ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by ShadowMech »

Όχι (μονολεκτικά).

:twisted: :twisted: :twisted:

Τωρα περα απο τη πλακα, ο βασικος λογος που δε παμε καλα σε ερευνα και δημοσιευσεις ειναι το οτι ειμαστε μικρη σχολη? Δηλαδη αν οι αξιολογησεις ηταν με δημοσιευσεις ανα ατομο θα αλλαζε κατι? Ακομα και αν καναμε μαγκιες και σπαγαμε οσες δημοσιευσεις μπορει να σπασουν θα βρισκομασταν σε στοιχειωδως σοβαρη θεση? Απλα τα παραουσιαζεις αυτα λες και αυτα ειναι που μας χαντακωνουν... ΕΝΤαξει ας μη κρυβομστε και τοσο πια πισω απο το δαχτυλο μας...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by anticapitalist »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τωρα περα απο τη πλακα, ο βασικος λογος που δε παμε καλα σε ερευνα και δημοσιευσεις ειναι το οτι ειμαστε μικρη σχολη? Δηλαδη αν οι αξιολογησεις ηταν με δημοσιευσεις ανα ατομο θα αλλαζε κατι?
Κοίτα το μέγεθος του πανεπιστημίου μετράει. Είναι σαν να ζητάς από μια επιχείρηση με 5 εργαζόμενους και από μια άλλη με 50 να έχουν τον ίδιο τζίρο. Γίνεται?? Σπάνια. Αν οι αξιολογήσεις ήταν αναλογικές δεν ξέρω αν θα ήμασταν καλύτερα ή χειρότερα, σίγουρα όμως θα ήταν πιο σοβαρές να ληφθούν υπ όψιν.
Ακομα και αν καναμε μαγκιες και σπαγαμε οσες δημοσιευσεις μπορει να σπασουν θα βρισκομασταν σε στοιχειωδως σοβαρη θεση? Απλα τα παραουσιαζεις αυτα λες και αυτα ειναι που μας χαντακωνουν...
Ένα πανεπιστήμιο που κυνηγάει τα ranks, παίρνει τα κριτήρια με βάση τα οποία καταρτίζονται οι λίστες και με βάση αυτά φτιάχνει όλη την στρατηγική του και την τακτική που θα ακολουθήσει. Όχι μόνο στην έρευνα με τις δημοσιεύσεις, σε όλα τα κριτήρια. Το δικό μας πανεπιστήμιο ποτέ δεν είχε τη λογική του να δούμε τα κριτήρια, ώστε να χτυπήσουμε μια ψηλή θέση σε μια λίστα.

Τι ακριβώς μας χαντακώνει ρε συ?? Αν μιλάς για την καθημερινότητά μας στη σχολή να συμφωνήσω 100%. Αν όμως μιλάς για το rank, στα αλήθεια μεγάλη αξία του έδωσες. Και κάποια στιγμή πρέπει σαν παγκόσμια φοιτητική κοινότητα να προβληματιστούμε γύρω από το ποιοί τα κατευθύνουν αυτά. Στην τελική ή να γίνονται αξιόπιστα ranks ή να μη γίνονται καθόλου. Όχι να βγάζει ο κάθε παπάρας την αξιολόγησή του.
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Elias »

ShadowMech wrote:ΕΝΤαξει ας μη κρυβομστε και τοσο πια πισω απο το δαχτυλο μας...
Μήπως πρέπει να κοιταχτούμε στον καθρέφτη και ως άτομα κι όχι μόνο σαν Πολυτεχνείο τελικά?
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by ShadowMech »

Εννοειται ρε συ, και εν μερει και γω αυτο εννοω λεγοντας το.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Enositis »

Το θεμα ειναι κατα ποσον μπορει να σταθει ο ισχυρισμος
μαλαπερδας wrote:στον φουτσο μου αν βγαζει ερευνα ή οχι το ΕΜΠ εγω θελω να γινω μηχανικος οχι καμενακιας διδακτορικος

για αποφυγη το μαλαπερδας δεν ειναι κανενας συγκεκριμενος...και εννοειται κανεις προλαλλισας...
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Elias »

Enositis21 wrote:Το θεμα ειναι κατα ποσον μπορει να σταθει ο ισχυρισμος
μαλαπερδας wrote:στον φουτσο μου αν βγαζει ερευνα ή οχι το ΕΜΠ εγω θελω να γινω μηχανικος οχι καμενακιας διδακτορικος

για αποφυγη το μαλαπερδας δεν ειναι κανενας συγκεκριμενος...και εννοειται κανεις προλαλλισας...
ΑΧΑΧΑΧΑ!Γάμησες Μιχάλη!
Δεν ξέρω αν μπορεί να σταθεί ο παραπάνω ισχυρισμός, αλλά νομίζω πως το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο ως Πολυτεχνείο και όχι ως τεχνικό ίδρυμα κατάρτισης και πώλησης πτυχιών έχει υποχρέωση να προσφέρει στην έρευνα, πράγμα που κάνει, αλλά σε μικρότερο από τον επιθυμητό βαθμό.
Δηλαδή, πέρα από την εκπαίδευση και τη διδασκαλία των φοιτητών του για τις υπάρχουσες γνώσεις, οφείλει να τους κεντρίζει το ενδιαφέρον και να τους ανοίγει τους ορίζοντες ώστε να δημιουργήσουν κι εκείνοι νέα γνώση.
Αυτό είναι εξαιρετικά απαραίτητο για την δημιουργική και πολύπλευρη σκέψη που πρέπει να διαθέτει ένας σωστός μηχανικός, είτε τελικά ασχοληθεί επαγγελματικά με την έρευνα, είτε όχι.
Η ύπαρξη έρευνας, λοιπόν, υποδηλώνει σε έναν βαθμό την επιτυχία του Πολυτεχνείου να δημιουργήσει, δημιουργικούς και σωστούς Μηχανικούς.
Άρα νομίζω, πως ο παραπάνω ισχυρισμός του μαλαπέρδα δεν είναι αρκετά ευσταθής.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Kitharistas »

Elias wrote:
Enositis21 wrote:Το θεμα ειναι κατα ποσον μπορει να σταθει ο ισχυρισμος
μαλαπερδας wrote:στον φουτσο μου αν βγαζει ερευνα ή οχι το ΕΜΠ εγω θελω να γινω μηχανικος οχι καμενακιας διδακτορικος

για αποφυγη το μαλαπερδας δεν ειναι κανενας συγκεκριμενος...και εννοειται κανεις προλαλλισας...
ΑΧΑΧΑΧΑ!Γάμησες Μιχάλη!
Δεν ξέρω αν μπορεί να σταθεί ο παραπάνω ισχυρισμός, αλλά νομίζω πως το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο ως Πολυτεχνείο και όχι ως τεχνικό ίδρυμα κατάρτισης και πώλησης πτυχιών έχει υποχρέωση να προσφέρει στην έρευνα, πράγμα που κάνει, αλλά σε μικρότερο από τον επιθυμητό βαθμό.
Δηλαδή, πέρα από την εκπαίδευση και τη διδασκαλία των φοιτητών του για τις υπάρχουσες γνώσεις, οφείλει να τους κεντρίζει το ενδιαφέρον και να τους ανοίγει τους ορίζοντες ώστε να δημιουργήσουν κι εκείνοι νέα γνώση.
Αυτό είναι εξαιρετικά απαραίτητο για την δημιουργική και πολύπλευρη σκέψη που πρέπει να διαθέτει ένας σωστός μηχανικός, είτε τελικά ασχοληθεί επαγγελματικά με την έρευνα, είτε όχι.
Η ύπαρξη έρευνας, λοιπόν, υποδηλώνει σε έναν βαθμό την επιτυχία του Πολυτεχνείου να δημιουργήσει, δημιουργικούς και σωστούς Μηχανικούς.
Άρα νομίζω, πως ο παραπάνω ισχυρισμός του μαλαπέρδα δεν είναι αρκετά ευσταθής.
+1 δεν είμαστε στην εποχή που ο σωστός μηχανικός πρέπει να είναι βουτηγμένος στο γράσο (αν χρειαστεί επιβάλλεται να το κάνει όμως) αλλά είμαστε στην εποχή που ο μηχανικός πρέπει να κάνει έρευνα, να προσπαθεί να βρει καλύτερες και αποτελεσματικότερες λύσεις από αυτές που ήδη υπάρχουν..
Rock on buddies...
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Elias »

Kitharistas wrote:+1 δεν είμαστε στην εποχή που ο σωστός μηχανικός πρέπει να είναι βουτηγμένος στο γράσο (αν χρειαστεί επιβάλλεται να το κάνει όμως) αλλά είμαστε στην εποχή που ο μηχανικός πρέπει να κάνει έρευνα, να προσπαθεί να βρει καλύτερες και αποτελεσματικότερες λύσεις από αυτές που ήδη υπάρχουν..
Βέβαια είναι γεγονός, πως κινδυνεύουμε να γίνουμε η γενιά των Μηχανικών του γραφείου, αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση. ;)
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by tsag »

παιδια δεν τα θελετε πραγματικα αυτα.......

για να γινουν ολα αυτα πρεπει το ΕΜΠ να παει σε αλλο επιπεδο.....
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Elias »

tsag wrote:παιδια δεν τα θελετε πραγματικα αυτα.......

για να γινουν ολα αυτα πρεπει το ΕΜΠ να παει σε αλλο επιπεδο.....
Προφανώς δεν τα θέλουμε πραγματικά αυτά.
Το ΕΜΠ είναι οι φοιτητές του κατά 80%, το υπόλοιπο 20% το μοιράζονται οι καθηγητές, οι υποδομές κλπ.
Όποιος περιμένει το ΕΜΠ να πάει μόνο του σε άλλο επίπεδο είναι επιεικώς απαράδεκτος.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”