Καταργείται το Άσυλο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by herculas »

dpunis wrote:
herculas wrote: Αυτό που εννοώ συνάδελφοι είναι με απλά λόγια .
Η δύναμη που μου δίνει η Δημοκρατία είναι αυτή που με κάνει να γράφω στα παπάρια μου ,το τι θέλει να κάνει η ασφάλεια , η ΕΛ.ΑΣ , η ΕΥΠ και οι λοιπές ευγενείς ομάδες .
Αν κάποιος δε νιώθει ελεύθερος όπως εγώ ή θέλει να με πείσει ότι δεν είμαι ελεύθερος , τότε θα ιδρώσει άνευ αποτελέσματος.
επειδή κάπου σε έχασα.. είπαμε σπουδάζεις στο ΕΜΠ, στην Αθήνα, ΕΛΛΑΔΑ?

Εχεις κάποια ερώτηση σοβαρή να συζητήσουμε ?
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by dpunis »

herculas wrote:
dpunis wrote:
herculas wrote: Αυτό που εννοώ συνάδελφοι είναι με απλά λόγια .
Η δύναμη που μου δίνει η Δημοκρατία είναι αυτή που με κάνει να γράφω στα παπάρια μου ,το τι θέλει να κάνει η ασφάλεια , η ΕΛ.ΑΣ , η ΕΥΠ και οι λοιπές ευγενείς ομάδες .
Αν κάποιος δε νιώθει ελεύθερος όπως εγώ ή θέλει να με πείσει ότι δεν είμαι ελεύθερος , τότε θα ιδρώσει άνευ αποτελέσματος.
επειδή κάπου σε έχασα.. είπαμε σπουδάζεις στο ΕΜΠ, στην Αθήνα, ΕΛΛΑΔΑ?

Εχεις κάποια ερώτηση σοβαρή να συζητήσουμε ?
Ειλικρινά πιστεύεις πως η "Δημοκρατία" μας προασπίζει τόσο καλά τα συμφέροντα σου? Αυτή είναι μια σοβαρή ερώτηση προς συζήτηση...
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by Elias »

herculas wrote:Τα περί δολοφονίας Καραμανλή δεν έχουν σχέση με εμάς .
Άλλο ένας πρωθυπουργός και άλλο εγώ και εσύ .Και μάλλον το σχέδιο ,αν υπάρχει όντως , δε θα το εκτελούσε ο μπάτσος της γειτονιάς .
Για τις πορείες όντως γιατί κάνει εντύπωση ότι υπάρχουν και ασφαλίτες εκεί ? Και εμένα μου έτυχε να πετύχω ,και μάλιστα πρόσφατα σε συγκέντρωση , γείτονά μου αστυνομικό με πολιτικά .Τον ρώτησα αν είναι σε υπηρεσία και χαμογέλασε . Χέστηκα πατόκορφα που ήταν εκεί και αυτός μάλλον το ίδιο.
Εδώ κάθε χρόνο στην πορεία στην Αμερικάνικη Πρεσβεία πάμε χέρι χέρι με τα ΜΑΤ .

Αυτό που εννοώ συνάδελφοι είναι με απλά λόγια .
Η δύναμη που μου δίνει η Δημοκρατία είναι αυτή που με κάνει να γράφω στα παπάρια μου ,το τι θέλει να κάνει η ασφάλεια , η ΕΛ.ΑΣ , η ΕΥΠ και οι λοιπές ευγενείς ομάδες .
Αν κάποιος δε νιώθει ελεύθερος όπως εγώ ή θέλει να με πείσει ότι δεν είμαι ελεύθερος , τότε θα ιδρώσει άνευ αποτελέσματος .

Απο την άλλη όμως αυτούς που βλέπουν παντού μπάτσους , φασίστες , νεοναζί , εξωγήινους ,οι οποίοι δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν από το να παρακολουθούν τον άγνωστο Φούφουτο τι θα πει , τους θεωρώ επικίνδυνους .
Γιατί εμένα μπορεί να μη με φοβίζουν αλλά κάποιους τους πείθουν .
Και τους κοροιδεύουν μόνο και μόνο γιατί το κόμμα έτσι τους είπε να κάνουν .
Είναι δηλαδή μικρόνοες και φερέφωνα και σε ελεύθερους ακομμάτιστους πολίτες σαν και εμένα προκαλούν αηδία .
Φίλε μου, ή είσαι υπερβολικά βολεμένος ή δεν ξέρεις που σου πάνε τα 4.
Μόλις βγεις στην αγορά εργασίας με το καλό και πάρεις τις 3 και 60 που θα σου αναλογούν, τότε θα ξαναμιλήσουμε για ελευθερία.

Δυστυχώς, έχω χάσει το πάθος που είχα στο παρελθόν για πολιτικές συζητήσεις μέσω φόρουμ, γιατί όπως είπε κι ο συνάδελφος Adramelch, δεν βγαίνει και κανένα συμπέρασμα στο τέλος.
Εννοείται πως το άσυλο είναι ένας θεσμός που μπορεί ως τώρα να μην είχε αξιοποιηθεί ιδανικά, αλλά έτσι όπως εξελίσσονται τα πράγματα, θα το χρειαζόμαστε στο μέλλον και δεν θα το έχουμε. Είμαι ξεκάθαρα υπέρ του ασύλου, αλλά δεν θα επιχειρηματολογήσω άλλο υπέρ του μέσω του φόρουμ. Αν τύχει να μιλήσω με κανέναν από κοντά, ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

Υ.Γ.: Και πραγματικά έχει πλάκα η υπεροψία με την οποία βλέπουν η πλειοψηφία των "ακομμάτιστων" πολιτών, τους υπόλοιπους που έχουν αναπτύξει οργανωμένη-συλλογική δράση.
(Και προς θεού, δεν είναι όλοι οι οργανωμένοι ίδιοι. Όσοι τους τσουβαλιάζουν κάνουν ένα σοβαρό λάθος, που απλά τους βολεύει στην τεκμηρίωση της απάθειας τους.)
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by LabrakisJ »

Είναι δυνατόν να μιλάμε για δημοκρατία όταν βρισκόμαστε υπό οικονομική κατοχή?
Είμαστε υπό δημοκρατικό καθεστώς όταν όλη η χώρα βρίσκεται υπο πλειστηριασμό στους τοκογύφους και στους οικονομικούς δολοφόνους?Ή μήπως είμαστε ελεύθεροι σε ένα κράτος όπου οι κατέχοντες την εξουσία είναι κατ'εξοχήν προδότες και ανθέλληνες?




Παιδιά αρχίστε να ψάχνεστε περισσότερο.....
(Ξέφυγα λίγο από το topic)
lllllllllllllllike a glove
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by herculas »

Σωστός , έχεις δίκιο αυτή είναι σοβαρή ερώτηση .
Η Δημοκρατία οφείλει να προασπίζει τα δικαιώματα όλων των πολιτών .
Στη Δημοκρατία τις αλλαγές σε αυτά που θεωρείς ότι δε σε καλύπτουν τις κάνεις με αγώνες βασισμένους σε διάλογο και επιχειρήματα . Σίγουρα όχι με τραμπούκους , κουκουλοφόρους και ροπαλοφόρους .
Το άσυλο εμένα με προσβάλει .
Γιατί θεωρεί a priori , ότι είμαι ανίκανος να υπερασπιστώ το χώρο μου , τις ιδέες μου και τη συνάθροιση με συναδέλφους μου .
Το άσυλο κατάντησε άνδρο των τραμπούκων , καταφύγιο των παρανόμων , αποκούμπι των χαπάκηδων , μέγαρο των κομματόσκυλων μέχρι και ξενοδοχείο αλλοδαπών .
Ταυτόχρονα οι ιδέες στέρεψαν γιατί οι καθηγητάδες μας μετατράπηκαν και αυτοί σε ανθρωπάκια παρά σε Δασκάλους .
Πολλοί από τους καθηγητάδες μας εξαργυρώνουν τη θέση τους με μισθούς σε εταιρίες , με συνεργασίες ως Τεχνικοί Σύμβουλοι σε Ιδιωτικό και Δημόσιο Τομέα και το μόνο που σκέφτονται είναι η τσέπη τους . Ελάχιστες δημοσιεύσεις αξιόλογες σε περιοδικά , καμία επαφή με τους φοιτητές , και αν τα καταφέρουν γίνονται και Υφυπουργοί ΠΕΧΩΔΕ .(Υπάρχουν εξαιρέσεις και κάνουν μπαμ)
Γιαυτά όμως δεν είδα κανα κομματόσκυλο να φωνάζει .
Παρόλαυτα θα προασπίζομαι τη Δημοκρατία γιατί και αυτή με φροντίζει .Αλλαγές θέλει αρκετές . Όχι γιατί δεν έχω αρκετή ,αλλά γιατί στην Ελλάδα έχει μπερδευτεί η Δημοκρατία με την ασυδοσία .

http://www.eanda.gr/nomikos-logos/panep ... i-asydosia
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by herculas »

Φίλε Λαμπράκη ασχολούμαι με τα χρηματοικονομικά 10 χρόνια .Συμβουλές από τον Kaiser δε θα πάρω γιατί σε αυτό το παιχνίδι των αγορών δεν υπάρχουν καλοί ή κακοί , σωτήρες ή προδότες . Υπάρχουν τα συμφέροντα και τα λεφτά που μιλάνε . Τα συμφέροντα τώρα των τραπεζιτών κοντράρονται με το πολιτικό σύστημα και κατ επέκτασην με τους πολίτες .
Εμείς είμαστε στη μέση αλλά δεν έχουμε ακόμα συμμάχους σε αυτόν τον πόλεμο άρα μάλλον πρέπει να περιμένουμε ακόμα .

Φίλε Elias το ΕΜΠ είναι η δεύτερη σχολή που τελειώνω .Από τα 19 μου δουλεύω λόγω θανάτου του πατέρα μου .
Τώρα πλέον έχω δικό μου γραφείο και πασχίζω όπως όλοι να τα βγάλω πέρα και ταυτόχρονα να τελειώσω πλέον και τη σχολή .
Στεναχωριέμαι γιατί την εποχή που οι κλαδικές του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ τρώγανε τα λεφτά ΜΑΣ στη Στανίση και στον Λεπά , που οι επιδοτήσεις κατέληγαν σε αντιπροσωπείες της Μερσεντές , που το να είσαι του κόμματος σε διόριζε στο Δημόσιο , που η Ελλάδα ξεβρακώθηκε από Βιομηχανίες και Αγροτική παραγωγή εγώ δεν βούτηξα ένα πολυβόλο να τους γαμήσω τα αγάμητα και όσους προλάβω να φάω .
Αυτή ναι όντως είναι απάθεια το ομολογώ .
Τώρα όμως που μεγάλωσα παραμύθια με δράκους και νεράιδες δε χάφτω .
Το να οργανωθείς πολιτικά σημαίνει ότι ασπάζεσαι καθ ολοκληρίαν ιδέες και δέχεσαι και πνευματικό - φυσικό αρχηγό .
Από τους τεμπελχανάδες ανεπάγγελτους εκατομμυριούχους πολιτικούς αρχηγούς πρέπει να εμπνευστώ ?
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by LabrakisJ »

Στην Έλλάδα πρέπει να μάθεις να πολεμάς ακόμα και για το αυτονόητο.Το άσυλο επιβεβαιώνει το αυτονόητο,το δικαίωμα διακίνησης ιδεών κλπ κλπ.Το αν μερίδα της φοιτητικής κοινότητας και κυρίως κομματόσκυλα παρερμήνευαν τον θεσμό του ασύλου χρησιμοποιώντας το σαν όπλο εξουσίας στο χώρο του πανεπιστημίου και όχι ελευθερίας δεν σημαίνει ότι το άσυλο είναι λάθος ως θεσμός.
lllllllllllllllike a glove
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by LabrakisJ »

Δυστυχώς δεν πιστεύω ότι υπάρχει κόντρα ανάμεσα στο πολιτικο και οικονομικό σύστημα.Το οικονομικό σύστημα και τα συμφέροντα εξουσιάζουν και το πολιτικό σύστημα.
lllllllllllllllike a glove
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by herculas »

Η κόντρα ανάμεσα σε Μέρκελ (πολιτικός γυναίκα αλλά με μεγάλα μπαλάκια ) και τον Τρισέ , Γιούνκερ για την είσοδο ιδιωτών (δηλαδή τραπεζών κυρίως ) στην αντιμετώπιση χρέους δείχνει ότι ο πόλεμος ξεκίνησε .
Το ότι η ΕΕ βρίσκει 10 τρόπους χρονικής μετάθεσης ομολόγων με επαναγορά τους και οι οίκοι αξιολόγησης καπάκι λένε ότι κάθε ένας για αυτούς θεωρείται οτι προκαλεί credit event δηλαδή χρεωκοπία , σημαίνει ότι υπάρχει χοντρη διαμάχη.
Δυστυχώς το χρέος μας δεν είναι βιώσιμο .
Βέβαια και των υπολοίπων δεν είναι ,αλλά εμείς ως γνωστόν είμαστε μάστορες στο κωλοβάρεμα και αντί να μαζέψουμε το μπουρδέλο , παίζουμε τις κουμπάρες.
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by Elias »

herculas wrote:Φίλε Λαμπράκη ασχολούμαι με τα χρηματοικονομικά 10 χρόνια .Συμβουλές από τον Kaiser δε θα πάρω γιατί σε αυτό το παιχνίδι των αγορών δεν υπάρχουν καλοί ή κακοί , σωτήρες ή προδότες . Υπάρχουν τα συμφέροντα και τα λεφτά που μιλάνε . Τα συμφέροντα τώρα των τραπεζιτών κοντράρονται με το πολιτικό σύστημα και κατ επέκτασην με τους πολίτες .
Εμείς είμαστε στη μέση αλλά δεν έχουμε ακόμα συμμάχους σε αυτόν τον πόλεμο άρα μάλλον πρέπει να περιμένουμε ακόμα .

Φίλε Elias το ΕΜΠ είναι η δεύτερη σχολή που τελειώνω .Από τα 19 μου δουλεύω λόγω θανάτου του πατέρα μου .
Τώρα πλέον έχω δικό μου γραφείο και πασχίζω όπως όλοι να τα βγάλω πέρα και ταυτόχρονα να τελειώσω πλέον και τη σχολή .
Στεναχωριέμαι γιατί την εποχή που οι κλαδικές του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ τρώγανε τα λεφτά ΜΑΣ στη Στανίση και στον Λεπά , που οι επιδοτήσεις κατέληγαν σε αντιπροσωπείες της Μερσεντές , που το να είσαι του κόμματος σε διόριζε στο Δημόσιο , που η Ελλάδα ξεβρακώθηκε από Βιομηχανίες και Αγροτική παραγωγή εγώ δεν βούτηξα ένα πολυβόλο να τους γαμήσω τα αγάμητα και όσους προλάβω να φάω .
Αυτή ναι όντως είναι απάθεια το ομολογώ .
Τώρα όμως που μεγάλωσα παραμύθια με δράκους και νεράιδες δε χάφτω .
Το να οργανωθείς πολιτικά σημαίνει ότι ασπάζεσαι καθ ολοκληρίαν ιδέες και δέχεσαι και πνευματικό - φυσικό αρχηγό .
Από τους τεμπελχανάδες ανεπάγγελτους εκατομμυριούχους πολιτικούς αρχηγούς πρέπει να εμπνευστώ ?
Φίλε herculas, βασικά το να οργανωθείς και να αγωνιστείς συλλογικά δεν σημαίνει απαραίτητα να γίνεις μέλος ενός κόμματος ή κάποιας πολιτικής οργάνωσης. Σε πρώτη φάση σημαίνει να σταματήσεις να κοιτάς μόνο την πάρτη σου ελπίζοντας πως θα καεί μόνο το σπίτι του διπλανού κι όχι το δικό σου. Σημαίνει να συνειδητοποιήσεις πως ο καθένας μόνος του εκτός αν είναι Λάτσης ή Βαρδινογιάννης είναι πολύ πιο αδύνατος απότι πολλοί μαζί, που διεκδικούν το ίδιο πράγμα, δηλαδή σε γενικές γραμμές μία καλύτερη ζωή. Σε δεύτερη φάση μπορεί να σημαίνει συμμετοχή στο σωματείο που υπάγεσαι. Σε τρίτη μπορεί να σημαίνει ακόμα και συμμετοχή σε κάποια πολιτική οργάνωση. Αλλά γενικά ξεκινάς από τη βάση. Επιπλέον, προφανώς δεν σου προτείνω να επιλέξεις κανέναν από τους πολιτικούς που σκιαγραφείς ως ηγέτη. Εννοείται πως αυτοί είναι κατάπτυστοι και γενικά προτείνω μία πιο ταξική προσέγγιση του ζητήματος, καθώς αποτελεί μία αυταπάτη να νομίζουμε πως για την όλη σημερινή κατάσταση ευθύνεται η κακοδιαχείριση των Πολιτικών και των Κομμάτων του δικοματισμού. Αυτοί εξυπηρετούσαν και συνεχίζουν να εξυπηρετούν κάποια συγκεκριμένα συμφέροντα. Κάποιες συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων, που σε γενικές γραμμές δεν είμαστε εμείς. Μην ξεχνάτε πως αυτά που βιώνουμε εμείς, τα βιώνουν και σε ένα σωρό άλλες χώρες της ΕΕ αλλά και εκτός ΕΕ(βλέπε Ισλανδία, Ιρλανδία, Πορτογαλία, Ισπανία, οσονούπω Ιταλία κα). Οι οικονομικές κρίσεις που κατά βάση ευθύνονται για αυτές τις οικονομικές αναταραχές, είναι αναπόσπαστα κομμάτια του οικονομικού συστήματος που διέπει τις ζωές μας. Έξοδος από την κρίση δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς κάποιο τίμημα. Το θέμα είναι αν τελικά το τίμημα αυτό θα το πληρώσουν οι εργαζόμενοι, που είμαστε ή θα είμαστε εμείς στην πλειοψηφία μας ή οι λίγοι που συνεχίζουν να πλουτίζουν και εν καιρώ κρίσης χάρη στη μείωση του κόστους της εργατικής δύναμης και άλλων παραγόντων. Γενικά ψιλοξεφύγα από το κύριο θέμα για αυτό σταματάω εδώ.
Παρόλα αυτά η διαφωνία μας περί ελευθερίας παραμένει. Δεν μπορώ να συμφωνήσω πως είμαστε τόσο ελεύθεροι όσο ισχυρίζεσαι στην πράξη. Σκέψου μόνο και μόνο το ότι μπορεί να έχεις γίνει λάστιχο για να μπορέσεις να τα βγάζεις πέρα οικονομικά και να τελειώσεις και τη σχολή και να μην έχεις ελεύθερο χρόνο ούτε για ύπνο. Και τρως όλο αυτό το ζόρι με την ελπίδα πάντα πως έχοντας και το δίπλωμα του Μηχανικού τελειώνοντας τη σχολή, τα πράγματα θα γίνουν πολύ πιο εύκολα, ένω όλα γύρω μας δείχνουν πως πάμε προς το χειρότερο. Το ότι είσαι ελεύθερος να βγεις στις 4 τα χαράματα και να πας να πιεις μία μπύρα δεν σημαίνει πως είσαι κι ελεύθερος να διεκδικήσεις καλύτερες συνθήκες ζωής, όπως ελεύθερο χρόνο ή καλύτερες συνθήκες εργασίας. Γενικά στην εποχή που ζούμε και με τις δυνατότητες που μας παρέχει η επιστήμη κι η τεχνολογία, νομίζω πως έχουμε δικαίωμα να απαιτούμε και τα δύο.

Πάντως γενικά, η κατάργηση του ασύλου δεν πρέπει να αποσυνδέεται κι από τα υπόλοιπα μέτρα που παίρνονται αυτές τις μέρες. Όλα είναι στενά συνδεδεμένα μεταξύ τους και έχουν μάλλον κοινό προσανατολισμό.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”