Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
skats1
Private
Private
Posts: 3
Joined: Thu Jun 19, 2014 11:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by skats1 »

Συνάντηση Λοβέρδου με Διοικητικούς ΕΜΠ.

http://www.euro2day.gr/news/highlights/ ... y-emp.html
User avatar
Stallion
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 156
Joined: Sat Mar 27, 2010 12:44 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Stallion »

skats1 wrote:Συνάντηση Λοβέρδου με Διοικητικούς ΕΜΠ.

http://www.euro2day.gr/news/highlights/ ... y-emp.html
To οποίο σημαίνει ότι ?
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Spiderpan »

castiel wrote:
Spiderpan wrote: Άλλο η απεργία των διοικητικών και άλλο η δικιά μας κατάληψη. Κι αν δε γουστάρουν να μας δώσουν τα κλειδιά για τα κτήρια, ε δεν τους πέφτει και λόγος. Δεν είναι το μαγαζί ούτε το σπίτι τους.

Στη χαριστική του Μαρτίου θυμάμαι που είχα ανέβει να δώσω Βιομηχανικά Ηλεκτρονικά Σάββατο(την πρώτη βδομάδα), δεν είχε φιλοτιμηθεί να έρθει κανένας να μας ανοίξει να δώσουμε και τελικά κατέληξε να έρθει ο Τατσιόπουλος να μας ανοίξει. Και όντως ήρθε, άνοιξε το Ζ και μπήκαμε στις αίθουσες να γράψουμε. Πράγμα που σημαίνει ότι κλειδιά δεν έχουν μόνο οι διοικητικοί και σίγουρα δεν είναι εκείνοι που έχουν την μόνη δικαιοδοσία.
και που ειναι ο τατσιόπουλος (και ο κάθε "τατσιόπουλος" κάθε σχολής του ΕΜΠ) να βγαλει ανακοίνωση, αύριο η σχολή λειτουργεί κανονικά σε ακαδημαϊκό επίπεδο; τι σου λέει ότι θα το κάνουν και τώρα οι κοσμήτορες αυτό;
επίσης μην ξεχνάς ότι υπάρχει και το θέμα με τις πύλες που είναι κλειστές, όχι μόνο με τα κτήρια..
Το ότι έμμεσα νίπτουν τας χείρας τους είναι ένα θέμα.

Το σίγουρο είναι ότι πριν οι καθηγητές πάρουν μια απόφαση, πρέπει να μην ισχύει και κατάληψη από εμάς πρώτα. Στην περίπτωση που ο φοιτητικός σύλλογος πάρει μια απόφαση για άνοιγμα σχολής, το αμέσως επόμενο βήμα είναι η πίεση στους καθηγητές ενώ παράλληλα δεν πλακωνόμαστε με τους διοικητικούς. Όπως είπα δεν χρειάζεται να τσακωθούμε με διοικητικούς. Αν φοιτητές και καθηγητές πουν η σχολή θα λειτουργήσει για τα μαθήματα και τις εξετάσεις, δεν μπορούν να μας εμποδίσουν.

Για τις πύλες είπαμε, έχει για πεζούς η Ζωγράφου και είναι και οι εστίες, το πέρασμα, που βολεύει και μας τους μηχανολόγους περισσότερο. Κι αν κλείσουν τις πύλες τελείως και προσπαθήσουν να μας εμποδίσουν, δεδομένου ότι οι καθηγητές (θα έχουν πειστεί να) θέλουν να γίνει η δουλειά και επίσημα και όχι απλά με εκκλήσεις και προτροπές, ο πρύτανης θα αναγκαστεί να κινηθεί νομικά. Καλό θα ήταν να μην φτάσει εκεί το θέμα, γιατί έτσι όπως έχουν πάρει τις αποφάσεις οι (όχι σε διαθεσιμότητα αλλά κυρίως) απολυμένοι διοικητικοί, ο μεν πρύτανης μπορεί να καλέσει την αστυνομία (μπορούσε να το κάνει από την πρώτη μέρα που πήγαν και έκλεισαν τις πύλες λες και είναι ιδιοκτησία τους) και η δε κυβέρνηση μπορεί να κάνει επίταξη στους μη καταργημένους διοικητικούς.

Και δεν θέλουμε να καταλήξουμε σε αυτά γιατί θα είναι κρίμα για τους ανθρώπους.

Εν κατακλείδι, αν δε σπάσουν την απεργία τους, τότε:
- εμείς πρέπει να πάρουμε απόφαση για ανοιχτή σχολή
- πίεση στους καθηγητές για τον ίδιο σκοπό
- οι διοικητικοί να συνεχίσουν την απεργία τους, χωρίς να μας εμποδίζουν στη διεξαγωγή μαθημάτων και εξετάσεων.

Απλό δεν είναι, αλλά γι'αυτό ρε παιδιά μιλάμε και το κυνηγάμε, για να το καταφέρουμε, από μόνο του δε θα γίνει.
Mike 1.0
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Fri Dec 16, 2011 9:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Mike 1.0 »

Stallion wrote:
skats1 wrote:Συνάντηση Λοβέρδου με Διοικητικούς ΕΜΠ.

http://www.euro2day.gr/news/highlights/ ... y-emp.html
To οποίο σημαίνει ότι ?
Δεν θα περίμενα τίποτα, άμεσα... Και μακάρι να κάνω λάθος.

Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι γιατί δεν έχουν αξιωθεί τα συντονιστικά όργανα της απεργίας των διοικητικών να ενημερώσουν τους φοιτητές (ή οποιονδήποτε βασικά) για το ποιες ενστάσεις έχουν σε αυτή την προκήρυξη των 600 θέσεων, ούτε για τις διαβουλεύσεις με το ΥΠαιΘ. Στις κινητοποιήσεις του φθινοπώρου είχαν γίνει γνωστές οι αντίστοιχες ενστάσεις, υπήρχαν επίσημες ανακοινώσεις, εκπρόσωποι διοικητικών παρουσιάζονταν σε συνελεύσεις Φ.Σ. κλπ.

Τώρα ψάχνουμε νέα σε άσχετα site, οι αποφάσεις των συνελεύσεων τους συνεχίζουν να διαδίδονται μόνο από στόμα σε στόμα... Κάτι βρωμάει εδώ.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kuchiki_Byakuya »

Mike 1.0 wrote:Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι γιατί δεν έχουν αξιωθεί τα συντονιστικά όργανα της απεργίας των διοικητικών να ενημερώσουν τους φοιτητές (ή οποιονδήποτε βασικά) για το ποιες ενστάσεις έχουν σε αυτή την προκήρυξη των 600 θέσεων, ούτε για τις διαβουλεύσεις με το ΥΠαιΘ.
να το θέσουμε αλλιώς το ερώτημα. όταν ο καρχαρίας μυρίσει αίμα και έρθει κατά πάνω σου θα αρκεστεί στο ένα χέρι; με τίποτα. τα θέλει όλα.

με το που έγινε η πρώτη υποχώρηση πέρσι άρχισε όλο το πανηγύρι.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
pvk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 40
Joined: Tue May 18, 2010 1:41 pm

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by pvk »

Kuchiki_Byakuya wrote:
Mike 1.0 wrote:Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι γιατί δεν έχουν αξιωθεί τα συντονιστικά όργανα της απεργίας των διοικητικών να ενημερώσουν τους φοιτητές (ή οποιονδήποτε βασικά) για το ποιες ενστάσεις έχουν σε αυτή την προκήρυξη των 600 θέσεων, ούτε για τις διαβουλεύσεις με το ΥΠαιΘ.
να το θέσουμε αλλιώς το ερώτημα. όταν ο καρχαρίας μυρίσει αίμα και έρθει κατά πάνω σου θα αρκεστεί στο ένα χέρι; με τίποτα. τα θέλει όλα.

με το που έγινε η πρώτη υποχώρηση πέρσι άρχισε όλο το πανηγύρι.
Ρε μεγάλε, πες ξεκάθαρα τη γνώμη σου. Πέρα από την ανοιχτή σχολή. Πες ότι θεωρείς πως πρέπει να γίνουν απολύσεις. Πες. Ρίξε λίγο τη μάσκα. 'Ασχετα από την εξεταστική. Πες ότι θεωρείς πως οι υπάλληλοι ξύνονταν και δεν χρειάζονται όλοι. Γιατί αν πίστευες κάτι άλλο δεν θα έλεγες τέτοιες βλακείες συνέχεια ούτε θα το έπαιζες ξύπνιος. Όλοι θέλουμε να τελειώσουμε γαμώ το κερατό μου κι εγώ είμαι κι από επαρχία αλλά τόση καριολιά?Τόση γαιδουριά? Αν απέλυαν τους δικούς σας και έκλειναν τους δρόμους τι θα λέγατε?Ανοίξτε να πάμε στις δουλειές μας?
Κοινωνική αλληλεγγύη ρε. Την γνωρίζετε? Ήμαρτον.
User avatar
ratchild
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 125
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:29 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by ratchild »

pvk wrote:
Kuchiki_Byakuya wrote:
Mike 1.0 wrote:Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι γιατί δεν έχουν αξιωθεί τα συντονιστικά όργανα της απεργίας των διοικητικών να ενημερώσουν τους φοιτητές (ή οποιονδήποτε βασικά) για το ποιες ενστάσεις έχουν σε αυτή την προκήρυξη των 600 θέσεων, ούτε για τις διαβουλεύσεις με το ΥΠαιΘ.
να το θέσουμε αλλιώς το ερώτημα. όταν ο καρχαρίας μυρίσει αίμα και έρθει κατά πάνω σου θα αρκεστεί στο ένα χέρι; με τίποτα. τα θέλει όλα.

με το που έγινε η πρώτη υποχώρηση πέρσι άρχισε όλο το πανηγύρι.
Ρε μεγάλε, πες ξεκάθαρα τη γνώμη σου. Πέρα από την ανοιχτή σχολή. Πες ότι θεωρείς πως πρέπει να γίνουν απολύσεις. Πες. Ρίξε λίγο τη μάσκα. 'Ασχετα από την εξεταστική. Πες ότι θεωρείς πως οι υπάλληλοι ξύνονταν και δεν χρειάζονται όλοι. Γιατί αν πίστευες κάτι άλλο δεν θα έλεγες τέτοιες βλακείες συνέχεια ούτε θα το έπαιζες ξύπνιος. Όλοι θέλουμε να τελειώσουμε γαμώ το κερατό μου κι εγώ είμαι κι από επαρχία αλλά τόση καριολιά?Τόση γαιδουριά? Αν απέλυαν τους δικούς σας και έκλειναν τους δρόμους τι θα λέγατε?Ανοίξτε να πάμε στις δουλειές μας?
Κοινωνική αλληλεγγύη ρε. Την γνωρίζετε? Ήμαρτον.
Σωπα ρε φιλε τοση γαιδουρια......αν απελυαν ή εμενα ή τους δικους μου θα ψαχναμε για δουλεια και χρονο για απεργια δε θα ειχαμε. παντως αν ειχα την πολυτελεια να μπορω να μην εργαζομαι σιγουρα θα εκανα κανα δυο τρεις τεσσερις πεντε εξη μηνες απεργια να περασει και λιγο ο καιρος να βρω δικαιολογια στον εαυτο μου οτι κανω κατι.Τη μοιρα του ο καθενας μονος του τη φτιαχνει.Ασε ρε με τους προλεταριους που δεν ιδρωσαν ποτε.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by castiel »

Συνεχίστε την συζήτηση σε πιο ήρεμους τόνους. Να αποφεύγονται οι χαρακτηρισμοί και οι προσωπικές επιθέσεις!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
vasilis_91
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 22
Joined: Sun Jun 13, 2010 7:24 pm

Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by vasilis_91 »

pvk wrote:Ρε μεγάλε, πες ξεκάθαρα τη γνώμη σου. Πέρα από την ανοιχτή σχολή. Πες ότι θεωρείς πως πρέπει να γίνουν απολύσεις. Πες. Ρίξε λίγο τη μάσκα. 'Ασχετα από την εξεταστική. Πες ότι θεωρείς πως οι υπάλληλοι ξύνονταν και δεν χρειάζονται όλοι. Γιατί αν πίστευες κάτι άλλο δεν θα έλεγες τέτοιες βλακείες συνέχεια ούτε θα το έπαιζες ξύπνιος. Όλοι θέλουμε να τελειώσουμε γαμώ το κερατό μου κι εγώ είμαι κι από επαρχία αλλά τόση καριολιά?Τόση γαιδουριά? Αν απέλυαν τους δικούς σας και έκλειναν τους δρόμους τι θα λέγατε?Ανοίξτε να πάμε στις δουλειές μας?
Κοινωνική αλληλεγγύη ρε. Την γνωρίζετε? Ήμαρτον.
Και για πες μας εσύ τι είναι κοινωνική αλληλεγγύη. Όταν οι ΥΔ προσπαθούν με νύχια και με δόντια να τα βγάλουν πέρα, προσπαθώντας να βρουν λεφτά από κάθε δυνατή πηγή και έρχεσαι εσύ και τους κλείνεις τη μόνη διέξοδό τους στη ζωή, πού είναι η κοινωνική αλληλεγγύη σου; Τι επιλεκτική κοινωνική αλληλεγγύη είναι αυτή που την εφαρμόζεις όπου σου αρέσει; (Είδες ότι επίτηδες δεν ανέφερα τους φοιτητές για να δεις και μια άλλη όψη του νομίσματος)

Επίσης αν οι γονείς μου απολύονταν δεν θα στηνόμουν έξω από το γραφείο τους εμποδίζοντας το δικαίωμα στη δουλειά τόσων άλλων ανθρώπων. Αν με πέταγαν έξω από το διαμέρισμά μου δεν θα έκλεινα την πόρτα της πολυκατοικίας για αντίδραση κ.ο.κ. Αν τα δύο παραπάνω παραδείγματα σου φαίνονται παράλογα, σε παραπέμπω στον ορισμό της ατομικής ελευθερίας και στα όριά της.
User avatar
Stallion
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 156
Joined: Sat Mar 27, 2010 12:44 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Stallion »

Ευχαριστώ όλους τους συναδέρφους για την εποικοδομητική συζήτηση που διαβάζω. Σήμερα έγινα έστω και λίγο σοφότερος.Έμαθα ότι όλοι οι προλετάριοι διοικητικοί είναι ένα μάτσο ακαμάτηδες που δεν έχουν ιδρώσει φανέλα και ότι αξίζει να απολυθούν. Έμαθα ότι όταν απολύεσαι (δίκαια ή άδικα) δεν έχεις δικαίωμα να διεκδικείς το δίκιο σου (αν θεωρείς πως έχεις) ή μάλλον έχεις δικαίωμα στην απεργία μόνο αν δεν εμποδίζεις κανέναν. Προφανώς οι αντίστοιχοι 4000 απεργοί ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας στη Γαλλία που θα ακυρώσουν τόσες πτήσεις (και στερούν το προνόμιο του αεροπλάνου και όχι ατομικές ελευθερίες) για πιο ασήμαντο θεωρητικά λόγο είναι επίσης ένα μάτσο ακαμάτηδες.Καθώς και όλοι όσοι απεργούν σε διάφορα μέρη ανα την υφήλιο.Έμαθα ότι αν φάω ποτέ το αγγούρι εκεί έξω να μη ξεχάσω να πω και ευχαριστώ φεύγοντας.
Αααααα έμαθα επίσης και τον ορισμό της ατομικής ελευθερίας. Ομολογώ δεν τον θυμόμουν και έβαλα στο wiki.

Ατομική
Η ατομική ελευθερία είναι η δυνατότητα κάποιου να είναι κτήμα του εαυτού του και όχι δούλος ή ιδιοκτησία κάποιου. Εδραίωση της ατομικής ελευθερίας έγινε στην Ευρώπη με το κίνημα του Διαφωτισμού με το πέρας της φεουδαρχίας.

Επίσης προσπάθησα να κατανοήσω τι είναι η κοινωνική αλληλεγγύη καλύτερα αλλά δε μπόρεσα σχωράτε με μπαρδόν με μπερδέψατε λίγο.
(είπαμε λίγο σοφότερος)

Image
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”