Εργατική Πρωτομαγιά

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Trist4n »

Που λεφτα για βαριοπουλες.....
I am going according to plan.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Λakedaimonas »

Ιδού τα προεόρτια της πρωτομαγιάς.

Απαγόρευσαν την επιβίβαση 900 Ευρωπαίων τουριστών στο κρουαζιερόπλοιο «Zenith», που ήταν δεμένο στο λιμάνι του Πειραιά, περίπου πεντακόσιοι ναυτικοί απεργοί με σημαίες του ΠΑΜΕ, χθες το απόγευμα, με αποτέλεσμα οι τουρίστες να παραμείνουν στα λεωφορεία που τους μετέφεραν στο λιμάνι.

Οι Ελληνες ναυτικοί έκαναν 24ωρη απεργία διαμαρτυρόμενοι για την άρση του καμποτάζ που εξήγγειλε ο πρωθυπουργός. Απέκλεισαν τις δύο πύλες εισόδου της Ακτής Ξαβερίου, εμποδίζοντας έτσι την είσοδο των περίπου 20 λεωφορείων στις προβλήτες.

Χθες το πρωί και ενώ το ευρωπαϊκό κρουαζιερόπλοιο ετοιμαζόταν να καταπλεύσει στην Ακτή Ξαβερίου, προερχόμενο από το Κατάκωλο δεκάδες συνδικαλιστές της Πανελλήνιας Ναυτικής Ομοσπονδίας πήραν «θέση μάχης» στις προβλήτες της Ακτής, εκεί όπου θα κατέπλεε το πλοίο, ενώ την ίδια στιγμή έκαναν την εμφάνισή τους και ομάδες ένοπλων λιμενικων.

Το «Zenith» κατέπλευσε και ξεκίνησε τη διαδικασία αποβίβασης των 900 Ισπανών επιβατών του, οι οποίοι και ενημερώθηκαν από τους συνδικαλιστές της ΠΝΟ για ποιο λόγο πραγματοποιείται η 24ωρη απεργία τους, ενώ αντιπροσωπεία τους παρέδιδε στον υπεύθυνο πράκτορα του πλοίου τα αιτήματά τους, που δεν ήταν άλλα από τη ναυτολόγηση και Ελλήνων ναυτικών στο συγκεκριμένο κρουαζιερόπλοιο.

Παράλληλα, «δεμένα» στο λιμάνι του Πειραιά, αλλά όχι του Λαυρίου και της Ραφήνας, παρέμειναν και όλα τα επιβατηγά-οχηματαγωγά πλοία, καθώς η κινητοποίηση αφορούσε όλα τα υπό ελληνική σημαία πλοία, που χθες βρίσκονταν στο πρώτο λιμάνι της χώρας.

Οση ώρα διαρκούσε η παρεμπόδιση, οι ένοπλοι του Λιμενικού αλλά και περίπου 200 αστυνομικοί που είχαν διασκορπιστεί στον υπερυψωμένο δρόμο που οδηγεί στο λιμάνι απλώς παρακολουθούσαν.

Image

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=155782

Πραγματικά πιστεύουν ότι ο κόσμος είναι μαζί τους?
Σας ευχαριστώ συνδικαλιστές εργατοπατέρες κάνατε πάλι το θαύμα σας.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by TiGinetai »

Στην πραγματικότητα το ΠΑΜΕ είχε προγραμματίσει ότι θα κάνει απεργία εδώ και καιρό..Άρα το θέμα είναι πολυδιάστατο. Απλά οι πολίτες έπρεπε να ενημερωθούν ότι θα απεργούν εκείνη την μέρα. Σε απεργίες που δεν έχουν προγραμματιστεί απλά και οι 2 έχουν δίκιο. Εγώ πάντως θα είμαι με του απεργού.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
kahlua
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 75
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:02 pm

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by kahlua »

Να δω αν ήσουν τουρίστας τι θα έλεγες.
American Dream

1/4 oz Kahlua® coffee liqueur
1/4 oz amaretto almond liqueur
1/4 oz Frangelico® hazelnut liqueur
1/4 oz dark creme de cacao
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by TiGinetai »

kahlua wrote:Να δω αν ήσουν τουρίστας τι θα έλεγες.
Το ίδιο.
Αν οι εργάτες έχουν δίκιο τότε ναι πάλι με το μέρος τους θα ήμουν.
Έχει τύχει να αναβάλλω ταξίδι για 1-2 μέρες λόγω απεργίας. Σίγουρα δεν τους έβρισα.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
kahlua
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 75
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:02 pm

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by kahlua »

TiGinetai wrote:
kahlua wrote:Να δω αν ήσουν τουρίστας τι θα έλεγες.
Το ίδιο.
Αν οι εργάτες έχουν δίκιο τότε ναι πάλι με το μέρος τους θα ήμουν.
Έχει τύχει να αναβάλλω ταξίδι για 1-2 μέρες λόγω απεργίας. Σίγουρα δεν τους έβρισα.
Δηλαδή πιστεύεις ότι ακριβώς το ίδιο θα πίστευες και σαν επιχειρηματίας στον τομέα του τουρισμού την στιγμή που θα έχανες λεφτά επειδή κάποιο αργόσχολοι συνδικάλες έχουν αποκλείσει τους πελάτες σου σε κάποιο λιμάνι, ενώ εσύ έχεις οικονομικές υποχρεώσεις να τρέχουν και μισθούς εργαζομένων να πληρώσεις?

Η ΠΑΣΟΚικη νοοτροπία από το 80 καλά κρατεί, α ρε αντρέα εθνάρχη
American Dream

1/4 oz Kahlua® coffee liqueur
1/4 oz amaretto almond liqueur
1/4 oz Frangelico® hazelnut liqueur
1/4 oz dark creme de cacao
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by ShadowMech »

Αν ο εργατης εχει δικιο ας κανει οτι γουσταρει...
Ειμαι ο μονος που το βρισκει παραλογο ρε γαμωτο? Ωραια και γω πιστευω οτι εχω δικιο ας κατεβω αυριο να αποκλεισω το 030, ετσι για να γουσταρω...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by TiGinetai »

kahlua wrote:
TiGinetai wrote:
kahlua wrote:Να δω αν ήσουν τουρίστας τι θα έλεγες.
Το ίδιο.
Αν οι εργάτες έχουν δίκιο τότε ναι πάλι με το μέρος τους θα ήμουν.
Έχει τύχει να αναβάλλω ταξίδι για 1-2 μέρες λόγω απεργίας. Σίγουρα δεν τους έβρισα.
Δηλαδή πιστεύεις ότι ακριβώς το ίδιο θα πίστευες και σαν επιχειρηματίας στον τομέα του τουρισμού την στιγμή που θα έχανες λεφτά επειδή κάποιο αργόσχολοι συνδικάλες έχουν αποκλείσει τους πελάτες σου σε κάποιο λιμάνι, ενώ εσύ έχεις οικονομικές υποχρεώσεις να τρέχουν και μισθούς εργαζομένων να πληρώσεις?
Προσπερνώ τις βλακείες περί μπατσοκ και ανδρέα (η πλάκα είναι ότι δεν αναγνωρίζω τίποτα σοσιαλιστικό πάνω τους οπότε όσο και να "χτυπάς" δεν με πιάνεις).

Χωρίς πολλά πολλά ναι το ίδιο.
Άποψη σου ότι οι απεργίες γίνονται από αργόσχολους συνδικάλες. Επίτρεψε μου να διαφωνήσω.
Αν ήμουν επιχειρηματίας θα σκεφτόμουν όλη την πλευρά του θέματος.
Πίσω από διάφορους αριθμούς, ορολογίες κτλ υπάρχουν άνθρωποι. Όταν παίζει κάποιος με ανθρώπινες ζωές, δεν θα σκεφτώ τον "καλό" επιχειρηματία.Σόρρυ αλλά σε αυτό δεν κάνω πίσω. (αναφέρομαι γενικά)

ShadowMech προσωπική άποψη είναι πως αν το σωματείο αποφασίσει αυτό ως σωστό τότε μπορούν να το κάνουν. Θα μου πεις ότι είναι εκβιασμός. Ε και? Εκβιασμό στον (εκ)βιασμό. Δεν λύνονται όλα με γραφικές πορείες, καθιστικές διαμαρτυρίες, διαμαρτυρίες σιωπής και ένα σωρό μπούρδες στο κέντρο της Αθήνας.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
rodrigo
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 94
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:10 pm

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by rodrigo »

ShadowMech wrote:Αν ο εργατης εχει δικιο ας κανει οτι γουσταρει...
Ειμαι ο μονος που το βρισκει παραλογο ρε γαμωτο? Ωραια και γω πιστευω οτι εχω δικιο ας κατεβω αυριο να αποκλεισω το 030, ετσι για να γουσταρω...
συναδελφε κανείς δεν μπορεί να σου στερήσει το δημοκρατικό δικαίωμα να διαδιλώσεις και να δηλώσεις την αντίθεση σου για πραγματα που σε ενοχλούν

οι αγωνιστές λιμενεργάτες έδειξαν τον δρόμο του σωστού αγώνα όλα τα άλλα σχετικά με τους τουρίστες είναι παραπληροφόρηση από τα μμε και το ξέρετε. δεν ειμαστε γιοσουφάκι κανενός
ΔΕ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ. ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΣΤΕ
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by crouch »

rodrigo wrote:συναδελφε κανείς δεν μπορεί να σου στερήσει το δημοκρατικό δικαίωμα να διαδιλώσεις και να δηλώσεις την αντίθεση σου για πραγματα που σε ενοχλούν
Α, ναι; Και τί γίνεται με το δικό μου δημοκρατικό δικαίωμα στη μόρφωση όταν μου κλείνεις τη σχολή; Πραγματικά, δεν το βλέπεις αυτό;
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”