Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by ShadowMech »

συ και ολοι οσοι αντι να συζητουν για τα προβληματα που υπαρχουν ,αντι να προτεινουν διαφορετικες δρασεις απο την καταληψη που τοσο τους ενοχλει, καθονται και γκρινιαζουν.
Δηλαδη στη ΓΣ γινεται διαλογος..? Been there, done that, it FAILED.
Ειναι σα να μου λες οτι, αν ολοι αποφασιζαμε δημοκρατικα οτι εσυ δεν θα πρεπει να ξαναμιλησεις ,ουτε θα πρεπει να εχεις αποψη για τον κοσμο γυρω σου, το σωστο θα ηταν να υπακουσεις....
Ναι, η δημοκρατια δυστυχως ή ευτυχως ετσι λειτουργει. Δεν ειπε κανεις οτι ειναι τελεια, αλλα ετσι ειναι. Και για να το θεσω και σε επιπεδο ΓΣ, υπαρχει ρητρα στο καταστατικο για αποβολη μελους του συλλογου αν εχει αντικαταστατικη, αντιδημοκρατικη κλπ δραση, αν το επικυρωσει η πλειοψηφια.

Αν τελικα δε σας αρεσει η δημοκρατια και προτιματε κατι πιο απολυταρχικο, οπου επικρατουν οι ισχυροτεροι (ή εδω οι πιο αποφασιμενοι-πεισμωμενοι) και οχι η πλειοψηφια βγειτε και πειτε το. Να ξερουμε ευθεως την πολιτικη σας θεση...
υπαινισσισαι οτι οσοι υποστηριζουν τη γ.σ. ειναι σκυλοι των κομματων ειναι ΒΡΙΣΙΑ και ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΑ
Γιατι, απο ποτε ακουγονται στη ΓΣ ολοι οσοι την υποστηριζουν? Εγω 5-6 ατομα ακουω καθε φορα, να λενε καθε φορα τα δικα τους. Και ναι τους λεω κομματογαβγαβ, και δε λυπαμαι γι αυτο. Αν θελει καποιος ας με μπαναρει.

Φιλε μου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ διαθεση ΣΥΝΘΕΣΗΣ αποψεων στη ΓΣ. Η ολη δομη της βασιζεται στην ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ αποψεων. Οταν ο καθενας προσπαθει να καπελωσει την αποψη του αλλου τοτε προφανως και δε προκειται αυτο το πραγμα να βγαλει τη συνισταμενη αποψη των φοιτητων. ΠΟΤΕ, ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΜΗ, δε θα υπαρξει συμπνεια και συλλογικη δραση που τοσο την επικαλειστε.
Last edited by ShadowMech on Tue Oct 18, 2011 1:31 pm, edited 1 time in total.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by boutsi »

aggelos wrote:
boutsi wrote:
aggelos wrote:Κατα τη γνωμη μου ειναι ολα τα αλλα περι υπογραφων κλπ ειναι φιλολογιες....
Δηλαδη ακομα και αν υπηρχε ενας μαγικος τροπος (βλ. internet) να παρεις την ψηφο ολων των φοιτητων για το αν θελουν να γινει Συνελευση η οχι και η πλειοψηφια (aka φοιλολογοι) αποφασιζε οχι, εσυ πιστευεις οτι παρ'όλα αυτα επειδη κατεχεις την απολυτη αληθεια - γνωστη παθογενεια μεσα στα ελληνικα πανεπιστημια - η Συνελευση πρεπει να γινει. Ε, αυτο ειναι που εγω....ο φιλολογος τοσα χρονια μεσα στο Πολυτεχνειο, δεν το καταλαβαινω.
....Βασικα ναι....
Ειναι σα να μου λες οτι, αν ολοι αποφασιζαμε δημοκρατικα οτι εσυ δεν θα πρεπει να ξαναμιλησεις ,ουτε θα πρεπει να εχεις αποψη για τον κοσμο γυρω σου, το σωστο θα ηταν να υπακουσεις....

Δεν γινεται δημοκρατικα να φιμωνεις τη δημοκρατια και να αφαιρεις το λογο
Αρκετά εξυπνο παραδειγμα, αλλα και οι δυο ξερουμε οτι δεν ειναι το ιδιο για απειρους λογους. Ας μην μπουμε στα κλασσικα μονοπατια του στυλ: "αυτο που λες ειναι ακυρο διοτι δεν γινεται να ψηφισεις δημοκρατικα την αφαιρεση ενος δημοκρατικα κατοχυρωμενου δικαιωματος του ανθρωπου, οπως ειναι η ελευθερια του λογου" ή το επισης σωστο "οτι η ελευθερια του ενος σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου" κτλ...

Αποδειξη: το γεγονος και μονο οτι μαζευονται υπογραφες σημαινει κατι, ετσι δεν ειναι; Αραγε ποιοι αποφασιζουν οτι η συγκυρια χρίζει Συνελευσης, αν οχι ολοι οι φοιτητες που ανηκουν στο φοιτητικο συλλογο; Απο οτι φαινεται οχι, το αποφασιζουν καποιοι πεφωτισμενοι φοιτητες, που γνωριζουν το καλο της φοιτητικης κοινοτητας (ω ναι ζουν αναμεσα μας!). Ειλικρινα δεν καταλαβα τι ειπες με αυτο το παραδειγμα αν και μου αρεσε απο αποψη ευρηματικοτητας.

Και η ερωτηση επανερχεται στο φιλολογικο μυαλο μου: Μηπως τελικα καποιοι νιωθουν οτι κατεχουν την αληθεια;
Last edited by boutsi on Tue Oct 18, 2011 1:28 pm, edited 1 time in total.
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by ShadowMech »

Και η ερωτηση επανερχεται στο φιλολογικο μυαλο μου: Μηπως τελικα καποιοι νιωθουν οτι κατεχουν την αληθεια;
Την εχουν δει λιγο...:
Image

:P
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by sid »

aggelos wrote:....Βασικα ναι....
Ειναι σα να μου λες οτι, αν ολοι αποφασιζαμε δημοκρατικα οτι εσυ δεν θα πρεπει να ξαναμιλησεις ,ουτε θα πρεπει να εχεις αποψη για τον κοσμο γυρω σου, το σωστο θα ηταν να υπακουσεις....
προτείνω μόνιμο μπαν στον boutsi και μια περμανάντ μπαν στον shadowmech

είναι ωραίο όταν όλοι το παίζουν ενήλικες , να παραμένεις παιδί

όταν η συνέλευση ψηφίζει κλειστά , η δημοκρατία μίλησε
όταν ψηφίζει ανοιχτά , η δημοκρατία φιμώνεται

χαχαχα
αυτό το παιχνίδι είναι δικό μου και αν μου το πάρεις θα τα πω όλα στην μαμά μου

υπογράφων ,
Πίτερ Παν
(υποστηριζόμενος από υπογραφές που μάζεψαν πειρατές που τους κυνηγάει ένας κροκόδειλος με ξυπνητήρι)
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
ncastillo7
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 68
Joined: Tue Apr 27, 2010 3:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by ncastillo7 »

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΩ?ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΙΣ 15.00!ΣΩΣΤΑ?
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by boutsi »

ShadowMech wrote:Φιλε μου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ διαθεση ΣΥΝΘΕΣΗΣ αποψεων στη ΓΣ. Η ολη δομη της βασιζεται στην ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ αποψεων. Οταν ο καθενας προσπαθει να καπελωσει την αποψη του αλλου τοτε προφανως και δε προκειται αυτο το πραγμα να βγαλει τη συνισταμενη αποψη των φοιτητων. ΠΟΤΕ, ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΜΗ, δε θα υπαρξει συμπνεια και συλλογικη δραση που τοσο την επικαλειστε.
so true...so fucking true
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
User avatar
L1f
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 61
Joined: Fri May 28, 2010 8:41 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by L1f »

ρε παιδια τι λεμε τωρα.. εχουν καταληψη τα υπουργεια οικονομικων, νομιζω το παιδειας, τα αμαξοστασια των σκουπιδιαρικων, ειναι αποκλεισμενη η φυλη(αν δεν το σπασανε ακομα το μπλοκο) και δεν ξερω και γω τι ακομα... Αυτονοητο ειναι σα συλλογος να συζητησουμε αν θακλεισουμε για την 48ωρη που θα παραλυσουν τα παντα ελεος. Ρε σαντουμεκ για την παρτη σου δεν ξερω τι να πω. πραγματικα ευχομαι να προσκεισαι σε καποιο κεντρο εξουσιας...τετοια λυσσα...
jjjohn
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 25
Joined: Tue Apr 20, 2010 4:59 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by jjjohn »

Συγνώμη αλλά αν υπόκειται σε κάποιο κέντρο εξουσίας τι νόημα θα 'χε να πασχίζει να λειτουργήσει η σχολή μας κανονικά (όσο γίνεται τέλος πάντων) ?? Θα ήταν ήδη βολεμένος με την βοήθεια του "κέντρου εξουσίας του" χωρίς να ενδιαφέρεται τι θα συμβεί στην σχολή.... Ίσα ίσα επειδή ενδιαφέρεται για την σχολή μας προσπαθεί να σας εξηγήσει κατι....
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο??
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by Irishman »

λέικερς σύνελθε και μίλα καλά.

ρε παιδιά υπάρχει κάτι λογικό στη συνέλευση. ξεφύγετε από το κόλλημα με την κατάληψη. δυο μέρες θα παραλύσουν όλα και μιλάμε για προαποφασισμένα πράγματα (ως τρόπο αντίδρασης δεν τον κρίνω, αυτός αποφασίστηκε από εργαζόμενους) και το μόνο πράγμα που θα λειτουργεί θα είναι η σχολή μηχ-μηχ εμπ. καλό δεν είναι να συζητήσουμε πώς θα συνεισφέρουμε κι εμείς στην όποια αντίδραση; δε θα κλείσει κανείς τη σχολή με το έτσι θέλω. συζήτηση θα γίνει. και είναι καιρός για συζητήσεις και για λήψη αποφάσεων, τι να κάνουμε; όποιος δε γράφει και μπορεί καλό θα είναι να δώσει το παρόν στη συνέλευση.
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 18/10/2011

Post by ShadowMech »

Ας σκεφτομασταν λιιιιγο νωριτερα τον συντονισμο με τις αντιδρασεις της υπολοιπης κοινωνιας ΠΡΙΝ κλεισουμε τη σχολη με 5-6 εβδομαδιαιες καταληψεις οποτε πλεον δεν εχουμε περιθωριο για παραπανω καταληψεις, χωρις να υπαρχουν συνεπειες.

Καλα τα λες, αλλα αμα ηταν ετσι ας μη κλειναμε με εβδομαδιαιες.

@L1f (=Λενα Φ...?) Κραξε με και ακομα περισσοτερο, τον εαυτο σου γελειοποιεις.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”