Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by Enositis »

Kitharistas wrote:Αφού θέλουμε παραδείγματα ορίστε και από τους μηχανολόγους: http://www.mech.ntua.gr/gr/files/0511/k ... 0-2011.pdf
τρίτο έτος που είπε η Σοφία μπαίνουν μόνο όσοι είναι από πολυτεχνείο ή έχουν άμεση σχέση με το αντικείμενο, εκτός κι αν το δεύτερο έτος θεωρείται προχωρημένο έτος, οπότε εγώ σε λίγο θα πάρω και σύνταξη από το ΕΜΠ.. μαθηματικό φυσικό κτλ δεύτερο έτος.. σιγά το Big Deal αν κάνεις τουλάχιστον 4 χρόνια μαθηματικοφυσικές απλά σου αφαιρούν το έτος που στο πολυτεχνείο κάνεις μόνο μαθηματικοφυσικές σχεδόν.. Και σκέψου και το άλλο, τελειώνεις στα 4 χρόνια την άλλη (είσαι και πολύ γαμάουα) και μπαίνεις δεύτερο έτος πολυτεχνείο (τυπικά στο 3ο εξάμηνο αλλά τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά την εξεταστική οπότε πάρε για αρχή ένα ωραίο +8) και σου μένουν και 4 χρόνια στο πολυτεχνείο, 23 χρονών γαϊδούρι να σπουδάζεις μέχρι τουλάχιστον τα 27 (αφού είσαι τόσο γαμάουα) άρα μέχρι τα 27 σου σε ταΐζουν οι γονείς σου για να πεις ότι σπούδασες και στο πολυτεχνείο.. (μην μου πεις ότι θα δουλεύεις κιόλας γιατί πολυτεχνείο και full time δουλειά ώστε να ζεις αυτόνομα καταλήγει σε άτοπο)..
Δεν συμμερίζομαι την αποψη ειναι καλη επιλογη ΦΥσικο-->ΕΜΠ απο επαγγελματικής αποψης.
Αλλα σιγουρα δε θα το κάνεις για να λες οτι το κανες.Πολλοί το κάνουν απο ακαδημαικό ενδιαφέρον.Ενα παιδι στο φορουμ τελειωσε ΗΜΜΥ κι ήθελε να μπει ΝΜΜ.WHATEVER που λέει και ο Ρώσσος.
Εσένα ρε τζον οι τύποι απο το Φυσικό σε πειραξαν που τελειώνουν στα 27;γιατι όχι οι τύποι απο το ΕΜΠ απο το εμπ που τελειώνουν στα 25;κανεις δεν πρέπει να πειράζει κανέναν.ο καθένας οτι γουστάρει κάνει σε οσα χρονια τελειώνει.Και σίγουρα κάποιος ο οποιος ακολουθησε τη διαδρομή Φυσικο ή μαθηματικό --->ΕΜΠ
είναι πολυ πιο φτασμένος ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ(το τονίζω επιστημονας και οχι μηχανικος) απο εναν ο οποιος τελειωσε το εμπ.
Κι επίσης ξέρετε πολυ καλα οτι πάρα πολλά μαθήματα αν οχι τα περισσότερα ειναι απλα εφαρμοσμενα μαθηματικα κι εφαρμοσμενη φυσικη.ρευστα μηχανικες κυματα παπαρες με τα οποια έχουν ήδη καταπιαστει ;)
Τέλος πάντων ψιλοανούσιο θέμα γιατι νομίζω οτι επαγγελματικά δεν αξίζει να κανεις αυτο που είπε η σοφια...αλλα εδώ αυτη θέλει να τελειωση μηχ μηχ μετα ημμυ μετα θα τις καρφώσει για διδακτορικο στην παπαρολογια και θα φτασει 50 να μην εχει να φαει και να κανει τα πτυχια κωλοχαρτα.ηλιθια

edit:εσυ η απο πανω α)μη κλεβεις επιχειρηματα
Spoiler: show
β)φαε σκατα
γ)χαλαρωσε
Spoiler: show
δ)φαε πιο πολλα σκατα
Last edited by Enositis on Tue Jun 28, 2011 5:02 pm, edited 1 time in total.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by mama mafia »

Enositis21 wrote: Τέλος πάντων ψιλοανούσιο θέμα γιατι νομίζω οτι επαγγελματικά δεν αξίζει να κανεις αυτο που είπε η σοφια...αλλα εδώ αυτη θέλει να τελειωση μηχ μηχ μετα ημμυ μετα θα τις καρφώσει για διδακτορικο στην παπαρολογια και θα φτασει 50 να μην εχει να φαει και να κανει τα πτυχια κωλοχαρτα.ηλιθια
κρύβε λόγια θα με κυνηγάνε με τις πέτρες

μια σκέψη έκανα! :P
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by Enositis »

mama mafia wrote:
Enositis21 wrote: Τέλος πάντων ψιλοανούσιο θέμα γιατι νομίζω οτι επαγγελματικά δεν αξίζει να κανεις αυτο που είπε η σοφια...αλλα εδώ αυτη θέλει να τελειωση μηχ μηχ μετα ημμυ μετα θα τις καρφώσει για διδακτορικο στην παπαρολογια και θα φτασει 50 να μην εχει να φαει και να κανει τα πτυχια κωλοχαρτα.ηλιθια
κρύβε λόγια θα με κυνηγάνε με τις πέτρες

μια σκέψη έκανα! :P
όχι.έκανες μία ηλίθια σκέψη.έχεις στρωμένη δουλειά και θες να γίνεις το καμάρι του μπεργελε
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by mama mafia »

σουτ βρε!! άσε που δε με ενδιαφέρει ο τομέας της ενέργειας

ελπίζω το παιδί να ακολουθήσει τις συμβουλές μου και τότε έχει κάποια πιθανότητα να κάνει κάτι στη ζωή του
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by Kitharistas »

mama mafia wrote:Συνεχίζετε να μπουρδάρετε γιατί φοβάστε ρε

οταν τα έχεις βγάλει πέρα με κάτι τόσο απαιτητικό όσο το φυσικό μπορείς εύκολα να τελειώσεις μηχανικός και έχεις και αρκετές γνώσεις που καλύπτουν σε ένα βαθμό το αντικείμενο
φοβόμαστε τι ακριβώς? τον ανταγωνισμό? σιγά το πράγμα.. το να τελειώσεις μία θεωρητική σχολή (γιατί μην μου πεις ότι στην Ελλάδα γίνεται πρακτική φυσική με εφαρμογές) και να θες να γίνεις μηχανικός είναι πιο δύσκολο από ότι νομίζεις.. γιατί κι η δική μας σχολή δεν είναι ότι πιο πρακτικό υπάρχει, αλλά πρέπει να σκέφτεσαι πρακτικά και θα αρχίσεις να το βλέπεις όσο μένεις πιο πολύ καιρό στην σχολή, είδες το πρώτο έτος που κάνουμε ωραία και καλά μαθηματικούλια και φυσική και νομίζεις ότι αυτό ήταν και ξεμπέρδεψες.. λάθος..
mama mafia wrote:ξέρεις πόσοι είναι 27 στη σχολή μας και δεν έχουν βγάλει ακόμα ούτε αυτή?

ποτέ δεν είναι αργά για να κάνεις αυτό που θές εξάλλου
ξέρω ναι, αλλά αυτοί για κάποιον λόγο δεν ασχολήθηκαν με την σχολή (δουλειά, κρεπάλες της ηλικίας, whatever-fuckin' reason δεν ασχολήθηκαν)
Enositis21 wrote: Εσένα ρε τζον οι τύποι απο το Φυσικό σε πειραξαν που τελειώνουν στα 27;γιατι όχι οι τύποι απο το ΕΜΠ απο το εμπ που τελειώνουν στα 25;κανεις δεν πρέπει να πειράζει κανέναν.ο καθένας οτι γουστάρει κάνει σε οσα χρονια τελειώνει.Και σίγουρα κάποιος ο οποιος ακολουθησε τη διαδρομή Φυσικο ή μαθηματικό --->ΕΜΠ
είναι πολυ πιο φτασμένος ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ(το τονίζω επιστημονας και οχι μηχανικος) απο εναν ο οποιος τελειωσε το εμπ.
όπως είπα και πιο πάνω αυτός που είναι στο ΕΜΠ μέχρι τα 27 για κάποιον λόγο δεν ασχολήθηκε με τις σπουδές του προφανώς (δεν κρίνω την πράξη, δεν με αφορά, ο καθένας κάνει της επιλογές του), δεν με ενοχλούν απλά προσπαθώ να αποτυπώσω την θλιβερή πραγματικότητα, να φτάνεις 25-26-27 και να μην έχεις δουλέψει ποτέ..
Rock on buddies...
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by mama mafia »

γιατί ρε και οι γιατροί μια ζωή δεν σπουδάζουν??
δε θαθελες κι εσύ τζοννυ να είσαι γιατρός του κολωνακίου?? :P

Plus η μόρφωση και η επανακατάρτιση δεν σταματάνε ποτέ!!!

τι νομίζεις οτί εσύ μετά τα 5 χρόνια θα ξεμπερδέψεις?

και αν πας και για κανα μεταπτυχιακό μανι μανι 7

ε τι 7 τι 8
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by Enositis »

mama mafia wrote:γιατί ρε και οι γιατροί μια ζωή δεν σπουδάζουν??
δε θαθελες κι εσύ τζοννυ να είσαι γιατρός του κολωνακίου?? :P

Plus η μόρφωση και η επανακατάρτιση δεν σταματάνε ποτέ!!!

τι νομίζεις οτί εσύ μετά τα 5 χρόνια θα ξεμπερδέψεις?

και αν πας και για κανα μεταπτυχιακό μανι μανι 7

ε τι 7 τι 8
αν εχεις κι αλλο ενα χρονο φανταρικό όμως δυσκολευει το πραμα.ενα το κρατουμενο.
δευτερον.εαν ο αλλος μετα το εμπ θελει και μεταπτυχιακο παει στα 9
τριτον οποιος παει γιατρος για να μεινει ελλαδα ειναι χαζος
τεταρτον σοφια συγκεντρώσου και ασε τα ρομαντικα περι αεναης μαθησης.βγαλε τη σχολη σου μαθε κανα οικονομικα και κοιτα μεχρι τα 40 σου να εισαι millionaire.
γενικά επαγγελματικά αυτο που προτεινες δε συμφέρει...απο αποψη κουλτουρας κλπ κλπ πλ πασο
Spoiler: show
και σταματα να θες να εχεις την τελευταια κουβεντα.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by Kitharistas »

όχι, δεν θα'θελα να'μαι γιατρός και πόσο μάλλον του Κολωνακίου..
συμφωνώ πως η μόρφωση και η κατάρτιση δεν σταματάνε ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως στα 5 χρόνια τελειώνεις αν πάρεις το δίπλωμα..
αλλά θεωρώ πως το να κάνεις ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό πάνω σε αυτό που σπούδασες ή σε κάτι σχετικό είναι πολύ πιο αποδοτικό από το να ξεκινήσεις να σπουδάζεις κάτι καινούριο, κάτι άσχετο με αυτό που έκανες τα προηγούμενα 4-5-6 γαμωχρόνια της ζωής σου..
simply dat 8-)
Rock on buddies...
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by mama mafia »

άσχετο?? μόνο άσχετο δεν είναι!! είσαι ένας ολοκληρωμένος απόλες τις απόψεις επιστήμονας

λοιπόν για να τελειώνουμε έχω δίκιο απλώς εσείς δεν έχετε τα @ρχίδια για να το κάνετε
το παιδί που άνοιξε το τοπικ μου έστειλε μήνυμα συναίνεσης οπότε εγώ κερδίζω

(με συγχίσατε όμως πάω να φάω τη μερέντα μου)

λοιπον θα βγάλω μμ και ημμυ και στα 30 θα είμαι millionaire

eat my dust

ps: enositi μια χαρά περνάνε οι γιατροί στην ελλάδα :P
Leave the gun. Take the cannoli
ball38
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 381
Joined: Mon Feb 08, 2010 8:19 pm

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by ball38 »

Συναινεση??????

Αποκαλυφθηκες πολιτικα :mrgreen:
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”