ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ

Post by Λakedaimonas »

Κάποια επιχειρήματα του μουσικοσυνθέτη τυγχάνουν ελλιπής τεκμηρίωσης από επιστημονικής πλευράς(οικονομικά) αλλά οκ ας μην είμαστε υπερβολικοί ο λόγος τους είναι 1000 φορές πιο εμπεριστατωμένος από τον αντίστοιχο ξύλινο λόγο των πολιτικών των κομμάτων.

Σε άλλα επιχειρήματα πάλι είναι ξεκάθαρος και κατανοητός. Με κάποια συμφωνώ και με άλλα απλά θα ήθελα να υπήρχαν πιο αξιόπιστες αναφορές σε πηγές πέραν του διαδικτύου.

Ο άνθρωπος είναι 80+ χρόνων και ενώ θα μπορούσε να απολαμβάνει την ζωούλα του ήρεμα και ωραία όντας ένας επιτυχημένος μουσικοσυνθέτης έκανε την προσπάθεια να βάλει μια "σπίθα" όπως λέει και ο ίδιος, νομίζω πως κάτι τέτοιο μόνο κατακριτέο δεν μπορεί να θεωρηθεί.

Πάντως πραγματικά πιστεύω πως η διακήρυξη του Μίκη Θεοδωράκη αξίζει να την διαβάσει κάποιος, αν και μου μαύρισε την καρδούλα σε κάποια σημεία.
Enositis21 wrote: προτου κρινεις διαβασε σε ποιον αναφερομαι.
πορνογεροσ=ΑΓΠ(ανδρεας παπανδρεου) και οχι Μ.Θ.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Owned!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ

Post by blackjohnny »

Enositis21 wrote: προτου κρινεις διαβασε σε ποιον αναφερομαι.
πορνογεροσ=ΑΓΠ(ανδρεας παπανδρεου) και οχι Μ.Θ.

οκ λάθος..απλά δε γίνεται να μαστε όλοι στο μυαλό σου..να είσαι πιο σαφής..
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ

Post by Nameless49532 »

Σε γενικές γραμμές διαφωνώ με την εικόνα που έχει στο μυαλό του ο Μικης.

Ότι δηλαδή η Ελλάδα είναι μια δύστυχη χώρα, στην οποία επιτίθεται διαρκώς ο ιμπεριαλισμός και ο καπιταλισμός από το τέλος του Β' ππ. Οι Άγγλοι μας κάνανε εμφύλιο, οι Αμερικανοί χούντα, και στη συνέχεια οι Ευρωπαίοι μας γδύνουν.

Στο μεταξύ μας κάνουν και πόλεμο πολιτιστικό, ώστε να μη ξέρουμε τις ρίζες μας και να χειραγωγούμαστε εύκολα.

Πολύ όμορφα αυτά και αληθινά σε ένα βαθμό, ξεχνάει όμως ο Μικης τον παλιο καλό ελληνικό καπιταλισμό μας.

Λες και δεν υπάρχουν Έλληνες επιχειρηματίες, τραπεζίτες, εφοπλιστές οι οποίοι επιτίθενται σε κάθε μορφής εργασιακό δικαίωμα. Ή μήπως αυτοί έχουν πάντα στο μυαλό τους το συμφέρον του έθνους;
Λες και δεν υπάρχουν ελληνικές επιχειρήσεις που κάνουν κουμάντο σε βαλκανικές χώρες, το ίδιο ακριβώς κουμάντο που κάνουν και οι ΗΠΑ-ΕΕ στην Ελλάδα μας.
Λες και δεν υπάρχουν άπειροι μετανάστες εδώ πέρα που ουσιαστικά δουλεύουν σα σκλάβοι για το ελληνικό κεφάλαιο. αλλά όχι! η ελλάδα ανήκει στην ελλάδα και μόνο στην ελλάδα! Μιλάω για τους ίδιους που χτίσαν τα ολυμπιακά έργα, ξέρετε στο πανηγυράκι των εργολαβιών που έγινε το 2004 στο ονομα της ευγενούς άμιλλας (ναι, αυτου που τη μουσική επένδυση έκανε ο μίκης θεοδωράκης :P)
Λες και οι έλληνες αστυνομικοί δεν καταστέλλουν πορείες Ελλήνων εργαζομένων..

Όλους εμάς μας ενώνει η Ελλας!

Είναι επίσης πολύ απλοικό απλά να κοιτάς σε ποιές τετραετίες αυξήθηκε το χρέος και να καταλογίζεις αποκλειστικά στις κυβερνήσεις τους την ευθύνη, όταν δε λαμβάνεις υπ όψη σου το γεγονός ότι 1) οι κυβερνήσεις αυτές διαδέχτηκαν η μία την άλλη και πρακτικά ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΚΑΝ, συμπλήρωσαν η μία το έργο της άλλης 2) ο παγκόσμιος καπιταλισμός λειτουργεί κατα βάσει τα τελευταία χρόνια με δάνεια, δηλαδή όλα τα κράτη είναι, λιγο πολυ, χρεωμένα μεχρι το λαιμό.

Το αστείο πάντως είναι, ότι τη δεκαετία του '80 το ΠΑΣΟΚ είχε πάνω κάτω αυτές ακριβώς τις θέσεις: έξω οι βάσεις (που τελικά μόνο τσιμπούκια δεν κάναμε στο ΝΑΤΟ), "η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες" (τελικά η ελλάδα ανήκει στους πλούσιους), "δε θα γίνουμε τα γκαρσόνια της Ευρώπης" και άλλα. Λίγο σοσιαλιστικό/πατριωτικό attitude, όλοι δουλεύουμε για το καλό της πατρίδας και τελικά χάνουμε την ελευθερία μας χωρίς να το καταλάβουμε.

Και οι 2-3-4 γενιές που πέρασαν από την ελλάδα, που κάναν αυτή τη χώρα σκατά, ΟΛΕΣ είχαν γαλουχηθεί με αυτή την ιδεολογία, ΟΛΕΣ ακούγαν Μικη Θεοδωράκη και γουστάρανε.

Αυτά λοιπόν τα θολά ιδεολογήματα, περί κοινού καλού και περί πατρίδος τα ακούω τσάμπα και βερεσέ. Μπορεί να είναι αδιάφορα εώς επικίνδυνα στα αυτιά κάποιων.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να αμφισβητήσουμε ή να δείξουμε ανυπακοή στα μέτρα που έρχονται. Και φυσικά είμαι υπέρ των ανεξάρτητων κινημάτων πολιτών, αρκεί να μην πάσχουν από πατριωτικές αγκυλώσεις.
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ

Post by Elias »

Όπως και να έχει μάγκες, ο "πορνόγερος" υπήρξε πρωθυπουργός της Ελλάδας με την ψήφο των γονιών μας. Είναι γεγονός πως πολλαπλασίασε το Ελληνικό χρέος, όπως επίσης είναι γεγονός το ότι τότε η ελληνική κοινωνία έκανε άλμα στο βιοτικό της επίπεδο. Μην βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα γιατί είναι λάθος ως αμέτοχοι κριτές μετά από 30 χρόνια να χαρακτηρίζουμε έτσι εύκολα προσωπικότητες που όπως και να έχει υπήρξαν σημαντικές. Νομίζω πως κανείς από εμάς δεν μπορεί να κρίνει αντικειμενικά εάν έπραξε σωστά τότε ο Παπανδρέου, καθώς αν ζούσαμε τη δεκαετία του 80 θα ήμασταν τουλάχιστον ευτυχισμένοι απο την βελτίωση του βιοτικού μας επιπέδου(εφόσον δεν μπορούσαμε να προβλέψουμε το ζοφερό μέλλον). Παρόλα αυτά, νομίζω πως είναι πεταμένος χρόνος το να αναλωνόμαστε στην απονομή ευθυνών ενώ στην πραγματικότητα πρέπει να επικεντρωθούμε στην εξεύρεση λύσεων. Νομίζω πως αυτό θέλει κι ο Μίκης, να προσπαθήσουμε να βρούμε λύσεις...
Πάντως Nameless, νομίζω πως ο Μίκης γνωρίζει πολύ καλά αυτά που λες εσύ περί καπιταλισμού, ιμπεριαλιστών και τα ρέστα. Ίσως καλύτερα κι από εσένα λόγω εμπειρίας και προϊστορίας. Παρόλα αυτά δεν μπορείς να κατηγορίσεις εκείνον για την κατάντια της γενιάς που τον άκουγε, όπως επίσης δεν μπορείς να τον κατηγορίσεις που στη δεδομένη χρονική στιγμή προσπαθεί έστω και παραβλέποντας(σε ένα βαθμό) κάποια στοιχεία να δημιουργήσει σύμπνοια(προφανώς δεν εννοώ εθνική σύμπνοια αλλά λαϊκή σύμπνοια) κι όχι διχόνοια.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ

Post by Λakedaimonas »

Elias wrote:... πρέπει να επικεντρωθούμε στην εξεύρεση λύσεων. Νομίζω πως αυτό θέλει κι ο Μίκης, να προσπαθήσουμε να βρούμε λύσεις...
Το όντι που λέει και ο minus
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ

Post by Nameless49532 »

ειλικρινά, δε ξέρω αν τα ξέρει. στο κείμενο που διάβασα εγώ υπήρχε μόνο η "ψωροκώσταινα", και οι ξένες ιμπεριαλιστικές δυνάμεις του κεφαλαίου που τη χτυπάνε πέρα δώθε. (και η καλή Ρωσία και Κινα) Με τέτοια απλοποιημένη εικόνα α) μπορούν να συμφωνήσουν όλοι β) μπορεί να χειραγωγηθεί μεγάλο μέρος του πληθυσμού
Επίσης δεν κατηγόρησα αυτόν για την κατάντια της γενιάς, έλεος, κατηγόρησα όμως την ιδεολογία που πρεσβεύει. Νομίζω τα αποτελέσματά της τα βλέπουμε όλοι μας.
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ

Post by Sopas »

Elias wrote:Όπως και να έχει μάγκες, ο "πορνόγερος" υπήρξε πρωθυπουργός της Ελλάδας με την ψήφο των γονιών μας. Είναι γεγονός πως πολλαπλασίασε το Ελληνικό χρέος, όπως επίσης είναι γεγονός το ότι τότε η ελληνική κοινωνία έκανε άλμα στο βιοτικό της επίπεδο. Μην βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα γιατί είναι λάθος ως αμέτοχοι κριτές μετά από 30 χρόνια να χαρακτηρίζουμε έτσι εύκολα προσωπικότητες που όπως και να έχει υπήρξαν σημαντικές. Νομίζω πως κανείς από εμάς δεν μπορεί να κρίνει αντικειμενικά εάν έπραξε σωστά τότε ο Παπανδρέου, καθώς αν ζούσαμε τη δεκαετία του 80 θα ήμασταν τουλάχιστον ευτυχισμένοι απο την βελτίωση του βιοτικού μας επιπέδου(εφόσον δεν μπορούσαμε να προβλέψουμε το ζοφερό μέλλον).
Aν οι γονείς μου ψήφιζαν τον Παπανδρέου τότε θα τους είχα κόψει ήδη την καλημέρα..
Ανεβάζοντας το βιοτικό επίπεδο ενώ παράλληλα υποθηκεύεις το μέλλον μιας ολόκληρης χώρα για να γίνεις αρεστός και να βγάζεις 20 χρονια το κομμα σου στην εξουσία είναι το λιγότερο ανώριμο...αλλά όταν ο πρωθυπουργός σου είναι πορνόγερος τι περιμένεις...
Κ αυτά περί δεν μπορούσαμε να προβλέψουμε τα ακούω βερεσε....γτ δεν θέλει πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι αν παραγεις 10 και δανείζεσαι 110 για να το παίξεις τζάμπα-μάγκας αφού άλλος θα την πληρώσει τη νύφη κάθε χρόνο τότε κάποτε θα την πουτσίσεις....Κ βέβαια φροντίσαμε πολύ όμορφα τα τελευταία χρόνια να ρίξουμε αλλού κ εξολοκλήρου το φταίξιμο με τα "αντικειμενικότατα ΜΜΕ" και τις ειδήσεις τους κ να βγούμε κ λάδι...
"Carry the projector and you'll be a moderator"
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ

Post by Sopas »

Nameless49532 wrote:ειλικρινά, δε ξέρω αν τα ξέρει. στο κείμενο που διάβασα εγώ υπήρχε μόνο η "ψωροκώσταινα", και οι ξένες ιμπεριαλιστικές δυνάμεις του κεφαλαίου που τη χτυπάνε πέρα δώθε. (και η καλή Ρωσία και Κινα) Με τέτοια απλοποιημένη εικόνα α) μπορούν να συμφωνήσουν όλοι β) μπορεί να χειραγωγηθεί μεγάλο μέρος του πληθυσμού
Επίσης δεν κατηγόρησα αυτόν για την κατάντια της γενιάς, έλεος, κατηγόρησα όμως την ιδεολογία που πρεσβεύει. Νομίζω τα αποτελέσματά της τα βλέπουμε όλοι μας.
για να γυρίσω λίγο πίσω τη συζήτηση το φανμπόι πήγαινε σε μένα φαντάζομαι επείδη σου έθιξα τον πρεζάκια και τον κάθε πρεζάκια που λέει μια μαλακία για να προκαλέσει και αυτό ήταν όλο...Κ τώρα τρελανέ με και πες μου ότι είναι κακό να ακούς Θεοδωράκη (για να σε προλάβω δεν έχω ακούσει όλοκληρο έργο του ΠΟΤΕ) και είναι καλό να ακούς Σιδηρόπουλο... Και σε παρακαλώ βγάλε με από τον κόπο να σου απαντήσω στο ερώτημα που σίγουρα θα κάνεις "Ειπα εγώ αυτό;;;;;;"
"Carry the projector and you'll be a moderator"
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ

Post by Nameless49532 »

τελείς σε σύγχυση μου φαίνεται.. άκου ένα κομμάτι ενός από τους μεγαλύτερους ανθρώπους του αιώνα που μας πέρασε να χαλαρώσεις..



fun fact: ο Ζορμπας ήταν πρόγονος του πρεζάκια!
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΟΔΩΡΑΚΗΣ

Post by crouch »

Θα το έχετε δει ήδη πολλοί αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον για τον πορονόγερο που λέμε...
http://www.cosmo.gr/Politics/USA/300060.html

Ειδικά εκεί που λέει ότι οι υπηρεσίες πληροφοριών τον χαρακτήριζαν "ο απόλυτος καιροσκόπος, ικανός να αλλάξει γρήγορα συμμαχίες και θέσεις αν αυτό εξυπηρετεί τα πολιτικά του συμφέροντα. Οι σημαντικές ρητορικές και οργανωτικές ικανότητες του Παπανδρέου καθώς και η πολιτική του οξύνοια τού επιτρέπουν να αντιπροσωπεύει τα πάντα για όλους τους ανθρώπους" και ότι “Μπορεί να μετατραπεί από σοσιαλιστική αναμορφωτή σε ριζοσπαστικό αριστεριστή ή σε σκεπτόμενο μετριοπαθή, όλα στο όνομα της πολιτικής σκοπιμότητας”
Οι άνθρωποι ξέρουν να σκιαγραφούν προσωπικότητες..Και αν αυτές τις παραστάσεις έχεις από τον πατέρα σου, δεν είναι δύσκολο να γίνεις κάτι παρόμοιο (έστω και στο πολύ πιο χαζό και ανίκανο)
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”