Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ShadowMech »

Melenios wrote:
Kyria_patatokeftou wrote: όχι όταν μπορείς να ξεχωρίσεις το συμφέρον του κόμματος σου από αυτό των φοιτητών κ του πανεπιστημίου
δεν θα περιορίζονταν το φαινόμενο αυτό κάπως αν ασχολούμασταν με θέματα "εντός" του εκπαιδευτικού ιδρύματος?
Θεωρητικα ναι, αλλα αν το σκεφτεις λιγο παραπανω θα δεις οτι και παλι, αν δεν αλλαξει η φιλοσοφια των φοιτητων, θα εχουμε τα ιδια προβληματα, τις ιδιες χαζες διαφωνιες και "ιδεολογικες" περιχαρακωσεις.
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Melenios »

αυτό δεν συμβαίνει κατά κύριο λόγο επειδή τα κόμματα εντός του αει είναι αποδέκτες εντολών των κομμάτων "μαμά"?
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ShadowMech »

bilon wrote:Καλά, μπορώ κι εγώ να ειρωνευτώ.
Αλλα πέρα απ αυτό. Το προβλημα για μένα αυτή τη στιγμή δεν είναι εάν θα υπάρχουν βίντεο και σημειώσεις στο ίντερνετ.
Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να πω για να προσπαθήσετε να με καταλάβετε..
Ε ναι, και για να γινουν παραπανω πραγματα πρεπει να υπαρξει συμφωνια γυρω απο κατι κοινο αντι για κομματικο ξεκατινιασμα. Αρα μια μεγαλη αλλαγη. Αρα κατι καινουργιο.

Αν για να πειστεις να ακολουθησεις κατι καινουργιο, θελεις να σου εχει ετοιμη προταση για την επιλυση της κρισης και την παγκοσμια ειρηνη, τοτε μαλλον δε φταιει το οποιο καινουργιο, αλλα τα κριτηρια σου για το τι ακολουθεις. Κοινως ναι, δεν ειναι το βασικο προβλημα οι σημειωσεις, αλλα δε βλεπω και καποιον αλλο να κανει κατι για τα ουσιαστικα προβληματα. Απο καπου ξεκινας, μαθαινεις, προχωρας. Και αντιμετωπιζεις την ταιραστια δυναμη της αδρανειας ενος πολυ, πολυ κουρασμενου και αργοκινητου πραγματος.
αυτό δεν συμβαίνει κατά κύριο λόγο επειδή τα κόμματα εντός του αει είναι αποδέκτες εντολών των κομμάτων "μαμά"?
Οχι, δε χρειαζεται να δινουν εντολες. Εχουν απλα περασει το καταλληλο mindset ωστε να μαλακιζομαστε μια χαρα και μονοι μας.

Ps το "μαμά" που κολλαει?
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Stathis »

ShadowMech wrote:Ps το "μαμά" που κολλαει?

μπήκε ξαφνικά στο δωμάτιο καθώς έγραφε
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Melenios »

ShadowMech wrote: Οχι, δε χρειαζεται να δινουν εντολες. Εχουν απλα περασει το καταλληλο mindset ωστε να μαλακιζομαστε μια χαρα και μονοι μας.

Ps το "μαμά" που κολλαει?
ή ίσως να συμβαίνουν και τα 2 στην κατάλληλη αναλογία ώστε να αντιμετωπίζουμε αυτή τη κατάσταση.

μητρικό κόμμα θα έπρεπε να πω καλύτερα....

έτσι θα ανάγκαζα να έβρισκε κάτι εξυπνότερο να γράψει ο stathis.
Kyria_patatokeftou wrote: φυσικά. απλά το κόμματα έχουν την τάση να παρεισφρύουν σε οποιονδήποτε χώρο της κοινωνίας από τον οποίο μπορούν να αποκομίσουν συμφέροντα, αυτό πάντα υπήρχε.
και δεν είναι ώρα να τους εμποδίσουμε εφόσον η πλειοψηφία αναγνωρίζει το πρόβλημα?
(από τους 1500 καμιά 300αρια δεν ανήκουν σε κάποιο κόμμα?)
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Melenios »

bilon wrote:Καλά, μπορώ κι εγώ να ειρωνευτώ.
Αλλα πέρα απ αυτό. Το προβλημα για μένα αυτή τη στιγμή δεν είναι εάν θα υπάρχουν βίντεο και σημειώσεις στο ίντερνετ.
Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να πω για να προσπαθήσετε να με καταλάβετε..
δεν θα διαφωνήσω .....αλλά με την κατάληψη δεν το μεγαλώνεις...?
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Kyria_patatokeftou »

Melenios wrote:και δεν είναι ώρα να τους εμποδίσουμε εφόσον η πλειοψηφία αναγνωρίζει το πρόβλημα?
(από τους 1500 καμιά 300αρια δεν ανήκουν σε κάποιο κόμμα?)
Και παραπάνω το έγραψα ότι αν υπάρχει μία χειροπιαστή απόδειξη ότι κάποιος μπόρεσε και ξεχώρισε τα συμφέροντα των φοιτητών από αυτά του κόμματός του τότε και μόνον τότε μπορεί να πείσει. Κατά τα άλλα δεν είναι κακό προς θεού να ψηφίζεις/στηρίζεις ένα κόμμα αλλά...λέγε λέγε φτάνουμε σε εκείνο το κλισέ της έκθεσης γ'λυκείου ότι τελικά είναι όλα θέμα παιδείας.
Η σημερινή πραγματικότητα των ελληνικών πανεπιστημίων δεν αφήνει περιθώρια και στον πιο ελαστικό άνθρωπο να ελαφρύνει τις ευθύνες των παρατάξεων, αυτών των συγκεκριμένων και όχι γενικά και αόριστα όλες οι μορφές κομματικοποίησης κλπ, αυτά δεν γίνεται να μην υπάρχουν.

Οι άνθρωποι είναι που κάνουν τη διαφορά πρώτα από όλα και μετά οι ιδεολογίες.
bilon wrote:Καλά, μπορώ κι εγώ να ειρωνευτώ.
Αλλα πέρα απ αυτό. Το προβλημα για μένα αυτή τη στιγμή δεν είναι εάν θα υπάρχουν βίντεο και σημειώσεις στο ίντερνετ.
Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να πω για να προσπαθήσετε να με καταλάβετε..
Εγώ ρώτησα τον εαυτό μου αν θα λυθούν όλα μου τα προβλήματα στη σχολή και στη χώρα με το να ανεβαίνουν οι σημειώσεις στο ίντερνετ και πήρα απάντηση όχι αλλά θα βγει κάτι. Εσύ ρώτησες το ίδιο πράγμα στον εαυτό σου για την κατάληψη?

Αυτό που δεν μπορεί να χωρέσει το κεφάλι μου πάνω απ'όλα είναι πώς τα παιδιά και ο κόσμος της αριστεράς ικανοποιούνται με το να γίνει μία κατάληψη και μετά τίποτα, όλα σταματούν εκεί! Και το λέω ειλικρινά χωρίς διάθεση να κράξω
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Melenios »

Kyria_patatokeftou wrote:Κατά τα άλλα δεν είναι κακό προς θεού να ψηφίζεις/στηρίζεις ένα κόμμα αλλά...λέγε λέγε φτάνουμε σε εκείνο το κλισέ της έκθεσης γ'λυκείου ότι τελικά είναι όλα θέμα παιδείας.
μα ψηφίσεις στις εθνικές εκλογές ποιο κόμμα σε εκφράζει καλύτερα........(αν και πιστεύω οτι στην ηλικία των 18 δεν έχεις αρκετή ωριμότητα-εμπειρίες κτλ.)

σίγουρα όλα ξεκινούν από τη παιδεία
(η πιο παλιά αναφορά νομίζω ότι είναι στην Πολιτεία του Πλάτωνα.)
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by bilon »

Βλέπω οτι έχετε την τάση να μεταφράζεται πάντα το δίλημμα σε "κατάληψη ή όχι". Και αυτο ακριβώς προσπαθω να σας πω. Επίσης, επειδή μάλλον δεν έχετε παρατηρήσει τι λέω γενικά, μ έχετε κατατάξει σ ενα τύπο που στη λογική σας εκφράζεται απο την κατάληψη. Όχι λοιπόν. Δεν το βλέπω καθόλου έτσι.

Δε μπορώ πάλι να γράψω ενα κατεβατό. Αμα θέλετε να δείτε τι πιστεύω όντως, μπορείτε να κοιτάξετε το κείμενο μου στο τόπικ του ανεξάρτητου.
Πάντως στο κάτω κάτω, αύριο και μεθαύριο δε θα πηγαίνατε σχολή ούτως ή άλλως. Αυτό μπορεί να γίνει και πιο συχνό όσο περνάει ο καιρός και να μην είναι πια στο χέρι σας με το να κατέβετε ως ανεξάρτητοι. Δυστυχώς για μένα δε μπορώ να ασχοληθώ στενά μόνο με το τι γίνεται στη σχολή μου και πως κυκλοφορούν οι σημειώσεις. Βλέπω κάτι που πάσχει συνολικά και μια απόλιξη αυτού ειναι η λειτουργεία του πανεπιστημίου. Αρνούμαι να δεχτώ τη λογική "ναι αλλα αμα κάνουμε κανονικά μαθήματα και ανέβουν και σημειωσεις στο ίντερνετ και οι καθηγητές διορθώνουν τα γραπτά στην ώρα τους και βελτιώσουμε μικροπραγματάκια που θα κάνουν το διάβασμα μας πιο εύκολο, τότε τελικά θα βελτιωθεί κάτι επι της ουσίας και θα κρατήσουμε το πανεπιστήμιο ζωντανό".

Δηλαδή νιώθετε οτι οι μόνοι που σας πιέζουν και σας εκβιάζουν ειναι οι κομματικοί της σχολής; Αλήθεια τώρα;
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Melenios »

bilon wrote: Πάντως στο κάτω κάτω, αύριο και μεθαύριο δε θα πηγαίνατε σχολή ούτως ή άλλως.
λόγω απεργίας ΜΜΜ έπρεπε να πάρει απόφαση, της μη διεξαγωγής μαθημάτων, η Σύγκλητος που είναι το ορισμένο από τον νόμο αρμόδιο όργανο.

δεν είναι στη δικαιοδοσία του φοιτητή να το αποφασίσει αν θα γίνουν μαθήματα η όχι ,αλλά θα μπορούσε να αποφασίσει αν θα έρθει στο μάθημα ή όχι.

γιατί ο Έλληνας εργαζόμενος και φορολογούμενος πολίτης να πληρώνει για τη λειτουργία αεί και ξαφνικά μία ομάδα φοιτητών, που από την ημέρα που γεννήθηκαν δεν έχουν προσφέρει τπτ σε αυτή τη κοινωνία έχοντας ανύπαρκτη εμπειρία για σχεδόν οτιδήποτε, να καταλαμβάνει ένα δημόσιο κτίριο και να αποφασίζει αν θα λειτουργήσει η όχι.



bilon wrote: Δυστυχώς για μένα δε μπορώ να ασχοληθώ στενά μόνο με το τι γίνεται στη σχολή μου και πως κυκλοφορούν οι σημειώσεις. Βλέπω κάτι που πάσχει συνολικά και μια απόλιξη αυτού ειναι η λειτουργεία του πανεπιστημίου.
σωστά .....να διαμαρτυρηθούμε ως πολίτες, αν και βασικά είχαμε την ευκαιρία στις εθνικές εκλογές, αλλά δεν πειράζει .....αν επιζήσουμε να το κάνουμε τουλάχιστον στις επόμενες.....

γιατί πρέπει να διαμαρτυρόμαστε από κάθε ομάδα που ανήκουμε?
δηλ διαμαρτυρόμαστε ως Έλληνες πολίτες (οκ αυτό)
μετά διαμαρτυρόμαστε ως φοιτητές (για τα ίδια πράγματα)
μετά έχει σειρά να διαμαρτυρόμαστε ως μέλη ομάδας ποδοσφαίρου
και αργότερα στην συνέλευση της πολυκατοικίας μας να κατεβάζουμε πλαίσιο, με θέμα τον πόλεμο στη Συρία.
bilon wrote: Δηλαδή νιώθετε οτι οι μόνοι που σας πιέζουν και σας εκβιάζουν ειναι οι κομματικοί της σχολής; Αλήθεια τώρα;
γενικά όχι, αλλά εντός σχολής ναι
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”