Πρόγραμμα εξεταστικής

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
kara
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 199
Joined: Fri Nov 26, 2010 9:52 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Πρόγραμμα εξεταστικής

Post by kara »

Το κάθε εξάμηνο πρέπει να έχει 13 βδομάδες μαθημάτων , οι μέρες που δεν γίνονται μαθήματα είναι καταγραμμένες , o κάθε καθηγητής ξέρει πόσες ώρες λείπουν μέχρι να θεωρηθεί το μάθημα του διδαγμένο , αν το κρίνει αναγκαίο κάνει αναπληρώσεις πάντα μέσα στο πλαίσιο των 13 βδομάδων . Έχει συμβεί σε παλαιότερα έτη να γίνουν 10 ημερολογιακές βδομάδες μαθημάτων , όμως να έχουμε πλακωθεί στις αναπληρώσεις
και να συμπληρώνουμε τις ώρες . Όπως και έχει συμβεί σε εξεταστική καθηγητής να μην εξετάζει τα μαθήματα του γιατί θεώρησε ότι δεν διδάχτηκαν, ενώ οι άλλοι δεν είχαν αντίστοιχο πρόβλημα .

Φυσικά και ΔΕΝ μπορούν να πουν ότι έχουμε μια βδομάδα για διάβασμα οι όποιες αναπληρώσεις αν γίνουν θα γίνουν ενώ παράλληλα γίνονται μαθήματα . Φυσικά αν παραταθεί το χειμερινό εξάμηνο θα παραταθεί και το εαρινό αναγκαστικά για να συμπληρωθούν οι δικές του 13 βδομάδες , γιαυτό και ενώ το ετήσιο πρόγραμμα κάθε χρονιάς λήγει 30/6 εμείς φτάνουμε την εξεταστική 20-27/7.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Πρόγραμμα εξεταστικής

Post by Kuchiki_Byakuya »

kara wrote:Φυσικά και ΔΕΝ μπορούν να πουν ότι έχουμε μια βδομάδα για διάβασμα οι όποιες αναπληρώσεις αν γίνουν θα γίνουν ενώ παράλληλα γίνονται μαθήματα
και εγώ νομίζω ότι δεν μπορούν. από το νόμο έχω την εντύπωση ότι οι εξετάσεις αρχίζουν αμέσως μόλις τα μαθήματα. αν υπάρχει τόσο μεγάλο παράθυρο στον νόμο ουσιαστικά αυτοαναιρείται αυτή η διάταξη.


αλλά άλλη πρακτική λύση πέρα από την παράταση δεν υπάρχει. δεν μπορώ να βρω ώρες για να γίνουν αναπληρώσεις παντού και αν δεν γίνει αυτό πρέπει μερικοί καθηγητές να συμβιβαστούν (και να καταπιούν τον εγωισμό τους που δεν πρέπει να τον υποτιμάμε) να διδάξουν λιγότερη ύλη ή ότι κάποιος άλλος έκανε όλη την ύλη του. και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στο τέλος θα γκρινιάζουν όλοι οι καθηγητές.
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Χειμερινή Εξεταστική 2012-2013

Post by lakers4life24 »

Αν και ξέρω οτι είναι σχετικά νωρις γνωριζει κανείς κατά πότε θα ξεκινήσουμε εξεταστική?
Το ημερολόγιο γράφει 11/01/2013 τελειώνει και τυπικά το εξάμηνο.....
ομως λογω των καταληψεων κτλ αναρωτιέμαι αν θα τηρηθεί....αν γνωρίζει καποιος κατι ας μας πει....
Marcoulosforyou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 104
Joined: Wed Nov 24, 2010 4:24 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Χειμερινή Εξεταστική 2012-2013

Post by Marcoulosforyou »

Το μονο που γνωριζω προσωπικα ειναι οτι ο Γιαννακογλου ειπε οτι θα υπαρχει μεταφορα κατα μια βδομαδα τουλαχιστον ( δεν ξερω αν το ειπε με σιγουρια, αλλα φανηκε σχεδον σιγουρος )... Οποτε 18 θα τελειωσουμε minimum και θα ξεκινησουμε 21.. Επισης για θερμικες στροβιλομηχανες, επειδη η υλη θα εχει τελειωσει, την extra βδομαδα δεν θα κανει μαθημα. Αυτα.
keil1994
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 7
Joined: Thu Oct 25, 2012 8:57 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Εξεταστική

Post by keil1994 »

Παιδιά ξέρει κανείς πότε ξεκινάει η εξεταστική?
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Πρόγραμμα εξεταστικής

Post by castiel »

Καλημέρα! υήρχε ήδη τόπικ για την εξεταστική, το μετέφερα εδώ το ποστ σου!
κανείς δεν ξέρει, αλλά μάλλον 21..
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”