Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by electron »

ΞΑΝΑΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΔΩ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ...

Ευχαριστουμε :D :D
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Kuchiki_Byakuya »

Πιστεύω ότι αφού είδαμε το κλίμα και τα επιχειρήματα της πρώτης συνέλευσης μπορούμε να προτείνουμε επιχειρήματα για την αντιμετώπιση της λάσπης που δέχεται το πλαίσιο. Καλό θα ήταν να κινηθούμε στο πρότυπο της αρχικής αναγνώρισης του θέματος και έπειτα να προτείνουμε λύσεις και αντεπιχειρήματα.

Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα την όλη μαλακία με το απολίτικο θέμα.

Αναγνώριση του θέματος
Το όλο εγχείρημα γίνεται γιατί δεν έχουμε τον μόνιμο μανδύα μιας κομματικοϊδεολογικής παράδοσης και επικοινωνείται με το ότι δεν είμαστε γνωστοί ομιλητές και παρουσιαζόμαστε ως ξεκάρφωτοι και ένα μάτσο παρτάκηδες που η μόνη τους έγνοια είναι τα μαθηματάκια τους και το πτυχιάκι τους. Μαζί με όλο το κλίμα της λάσπης είναι αρκετά αποτελεσματικό.

Αντιμετώπιση
Το επιχείρημα σαφώς και δεν στέκει. Είμαστε υπερήφανοι που είμαστε ακομματικοί και δεν λειτουργούμε με στεγανά σκέψης ή πίσω από την ασπίδα μιας ιδεοληψίας ή των συμφερόντων. Το μοναδικό μας συμφέρον είναι η εξαφάνιση της σαπίλας των παρατάξεων και η λειτουργία της Σχολής μας. Η ανεξάρτητη στάση είναι ο δύσκολος δρόμος σε ένα περιβάλλον προστασίας και νταβατζήδων, είναι μια θέση ευθύνης, και βεβαίως είναι μια καθαρά πολιτική θέση. Όποιος διαφωνεί με αυτή τη συλλογιστική μπορεί να κοιτάξει τις έννοιες στο λεξικό. Επίσης είναι πολύ περισσότερο απολιτίκ μια στείρα εμμονή σε ιδέες και η ψήφος των συμφερόντων και των κομματικών γραμμών από μερικά παιδιά που έχουν βαρεθεί και θέλουν να πάρουν τη ζωή τους στα χέρια τους. Ακόμα γιατί δεν λένε απολιτίκ τη ΔΑΠ που ,όπως όλοι λένε, προτείνει τα ίδια πράγματα με εμάς (απόδειξη ότι τα παραπάνω είναι σωστά). Πιστεύω ότι όποιος θέλει να ακούσει, θα βρει το επιχείρημα αρκετά ενδιαφέρον.

Το αίμα ακόμα στάζει από το πλαίσιο.

Βασίλη γερά, είναι σίγουρο ότι θα είσαι καλύτερος.


Χάρη μόνο για σένα που μου έκανες παράπονα, είναι σκηνή από ταινία.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Kitharistas »

Kuchiki_Byakuya wrote:Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα την όλη μαλακία με το απολίτικο θέμα.
για ν-οστή φορά.. άλλο απολίτικο, άλλο ακομμάτιστο.. enough is enough.. το πλαίσιο έχει πολιτική θέση, αλίμονο αν δεν είχε..
Rock on buddies...
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Nameless »

+1
Στο κατω κατω δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος που να συμφωνει 100% με το νομοσχεδιο. Ειναι γεγονος οτι το νομοσχεδιο στην τελικη μπαζει επειδη ειναι ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΟ και αφηνει καποια πραγματα στην τυχη.
Οπως ελεγε και ο Shadowmech, εξαρταται απο το ιδρυμα αυτο, εκεινο, το αλλο.
Θα πρεπει να διατυπωσουμε ΣΑΦΗ θεση απεναντι σε αυτη τη γενικολογια. Και να θεσουμε ως στοχο ενα πιο ΣΑΦΩΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟ νομοσχεδιο.Ωστε να ξερουμε και που παταμε στο κατω κατω.
Συμφωνω απολυτως με τη θεση σου Sukhoi.
Στο επομενο πλαισιο θα αναγραφεται πορεια εξω απο το υπουργειο παιδειας. Και οχι απλα πορεια. ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ.
Να παρει μηνυμα και η κυβερνηση και να μη μας κατηγορουν και για πρακτορες. Το κινημα για ανοιχτες σχολες δεν πρεπει να το εκμεταλευτει η κυβερνηση.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by eΝy »

ignorance is a bliss.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Nameless »

HarisSukhoi wrote:Δεν νομίζω πως είναι καλό να την πούμε πορεία ανεξάρτητου πλαισίου.

Προτείνω να τους πούμε, ας μαζέψουν οι Εαακιτες τους δικούς τους, οι Δαπιτες τους δικούς τους, ας κάνουν ότι θέλουν στην τελική αλλά να είναι όλοι μαζί εκεί, νομίζω είναι πιο τρομακτικό να δουν όλα τα διαφορετικά μπανεράκια μαζί, το ανεξάρτητο αρκεί να δώσει την ιδέα και την πρωτοβουλία.
Εχεις δικιο. Αρκει να ειναι εμφανες οτι συμμετεχει και το ανεξαρτητο πλαισιο για ανοιχτη σχολη.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Kitharistas »

δεν χρειάζεται ταμπέλα "Ανεξάρτητο πλαίσιο για ανοιχτή σχολή" χρειάζεται όσοι το στηρίξουν ή τουλάχιστον όσοι το κατεβάζουν να είναι εκεί.. απλά για να μην μιλάνε τα κακά στόματα, όχι για να αποδείξουμε κάτι..
Rock on buddies...
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by electron »

HarisSukhoi wrote:
Nameless wrote: Στο επομενο πλαισιο θα αναγραφεται πορεια εξω απο το υπουργειο παιδειας. Και οχι απλα πορεια. ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ.
Να παρει μηνυμα και η κυβερνηση και να μη μας κατηγορουν και για πρακτορες. Το κινημα για ανοιχτες σχολες δεν πρεπει να το εκμεταλευτει η κυβερνηση.

Δεν νομίζω πως είναι καλό να την πούμε πορεία ανεξάρτητου πλαισίου.

Προτείνω να τους πούμε, ας μαζέψουν οι Εαακιτες τους δικούς τους, οι Δαπιτες τους δικούς τους, ας κάνουν ότι θέλουν στην τελική αλλά να είναι όλοι μαζί εκεί, νομίζω είναι πιο τρομακτικό να δουν όλα τα διαφορετικά μπανεράκια μαζί, το ανεξάρτητο αρκεί να δώσει την ιδέα και την πρωτοβουλία.


Shadow, electron, εσείς τι λέτε?
Εγω ειμαι μεσα σε ο,τι εχει να κανει με το καλο της σχολης. Ειμαι μεσα,αρκει να μην υπαρχει το μηνυμα "λεμε οχι σε ολα". Αυτη δεν ειναι υπευθυνη σταση. Λεμε οχι στις αδυναμιες του νομοσχεδιου (αυτο, εκεινο) , θελουμε να ειναι πιο σαφες εκει εκει κι εκει, θελουμε διευκρινησεις. Οχι ομως με μοτο "θελουμε να φυγει ο νομος εκτρωμα" και τετοια συναφη.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Kitharistas »

electron wrote:Εγω ειμαι μεσα σε ο,τι εχει να κανει με το καλο της σχολης. Ειμαι μεσα,αρκει να μην υπαρχει το μηνυμα "λεμε οχι σε ολα". Αυτη δεν ειναι υπευθυνη σταση. Λεμε οχι στις αδυναμιες του νομοσχεδιου (αυτο, εκεινο, το αλλο) , θελουμε να ειναι πιο σαφες εκει εκει κι εκει, θελουμε διευκρινησεις. Οχι ομως με μοτο "θελουμε να φυγει ο νομος εκτρωμα" και τετοια συναφη.
πόσο δίκιο μπορεί να έχεις?

+1
Rock on buddies...
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Irishman »

Nameless wrote:Το κινημα για ανοιχτες σχολες δεν πρεπει να το εκμεταλευτει η κυβερνηση.
εδώ είναι όλη η ουσία.
+1
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”