Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Nad
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 65
Joined: Wed Nov 24, 2010 5:52 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by Nad »

Κοψτε να κραζεται καθε φορα που γινεται γενικη συνελευση και πατηστε και σε καμια,ΑΝ σας ενδιαφερει τι παιδεια θελουν να σας δωσουν,ΚΑΙ ΑΝ θελετε να γινεται σοβαροι μηχανικοι και μορφωμενοι ανθρωποι(αν ξερετε τι παει να πει αυτο)
Θα μπορουσατε να ειστε με αυτους που τους νοιαζει να πηγαινουν τις συνελυσεις για να μην αφηνουν τον καθε ενα(υπουργο,παραταξη,προεδρο σχολης,πρυτανη κλπ) να κανει οτι του κατεβαινει...

Βγαλτε το σκασμο γιατι η αδιαφορια σας για οτι συμβαινει πιο εξω απο το σπιτι σας, σπαει τα νευρα καποιων.

Και αν τολματε ελατε στην γενικη στην γενικη συνελευση να διαμαρτυρηθειτε και οχι μεσα απο μια ιστοσελιδα.
Αλλωστε ειστε "υπερανω",θα τα βγαλετε περα με ολους!!!!!!!!!!!!
Μία από τις χειρότερες αιτίες εχθρότητας είναι η λύσσα και η ποταπή επιθυμία να δεις να υποκύπτει αυτός που τολμάει να αντιστέκεται σε αυτό που σε συνθλίβει. Albert Camus.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by Διάτανος »

Nad wrote:Κοψτε να κραζεται καθε φορα που γινεται γενικη συνελευση και πατηστε και σε καμια,ΑΝ σας ενδιαφερει τι παιδεια θελουν να σας δωσουν,ΚΑΙ ΑΝ θελετε να γινεται σοβαροι μηχανικοι και μορφωμενοι ανθρωποι(αν ξερετε τι παει να πει αυτο)
Θα μπορουσατε να ειστε με αυτους που τους νοιαζει να πηγαινουν τις συνελυσεις για να μην αφηνουν τον καθε ενα(υπουργο,παραταξη,προεδρο σχολης,πρυτανη κλπ) να κανει οτι του κατεβαινει...

Βγαλτε το σκασμο γιατι η αδιαφορια σας για οτι συμβαινει πιο εξω απο το σπιτι σας, σπαει τα νευρα καποιων.

Και αν τολματε ελατε στην γενικη στην γενικη συνελευση να διαμαρτυρηθειτε και οχι μεσα απο μια ιστοσελιδα.
Αλλωστε ειστε "υπερανω",θα τα βγαλετε περα με ολους!!!!!!!!!!!!
+1 και εγώ το έχω βαρεθεί το τριπάκι αααα έχει πάλι συνέλευση ας κράξω τα εαακ στο φόρουμ για τις καταλήψεις και δεν θα πατήσω στη συνέλευση και δεν είμαι εαακίτης το ξεκαθαρίζω
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by Doublecore »

Nad wrote:Κοψτε να κραζεται καθε φορα που γινεται γενικη συνελευση και πατηστε και σε καμια,ΑΝ σας ενδιαφερει τι παιδεια θελουν να σας δωσουν,ΚΑΙ ΑΝ θελετε να γινεται σοβαροι μηχανικοι και μορφωμενοι ανθρωποι(αν ξερετε τι παει να πει αυτο)
Θα μπορουσατε να ειστε με αυτους που τους νοιαζει να πηγαινουν τις συνελυσεις για να μην αφηνουν τον καθε ενα(υπουργο,παραταξη,προεδρο σχολης,πρυτανη κλπ) να κανει οτι του κατεβαινει...

Βγαλτε το σκασμο γιατι η αδιαφορια σας για οτι συμβαινει πιο εξω απο το σπιτι σας, σπαει τα νευρα καποιων.

Και αν τολματε ελατε στην γενικη στην γενικη συνελευση να διαμαρτυρηθειτε και οχι μεσα απο μια ιστοσελιδα.
Αλλωστε ειστε "υπερανω",θα τα βγαλετε περα με ολους!!!!!!!!!!!!

Αν εσυ πιστευεις πως μεσα απο μια συνελευση θα γινεις καλυτερος μηχανικος και πιο μορφωμενος τοτε πασο...

Επισης νομιζω οτι ειναι μια μορφη διαμαρτυριας το γεγονος οτι απο τους σχεδον 1500 εγγεγραμενους στην σχολη μας κατεβαινουν στην συνελευση το πολυ 300(και πολλους λεω...)
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by Kitharistas »

Doublecore wrote:
Nad wrote:Κοψτε να κραζεται καθε φορα που γινεται γενικη συνελευση και πατηστε και σε καμια,ΑΝ σας ενδιαφερει τι παιδεια θελουν να σας δωσουν,ΚΑΙ ΑΝ θελετε να γινεται σοβαροι μηχανικοι και μορφωμενοι ανθρωποι(αν ξερετε τι παει να πει αυτο)
Θα μπορουσατε να ειστε με αυτους που τους νοιαζει να πηγαινουν τις συνελυσεις για να μην αφηνουν τον καθε ενα(υπουργο,παραταξη,προεδρο σχολης,πρυτανη κλπ) να κανει οτι του κατεβαινει...

Βγαλτε το σκασμο γιατι η αδιαφορια σας για οτι συμβαινει πιο εξω απο το σπιτι σας, σπαει τα νευρα καποιων.

Και αν τολματε ελατε στην γενικη στην γενικη συνελευση να διαμαρτυρηθειτε και οχι μεσα απο μια ιστοσελιδα.
Αλλωστε ειστε "υπερανω",θα τα βγαλετε περα με ολους!!!!!!!!!!!!

Αν εσυ πιστευεις πως μεσα απο μια συνελευση θα γινεις καλυτερος μηχανικος και πιο μορφωμενος τοτε πασο...

Επισης νομιζω οτι ειναι μια μορφη διαμαρτυριας το γεγονος οτι απο τους σχεδον 1500 εγγεγραμενους στην σχολη μας κατεβαινουν στην συνελευση το πολυ 300(και πολλους λεω...)
θα συμφωνήσω με τον doublecore.. δεν σε κάνει καλύτερο μηχανικό το να πας στην συνέλευση γιατί για να την υποστηρίζεις έτσι σίγουρα είσαι κομματικοποιημένος (κάπου στο ποστ σου κράζεις το ότι κάνουν ότι θέλουν οι παρατάξεις).. και όσο για τα νουμεράκια όσο είμαι στην σχολή η συνέλευση με την μεγαλύτερη προσέλευση ήταν μία από τις τελευταίες που την πήρε η ΔΑΠ επειδή οι φοιτητές είχαν αγανακτήσει με τις καταλήψεις και ήταν η μόνη επιλογή τους..
Rock on buddies...
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by sid »

koukoulomenos wrote:Τέλος πάντων καλό σας τριήμερο
αντιγραφέα :evil:

Nad wrote:Βγαλτε το σκασμο γιατι η αδιαφορια σας για οτι συμβαινει πιο εξω απο το σπιτι σας, σπαει τα νευρα καποιων.
στα @@ μας * **πόσο μάλλον όταν συμπεριφέρονται σαν να είναι όλη η σχολή σπίτι τους***



Και αν τολματε ελατε στην γενικη στην γενικη συνελευση



(HarismakaritipleonSukhoi , μην απογοητεύεσαι για τα @@ , δεν αποποιούμαι της θηλυκότητας μου , είναι συμβολική έκφραση)
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
seitanalaman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 98
Joined: Sat Mar 06, 2010 6:05 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by seitanalaman »

Kitharistas wrote: δεν σε κάνει καλύτερο μηχανικό το να πας στην συνέλευση γιατί για να την υποστηρίζεις έτσι σίγουρα είσαι κομματικοποιημένος
Φιλε μου κανεις πολυ μεγαλο λαθος.... Εγω ειμαι μη κομματικοποιημενος και εχω παει σχεδον σε ολες τις συνελευεσεις της σχολης και ειμαι 5ο ετος.... Και ναι συμφωνω οτι πρεπει να γινονται γενικες συνελευσεις.... Οχι βεβαια καθε βδομαδα αλλα ανα τακτα διαστηματα και οποτε ειναι αναγκαιο τελος παντων... Δεν καταλαβαινω γιατι οποιοι θελουν συνελευσεις πρεπει να ειναι απαραιτητα σε κομματα.... Και εννοειται οτι αν παταγαμε περισσοτεροι στις συνελευσεις, κατι θα αλλαζε προς το καλυτερο.....
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by Kitharistas »

seitanalaman wrote:
Kitharistas wrote: δεν σε κάνει καλύτερο μηχανικό το να πας στην συνέλευση γιατί για να την υποστηρίζεις έτσι σίγουρα είσαι κομματικοποιημένος
Φιλε μου κανεις πολυ μεγαλο λαθος.... Εγω ειμαι μη κομματικοποιημενος και εχω παει σχεδον σε ολες τις συνελευεσεις της σχολης και ειμαι 5ο ετος.... Και ναι συμφωνω οτι πρεπει να γινονται γενικες συνελευσεις.... Οχι βεβαια καθε βδομαδα αλλα ανα τακτα διαστηματα και οποτε ειναι αναγκαιο τελος παντων... Δεν καταλαβαινω γιατι οποιοι θελουν συνελευσεις πρεπει να ειναι απαραιτητα σε κομματα.... Και εννοειται οτι αν παταγαμε περισσοτεροι στις συνελευσεις, κατι θα αλλαζε προς το καλυτερο.....
δεν διαφωνώ, αυτό που εννοούσα στην ουσία είναι πως θα γίνει στην τελική ότι θέλει κάποια παράταξη-σχήμα-επιτροπή-whatever.. και δεν θα γίνει αυτό που θέλουν οι φοιτητές.. εντάξει εγώ είμαι δεύτερο έτος και δεν έχω μεγάλη "εμπειρία" στο συγκεκριμένο τομέα αλλά δεν έχω δει ποτέ να στηρίζεται κάποιος ανεξάρτητος.. από εκεί βγάζω κυρίως αυτό το συμπέρασμα.. γιατί όσων οι απόψεις ακούγονται είναι ναι μεν αλλά.. ψηφίζεις αυτόν με τον οποίο συμφωνείς στα περισσότερα σημεία? δεν μπορεί να γίνει κάτι για το γενικό καλό, με αντικειμενικά κριτήρια? εκεί είναι το δικό μου θέμα..
Rock on buddies...
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by eΝy »

Καλό κάνουν οι συνελεύσεις, δεν κάνουν κακό.

Οι καταλήψεις βλάπτουν και αυτές μόνο όταν ξεπερνιέται το μέτρο. Αλλά και η αδιαφορία βλάπτει ακόμα περισσότερο, γιατί αν καθίσεις και το σκεφτείς, τον Γιωργάκη και το ΔΝΤ δεν τους εξέλεξαν οι Πασόκοι... Οι αδιάφοροι τους εξέλεξαν.

Ας μην γκρινιάζουν λοιπόν μετά ούτε οι πασόκοι, αλλά ούτε και οι αδιάφοροι.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by crouch »

Δεν τον εξέλεξαν το Γιωργάκη και τον κάθε γιωργάκη αυτοί που δεν ψήφισαν ή αυτοί που έριξαν λευκό ή άκυρο. Εξελέγη από τη μη-αδιάφορη πλειοψηφούσα μειοψηφία του εκλογικού σώματος.

Οπότε η συνειδητή αδιαφορία, μέσα σε ένα σύνολο πολιτών που επιμένει να έχει αυτό το προσανατολισμό στη ψήφο του, είναι η μόνη λύση για να διατηρήσεις την αξιοπρέπειά σου, μέχρι να παρουσιαστεί πραγματική λύση και ελπίδα σε σχήμα που θα στηριχθεί και θα φανεί αντάξιο των προσδοκιών. Όμως αυτό δε θα συμβεί ποτέ χωρίς δραματικές αλλαγές που πιθανόν να περιλαμβάνουν αιματοκύλισμα και δίκες/εκτελέσεις διαπλεκόμενων. Οπότε μέχρι τότε ας κοιτάξουμε να απολαύσουμε όσο περισσότερο μπορούμε αυτό το θέατρο παραλόγου.

Και για την συνέλευση στη σχολή μας, όσοι λένε ότι όποιος δεν πατάει, δεν αντιδρά, και άρα είναι συνένοχος και συνυπαίτιος για την κατάσταση που διαμορφώνεται στη παιδεία και στο πανεπιστήμιο, τα βλέπουν μάλλον ανάποδα. Αν συμμετέχεις σε αυτό το θεσμό των φοιτητικών συνελεύσεων με τη μορφή πλαισίων και καταλήψεων, και τα αποτελέσματα που έχει όλα αυτά τα χρόνια, που αντικατοπτρίζονται στη σημερινή υπέροχη πανεπιστημιακή παιδεία που απολαμβάνουμε, τότε δεν έχεις κανένα λόγο να διαμαρτύρεσαι και να αντιδράς. Γιατί συνδιαμόρφωσες αυτή τη κατάσταση, η συμμετοχή σου στο σύστημα αρκεί.

Από την άλλη πλευρά, αυτός που δεν ψηφίζει, δεν πατάει στη συνέλευση, δεν συζητά καν με συνδικαλίζοντες φοιτητές, έχει κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρεται για την κατάσταση που δεν έχει συνδιαμορφώσει επ ουδενί με έμεσο ή άμεσο τρόπο.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by Διάτανος »

κρουτς προτείνεις μαζική αδιαφορία δηλαδή?
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”