Απεργίες Μετρό - ΜΜΜ

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Μετρό - ΜΜΜ

Post by TiGinetai »

rodrigo wrote: ΓΙΑΤΊ ΑΠΑξιωνεις την συζήτησση συναδελφε?
Γιατί μεταξύ άλλων θα μου πάρει ώρα να γράψω ένα ποστ που να με εκφράζει και θα είναι πολύ μεγάλο στην προσπάθεια μου να απαντήσω σε όσους περισσότερο μπορώ..
rodrigo wrote:Όλοι μας έχουμε δικαίωμα στην εργασία τωρα αν το κεφαλαιοκρατικό σύστημα που ισχύει μα έχει κάνει δούλους είναι άλλο θέμα και απαιτούνται αγώνες και θυσίες για να αλλάξει αυτό!
Και εγώ μαζί σου είμαι.
Απλά το βρίσκω λίγο έως πολύ μαλακία να υπερασπιζόμαστε άτομα τα οποία έχουν "προσληφθεί" για κομματικά οφέλη. Ενώ σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να προβάλλαμε και να κράζαμε τον στυλιανίδη και κάθε στυλιανίδη που εμπλέκονται πίσω από αυτά, καθόμαστε και υπερασπιζόμαστε μερικούς ΜΑΛΑΚΕΣ(το 80% περίπου του πληθυσμού) που ανταλλάζουν τις μαμημένες τις ψήφους τους για μια δουλειά, για έναν γιατρό, για κάτι..
Ναι χάνονται 280 θέσεις εργασίας. 280 περισσότεροι άνεργοι. Δεν είμαι υπέρ σε κάτι τέτοιο ειδικά όταν γίνεται για να μεγαλώσουν τα κέρδη του κάθε καριόλη. Αλλά ας προσληφθούν με αξιοκρατικούς όρους..
Αρκετή ώρα έχασα.
Μήπως είδατε σημερινά δημοσιεύματα με τα κατορθώματα του εθνοπατέρα, πατριώτη, εθνικού παπάρα Καρατζαφέρη? Αυτόν που μας έχει φλομώσει στη μαλακία και τον λαϊκισμό? Το μισό του κόμμα(αν όχι όλο) έχει βάλει στην βουλή και στο δημόσιο γενικότερα..α ρε ταγματασφαλίτη και πατριώτη του κώλου.

άσχετο
Πω πω δεν θυμάμαι πότε χρησιμοποιούμε το πολλή και πότε το πολύ..τα έχω κάνει μαντάρα!!!
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Απεργίες Μετρό - ΜΜΜ

Post by eΝy »

TiGinetai wrote: άσχετο
Πω πω δεν θυμάμαι πότε χρησιμοποιούμε το πολλή και πότε το πολύ..τα έχω κάνει μαντάρα!!!
πολύ μεγάλη πουτάνα (επίρρημα)
πολλή πουτανιά (επίθετο)
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Διφορούμενο
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 546
Joined: Tue Feb 09, 2010 10:20 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Απεργίες Μετρό - ΜΜΜ

Post by Διφορούμενο »

eNy wrote:
TiGinetai wrote: άσχετο
Πω πω δεν θυμάμαι πότε χρησιμοποιούμε το πολλή και πότε το πολύ..τα έχω κάνει μαντάρα!!!
πολύ μεγάλη πουτάνα (επίρρημα)
πολλή πουτανιά (επίθετο)
και την πουτανα πολλοι αγαπησαν, την πουτανια ουδεις
:ugeek:
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Μετρό - ΜΜΜ

Post by TiGinetai »

eNy wrote:
TiGinetai wrote: άσχετο
Πω πω δεν θυμάμαι πότε χρησιμοποιούμε το πολλή και πότε το πολύ..τα έχω κάνει μαντάρα!!!
πολύ μεγάλη πουτάνα (επίρρημα)
πολλή πουτανιά (επίθετο)
Άρα έχω εκτελέσει τις χρήσεις τους! :mrgreen:
Μάλλον θα συνεχίσω να το κάνω καιρό λάθος!


Για να συμπληρώσω και να τελειώνω με αυτό.
Μιλάμε για ένα σωματείο που ελέγχεται από πασόκους(πασκε) και από νδιτες(δακε) όπως και η γσεε-αδεδύ. Αν αυτούς τους ήρθε ξαφνικά η ταξική συνείδηση(στην προκειμένη περίπτωση επιφοίτηση) τότε εγώ είμαι ο πάπας της ρώμης και μαζί με τους ελ πάμε για επανάσταση..
Αυτοί το μόνο που ξέρουν καλά είναι πως να κάνουν τη ζωή δύσκολη των απεργών όταν πρόκειται για απεργία. Να ξεχάσω τους ελεγκτές που έκοβαν πρόστιμα σε απεργία που θεωρείτε ότι το μετρό λειτουργούσε μόνο για μερικές ώρες και μόνο για την διευκόλυνση των απεργών? Να ξεχάσω όταν σε πολλές απεργίες δεν λειτουργούν καθόλου τα μμμ(έστω και 10-5 άμα λειτουργούσαν και περνούσαν 2 την ώρα..δεν είπα σε πλήρη λειτουργία.) με αποτέλεσμα να πηγαίνει λιγότερος κόσμος?
Τι να λέμε τώρα..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Απεργίες Μετρό

Post by Διάτανος »

Don Molina wrote: Οι συμβάσεις αορίστου χρόνου ναι.
Οι συμβάσεις ορισμένου, ΟΧΙ.




Πήρανε δουλειές παράνομα, ως προεκλογικό κολπάκι.
Όταν τις πήρανε τους είπανε ότι είναι για ΔΕΔΟΜΕΝΟ χρονικό διάστημα.
Και τώρα που τέλος, με το έτσι θέλω και την αοριστία του "διακαιώματος στην εργασία" εκβιάζουν μία επιχείρηση προκαλώντας ζημίες €1 εκατ. την ημέρα? Σε βάρος μάλιστα του καταναλωτικού κοινού της Αθήνας που έχει ΓΑΜΗΘΕΙ τόσες μέρες να πάει και να έρθει από την δουλειά του?


Είμαστε σοβαροί?
ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?
το χάλι της διακυβέρνησης ΝΔ. γιατί , λέω εγώ ρε παιδί μου, μήπως τους είχαν τάξει μονιμότητα?
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
rodrigo
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 94
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:10 pm

Re: Απεργίες Μετρό

Post by rodrigo »

Don Molina wrote:Άι στα τσακίδια ρε αυτιστικό ον που βγήκες από ίδρυμα σπαστικών και έπιασες πληκτρολόγιο.
Μπράβο συνάδελφε δείξε την ποιότητα σου και τα επιχειρηματα σου


Don Molina wrote:Μακάρι η δωρεάν παιδεία σου και το ΕΜΠ για το οποίο τόσο πολύ αγωνίζεσαι να μας έδινε 2 γαμημένα φράγκα και να μην χρειαζότανε να τρέχουμε σε "καπιταλιστικά γουρούνια".

Γουρούνια τα οποία βοηθάνε ένα αμιγώς φοιτητικό project από το οποίο έχουν προκύψει ήδη 2 υπολογιστικά θέματα και 2 διπλωματικές εργασίες - δηλαδή πραγματική ουσιαστική επιστημονική παραγωγή.
ΓΚΕΓΚΕ?

Κι όχι λιακοπουλέικες θεωρίες περί αντιβαρύτητας... ΓΚΕΓΚΕ?
Μαζί σου σε αυτό συνάδελφε αλλά θα μπορούσες να βρεις και αλλου βοήθεια και όχι να διαφημιζεις τους μεγακαπιταλιστες της ελλαδας οτι ταχα μου βοηθανε και τους φοιτητές. Απορώ πως οι συνάδελφοι από τα ΕΑΑΚ της σχολής μας σας επιτρέψανε να διαφημίζεται τους καπιταλιστες στο site σας θα μπορουσε να μην εχει γινει κατι τετοιο


Don Molina wrote:Άντε και γαμήσου μαλακισμένο κομπλεξικό ανθρωπάκι που στην ζωή σου έμαθες μία πορεία, μία κατάληψη κι έναν αγώνα!

Πιάσε τροχό, ηλεκτροκόλληση και τρυπάνι, ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ στην ζωή σου και μετά έλα και μίλα για το οτιδήποτε υπάνθρωπε και μηχανικέ της πούτσας.

Που θα πεις για αγώνες όταν πας για βόλτα πάνω κάτω στην Πανεπιστημίου φωνάζοντας σαν εκδρομή Δημοτικού στο κοντινό παρκάκι...
Τέτοια πραγματα ειπες και στους καθηγητές δεν ειναι να απορείς μετα...μαλάκες μαλάκες αλλα αν τους μιλησες ετσι λογικό να φατε πόρτα θα σε παρακαλουσα συναδελφε να μην μου μιλας ετσι




Don Molina wrote:Εγώ προσωπικά έχω τσακωθεί με καθηγητές μέσα στο ΔΣ της σχολής. Όχι για κομματικά συμφέροντα, όχι γιατί δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω αλλά γιατί αφού το ΕΜΠ δεν με μαθαίνει τίποτα ουσιαστικό προσπαθώ να το κάνω μόνος μου.

Κι όχι για μένα μόνο, αλλά για τ' άλλα 10 ενεργά μέλη της ομάδας που κάνουν κάτι παραγωγικό στην φοιτητική τους ζωή και χτίζουν επιστημονικό υπόβαθρο όχι σε στέκια αλλά σε εργαστήρια.
Μαζί σου αυτό συναδελφε αλλα ισως αν είχες χτυπησει καποιες πορτες με την αγωνιστικη βοήθεια από εμάς κάποιοι να σου είχαν πει ναι, δεν καταλαβαίνεται ότι θέλει αγώνα και τσαγανό για να πετύχεις κάτι...και μετά λες ότι απλά λιώνουνε στις πορείες τουλάχιστον φοβούνται την δύναμη του λαού όταν αυτός εν'ωνεται

Don Molina wrote:Αυτός είναι ο αγώνας μου κι άντε και γαμήσου!
Ευχαριστώ

Don Molina wrote:Άι κάψε το πρώμα σου σε καμία γωνία και τράβα γάμα κανένα αξύριστο κωλαράκι.
Σκατόφλωρε αγωνιστή της πούτσας.

Ευχαριστώ συναδελφε




Don Molina wrote:This post serves as a warning:
Don Molina wrote:YOU HAVE BEEN WARNED
[/quote]

Εδώ συνάδελφε δεν φοβάμαι τους μπάτσους σε απόσταση αναπνοής με γκλομπ και δακρυγόνα θα με φοβίσεις εσύ σε παρακαλώ ηρέμησε μάζεψε τις μπάλες σου.
ΔΕ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ. ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΣΤΕ
tsadreas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 108
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:28 pm
Gender: Male

Re: Απεργίες Μετρό

Post by tsadreas »

rodrigo wrote: Εδώ συνάδελφε δεν φοβάμαι τους μπάτσους σε απόσταση αναπνοής με γκλομπ και δακρυγόνα θα με φοβίσεις εσύ σε παρακαλώ ηρέμησε μάζεψε τις μπάλες σου.
Σιγα ρε ιντερνετικε γαμια...κατουρα και λιγο...
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Μετρό

Post by Λakedaimonas »

tsadreas wrote:
rodrigo wrote: Εδώ συνάδελφε δεν φοβάμαι τους μπάτσους σε απόσταση αναπνοής με γκλομπ και δακρυγόνα θα με φοβίσεις εσύ σε παρακαλώ ηρέμησε μάζεψε τις μπάλες σου.
Σιγα ρε ιντερνετικε γαμια...κατουρα και λιγο...
χαχαχαχαχααχχαχαχ

Image
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Μετρό

Post by Kitharistas »

rodrigo wrote:Εδώ συνάδελφε δεν φοβάμαι τους μπάτσους σε απόσταση αναπνοής με γκλομπ και δακρυγόνα θα με φοβίσεις εσύ σε παρακαλώ ηρέμησε μάζεψε τις μπάλες σου.
Φιλαράκι δεν φοβάσαι τους μπάτσους με τα γκλομπ γιατί πολύ πιθανόν να μην κατέβηκες στον δρόμο ποτέ. Ή είσαι τόσο ντούκι που σε χτυπάνε με τα γκλομπ και σπάνε? Α.. τώρα το σκέφτηκα... Μήπως δεν σε χτυπήσανε ποτέ? Τι λες για αυτό ρε μάγκα πίσω από την οθόνη? Χαλάρωσε λίγο.. Όλοι έχουμε δικαίωμα στην εργασία μαζί σου.. Αλλά όχι εργασία για τους ψήφους.. Η μαλακία που δέρνει τον Έλληνα είναι αυτό.. Λοιπόν ο κομμουνισμός είναι πολύ ωραία θεωρία αλλά δεν γίνεται να εφαρμοστεί στην πράξη.. Είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟ..!
Rock on buddies...
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Μετρό

Post by TiGinetai »

Kitharistas wrote:Λοιπόν ο κομμουνισμός είναι πολύ ωραία θεωρία αλλά δεν γίνεται να εφαρμοστεί στην πράξη.. Είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟ..!
Εδώ διαφωνώ αλλά δεν θα αναλωθώ περισσότερο στο πως, γιατί, που, πότε.
Αναρωτιέμαι όμως αυτό τι σχέση έχει με τα παραπάνω. Μου φαίνεται ότι το πέταξες, απλά για να το πεις..


Απλά δεν έχετε δει συγκρούσεις με ματ. Έτσι είναι. Στα 20 εκατοστά από τα ματ με καδρόνια εναντίον των πάνοπλων πραιτόρων που αν δεν είχαν τα χημικά(ή αν φοράγαμε εμείς μάσκες..) θα πήγαιναν άκλαυτοι..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”