ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by misfit »

Δυστυχώς στην Ελλάδα η σύνδεση του ΕΜΠ με οποιαδήποτε βιομηχανία "βαφτίζεται" εξυπηρέτηση του κεφαλαίου και της πλουτοκρατίας κι αρχίζουν πάαααλι τις επαναστάσεις!Δεν είπα να γίνουμε τσιφλίκι και κολλητάρια με συγκεκριμένες εταιρίες γιατί τότε όντως θα παιχτούν λαμογιές.Αλλά πρέπει κι επιβάλλεται να συνδεθεί εκτενέστερα το Πολυτεχνείο με την αγορά και τις ανάγκες-απαιτήσεις της.Πρέπει ο φοιτητης να παίρνει μια μυρουδιά του τι πρόκεται να αντιμετωπίσει επί του πρακτέου εκεί έξω!Να δούμε τι προβλήματα θα συναντήσουμε,σε τι συνθήκες θα δουλέψουμε πολλοί από μας κτλ...
Και δε βρίσκω τόσο αρνητικό το να συμμετάσχει ένας φοιτητής σε μια έρευνα μιας βιομηχανίας.Προσωπικά χέστηκα αν η τάδε εταιρία γλυτώσει λίγα (ή πολλά) λεφτά αν είναι να μάθω εγώ κάποια πράγματα παραπάνω...
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by TiGinetai »

misfit wrote:...
Εγώ είμαι της αντίθετης άποψης γενικότερα σε όσα έγραψες..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
arkara

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by arkara »

Για εμένα δεν με νοιάζει να συμμετέχουμε σε έρευνα βιομηχανίας(με το αζημίωτο πάντα) ούτε σε projects που συμμετέχουν
βιομηχανίες. Αυτό που δεν θα ήθελα ποτέ είναι να αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών για να βολεύει περισσότερο μερικές
βιομηχανίες. Σκοπός του ΕΜΠ είναι να παράγει επιστήμονες και όχι αναλώσιμα εργαλεία για επιχειρήσεις.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Spyrοs »

arkara wrote:Αυτό που δεν θα ήθελα ποτέ είναι να αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών για να βολεύει περισσότερο μερικές
βιομηχανίες. Σκοπός του ΕΜΠ είναι να παράγει επιστήμονες και όχι αναλώσιμα εργαλεία για επιχειρήσεις.
+1 :ugeek:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by somekindofgrinder »

Αναλωσιμοι ξεαναλωσιμοι παιδια,το θεμα ειναι να βρισκουμε δουλεια και οχι να το παιζουμε φιλοσοφοι με το πτυχιο μας...Το ξερετε πχ οτι το γραφειο διασυνδεσης εργασιας εκοψε προσωπικο (απο τα 2 ατομα εμεινε 1) διοτι δεν ειχανε λεφτα? (Κ μιλαμε για ενα γραφειακι χωμενο καπου στο ισογειο της σχολης μας).

Να ειμασταν πληρως ανεπτυγμενοι σε θεματα ερευνας,με funded διδακτορικα σε high-tech RnD να το καταλαβω.
Αν ομως αυτα ειναι για πραγματικα ελαχιστο κοσμο εντος ΕΜΠ,οι υπολοιποι τι θα κανουνε?

ΥΓ.Σημειωση-Οσο εχεις εργοδοτη,θα εισαι "αναλωσιμος" και αυτο ισχυει απο τον Adrian Newey μεχρι τον τελευταιο αποθηκαριο.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by blackjohnny »

όσο για τη σημασία της διασύνδεσης με την αγορά εργασίας να επισημάνω μόνο ότι στα ΤΕΙ για το επίπεδο σπουδών των οποίων γνωρίζουμε όλοι όπως έχω δει και σε άλλα topics..παρέχεται υποχρεωτική πρακτική άσκηση μέσα από τη σχολή σε διάφορες επιχειρήσεις..Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω με ποιον ακριβώς τρόπο γίνεται αυτό..αλλά σίγουρα με ποιο οργανωμένο τρόπο απ'ότι σε εμάς παρ'ότι μιλάμε για σχολές χαμηλότερου επιπέδου σπουδών από τη δική μας...
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Spyrοs »

blackjohnny wrote:όσο για τη σημασία της διασύνδεσης με την αγορά εργασίας να επισημάνω μόνο ότι στα ΤΕΙ για το επίπεδο σπουδών των οποίων γνωρίζουμε όλοι όπως έχω δει και σε άλλα topics..παρέχεται υποχρεωτική πρακτική άσκηση μέσα από τη σχολή σε διάφορες επιχειρήσεις..Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω με ποιον ακριβώς τρόπο γίνεται αυτό..αλλά σίγουρα με ποιο οργανωμένο τρόπο απ'ότι σε εμάς παρ'ότι μιλάμε για σχολές χαμηλότερου επιπέδου σπουδών από τη δική μας...
Ναι είναι υποχρεωτική η πρακτική τους αλλά επειδή οι περισσότεροι φίλοι μου είναι σε ΤΕΙ βλέπω ότι δεν είναι και τόσο σχετική με το αντικείμενό. Τουλάχιστον για τα τεχνολογικά επαγγέλματα, στα οικονομικοτέτοια πας λογιστής σε κάτι άκυρες εταιρείες.

πχ. Φίλος από ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας συναρμολογούσε PC στην Infoquest ενώ ένας άλλος από ΤΕΙ Υπολογιστικά Συστήματα δεν πάτησε πάνω από 3 φορές στη δουλειά της πρακτικής του :roll:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by TiGinetai »

Λοιπόν μιας και δεν νομίζω να έχει αναφερθεί παραπάνω:

Πόσο θεωρείτε ότι είναι νόμιμη η κυβέρνηση για να παίρνει μέτρα σαν αυτά του ιανουαρίου και του φεβρουαρίου (τα 2 "πακέτα" μέτρων) ?


Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι καθόλου(ούτε 1/1000!) καθώς οι υποσχέσεις και το προεκλογικό πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ δεν έχει καμία μα καμία σχέση. Ο λαός τους ψήφισε έχοντας στο μυαλό του(τις μαλακίες που του λένε εδώ και 30 χρόνια..ουπς σόρρυ) άλλη πολιτική. Αν ήταν έτσι θα ψήφιζε την "υπεύθυνη" νδ και τον "σοβαρό" κωστάκη που έλεγε καθαρά ότι θα τον πιούμε! :mrgreen:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Λakedaimonas »

TiGinetai wrote:Λοιπόν μιας και δεν νομίζω να έχει αναφερθεί παραπάνω:

Πόσο θεωρείτε ότι είναι νόμιμη η κυβέρνηση για να παίρνει μέτρα σαν αυτά του ιανουαρίου και του φεβρουαρίου (τα 2 "πακέτα" μέτρων) ?

είναι νόμιμη αφού αυτούς ψηφίσαν...και βγήκαν νόμιμα..
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by TiGinetai »

Λakedaimonas wrote:
TiGinetai wrote:Λοιπόν μιας και δεν νομίζω να έχει αναφερθεί παραπάνω:

Πόσο θεωρείτε ότι είναι νόμιμη η κυβέρνηση για να παίρνει μέτρα σαν αυτά του ιανουαρίου και του φεβρουαρίου (τα 2 "πακέτα" μέτρων) ?

είναι νόμιμη αφού αυτούς ψηφίσαν...και βγήκαν νόμιμα..

Ναι αλλά τους ψήφισαν για άλλο σκοπό.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”