Καταργείται το Άσυλο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by crouch »

Στην ειρηνική διαμαρτυρία που λες, οι φοιτητές και οι καθηγητές δεν έκαναν απεργία (όπως λέει το άρθρο, και η οποία είναι δικαίωμά τους) αλλά κατάληψη, και προφανώς αυτό είναι παράνομο. Οπότε υφίστανται τις συνέπειες του νόμου. Δεν υπάρχει τίποτα το μεμπτό.
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by LabrakisJ »

Καλό θα ήταν η κυβέρνηση να έδιωχνε τα κόμματα από το πανεπιστήμιο σε πρώτη φάση και μετά να συζητήσει το θέμα του ασύλου καθώς οι κομματικές παρατάξεις είναι κατα κύριο λόγο υπαίτιες για την παρερμηνεία της έννοιας του ασύλου , η οποία οδήγησε στην οριστική κατάργηση του.
lllllllllllllllike a glove
User avatar
ratchild
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 125
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:29 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by ratchild »

Ακόμα για το 1974 μιλάμε......είμαστε πολύ μπροστά.
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by Robocop »

herculas wrote:Η Δημοκρατία είναι εδραιωμένη από το 74 !
Μ.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! :lol:
Πολύ καλό! Ειδικά μ' αυτά που συμβαίνουν σήμερα...
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by Robocop »

Και τώρα που συζητάμε εδώ φιλοσοφικά για τα ζητήματα, ο ΣΚΑΙ 100,3 μεταδίδει ότι στη Νομική Σχολή άντρες της ομάδας ΔΙΑΣ εισέβαλαν (έσπασαν τα τζάμια με πυροσβεστήρα) και έριξαν χημικά μέσα στο κτήριο όπου γύρω στους 70 φοιτητές είναι εγκλωβισμένοι στο αίθριο και την ταράτσα, χωρίς αντιασφυξιογόνες μάσκες με σοβαρά αναπνευστικά προβλήματα και τραυματίες.

Αυτή είναι η δημοκρατία η κατοχυρωμένη από το '74 φίλοι.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by Enositis »

Robocop wrote:Και τώρα που συζητάμε εδώ φιλοσοφικά για τα ζητήματα, ο ΣΚΑΙ 100,3 μεταδίδει ότι στη Νομική Σχολή άντρες της ομάδας ΔΙΑΣ εισέβαλαν (έσπασαν τα τζάμια με πυροσβεστήρα) και έριξαν χημικά μέσα στο κτήριο όπου γύρω στους 70 φοιτητές είναι εγκλωβισμένοι στο αίθριο και την ταράτσα, χωρίς αντιασφυξιογόνες μάσκες με σοβαρά αναπνευστικά προβλήματα και τραυματίες.

Αυτή είναι η δημοκρατία η κατοχυρωμένη από το '74 φίλοι.
αλήθεια το λες;είναι έγκυρο;ΈΛΕΟΣ!
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by Robocop »

Enositis21 wrote:αλήθεια το λες;είναι έγκυρο;ΈΛΕΟΣ!
Το μεταδίδει ο ΣΚΑΙ, προφανώς και είναι έγκυρο, δεδομένης της πολιτικής κατεύθυνσης του σταθμού.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by Adramelch »

herculas wrote:είναι όσοι οραματίζονται γύρω τους Κυπατζήδες , μπάτσους και δοσίλογους , χαφιέδες και σπιούνους .
ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΙ , ΠΟΥ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣΤΟΥΝ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΙ , ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ .
Δεν είμαι εδώ για να υποστηρίξω τον λεβεντόγιαννο και γενικότερα δεν με ενδιαφέρει να είμαι forum-fighter ειδικά για θέματα πολιτικής (αφού ο καθένας λέει το δικό του και συμπέρασμα δεν βγαίνει) αλλά μας κάνεις πλάκα αν το πιστεύεις αυτό. Δεν πάει πολύς καιρός που είχαν τσακώσει σε πορεία ασφαλίτη να το παίζει διαδηλωτής και να μιλάει στον ασύρματο. Θυμάμαι που το είχα αναφέρει σε γνωστό μου μπάτσο (παιδί με φυσιολογικές αντιλήψεις και που νοιάζεται να ακούσει όλες τις πλευρές) και μου είχε πει αυτολεξεί "έλα ρε, λες και δεν το ήξερες ότι γίνεται αυτό".

Για να μη λέμε ότι θέλουμε, σε μια εποχή των αποκαλύψεων του Wikileaks, τα περί δολοφονίας Καραμανλή και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by herculas »

Τα περί δολοφονίας Καραμανλή δεν έχουν σχέση με εμάς .
Άλλο ένας πρωθυπουργός και άλλο εγώ και εσύ .Και μάλλον το σχέδιο ,αν υπάρχει όντως , δε θα το εκτελούσε ο μπάτσος της γειτονιάς .
Για τις πορείες όντως γιατί κάνει εντύπωση ότι υπάρχουν και ασφαλίτες εκεί ? Και εμένα μου έτυχε να πετύχω ,και μάλιστα πρόσφατα σε συγκέντρωση , γείτονά μου αστυνομικό με πολιτικά .Τον ρώτησα αν είναι σε υπηρεσία και χαμογέλασε . Χέστηκα πατόκορφα που ήταν εκεί και αυτός μάλλον το ίδιο.
Εδώ κάθε χρόνο στην πορεία στην Αμερικάνικη Πρεσβεία πάμε χέρι χέρι με τα ΜΑΤ .

Αυτό που εννοώ συνάδελφοι είναι με απλά λόγια .
Η δύναμη που μου δίνει η Δημοκρατία είναι αυτή που με κάνει να γράφω στα παπάρια μου ,το τι θέλει να κάνει η ασφάλεια , η ΕΛ.ΑΣ , η ΕΥΠ και οι λοιπές ευγενείς ομάδες .
Αν κάποιος δε νιώθει ελεύθερος όπως εγώ ή θέλει να με πείσει ότι δεν είμαι ελεύθερος , τότε θα ιδρώσει άνευ αποτελέσματος .

Απο την άλλη όμως αυτούς που βλέπουν παντού μπάτσους , φασίστες , νεοναζί , εξωγήινους ,οι οποίοι δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν από το να παρακολουθούν τον άγνωστο Φούφουτο τι θα πει , τους θεωρώ επικίνδυνους .
Γιατί εμένα μπορεί να μη με φοβίζουν αλλά κάποιους τους πείθουν .
Και τους κοροιδεύουν μόνο και μόνο γιατί το κόμμα έτσι τους είπε να κάνουν .
Είναι δηλαδή μικρόνοες και φερέφωνα και σε ελεύθερους ακομμάτιστους πολίτες σαν και εμένα προκαλούν αηδία .
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Καταργείται το Άσυλο

Post by dpunis »

herculas wrote: Αυτό που εννοώ συνάδελφοι είναι με απλά λόγια .
Η δύναμη που μου δίνει η Δημοκρατία είναι αυτή που με κάνει να γράφω στα παπάρια μου ,το τι θέλει να κάνει η ασφάλεια , η ΕΛ.ΑΣ , η ΕΥΠ και οι λοιπές ευγενείς ομάδες .
Αν κάποιος δε νιώθει ελεύθερος όπως εγώ ή θέλει να με πείσει ότι δεν είμαι ελεύθερος , τότε θα ιδρώσει άνευ αποτελέσματος.
επειδή κάπου σε έχασα.. είπαμε σπουδάζεις στο ΕΜΠ, στην Αθήνα, ΕΛΛΑΔΑ?
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”