"Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by mama mafia »

:arrow: http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=261475
Ο κ. Παπανδρέου έκανε μικρή αναφορά στα επεισόδια λέγοντας: «Δεν ζητάμε ανοχή. Ζητάμε συμμετοχή, όχι απλά διαμαρτυρία, αλλά πρωτοβουλία και δημιουργία».
wtf??? μόνο αυτό είχε να σχολιάσει?



(μπράβο στην πρωτοβουλία τους να στείλουν επιστολή)
Last edited by mama mafia on Wed Mar 23, 2011 2:53 am, edited 1 time in total.
Leave the gun. Take the cannoli
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by herculas »

"διαδηλώνουμε σταθερά την αντίθεση στην επίσκεψη του ΓΑΠ στη Σύρο αλλά και σε όλες τις κυβερνητικές επιλογές ενάντια στο λαό"

Όταν κάποια στιγμή καταλάβουν όλοι , ότι με το να μαζευτούν να πουν κανά σύνθημα , να πετάξουν κανά νεράντζι και να γυρίσουν σπίτια τους ήσυχοι για την πράξη αντίστασης που έκαναν , δεν καταφέρνουν τίποτα παρά να κοροιδεύουν τον εαυτό τους , θα ξεκινήσει η κουβέντα για το πως αλλάζει ο κόσμος.

Ενδιαφέρον θα είχε σε ένα παράλληλο σύμπαν να κύρησσε ο ΓΑΠ ή και ο Χοντρος πριν από αυτόν χρεωκοπία.
Αν (δες αργεντινή ) παίζαμε κλωτσομπούνια για ένα καρβέλι ψωμί θα αντιλαμβανόμασταν τι πα να πει χρεωκοπία κράτους.
Επειδή ασχολούμαι χρόνια με τα χρηματοοικονομικά το να κάνω έναν εκ των 2 γέρων του Muppet show , όπως δηλαδή κάνουν ο Τσίπρας και η Αλέκα , δε μου ταιριάζει .
Όποιος συνάδελφος μελετήσει λιγάκι τα μακροοικονομικά θα αντιληφθεί ότι το παιχνίδι ( παίγνιο είναι ακριβώς σαν το μάθημα που κάνουμε ) είναι παγκόσμια σημαδεμένο.

Τροφή για σκέψη το παρακάτω λινκ που αν σε κάποια σημεία διαφωνώ δίνει πλήρως μια εικόνα .
http://www.epicurus2day.gr/index.php/banks/182-qto-q


Η περίληψη του άρθρου και το παγκόσμιο πρόβλημα είναι αυτό :

"ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ κάτω από κάθε πέτρα. Ως ελεγκτές. Ως ελεγχόμενοι. Ως παίκτες. Ως πωλητές. Ως αγοραστές. Ως μονάρχες του χρήματος. Ανεβάζουν κράτη. Κατεβάζουν κυβερνήσεις. Απογειώνουν εταιρείες. Ή τις καταβαραθρώνουν. Ξεπουπουλιάζουν τις κρατικές περιουσίες. Στρώνουν χαλιά για τους δικούς τους. ΟΙ ΙΔΙΕΣ. Κι εσύ ακόμα φωνάζεις για το μνημόνιο; Μια ακόμα ψωροδανειακή σύμβαση; Με την οποία κάποιοι πήραν πίσω 110 δις δανεικά από την Ελλάδα και τα φόρτωσαν σε κράτη (δηλ. τους φορολογούμενους τους). Με την οποία κάποιοι κέρδισαν χρόνο για να προετοιμάσουν το "επόμενο βήμα", την υφαρπαγή κάθε έννοιας 'δημόσιας περιουσίας', της οποίας η 1η δόση κοστολογήθηκε εσχάτως από την Αγία Τριάδα στα 50 δις ευρώ... Αλλά γι αυτά θα μιλήσουμε μια άλλη στιγμή.

Το μνημόνιο είναι το πρόβλημα σου;

Αυτό είναι, διότι αυτό σου είπανε ότι πρέπει να είναι. Όπως πάντα."
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by mama mafia »

herculas wrote:"διαδηλώνουμε σταθερά την αντίθεση στην επίσκεψη του ΓΑΠ στη Σύρο αλλά και σε όλες τις κυβερνητικές επιλογές ενάντια στο λαό"

Όταν κάποια στιγμή καταλάβουν όλοι , ότι με το να μαζευτούν να πουν κανά σύνθημα , να πετάξουν κανά νεράντζι και να γυρίσουν σπίτια τους ήσυχοι για την πράξη αντίστασης που έκαναν , δεν καταφέρνουν τίποτα παρά να κοροιδεύουν τον εαυτό τους , θα ξεκινήσει η κουβέντα για το πως αλλάζει ο κόσμος.
σίγουρα η βία φέρνει βία και κάποιες αντιδράσεις φαίνονται παιδικές , όμως όπως εξηγήσανε και οι ίδιοι "ο κόσμος της Σύρου είδε και γνωρίζει ότι η αστυνομία προκαλούσε και ακόμα και οι αυθόρμητες απαντήσεις μερίδας του πλήθους (νεράντζια, ντομάτες, αυγά, αμελέτητα κλπ) δεν μπορούν να εξισώνονται με καρκινογόνα χημικά και κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις."

επιπλέον, για να έχει φτάσει σε αυτό το σημείο ο κόσμος πάει να πεί ότι υποφέρει, και ίσως να θέλει να αλλάξει τον κόσμο, ξεκινώντας πρώτα με αυτούς που τον κυβερνάνε.


herculas wrote:
Η περίληψη του άρθρου και το παγκόσμιο πρόβλημα είναι αυτό :

"ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ κάτω από κάθε πέτρα. Ως ελεγκτές. Ως ελεγχόμενοι. Ως παίκτες. Ως πωλητές. Ως αγοραστές. Ως μονάρχες του χρήματος. Ανεβάζουν κράτη. Κατεβάζουν κυβερνήσεις. Απογειώνουν εταιρείες. Ή τις καταβαραθρώνουν. Ξεπουπουλιάζουν τις κρατικές περιουσίες. Στρώνουν χαλιά για τους δικούς τους. ΟΙ ΙΔΙΕΣ. Κι εσύ ακόμα φωνάζεις για το μνημόνιο; Μια ακόμα ψωροδανειακή σύμβαση; Με την οποία κάποιοι πήραν πίσω 110 δις δανεικά από την Ελλάδα και τα φόρτωσαν σε κράτη (δηλ. τους φορολογούμενους τους). Με την οποία κάποιοι κέρδισαν χρόνο για να προετοιμάσουν το "επόμενο βήμα", την υφαρπαγή κάθε έννοιας 'δημόσιας περιουσίας', της οποίας η 1η δόση κοστολογήθηκε εσχάτως από την Αγία Τριάδα στα 50 δις ευρώ... Αλλά γι αυτά θα μιλήσουμε μια άλλη στιγμή.

Το μνημόνιο είναι το πρόβλημα σου;

Αυτό είναι, διότι αυτό σου είπανε ότι πρέπει να είναι. Όπως πάντα
."

πολύ βαθυστόχαστη ανάλυση αλλά ακόμα κι αν είναι μια ψωροδανειακή σύμβαση δεν παύει να είναι ένα πρόβλημα που αγγίζει τον κόσμο και σε αυτό είναι λογικό να αντιδράσει.
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by crouch »

Ναι μεν το μνημόνιο είναι πρόβλημα και ο κόσμος εναντιώνεται σε αυτό, αλλά η λογική του Hercules νομίζω είναι ότι πρόκειται για ασήμαντο πρόβλημα μπροστά στο βασικό που είναι το κυρίαρχο τραπεζικό σύστημα. Και όταν θες να λύσεις πραγματικά ένα πρόβλημα, ασχολείσαι με τη ρίζα του, και τα περιφερειακά εξαλείφονται μετά μόνα τους. Όταν έχεις ένα τύπο με πολλαπλά κατάγματα στο φορείο, δε κοιτάς να θεραπεύσεις τις γρατζουνιές του
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by electron »

HarisSukhoi wrote:
Enositis21 wrote: Εδώ έχεις λάθος...ξέρω πολλα παιδια που ναι μια χαρα χαρακτήρες και μπηκαν αστυφυλακων


Για το Θεό!

Ναί υπάρχουν, αλλά η πλειοψηφία είναι παιδιά περιορισμένης μόρφωσης που δεν είχαν και την καλύτερη συμπεριφορά.

Και δεν μιλάω καν για αυτούς που έχουν διάφορα ψυχολογικά προβλήματα, ανάγκη να δείρουν, φασιστικές καταβολές κ.α.

Και εγώ έχω εναν πολύ καλό μου φίλο στην αστυφυλάκων, καλό παιδί, αλλά αυτό δεν αλλάζει τα γεγονότα και την άποψή μου.
Πες μου πώς ορίζεις την περιορισμένη μόρφωση, ακριβώς... εκτός κι αν θεωρείς ότι απαραίτητη προυπόθεση για να γίνεις αστυφύλακας/αστυνομικός είναι η έλλειψη βασικών γνώσεων... Γενικότητες τέτοιου τύπου "οι αστυνόμοι είναι αμόρφωτοι και έχουν bullying συμπεριφορά" μου θυμίζουν στον αντίποδα φράσεις όπως "οι διαδηλωτές είναι κακοί και το μόνο που τους νοιάζει είναι να τα σπάνε".
Προφανώς το συμβάν στη Σύρο είναι καταδικαστέο από μόνο του. Δεν είναι ανάγκη να το αποδίδουμε σε μια ειδική πάστα ανθρώπων που φοράνε στολές, βάζοντας έτσι άπαντες στο ίδιο τσουβάλι.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by mama mafia »

crouch wrote:Ναι μεν το μνημόνιο είναι πρόβλημα και ο κόσμος εναντιώνεται σε αυτό, αλλά η λογική του Hercules νομίζω είναι ότι πρόκειται για ασήμαντο πρόβλημα μπροστά στο βασικό που είναι το κυρίαρχο τραπεζικό σύστημα. Και όταν θες να λύσεις πραγματικά ένα πρόβλημα, ασχολείσαι με τη ρίζα του, και τα περιφερειακά εξαλείφονται μετά μόνα τους. Όταν έχεις ένα τύπο με πολλαπλά κατάγματα στο φορείο, δε κοιτάς να θεραπεύσεις τις γρατζουνιές του
Δε διαφωνώ με αυτό που λές. Να σκεφτούμε όμως ότι οι περισσότεροι δεν έχουν σπουδάσει μακροοικονομικά, οπότε δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις όταν εναντιώνονται σε ένα μέτρο που τους πλήττει βαθύτατα και κατά τη γνώμη μου είναι πολύ παραπάνω από το επίπεδο της γρατζουνιάς.

Βέβαια αν καταφέρναμε να χτυπήσουμε το πρόβλημα στη ρίζα του θα ήταν ιδανικό, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση δυστυχώς μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Ίσως είναι πιο εύκολο να αντιμετωπίσουμε τα παρακλάδια του.
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by Enositis »

mama mafia wrote:
crouch wrote:Ναι μεν το μνημόνιο είναι πρόβλημα και ο κόσμος εναντιώνεται σε αυτό, αλλά η λογική του Hercules νομίζω είναι ότι πρόκειται για ασήμαντο πρόβλημα μπροστά στο βασικό που είναι το κυρίαρχο τραπεζικό σύστημα. Και όταν θες να λύσεις πραγματικά ένα πρόβλημα, ασχολείσαι με τη ρίζα του, και τα περιφερειακά εξαλείφονται μετά μόνα τους. Όταν έχεις ένα τύπο με πολλαπλά κατάγματα στο φορείο, δε κοιτάς να θεραπεύσεις τις γρατζουνιές του
Δε διαφωνώ με αυτό που λές. Να σκεφτούμε όμως ότι οι περισσότεροι δεν έχουν σπουδάσει μακροοικονομικά, οπότε δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις όταν εναντιώνονται σε ένα μέτρο που τους πλήττει βαθύτατα και κατά τη γνώμη μου είναι πολύ παραπάνω από το επίπεδο της γρατζουνιάς.

Βέβαια αν καταφέρναμε να χτυπήσουμε το πρόβλημα στη ρίζα του θα ήταν ιδανικό, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση δυστυχώς μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Ίσως είναι πιο εύκολο να αντιμετωπίσουμε τα παρακλάδια του.
Εγώ πιστεύω οτι ξέρουν πολύ καλα οτι τους πλήγει.Δεν είναι βλάκες.Απλά εκτελούν τυφλά εντολές.Όταν σταματήσουν να το κάνουν τότε δεν μιλάμε για συνηδειτοποίηση οτι το μνημονιο τους πλήγει.αλλα για επανάσταση
Κι ο στρατιωτικός μπορει να εναντιώνεται στον πόλεμο.τι θα κάνει αν ερθει πολεμος θα απεργήσει;
Το θέμα δεν ειναι που θα το χτυπησουμε!αλλα πόσοι!και αυτοι τη στιγμή χτυπάμε 5-10 τα παρακλάδια του!
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by mama mafia »

Enositis21 wrote: Εγώ πιστεύω οτι ξέρουν πολύ καλα οτι τους πλήγει.Δεν είναι βλάκες.Απλά εκτελούν τυφλά εντολές.Όταν σταματήσουν να το κάνουν τότε δεν μιλάμε για συνηδειτοποίηση οτι το μνημονιο τους πλήγει.αλλα για επανάσταση
Κι ο στρατιωτικός μπορει να εναντιώνεται στον πόλεμο.τι θα κάνει αν ερθει πολεμος θα απεργήσει;
Το θέμα δεν ειναι που θα το χτυπησουμε!αλλα πόσοι!και αυτοι τη στιγμή χτυπάμε 5-10 τα παρακλάδια του!
Λές ότι δεν είναι βλάκες αλλά εκτελούν τυφλά εντολές, Κάπου χάνει σε λογική αυτό.

Επιπλέον, δεν μπορώ να πώ ότι κατάλαβα ακριβώς το επιχείρημά σου, μπορείς να το αναλύσεις?
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by Enositis »

mama mafia wrote:
Enositis21 wrote: Εγώ πιστεύω οτι ξέρουν πολύ καλα οτι τους πλήγει.Δεν είναι βλάκες.Απλά εκτελούν τυφλά εντολές.Όταν σταματήσουν να το κάνουν τότε δεν μιλάμε για συνηδειτοποίηση οτι το μνημονιο τους πλήγει.αλλα για επανάσταση
Κι ο στρατιωτικός μπορει να εναντιώνεται στον πόλεμο.τι θα κάνει αν ερθει πολεμος θα απεργήσει;
Το θέμα δεν ειναι που θα το χτυπησουμε!αλλα πόσοι!και αυτοι τη στιγμή χτυπάμε 5-10 τα παρακλάδια του!
Λές ότι δεν είναι βλάκες αλλά εκτελούν τυφλά εντολές, Κάπου χάνει σε λογική αυτό.

Επιπλέον, δεν μπορώ να πώ ότι κατάλαβα ακριβώς το επιχείρημά σου, μπορείς να το αναλύσεις?
Eκτελούν εντολές γιατι αυτό είναι το καθίκον τους!Δεν ειναι βλάκας οποιος εκτελει το καθήκον του.
Εννοώ οτι ακόμα και αν καποιοι αστυνομικοί ή ματατζίδες θελουν κι αυτοι να καει το μπουρδελο η βουλή δε μπορουν να το αφήσουν να γινει.γιατι τότε θα έχουν αθετήσει το καθήκον τους.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by mama mafia »

Enositis21 wrote:
mama mafia wrote:
Enositis21 wrote: Εγώ πιστεύω οτι ξέρουν πολύ καλα οτι τους πλήγει.Δεν είναι βλάκες.Απλά εκτελούν τυφλά εντολές.Όταν σταματήσουν να το κάνουν τότε δεν μιλάμε για συνηδειτοποίηση οτι το μνημονιο τους πλήγει.αλλα για επανάσταση
Κι ο στρατιωτικός μπορει να εναντιώνεται στον πόλεμο.τι θα κάνει αν ερθει πολεμος θα απεργήσει;
Το θέμα δεν ειναι που θα το χτυπησουμε!αλλα πόσοι!και αυτοι τη στιγμή χτυπάμε 5-10 τα παρακλάδια του!
Λές ότι δεν είναι βλάκες αλλά εκτελούν τυφλά εντολές, Κάπου χάνει σε λογική αυτό.

Επιπλέον, δεν μπορώ να πώ ότι κατάλαβα ακριβώς το επιχείρημά σου, μπορείς να το αναλύσεις?
Eκτελούν εντολές γιατι αυτό είναι το καθίκον τους!Δεν ειναι βλάκας οποιος εκτελει το καθήκον του.
Εννοώ οτι ακόμα και αν καποιοι αστυνομικοί ή ματατζίδες θελουν κι αυτοι να καει το μπουρδελο η βουλή δε μπορουν να το αφήσουν να γινει.γιατι τότε θα έχουν αθετήσει το καθήκον τους.
α οκ κατάλαβα , απλώς δε φαινότανε ότι αναφερόσουν στους αστυνομικούς. μάλλον δεν κατάλαβες κι εσύ ακριβώς αυτά που είπα.

προφανώς δεν μπορούν να αθετήσουν το καθήκον τους, το οποίο είναι να επιβάλουν την τάξη. αλλά είναι καθήκον τους να πετάνε χημικά?
Leave the gun. Take the cannoli
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”