Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by (β-α)/2 »

Η πρώτη γεμάτη εμπειρία από συνέλευση στη σχολή, ως τελειόφοιτη πρώτου έτους. Μάλλον θα πρέπει να συνηθίσω σε αυτές του είδους τις "συζητήσεις"/αποπροσανατολίσεις. Ακόμη και όπως τελικά κατέβηκε το πλαίσιο πιάστηκαν από λέξεις, όπως το ελεύθερη εκπαίδευση και ξεφύγανε παντελώς.

Ίσως την επόμενη φορά το πλαίσιο του ανεξάρτητου να λέει:

1. Ανοιχτή σχολή, γιατί οι καταλήψεις πλέον δεν είναι λύση, ούτε βοηθάνε στην πραγματικότητα κανέναν που ενδιαφέρεται για τη σχολή του.
2. Ο καθένας μπορεί να διαδηλώσει και να διεκδικήσει τα δικαιώματά του, όπως εκείνος θεωρεί ότι θα έχουν αποτέλεσμα, χωρίς να εξαναγκάζει μια ολόκληρη σχολή να ακολουθήσει ένα συγκεκριμένο δρόμο.
3. Το πλαίσιο δε λαμβάνει καμία πολιτική θέση υπέρ ή κατά του νομοσχεδίου, αλλά σκοπό έχει να εκπροσωπήσει κάθε φοιτητή που για τους προσωπικούς του λόγους θέλει ανοιχτή τη σχολή. Είτε επειδή είναι τελειόφοιτος, είτε επειδή δε θεωρεί τη κατάληψη να έχει πλέον αποτέλεσμα, είτε για κάποιον άλλο λόγο.

Σε καμία περίπτωση δε έχει παθητική συμπεριφορά, αλλά αντιθέτως δίνει τη δυνατότητα στον καθένα να διαδηλώσει όπως θεωρεί ορθότερα.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Υ.Γ. Γιατί τα πλαίσια δε μπορούν να γράφονται έτσι απλά; (ρωτάω εγώ με το απλό μυαλό που διαθέτω :roll: ) ή γιατί αποφύγαμε τελικά το ανεξάρτητο πλαίσιο να είναι τόσο ξεκάθαρο ώστε η "ελεύθερη εκπαίδευση" (που ήταν γραμμένη στο κείμενο του πλαισίου να μην παρερμηνεύεται σε δίδακτρα ή και καταλήψεις του 99;! ) Πιθανώς για τους παλιότερους να είναι προφανής οι απαντήσεις, αλλά ας βοηθήσουν λίγο τους νεότερους! :-p
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
kexros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 20
Joined: Mon Jul 05, 2010 1:36 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by kexros »

Επίσης ξεχάσαμε κάτι πολύ σημαντικό!...θα καούμε όλοι στην κόλαση! :twisted:
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by electron »

Οσον αφορα τη σταση της ΔΑΠ, ηταν αυτη που ειχε το περισσοτερο γελιο.
Απο τις αριστερες παραταξεις, δεν περιμενα τιποτα λιγοτερο, δεν με απογοητευσαν διολου. Αλλα να λεει η ΔΑΠ οτι πηραμε το πλαισιο ΤΗΣ απο την προηγουμενη συνελευση και κοτσαραμε ενα "ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ" απο πανω και να γκρινιαζει οτι "διασπαμε το κινημα για ανοικτη σχολη", ε, ελεος.
Γιατι ως γνωστον η ΔΑΠ, ως αλλος Χριστος, εχει ερθει να μας σωσει απο την κακια καταληψη και κανενας αλλος σωτηρας δεν ειναι σε θεση να το κανει αυτο. Μαλιστα, οποιος επιθυμει να ανοιξει η σχολη πρεπει ειτε να στηριξει νου δου φου κου ή να κατσει σπιτι του.
Παιδια μπραβο και στους 104 :D .
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by dpunis »

Μπράβο σε όλα τα παιδιά που μιλήσανε. Σήμερα ήταν μια πολύ καλή αρχή. Την επόμενη φορά θα υπάρχει περισσότερη συσπείρωση. Όσο για το "χώσιμο" που έπεσε ήταν αναμενόμενο, και μη κωλώνετε.
Την επόμενη Τρίτη ξανά εκεί ακόμα περισσότεροι!
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Nameless »

Την τριτη ξανα εκει, με περισσοτερο πεισμα και προετοιμασια!!!
Μπραβο Shadowmech και Ανωνυμε (που σε ξερω) που καθοσουν διπλα του και τον βοηθουσες.

Η ΔΑΠ δεν εχει κοσμο. Το μονο που περιμενει ειναι να μιλησει η απογοητευση των φοιτητων. Εμεις θα ειμαστε εκει για αυτους τους φοιτητες που αναγκαζονται να ψηφισουν ΔΑΠ επειδη θελουν ανοιχτη σχολη. Γιατι η σχολη ανηκει στους φοιτητες και οχι στις παραταξεις.

Να τονισω το γεγονος οτι πολλοι φοιτητες, ειδικα σε μικροτερα ετη, δε γνωριζαν οτι κατεβαινει ανεξαρτητο πλαισιο. Ειχαν κατεβει με σκοπο να ψηφισουν ΔΑΠ. Και αφου μιλησαμε μαζι τους και ειδαν οτι παιρνουμε πολλες ψηφους, αποφασισαν να ψηφισουν εμας. Επομενως εχουμε δουλεια μπροστα μας. Πρεπει να ενημερωσουμε οσους πιο πολλους φοιτητες γινεται.
Επισης πρεπει να ενημερωσουμε σωστα και τα μικροτερα ετη, τα οποια ειναι αυτα που κατεξοχην στηριζουν το κλεισιμο της σχολης. Εχουν το χρονο να ειναι αγωνιστες. Αλλα αυτο ειναι ανευθυνο. Το καναμε και εμεις αλλα μετα μαθαμε.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Adramelch »

Nameless wrote: Η ΔΑΠ δεν εχει κοσμο.
Καλά όλα τα άλλα αλλά μην κοροϊδευόμαστε κιόλας. Η ΔΑΠ έχει κόσμο και το έχει αποδείξει πολλές φορές στο παρελθόν. Απλά η παρούσα κατάσταση την βολεύει και δεν τους ξεκουνάει από τους καναπέδες τους.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Διάτανος »

θα χαρώ η δαπ να ξαναπάρει τον π@@λο σε συνέλευση.
Αλλά ειλικρινά δεν ξέρω εαν θέλω να γγίνει η εξεταστική.Το διάβασμα έχει πάει κατά διαόλου και μέχρι 20 σεπτέμβρη δεν θα δοθεί μάθημα.Τι σκατά εξεταστική μπορεί να δοθεί?
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Nameless »

Επιμενω. Η ΔΑΠ δεν εχει κοσμο. Προσπαθει να συνδεσει το ονομα της με ανοιχτη σχολη και ψαρευει δυσαρεστημενους.
Αλλωστε ο υπευθυνος της ΔΑΠ ειπε :
- Δεν ειμαι σε θεση να τραβαω το αυτι του καθε ΔΑΠιτη για να κατεβει να ψηφισει ανοιχτη σχολη.
Και απο την κουβεντα που καναμε μου αφησε να καταλαβω οτι περιμενει να απογοητευουν οι φοιτητες και να ανακαστουν να κατεβουν στη Γ.Σ. .
Οταν λεμε οτι καποιος εχει κοσμο, δεν εννοουμε τον ευκαιριακο. Εννοουμε αυτον ο οποιος εχεις την ιδια ιδεολογια. Το να ψηφιζουν τη ΔΑΠ οι φοιτητες επειδη κανει ωραια παρτυ δε σημαινει οτι εχει κοσμο.
Αμα η ΔΑΠ ειχε κοσμο και ηθελε να τον συσπειρωση θα το εκανε. Αλλα τοσα χρονια περιμενει η κατασταση να φτασει στο τελικο ΣΗΜΕΙΟ για να κατεβει να ανοιξει τη σχολη. Μαλλον να το διατυπωσω καλυτερα. Να κατεβασει πλαισιο για ανοιχτη σχολη και να αναγκασει τους φοιτητες να ψηφισουν εκεινη επειδη δε θα υπαρχει αλλη εναλλακτικη.
Για εμενα αυτο μου δινει περισσοτερο κουραγιο για να προσπαθησω περισσοτερο για την επομενη Τριτη. Και οποιος κατεβει και δει τη δυναμικη μας, θα ψηφισει εμας.
bk2
Private First Class
Private First Class
Posts: 5
Joined: Sat May 01, 2010 5:45 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by bk2 »

Παιδιά εγώ προτείνω να βρεθούμε μια μέρα πριν την Τρίτη (όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο) όσοι θέλουμε ανοιχτή σχολή και , κυρίως , όσοι αντιλαμβανόμαστε το προφανές , ότι δηλαδή ένα νομοσχέδιο που αμβλύνει τις διαφορές των ελληνικών πανεπιστημίων με αυτά του εξωτερικού ( στα οποία σχεδόν όλοι θα θέλαμε να φοιτούσαμε ) δεν μπορεί να είναι καταστροφικό .
Στόχος της συνάντησης είναι η διαμόρφωση ενός ολοκληρωμένου πλαισίου στήριξης ( σε γενικές γραμμές ) του νομοσχεδίου και διεκδίκησης του δικαιώματος μας στην φοίτηση .
Με μία συνολική πρόταση , που θα καλύπτει το τεράστιο πολιτικό κενό του Φ.Σ. , θα έχουμε μαζί μας και όσους απλά θέλουν ανοιχτή σχολή
( ακόμα και αν είναι επιφυλακτικοί με το νομοσχέδιο ) αλλά και όσους θέλουν να αγωνιστούν για το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ !

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ! ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ !

Υ.Γ. Κάνοντας αυτοκριτική , ανήκω σε αυτούς που τόσο καιρό βλέπουν την εξεταστική τους να χάνεται για έναν αγώνα που (ευτυχώς) δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα και δεν κάνουν τίποτα ουσιαστικό για τις ιδέες τους αλλά και για το πανεπιστήμιο τους . Βαρέθηκα να είμαι άπραγος... Για εμένα ρθε η ώρα για ΠΡΑΞΕΙΣ , για εσάς ???
nikolas87
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 69
Joined: Thu Dec 09, 2010 6:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by nikolas87 »

λυπαμαι που θα το πω αλλα γνωριζω οτι αγωνες εκ του ασφαλους δεν γινονται. οσοι πραγματικα θελουν καταληψη ας επομιστουν τις συνεπειες. και εγω που μαι κατα αυτου του φασιστικου μετρου διαμαρτηριας( δλδ αν δουλευες δεν θα πηγαινεσ στη δουλεια 1 μηνα για διαμαρτηρεια ???) λεω οτι ηρθε η ωρα να χαθει η εξεταστικη η ακομα και το εξαμηνο . τοτε θα παραδεχτω οσους θελουν καταληψη.
εγω θα το δεχτω γιατι ναι μεν θα ειναι εις βαρος μου αλλα κατι τετοιο δεν θα ξεχαστει και θα σταματησει αυτο το μπαχαλο.
εχουμε γινει φοιτητες της εξεταστικης χαρη 187 νοματεων . νομιζουν οι καταληψακιδες οτι εχουμε τιιιιιιιιιις καβατζεσ απο πισω μπορουμε να σπουδαζουμε αιωνια σαν μερικους.
ρωτανε πως τα βγαζουνε περα τα παιδια απο επαρχια που τα νοικια τρέχουν κάθε μήνα και ολα τα άλλα έξοδα?
αλλα θα σου πουν ΄΄εμεις κοιταμε να αλλαξουμε τη κοινωνια με αυτα θα ασχολουμαστε΄΄
μου ερχονται στο μυαλο οι καταληψεις στα λυκεια που τα φροντιστηρια τρεχαν σφεντονα απο πισω.
μονοι μας σκαβουμε το ταφο μας.
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”