Απεργίες Μετρό - ΜΜΜ

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Απεργίες Μετρό

Post by blackjohnny »

gina wrote: ειναι εκβιασμος των εργαζομενων να διεκδικησουν το δικαιωμα τους στη δουλεια.1ον αν οι ανθρωποι αυτοι ειχαν τη δυνατοτητα να διαλεξουν αναμεσα σε μονιμη δουλεια και σε δουλεια με συμβαση να εισαι σιγουρος οτι θα διαλεγαν τη μονιμη.2ον οι συμβασεις εχουν οσο ορο οι εργαζομενοι να δουλευουν οσο καλυπτουν παγιες και διαρκεις αναγκες και εφοσον τις καλυπτουν για ποιο λογο η επιχειρηση τους διωχνει?3ον υπαρχει δυστυχως ο αγραφος νομος ( που τωρα θα γινει και γραμμενος ) των επιχειρησεων που λεει οτι οποτε θελουν θα σε απολυουν και χωρις αποζημιωση κιολλας.4ον την απεργια δεν την κανουν οι συνδικαλιστες την κανουν ολοι οι εργαζομενοι.και οι 265 που θα απολυθουν και οι συναδελφοι τους που τους στηριζουν και φοβουνται οτι ξαφνικα θα μεινουν και αυτοι χωρις δουλεια.στη σχολη μπορεις να ερθεις και με αλλους τροπους και βολτα μπορεις να πας και με αλλους τροπους εκτος απο το μετρο.αυτοι δεν μπορουν να συνεχισουν να εχουν δουλεια αν δεν αντιδρασουν στην απολυση τους.
ναι οκ εμένα και τους περισσότερους αυτό που μας νοιάζει γενικά είναι το πώς θα έρθουμε να γράψουμε και το αν πιθανώς θα αναβληθεί η εξέταση.
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Μετρό

Post by Kitharistas »

blackjohnny wrote:
gina wrote: ειναι εκβιασμος των εργαζομενων να διεκδικησουν το δικαιωμα τους στη δουλεια.1ον αν οι ανθρωποι αυτοι ειχαν τη δυνατοτητα να διαλεξουν αναμεσα σε μονιμη δουλεια και σε δουλεια με συμβαση να εισαι σιγουρος οτι θα διαλεγαν τη μονιμη.2ον οι συμβασεις εχουν οσο ορο οι εργαζομενοι να δουλευουν οσο καλυπτουν παγιες και διαρκεις αναγκες και εφοσον τις καλυπτουν για ποιο λογο η επιχειρηση τους διωχνει?3ον υπαρχει δυστυχως ο αγραφος νομος ( που τωρα θα γινει και γραμμενος ) των επιχειρησεων που λεει οτι οποτε θελουν θα σε απολυουν και χωρις αποζημιωση κιολλας.4ον την απεργια δεν την κανουν οι συνδικαλιστες την κανουν ολοι οι εργαζομενοι.και οι 265 που θα απολυθουν και οι συναδελφοι τους που τους στηριζουν και φοβουνται οτι ξαφνικα θα μεινουν και αυτοι χωρις δουλεια.στη σχολη μπορεις να ερθεις και με αλλους τροπους και βολτα μπορεις να πας και με αλλους τροπους εκτος απο το μετρο.αυτοι δεν μπορουν να συνεχισουν να εχουν δουλεια αν δεν αντιδρασουν στην απολυση τους.
ναι οκ εμένα και τους περισσότερους αυτό που μας νοιάζει γενικά είναι το πώς θα έρθουμε να γράψουμε και το αν πιθανώς θα αναβληθεί η εξέταση.

Σωστός!!!
Rock on buddies...
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Απεργίες Μετρό

Post by Don Molina »

Όχι παιδιά, εμένα με νοιάζει ένα κορίτσι 20κάτι χρονών να γράφει ακόμα εκθέσεις λυκείου...
gina wrote:ειναι εκβιασμος των εργαζομενων να διεκδικησουν το δικαιωμα τους στη δουλεια. 1ον αν οι ανθρωποι αυτοι ειχαν τη δυνατοτητα να διαλεξουν αναμεσα σε μονιμη δουλεια και σε δουλεια με συμβαση να εισαι σιγουρος οτι θα διαλεγαν τη μονιμη. 2ον οι συμβασεις εχουν οσο ορο οι εργαζομενοι να δουλευουν οσο καλυπτουν παγιες και διαρκεις αναγκες και εφοσον τις καλυπτουν για ποιο λογο η επιχειρηση τους διωχνει? 3ον υπαρχει δυστυχως ο αγραφος νομος ( που τωρα θα γινει και γραμμενος ) των επιχειρησεων που λεει οτι οποτε θελουν θα σε απολυουν και χωρις αποζημιωση κιολλας.4ον την απεργια δεν την κανουν οι συνδικαλιστες την κανουν ολοι οι εργαζομενοι.και οι 265 που θα απολυθουν και οι συναδελφοι τους που τους στηριζουν και φοβουνται οτι ξαφνικα θα μεινουν και αυτοι χωρις δουλεια.στη σχολη μπορεις να ερθεις και με αλλους τροπους και βολτα μπορεις να πας και με αλλους τροπους εκτος απο το μετρο.αυτοι δεν μπορουν να συνεχισουν να εχουν δουλεια αν δεν αντιδρασουν στην απολυση τους.
Οι συμβάσεις αορίστου χρόνου ναι.
Οι συμβάσεις ορισμένου, ΟΧΙ.


Εμένα η κοπέλα μου είναι συμβασιούχος στην Τράπεζα Κύπρου.
Λήγει τέλη Νοέμβρη. Αν δεν την ανανεώσουν θα πρέπει να "εκβιάσει το δικαίωμά της στην εργασία"?

Μήπως με τον ίδιο τρόπο να εκβιάσω κι εγώ το δικαίωμά μου στην καλοπέραση και να απαιτήσω δωρεάν στριπτιτζάδικα?

Είμαστε σοβαροί?


Πήρανε δουλειές παράνομα, ως προεκλογικό κολπάκι.
Όταν τις πήρανε τους είπανε ότι είναι για ΔΕΔΟΜΕΝΟ χρονικό διάστημα.
Και τώρα που τέλος, με το έτσι θέλω και την αοριστία του "διακαιώματος στην εργασία" εκβιάζουν μία επιχείρηση προκαλώντας ζημίες €1 εκατ. την ημέρα? Σε βάρος μάλιστα του καταναλωτικού κοινού της Αθήνας που έχει ΓΑΜΗΘΕΙ τόσες μέρες να πάει και να έρθει από την δουλειά του?


Είμαστε σοβαροί?
ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Μετρό

Post by Kitharistas »

Don Molina wrote:Όχι παιδιά, εμένα με νοιάζει ένα κορίτσι 20κάτι χρονών να γράφει ακόμα εκθέσεις λυκείου...
gina wrote:ειναι εκβιασμος των εργαζομενων να διεκδικησουν το δικαιωμα τους στη δουλεια. 1ον αν οι ανθρωποι αυτοι ειχαν τη δυνατοτητα να διαλεξουν αναμεσα σε μονιμη δουλεια και σε δουλεια με συμβαση να εισαι σιγουρος οτι θα διαλεγαν τη μονιμη. 2ον οι συμβασεις εχουν οσο ορο οι εργαζομενοι να δουλευουν οσο καλυπτουν παγιες και διαρκεις αναγκες και εφοσον τις καλυπτουν για ποιο λογο η επιχειρηση τους διωχνει? 3ον υπαρχει δυστυχως ο αγραφος νομος ( που τωρα θα γινει και γραμμενος ) των επιχειρησεων που λεει οτι οποτε θελουν θα σε απολυουν και χωρις αποζημιωση κιολλας.4ον την απεργια δεν την κανουν οι συνδικαλιστες την κανουν ολοι οι εργαζομενοι.και οι 265 που θα απολυθουν και οι συναδελφοι τους που τους στηριζουν και φοβουνται οτι ξαφνικα θα μεινουν και αυτοι χωρις δουλεια.στη σχολη μπορεις να ερθεις και με αλλους τροπους και βολτα μπορεις να πας και με αλλους τροπους εκτος απο το μετρο.αυτοι δεν μπορουν να συνεχισουν να εχουν δουλεια αν δεν αντιδρασουν στην απολυση τους.
Οι συμβάσεις αορίστου χρόνου ναι.
Οι συμβάσεις ορισμένου, ΟΧΙ.


Εμένα η κοπέλα μου είναι συμβασιούχος στην Τράπεζα Κύπρου.
Λήγει τέλη Νοέμβρη. Αν δεν την ανανεώσουν θα πρέπει να "εκβιάσει το δικαίωμά της στην εργασία"?

Μήπως με τον ίδιο τρόπο να εκβιάσω κι εγώ το δικαίωμά μου στην καλοπέραση και να απαιτήσω δωρεάν στριπτιτζάδικα?

Είμαστε σοβαροί?


Πήρανε δουλειές παράνομα, ως προεκλογικό κολπάκι.
Όταν τις πήρανε τους είπανε ότι είναι για ΔΕΔΟΜΕΝΟ χρονικό διάστημα.
Και τώρα που τέλος, με το έτσι θέλω και την αοριστία του "διακαιώματος στην εργασία" εκβιάζουν μία επιχείρηση προκαλώντας ζημίες €1 εκατ. την ημέρα? Σε βάρος μάλιστα του καταναλωτικού κοινού της Αθήνας που έχει ΓΑΜΗΘΕΙ τόσες μέρες να πάει και να έρθει από την δουλειά του?


Είμαστε σοβαροί?
ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?

κι αυτό σωστό.. οι προσλήψεις έγιναν για επιπλέον ψηφαλάκια.. οι συμβάσεις έληξαν ο κόσμος πάει σπίτι του.. ποιος νόμος λέει ότι ο εργοδότης έιναι υποχρεωμένος να ανανεώσει τις παράνομες συμβάσεις? και ύστερα μας λένε κρίση.. αν ο καθένας παίρνει μια θέση με ρουσφέτι πόσους παραπάνω πληρώνουμε και γιατί? και ενώ έχουν μπει από το παράθυρο διαμαρτύρονται και από πάνω.. ΑΙΣΧΟΣ
Rock on buddies...
User avatar
rodrigo
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 94
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:10 pm

Re: Απεργίες Μετρό

Post by rodrigo »

gina wrote:
ειναι εκβιασμος των εργαζομενων να διεκδικησουν το δικαιωμα τους στη δουλεια.1ον αν οι ανθρωποι αυτοι ειχαν τη δυνατοτητα να διαλεξουν αναμεσα σε μονιμη δουλεια και σε δουλεια με συμβαση να εισαι σιγουρος οτι θα διαλεγαν τη μονιμη.2ον οι συμβασεις εχουν οσο ορο οι εργαζομενοι να δουλευουν οσο καλυπτουν παγιες και διαρκεις αναγκες και εφοσον τις καλυπτουν για ποιο λογο η επιχειρηση τους διωχνει?3ον υπαρχει δυστυχως ο αγραφος νομος ( που τωρα θα γινει και γραμμενος ) των επιχειρησεων που λεει οτι οποτε θελουν θα σε απολυουν και χωρις αποζημιωση κιολλας.4ον την απεργια δεν την κανουν οι συνδικαλιστες την κανουν ολοι οι εργαζομενοι.και οι 265 που θα απολυθουν και οι συναδελφοι τους που τους στηριζουν και φοβουνται οτι ξαφνικα θα μεινουν και αυτοι χωρις δουλεια.στη σχολη μπορεις να ερθεις και με αλλους τροπους και βολτα μπορεις να πας και με αλλους τροπους εκτος απο το μετρο.αυτοι δεν μπορουν να συνεχισουν να εχουν δουλεια αν δεν αντιδρασουν στην απολυση τους.
πέστα συναδελφισα επιτέλους!!! Όλοι έχουμε δικαίωμα στην εργασία όλοι έχουμε δικαίωμα στην παραγωγή και αυτό δεν μπορει να μας το στερησει κανεις ουτε το κρατος ουτε οι φασιστες οι επιχειρματιες που υπ[ο την καλυψη της κρισης τριβουν τα δάχτυλα τους για να ποιουν το αίμα του εργάτη και να αυξησουν τα κέρδη τους!

όσο για σένα συνάδελφε molina λες βλακείες και η γνώμη σου δεν είναι αντικειμενικη, πως μπορει να ειναι αντικειμενικη οταν εσυ και η υπόλοιπη ομαδα του FSAE είσαι καπιταλιστικα φοιτητακια που σπονσοράρονται από τις μεγαλύτερες καπιταλιστικες εταιρειες στην ελλάδα??? ας τσεκαρει ο κοσμος ποιοι σας σπονσοραρουν....ο μονος φυσιολογικος σπονσορας που μπορω εγω να δω ειναι το e-polyetexeneio που ειναι φοιτητικη ιστοσελιδα. οπότε συναδελφε παρε τις καπιταλιστικες αποψεις σου και τραβα αλλου που τις χαφτουν γιατι εδω δεν μασαμε!
ΔΕ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ. ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΣΤΕ
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Απεργίες Μετρό - ΜΜΜ

Post by somekindofgrinder »

Τωρα που επιασαν ζεστες βλεπω οτι εχεις μεγαλη διαθεση για..banακι.

Μαζεψου.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
rodrigo
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 94
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:10 pm

Re: Απεργίες Μετρό - ΜΜΜ

Post by rodrigo »

somekindofgrinder wrote:Τωρα που επιασαν ζεστες βλεπω οτι εχεις μεγαλη διαθεση για..banακι.

Μαζεψου.
Σε ένα ελευθερο δημοκρατικό φορουμ μπορώ να λέω ότι θέλω.

παραδέχομαι ότι κάποιες αλήθειες τσούζουν...
ΔΕ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ. ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΣΤΕ
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Μετρό - ΜΜΜ

Post by Kitharistas »

rodrigo wrote:
somekindofgrinder wrote:Τωρα που επιασαν ζεστες βλεπω οτι εχεις μεγαλη διαθεση για..banακι.

Μαζεψου.
Σε ένα ελευθερο δημοκρατικό φορουμ μπορώ να λέω ότι θέλω.

παραδέχομαι ότι κάποιες αλήθειες τσούζουν...

Τι λες ρε φιλαράκι? Ποιες αλήθειες τσούζουν? Ότι έκαναν προσλήψεις προεκλογικά και κρίθηκαν παράνομες από το νόμο? http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46 ... F06%2F2010

Ξεστραβώσου και βγάλε τις παροπίδες!!! Οι συμβάσεις ήταν παράνομες..! Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τις ανανεώσει όταν λήξουν και επίσης δεν έπρεπε να γίνουν. Και το πόσο βολεμένος ή όχι είναι κάποιος δεν μπορείς να το κρίνεις από ένα φόρουμ, δεν είσαι στην ζωή κανενός για αυτό πρόσεχε πως μιλάς.. Πες την άποψη σου χωρίς να προσβάλεις!
Rock on buddies...
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Απεργίες Μετρό

Post by Don Molina »

rodrigo wrote:
gina wrote:
ειναι εκβιασμος των εργαζομενων να διεκδικησουν το δικαιωμα τους στη δουλεια.1ον αν οι ανθρωποι αυτοι ειχαν τη δυνατοτητα να διαλεξουν αναμεσα σε μονιμη δουλεια και σε δουλεια με συμβαση να εισαι σιγουρος οτι θα διαλεγαν τη μονιμη.2ον οι συμβασεις εχουν οσο ορο οι εργαζομενοι να δουλευουν οσο καλυπτουν παγιες και διαρκεις αναγκες και εφοσον τις καλυπτουν για ποιο λογο η επιχειρηση τους διωχνει?3ον υπαρχει δυστυχως ο αγραφος νομος ( που τωρα θα γινει και γραμμενος ) των επιχειρησεων που λεει οτι οποτε θελουν θα σε απολυουν και χωρις αποζημιωση κιολλας.4ον την απεργια δεν την κανουν οι συνδικαλιστες την κανουν ολοι οι εργαζομενοι.και οι 265 που θα απολυθουν και οι συναδελφοι τους που τους στηριζουν και φοβουνται οτι ξαφνικα θα μεινουν και αυτοι χωρις δουλεια.στη σχολη μπορεις να ερθεις και με αλλους τροπους και βολτα μπορεις να πας και με αλλους τροπους εκτος απο το μετρο.αυτοι δεν μπορουν να συνεχισουν να εχουν δουλεια αν δεν αντιδρασουν στην απολυση τους.
πέστα συναδελφισα επιτέλους!!! Όλοι έχουμε δικαίωμα στην εργασία όλοι έχουμε δικαίωμα στην παραγωγή και αυτό δεν μπορει να μας το στερησει κανεις ουτε το κρατος ουτε οι φασιστες οι επιχειρματιες που υπ[ο την καλυψη της κρισης τριβουν τα δάχτυλα τους για να ποιουν το αίμα του εργάτη και να αυξησουν τα κέρδη τους!

όσο για σένα συνάδελφε molina λες βλακείες και η γνώμη σου δεν είναι αντικειμενικη, πως μπορει να ειναι αντικειμενικη οταν εσυ και η υπόλοιπη ομαδα του FSAE είσαι καπιταλιστικα φοιτητακια που σπονσοράρονται από τις μεγαλύτερες καπιταλιστικες εταιρειες στην ελλάδα??? ας τσεκαρει ο κοσμος ποιοι σας σπονσοραρουν....ο μονος φυσιολογικος σπονσορας που μπορω εγω να δω ειναι το e-polyetexeneio που ειναι φοιτητικη ιστοσελιδα. οπότε συναδελφε παρε τις καπιταλιστικες αποψεις σου και τραβα αλλου που τις χαφτουν γιατι εδω δεν μασαμε!

Άι στα τσακίδια ρε αυτιστικό ον που βγήκες από ίδρυμα σπαστικών και έπιασες πληκτρολόγιο.

Μακάρι η δωρεάν παιδεία σου και το ΕΜΠ για το οποίο τόσο πολύ αγωνίζεσαι να μας έδινε 2 γαμημένα φράγκα και να μην χρειαζότανε να τρέχουμε σε "καπιταλιστικά γουρούνια".

Γουρούνια τα οποία βοηθάνε ένα αμιγώς φοιτητικό project από το οποίο έχουν προκύψει ήδη 2 υπολογιστικά θέματα και 2 διπλωματικές εργασίες - δηλαδή πραγματική ουσιαστική επιστημονική παραγωγή.
ΓΚΕΓΚΕ?

Κι όχι λιακοπουλέικες θεωρίες περί αντιβαρύτητας... ΓΚΕΓΚΕ?


Άντε και γαμήσου μαλακισμένο κομπλεξικό ανθρωπάκι που στην ζωή σου έμαθες μία πορεία, μία κατάληψη κι έναν αγώνα!

Πιάσε τροχό, ηλεκτροκόλληση και τρυπάνι, ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ στην ζωή σου και μετά έλα και μίλα για το οτιδήποτε υπάνθρωπε και μηχανικέ της πούτσας.


Που θα πεις για αγώνες όταν πας για βόλτα πάνω κάτω στην Πανεπιστημίου φωνάζοντας σαν εκδρομή Δημοτικού στο κοντινό παρκάκι...


Εγώ προσωπικά έχω τσακωθεί με καθηγητές μέσα στο ΔΣ της σχολής. Όχι για κομματικά συμφέροντα, όχι γιατί δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω αλλά γιατί αφού το ΕΜΠ δεν με μαθαίνει τίποτα ουσιαστικό προσπαθώ να το κάνω μόνος μου.

Κι όχι για μένα μόνο, αλλά για τ' άλλα 10 ενεργά μέλη της ομάδας που κάνουν κάτι παραγωγικό στην φοιτητική τους ζωή και χτίζουν επιστημονικό υπόβαθρο όχι σε στέκια αλλά σε εργαστήρια.


Αυτός είναι ο αγώνας μου κι άντε και γαμήσου!


Άι κάψε το πρώμα σου σε καμία γωνία και τράβα γάμα κανένα αξύριστο κωλαράκι.
Σκατόφλωρε αγωνιστή της πούτσας.



This post serves as a warning:

Στο e-polytexneio τα κανόνια μου ήταν πάντα μαζεμένα, όπως επίσης και στους τελευταίους μήνες του polytexneio.gr
Αλλά σας το λέω και να το θυμάστε όλοι σας. Και πείτε το και στους φίλους σας:


Όποιος ξαναπιάσει στο στόμα του το FSAE και δεν το έχει πλύνει πρώτα με 100άρα βενζίνη και WD40 ή δεν έχει τσεκάρει την αλήθεια των λεγομένων του θα τον φάει η μαύρη μαρμάγκα.


Το Project του FSAE είναι το πλέον ενεργό και σοβαρό φοιτητικό Project στην Σχολή, με παρουσία budget και οργάνωση.
Είναι 2+ χρόνια από την ζωή την δική μου αλλά και 4-5 άλλων ανθρώπων.

Κι επειδή ήδη πολλά έχουν ακουστεί κατά καιρούς δεξιά κι αριστερά, με μηδενικές δόσεις αλήθειας να ξέρετε ότι μαζεύω τσαντίλα καιρό τώρα.
Όταν λοιπόν ακούτε οτιδήποτε για το Project αυτό, ή σας το λέω ΕΓΩ ή σας το λέει ο Βασίλης ή ο Αλέξης (Shifter) ή αλλιώς δεν το ακούτε καθόλου.

Συμπεριφορές σαν του μαλάκα από πάνω θα έχουν αντιμετώπιση άσχημη.

YOU HAVE BEEN WARNED
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Re: Απεργίες Μετρό - ΜΜΜ

Post by TheHorde »

respect !

μας τα χουνε κανει τσουρεκια οι εαακιτες, στο τελος θα μας πουνε και τι θα κανουμε για διπλωματικη στη σχολη.
My life for the Horde!
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”