Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by Kitharistas »

Nameless wrote:Προφανως τα ΕΑΑΚ δεν εχουν κανονισει τιποτα και ολοι στηριζοσαστε σε φημες και τι λεει ο καθε ενας. Εχει καποιο νοημα να δινουμε σημασια???
Ή θα στηριχτουμε στο λογο των ΕΑΑΚ και γενικοτερα της καθε παραταξης???
Στο κατω κατω της γραφης τι ειναι οι παραταξεις ωστε να κανονιζουν απο μονες τους ποτε θα γινει η εξεταστικη και με ΠΟΙΟΥΣ???
Δηλαδη ο φοιτητης που χρωσταει 6 και διαβαζε ολο το καλοκαιρι για να τελειωνει τωρα δε θα δωσει???

Χανουμε το χρονο μας και τη λογικη μας με το να ασχολουμαστε με τετοιου ειδους αυθαιρεσιες και ηλιθιοτητες.
Μου φαινεται οτι μονο εγω τσαντιζομαι με αυτου του ειδους τις λογικες.
+1

όπως απάντησα και στο ότι θα δώσουν όσοι είναι 5ο+ έτος και θα το ελέγχουν να μην δώσει άλλος "δεν γίνεται, με ποιο δικαίωμα στο κάτω κάτω"
Rock on buddies...
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by Vallian »

ShadowMech wrote:
α, και μάλλον δεν έκανε διάλογο με κανέναν
Οχι παλι η κλασικη δικαιλογια του προσχηματικου διαλογου... Πατησε κανεις σε αυτους τους διαλογους για να αποδειξει στη πραξη τον προσχηματικο χαρακτηρα τους? Μπα...

Γιατι οπως λενε και στα χωρια, (τσπρρρρ) οποιος ειναι εξω απ το χωρο πολλα τραγουδια λεει...
Μήπως να στέλναμε ένα γράμμα με τις θέσεις μας συνοδευόμενο από ένα μπουκέτο λουλούδια και σοκολατάκια Παυλίδη στην υπουργό; Μάλλον θα λύγιζε μπροστά στην ευγενέστατη χειρονομία και θα άλλαζε το περιεχόμενο του νόμου.
Σοβαρέψου λίγο Σάντοου :lol:
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by LabrakisJ »

Ρώτησα μία κοπέλα από τα ΕΑΑΚ την Τρίτη πριν τη συνέλευση για αυτό ακριβώς που σε απασχολεί. Η απάντηση της ήταν η εξής, ή τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα. Θα γίνουν εξετάσεις για του επί πτυχίο φοιτητές που έχουν 2-3 μαθήματα ακόμα, εξετάσεις των οποίων η τέλεση θα είναι υπό την ευθηνή του φοιτητικού συλλόγου (??). Επίσης που έδωσε τον λόγο της πως οι καθηγητές δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην συμφωνήσουν να γίνουν αυτού του είδους οι εξετάσεις.
Τι χάλια είναι αυτά.Αποφασίζουν οι παρατάξεις ποιος θα δώσει εξετάσεις και υπό ποιες προυποθέσεις.
lllllllllllllllike a glove
brokor
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Tue May 04, 2010 10:00 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by brokor »

Vallian wrote:Πρώτον, δεν θέλω όλοι να συμφωνήσουν με εμένα, πράγμα που τονίζω στην δεύτερη παρένθεση της πρώτης παραγράφου, βαλμένης ειδικά για κάτι μπουμπούνες σαν και εσένα ;)
Δεύτερον, ωραίες οι φανφάρες σου περί δημοκρατίας και διάλογο αλλά η κυβέρνησή σου ψήφισε αυτόν τον νόμο τέλη Αυγούστου (α, και μάλλον δεν έκανε διάλογο με κανέναν)
Τρίτον, μου απευθύνεσαι προσωπικά αποδίδοντάς μου χαρακτηρισμούς λες και με ξέρεις 10 χρόνια. Πάρ' το αλλιώς να μην γίνουμε μπίλιες.
Τέταρτον, δεν ξέρω τι κόμπλεξ και ανασφάλειες κουβαλάς από οικογένεια/περιβάλλον αλλά δεν θα τα βγάζεις μέσα στο φόρουμ. Γι αυτό ηρέμησε λίγο με τον τόνο στο ποστ σου. Γατάκι ;)
Επαναλαμβανω εμεις δεν ειμαστε οι δικοι σου να λιωνουμε μπροστα στα ναζακια σου φιλε, αν θες μπορεις να γραψεις κατι σωστο και οχι "γατακια".
Δε θελεις ολοι να συμφωνησουνε με σενα ισως, αλλα θες ο "διαλογος" που γινεται στην συνελευση να ειναι πανω στην ορθοτητα του νομου. σαν εναν μαρτυρα του ιεχωβα που δεν εχει ενδιαφερον να με προσυλητισει αλλα καθεται και μου μιλαει 3 ωρες για τα ορθα της θρησκειας του και αν δεν συμφωνησω μου στερει τα δικαιωματα μου. απλα παρτο αποφαση αλλοι εχουνε διαφορετικη γνωμη απο εσενα (καλως η κακως δεν το κρινω εγω) και κανε συνελευση με βαση αν θες ανοικτη σχολη η οχι και να μην προσπαθεις με αδικα μετρα να συσπειρωσεις ατομα στον σκοπο σου.
Η ΒΟΥΛΗ (και οχι κυβερνηση) δεν χρειαζεται να δωσει σε κανεναν λογαριασμο για το νομοθετικο της εργο. ο νομος ψηφιστικε νομιμοτατα απο ισχυρη πλειοψηφια της βουλης και δεν τον εβγαλε καμια κυβερνηση στα θερινα. οι βουλευτεσ σε τεραστια πλειοψηφια ειναι απεσταλμενοι του ελληνικου λαου και κρατανε μονοι τους την νομοθετικη εξουσια του τοπου. δεν χρειαζεται να σου πουνε τιποτα για τον νομο που βγαζουνε.
εσενα δεν σε ψηφισε κανεις να τραμπουκιζεις και να θιγεις δικαιωματα δεξια και αριστερα.
η "κυβερνηση" θιγει συμφεροντα, εσυ δικαιωματα. μαντεψε σε αυτο το σεναριο ποιοσ ειναι ο κακος λυκος.
Μήπως να στέλναμε ένα γράμμα με τις θέσεις μας συνοδευόμενο από ένα μπουκέτο λουλούδια και σοκολατάκια Παυλίδη στην υπουργό; Μάλλον θα λύγιζε μπροστά στην ευγενέστατη χειρονομία και θα άλλαζε το περιεχόμενο του νόμου.
Επισης καποιες φορες γινεται διαλογος και δεν πειθεις τον αλλο για τις θεσεις σου. οπως σου ειπα δεν σκεφτονται ολοι πως θα ικανοποιησουνε εσενα. απλα εσυ εχεις μεγαλωσει πιστευοντας οτι καθε διαλογος θα τελειωσει με τον συνομιλητη σου στο μερος σου. ησουνα προικισμενος ομιλητης/αγαπητος και την ειχες ευκολη. ο κοσμος δεν ειναι ετσι ομως πρεπει να συνειδητοποιησεις. παρ ολα αυτα με το μπουκετο λουλουδια πιο πολλα θα καταφερνεσ απο την καταληψη και δεν θα εστρεφες την φοιτητικη κοινοτητα εναντιον σου.
αυτοι που λενε οτι κανουνε "πολεμο" στην κυβερνηση ακομα δεν ξερουνε το νοημα του πολεμου, και οτι αυτος αποτελει την απολυτη και καταφωρη καταλυση των δικαιωματων του ανθρωπου. καθε πολεμος ειναι ντροπη για οποιον λογο και να γινεται, αλλο που οι νικητες δοξαζονται σαν ηρωες. πιστεψε με, εσενα παντως κανενας δεν θα σε σηκωσει στα χερια του.
Φτασαμε σε ενα σημειο η απολυτη λογικη και ο κυνισμος να θεωρουνται συμπλεγματα. τα καταφερατε και περασατε τα δικα σασ complex και παροχημενες ιδεες ως mainstream και καθε τι διαφορετικο φανταζει απιθανο.
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by filippos »

dennis wrote:
Ρώτησα μία κοπέλα από τα ΕΑΑΚ την Τρίτη πριν τη συνέλευση για αυτό ακριβώς που σε απασχολεί. Η απάντηση της ήταν η εξής, ή τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα. Θα γίνουν εξετάσεις για του επί πτυχίο φοιτητές που έχουν 2-3 μαθήματα ακόμα, εξετάσεις των οποίων η τέλεση θα είναι υπό την ευθηνή του φοιτητικού συλλόγου (??). Επίσης που έδωσε τον λόγο της πως οι καθηγητές δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην συμφωνήσουν να γίνουν αυτού του είδους οι εξετάσεις.

Άλλο ένα κακό αστείο από τους ''αγωνιστές'' της σχολής. Τι έγινε ρε αγωνιστές; Δεν έχετε το θάρρος να πείτε και στον επί πτυχίω να κάτσει να τον γαμήσετε εδώ και τώρα για το ''κοινό κάλο''; Έτσι μπράβο ιδεολόγοι! Πουλήστε παραγοντιλίκι! Θα αναφέρετε και στο πλαίσιό σας τη μεγαλοψυχία σας ή θα το μασκαρέψετε σαν ψήφισμα στο τέλος της συνέλευσης όπως κατά καιρούς συνηθίζετε; Κρίμα πάντως τέτοια ευεργεσία να λείψει και απ' το πανό σας στην πορεία.
Παρεμπιπτόντως, αν δείτε κάποια στιγμή ότι δεν τη βγάζετε πια στο τσάμπα με τα αφελή πιτσιρίκια-αγωνιστές, ελάτε να παζαρέψετε και τη δική μας ψήφο (ή απουσία).
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by herculas »

Η Κατάληψη είναι νόμιμη μορφή αγώνα ?
Η ΓΣ των φοιτητών δικαιούται να συζητά ή να αποφασίζει κατάληψη Δημόσιων κτιρίων ?
Οι 177 που ψήφισαν κατάληψη τι ποσοστό των εγγεγραμμένων φοιτητών αποτελούν ?
Ο Πρύτανης τι οφείλει να κάνει στη διάπραξη αδικημάτων όπως η κατάληψη Δημόσιου κτίριου ?
Οι φοιτητές οι οποίοι καταλαμβάνουν κτίρια τι κυρώσεις πρέπει να έχουν ?
Όσες φορές οι φοιτητές κατέλαβαν κτίρια τι πέτυχαν τελικά ?
Μηχανικοί σπουδάζουμε ή πολιτικοί ?
seitanalaman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 98
Joined: Sat Mar 06, 2010 6:05 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by seitanalaman »

Εγω εχω να δωσω μονο τη διπλωματικη..... Ξερει κανενας αν οι εξετασεις των διπλωματικων θα γινουν????
katasleuastis4tw
Private First Class
Private First Class
Posts: 7
Joined: Mon Jul 05, 2010 2:55 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by katasleuastis4tw »

Έχεις κανείς καμιά ιδέα πότε περίπου θα γίνει η εξεταστική για τους επί πτυχίω, γιατί ένα από τα χαρακτηριστικά της σχολής μας είναι πάνω από όλα η καλή και έγκυρη ενημέρωση. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι βλακεία να γίνει εξεταστική και να μην το έχεις μάθει...
katasleuastis4tw
Private First Class
Private First Class
Posts: 7
Joined: Mon Jul 05, 2010 2:55 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by katasleuastis4tw »

Επίσης παράκληση να κάνει κάποιος post το πλαίσιο που ψηφίστηκε χθες για εμάς που δεν μπορέσαμε να έρθουμε....
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by Kitharistas »

katasleuastis4tw wrote:Επίσης παράκληση να κάνει κάποιος post το πλαίσιο που ψηφίστηκε χθες για εμάς που δεν μπορέσαμε να έρθουμε....
το πλαίσιο που ψηφίστηκε στην ΓΣ προχθές λες? τα έχω ποστάρει στο τόπικ της προηγούμενης ΓΣ όλα τα πλαίσια
Rock on buddies...
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”