Μουσική και Πολιτική

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Deep Purple & Βασίλης Παπακωνσταντίνου

Post by Διάτανος »

crouch wrote:Ανερμάτιστος αν εννοούμε ότι άγομαι και φέρομαι ελαφρά τη καρδία, δε το δέχομαι. Αν όμως εννοούμε ότι δεν έχω σταθερές και δεκανίκια, ευχαρίστως! Καλύτερα Διάτανε πες με αιρετικό. Το βρίσκω τιμητικό από τη πλευρά μου, και εσύ υποθέτω μειωτικό για μενα λόγω της σύνδεσής του με τη θρησκεία, οπότε θα είμαστε όλοι χαρούμενοι!

κάνεις λάθος.Δε θεωρώ μειωτικό τίποτε και για κανένα όπως δε θεωρώ βλάκα όποιον διαφωνεί μαζί μου.Εσύ όμως έχεις το χαρακτηριστικό να επιτίθεσαι στις σταθερές που δεν ασπάζεσαι.όχι να κάνεις κριτική, αλλά ωμή επίθεση.και εκεί φυσικά διαφωνω
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Μουσική και Πολιτική

Post by crouch »

Ωμή θα ήταν η επίθεσή μου αν δε συνοδευόταν από ένα σκεπτικό, μια δικαιολόγηση, έναν αντίλογο. Έχω την εντύπωση ότι είναι η φύση των θεμάτων που διαφωνούμε (θρησκεία, πολιτική κλπ) που δημιουργεί τάση για έντονη αντιπαράθεση και "χτυπαει" καμπανάκια στους ανθρώπους που προσπαθούν να προστατέψουν τα ιερά τους δόγματα από την έξωθεν κριτική. Γιατί εγώ δε νιώθω ότι συζητάω πιο έντονα απ'ότι για το ποιος είναι καλύτερος κιθαρίστας από τους Knopfler, Santana, Blackmore (φυσικά ο Blackmore- απορώ με σας Τρίσταν, mama mafia)
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Μουσική και Πολιτική

Post by Διάτανος »



αυτός είναι ο καλύτεροσ κιθαρίστας :D :D :D
όχι δεν είναι η φύση των προβλημάτων.θρησκεία δεν είναι μόνο φονταμενταλισμός και φανατισμός.είναι ΚΑΙ αυτό,προφανώς έχεις δει μόνο αυτό εσύ και μένεις εκεί
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Μουσική και Πολιτική

Post by crouch »

Όχι βέβαια, ο φονταμενταλισμός και ο φανατισμός είναι απλά φυσικά επακόλουθα. Το μόνο που διαφοροποιεί τη θρησκεία από οποιοδήποτε άλλο κοινωνικό θεσμό και άλλες συμπεριφορές των ανθρώπων, είναι ότι η θρησκεία μετατρέπει μη τεσταρισμένα πιστεύω σε ακλόνητες αλήθειες, ποινικοποιεί την κριτική σκέψη, και κάνει αρετή την υποταγή. Εκεί μπαίνει το πρόβλημα για μένα. Όλα τα θετικά γύρω της μπορούν να υπάρξουν έξω από αυτή και δεν έχουν εγγενή σύνδεση με αυτή (πχ φιλανθρωπία, αλληλεγγύη, αίσθηση του ανείκειν). Από τη στιγμή που το συνειδητοποιείς αυτό δεν υπάρχει γυρισμός, μετά είδα το θέμα του φονταμενταλισμού.

Αυτός είναι ο καλύτερος κιθαρίστας!!!!
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”