον τόκο, ένα όπλο πιο θανατηφόρο από την ατομική βόμβα, πιο καταστροφικό από ακτίνα λέιζερ."

Νομίζω ότι το είπε κάποιος βραζιλιάνος πολιτικός πριν πολλά χρόνια.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by eΝy »

somekindofgrinder wrote:
@Eny:

Το να πηδηχθει μεχρι θανατου ολη η επιχειρηματικη δραστηριοτητα στην Ελλαδα και ανθρωποι της υψηλοτερης μορφωτικης κλιμακας οπως ειμαστε εμεις να ψαχνουμε δουλεια με το τουφεκι δε το θεωρεις ικανοποιητικο λογο αντιδρασης?
Με την επισήμανση όμως ότι η επιχειρηματική δραστηριότητα στην Ελλάδα πέθανε από την κομμουνιστική πολιτική του ΠΑΣΟΚ το '80. Κρατικοποιήσεις, απο-δυτικοποίηση και απαλλοτρίωση του επιχειρηματικού πλούτου.

Κάθε γνώστης μικρο-οικονομίας ξέρει ότι η οικονομία βασίζεται στη ροή κεφαλαίου. Και όλη η ροή κεφαλαίου οφείλεται στην ατομική πρωτοβουλία των επιχειρηματιών να ικανοποιήσουν την ανάγκη του καταναλωτή. Όταν λοιπόν εσύ κράτος έρχεσαι και στραγγίζεις τον επιχειρηματία και τον βαφτίζεις "κακό αφεντικό" και του δεσμεύεις ή κλείνεις το εργοστάσιο με το έτσι θέλω (Πειραϊκή Πατραϊκή, ΠΥΡΚΑΛ, κοκ) τότε πολύ απλά στερείς από την οικονομία σου τον αναδευτήρα που προκαλεί τη ροή χρήματος. Αποτέλεσμα: -> Σοβιετική Κατάρρευση, Άνοιγμα της Κίνας, ΔΝΤ στο μπουρδέλο μας
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
rodrigo
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 94
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:10 pm

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by rodrigo »

eNy wrote:Όταν λοιπόν εσύ κράτος έρχεσαι και στραγγίζεις τον επιχειρηματία και τον βαφτίζεις "κακό αφεντικό" και του δεσμεύεις ή κλείνεις το εργοστάσιο με το έτσι θέλω (Πειραϊκή Πατραϊκή, ΠΥΡΚΑΛ, κοκ) τότε πολύ απλά στερείς από την οικονομία σου τον αναδευτήρα που προκαλεί τη ροή χρήματος.

συνάδελφε ξερεις καλα ότ5ι τα πραγματα δεν έγινα έτσι μη δινεις λαθος εικόνα στον κόσμο και τον αποπροσανατολίζεις.

Η εγκαθίδρυση του άκρατου και αδισώπιτου κεφαλαίου ως ο μόνος μοχλός στήριξης και κινησης της οικονομίας που στο κέντρο του βάζει το χρήμα και όχι τον άνθρωπο μαζί με τους καθαρα αντεργατικους επιχειρηματίες οδήγησε στο κλείσιμο των βιομηχανικών μονάδων
ΔΕ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ. ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΣΤΕ
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”