ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by tsag »

βασικα κανενανς καθηγητης δεν ερχεται σε πανεπιστημιο που δεν υπαρχει ασφαλεια . ποιος μπορει να ξεχασει την περσινη διαρρηξη στα γραφεια της ΣΕΜΦΕ και την κλοπη των γραπτων?
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by tsag »

Elias wrote:Το ΜΙΤ δεν είναι δημόσιο συνάδελφε!Πληρώνεις για να φοιτήσεις εκεί!

τι σχεση εχει το αν ειναι δημοσιο με το αν πληρωνεις?

ποιος σου ειπε οτι πληρωνουν?
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Elias »

tsag wrote:βασικα κανενανς καθηγητης δεν ερχεται σε πανεπιστημιο που δεν υπαρχει ασφαλεια . ποιος μπορει να ξεχασει την περσινη διαρρηξη στα γραφεια της ΣΕΜΦΕ και την κλοπη των γραπτων?
Εγώ ούτε καν την ήξερα αυτή την διάρρηξη. Άρα δεν χρειαζόταν να την ξεχάσω καν.
Και δεν νομίζω πως οι καθηγητές που σκέφτονται να έρθουν να διδάξουν στο ΕΜΠ, τελικά αλλάζουν γνώμη μόλις θυμούνται αυτή την διάρρηξη.Άλλα πες μου εσύ έναν καθηγητή που έχεις στο μυαλό σου, που θα ήθελες να σου κάνει μάθημα, και ίσως ποιον θα ήθελες να αντικαταστήσει και το λόγο για τον οποίο νομίζεις ότι τελικά δεν έρχεται?

Το ΜΙΤ κατ'αρχάς δεν είναι δημόσιο Πανεπιστήμιο, αν θες δες το και στην ιστοσελίδα του, αν υποθέσουμε ότι το σχετικό άρθρο της wikipedia δεν είναι αρκετά έγκυρη πηγή.
Ομοίως δες εδώ ότι πληρώνεις και τι πληρώνεις. Τέλος, σαφώς και έχει σχέση το αν είναι δημόσιο με το αν πληρώνεις και το πόσο πληρώνεις. Ξέρεις εσύ καμία ιδιωτική επιχείρηση που να μην την πληρώνεις για τις υπηρεσίες που σου προσφέρει? Αντίθετα, στο ΕΜΠ δεν πληρώνεις δίδακτρα γιατί είναι δημόσιο Πανεπιστήμιο(και η χρηματοδότηση των σπουδών σου γίνεται από το Ελληνικό Κράτος και κατ'επέκταση από όλους τους Έλληνες φορολογούμενους).
Last edited by Elias on Wed Nov 17, 2010 2:16 am, edited 3 times in total.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Kitharistas »

Σωστός ο Elias.. πρακτικά ούτε εγώ ήξερα για την διάρρηξη στο ΣΕΜΦΕ και επίσης πρέπει να δούμε και σε ποιανού τα γραφεί έγινε? Μήπως έγινε στου Σαραντόπουλου ή σε κανέναν σαν κι αυτό που έχει αφήσει 1000+ άτομα? γιατί ναι φταίνε οι φοιτητές που δεν διαβάζουν αλλά κάτι τέτοιοι καθηγητές διορθώνουν με μια δική τους εντελώς λογική που μόνο οι ίδιοι καταλαβαίνουν (και αν) επίσης κι εγώ ξέρω κι αν θες να δεις ότι και στο ΜΙΤ πληρώνουν διάβασε τι έγραψε κάποιος που αποφοίτησε http://answers.yahoo.com/question/index ... 144AAmCczm βέβαια είναι πολύ έξυπνοι και στην σελίδα τους δεν λένε πουθενά σε εμφανές σημείο τιμές (και είναι αργά για να ψάξω όλη την σελίδα) όταν δίνεις όμως 30-40 ζεστά χιλιαρικάκια το χρόνο με οποιαδήποτε βοήθεια από κράτος ή όχι πάλι είναι πολλά και σε καμία περίπτωση δεν είναι ο ορισμός του δημόσιου αυτός.. Ας δίναμε στο ΕΜΠ 10 χιλιάρικα το χρόνο, όχι 30 και 40 και θα βλέπαμε αν θα ανεχόταν κανείς τέτοια κατάσταση.. άσε που δεν θα υπήρχε κανείς που να θέλει να χάνει το μάθημα του ή την έρευνά του.. θα ήταν πολύ πιο συνειδητοποιημένος ο κόσμος.. και βέβαια θα πρέπει να εκτιμήσουμε αυτά που έχουμε μιας και μας παρέχονται δωρεάν, προς το παρόν τουλάχιστον και να αξιοποιήσουμε τους πόρους που έχουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο..
Rock on buddies...
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Elias »

Βασικά, στο παραπάνω post μου έχω βάλει σύνδεσμο για τον επίσημο τιμοκατάλογο του MIT, για όσους ενδιαφέρονται.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by tsag »

Το MIT ειναι αμερικάνικο πανεπιστημιο και εμεις ειμαστε Ελληνες !!!!!

μηπως θελεις να πληρωσει η αμερικάνικη πολιτεια για σενα ?

Με οσους ελληνες στο ΜΙΤ μιλησα , ολοι μου ειπαν το ιδιο . δεν πληρωνει κανεις απο την τσεπη του . πληρωνουν εταιρειες για αυτους .

Οσο για το ΕΜΠ ....αν νομιζεις οτι δεν πληρωνεις εισαι γελασμενος . τα πληρωνεις εμμεσα απ ' αλλου !!!!
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Kitharistas »

Elias wrote:Βασικά, στο παραπάνω post μου έχω βάλει σύνδεσμο για τον επίσημο τιμοκατάλογο του MIT, για όσους ενδιαφέρονται.
Ωραίος, δεν το παρατήρησα sorry..
tsag wrote:Το MIT ειναι αμερικάνικο πανεπιστημιο και εμεις ειμαστε Ελληνες !!!!!

μηπως θελεις να πληρωσει η αμερικάνικη πολιτεια για σενα ?

Με οσους ελληνες στο ΜΙΤ μιλησα , ολοι μου ειπαν το ιδιο . δεν πληρωνει κανεις απο την τσεπη του . πληρωνουν εταιρειες για αυτους .

Οσο για το ΕΜΠ ....αν νομιζεις οτι δεν πληρωνεις εισαι γελασμενος . τα πληρωνεις εμμεσα απ ' αλλου !!!!
Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι δεν το πληρώνει.. μα φόρος από εδώ, μα Γκαρούτσος από την άλλη και αν ξεκινήσουμε να λέμε τι πληρώνουμε για την σχολή δεν θα τελειώσουμε ούτε σε μια βδομάδα.. αλλά το θέμα είναι ότι δεν τα δίνουμε σαν "δίδακτρα" για να μας φαίνονται.. νομίζεις τα μετράει κανείς αυτά? ελάχιστοι πιστεύω εγώ.. προσωπική εκτίμηση πάντα.. όμως αφού όπως λες είμαστε Έλληνες -Ελληνάρες το λέω εγώ, με την κακή έννοια- πρέπει να μην συγκρινόμαστε με το ΜΙΤ και κάθε άλλο ξένο πανεπιστήμιο, γιατί όπως είπες αυτό είναι αμερικάνικο.. άρα πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε με τα δικά μας αίσχη
Rock on buddies...
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by tsag »

μια καλη αρχη θα ηταν :

α) εμεις γινομαστε φοιτητες

β)αναγνωριση του πτυχιου ως μαστερ

γ) καθηγητες που ειναι αχρηστοι να παρουν ποδι
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Kitharistas »

tsag wrote:μια καλη αρχη θα ηταν :

α) εμεις γινομαστε φοιτητες

β)αναγνωριση του πτυχιου ως μαστερ

γ) καθηγητες που ειναι αχρηστοι να παρουν ποδι
αφού λέμε τα ίδια πράγματα που διαφωνούμε? πράγματι, το β) και το γ) τα θέλουμε όλοι.. αλλά προϋποθέτουν το α) για να έχουν ουσιαστική αξία..
Rock on buddies...
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by tsag »

αν τα κανουν με υποχρεωτικες παρουσιες θα υποχρεωθουν να γινουν ολοι φοιτητες
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”