ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
tsadreas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 108
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:28 pm
Gender: Male

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by tsadreas »

Νομιζω οτι δεν μπορεις αλλα καλυτερα να ρωτησεις τη γραμματεια
gogo
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 39
Joined: Wed Jun 16, 2010 1:49 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by gogo »

και εγω νομιζω οτι δηλωνεις διπλωματικη
μονο στις εγγραφες δηλ. στη δηλωση μαθηματων
seitanalaman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 98
Joined: Sat Mar 06, 2010 6:05 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by seitanalaman »

Παιδια εγω που χρωσταω 11 κ δεν εχω παρει διπλωματικη υπαρχει περιπτωση να μπορω?????? Η τα 10 μαθηματα ειναι αυστηρο οριο????
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by eΝy »

Θεωρητικά και με 40 μαθήματα μπορείς να πάρεις διπλωματική, αν βρεις καθηγητή να σε αναλάβει. Στα χαρτιά όμως η Γραμματεία δεν σε καταχωρεί ως "διπλωματικό" αν δεν έχεις <10 μαθήματα, επομένως δώρον άδωρον.

Αφού όμως χρωστάς 11 τώρα, λογικά στο τέλος της εξεταστικής δεν θα χρωστάς λιγότερα από 10? Βρες και έναν καθηγητή για διπλωματική στο ενδιάμεσο και θα σαι, λογικά πάντα, καλυμμένος.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
seitanalaman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 98
Joined: Sat Mar 06, 2010 6:05 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by seitanalaman »

Ωπα....Αλλο ρωτησα.... Για τη διπλωματικη τα ξερω..... Αν θα μπορω να δωσω στην πτυχιακη εξεταστικη ρωτησα.....
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by EiRiNaKi »

Φαντάζομαι ότι το όριο θα είναι αυστηρό...γι αυτό υπάρχει εξάλλου.
benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by benediktos »

Λοιπόν, εγώ χρωστάω 3 για χειμώνα και 6 για καλοκαίρι και έχω πάρει διπλωματική από το Νοέμβριο και συνεπώς δεν την έχω δηλώσει...
Πήγα σήμερα στη γραμματεία να κάνω αίτηση για την πτυχιακή εξεταστική και τους ρώτησα τι παίζει...
Μου είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά να χρωστώ κάτω από 10 (οκ σε αυτό) και να έχω δηλώσει διπλωματική..
Τους είπα ότι έχω πάρει διπλωματική αλλά την πήρα αφού είχαν ολοκληρωθεί οι εγγραφές για τα εξάμηνα και μου είπαν ότι αφού ήξερα ότι θα πάρω διπλωματική, θα έπρεπε να τη δηλώσω με οποιοδήποτε τυχαίο όνομα και αργότερα απλά θα έκανα αίτηση για αλλαγή τίτλου της εξεταστικής... Κάπως έτσι...
Ήταν τελείως αρνητικές στο να δηλώσω διπλωματική τώρα ακόμα κι αν μου έδινε το αντίστοιχο χαρτομάνι ο καθηγητής στον οποίο ανέλαβα διπλωματική....

Πάει το ένα......

Το δεύτερο:
Πήρα πριν λίγο τηλέφωνο τον Παπαντώνη και του εξήγησα την περίπτωσή μου (και φαντάζομαι ότι είναι πάρα πολλοί στην ίδια θέση με μένα)...
Και μου είπε ότι την πάτησαν (δικό του το ρήμα αυτό) με την πτυχιακή εξεταστική και ότι δεν έθεσαν σωστούς όρους..
Αυτό που ήθελαν να πετύχουν ήταν όσοι χρωστάνε 2-3 μαθήματα για το καλοκαίρι, να μην περιμένουν το καλοκαίρι αλλά να τα δώσουν τώρα και να πάρουν το δίπλωμα το Μάιο του 2011 και όχι το 2012...
Αλλά πλέον το πιο πιθανό είναι ότι θα επικρατήσει η φιλοφοιτητική (δικό του το επίθετο) άποψη και θα δώσουν πτυχιακή εξεταστική όσοι χρωστάνε από 10 μαθήματα και κάτω (με το πέρας της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου 2010, σύμφωνα και με την ανακοίνωση) και γι' αυτό με προέτρεψε να κάνω κανονικά την αίτησή μου στη γραμματεία...

Αυτά... Νομίζω ότι καλύφθηκαν όλες οι απορίες..
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by eΝy »

Ρε κάντε όλοι αίτηση και στα παπάρια σας.

Σιγά μη καθίσει η γραμματεία να τσεκάρει μία μία 500 αιτήσεις.

Στη τελική δεν πληρώνεις δα και κανά παράβολο για την αίτηση..
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
HAK
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 40
Joined: Fri Oct 15, 2010 9:17 am

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by HAK »

Χρωστάω 9 μαθήματα κ δεν έχω πάρει διπλωματική. Πήγα στη γραμματεία να κάνω την αίτηση περιμένοντας ότι λογικά θα με αφήσουν τελικά να γράψω, αλλά μόλις τους το είπα μου απάντησαν "αφού δεν έχεις πάρει διπλωματική(να την έχεις δηλώσει κ από Οκτώβρη κιόλας) να μην κανείς την αίτηση".Τους λέω αν είναι να την κάνω εγώ σε περίπτωση που αλλάξει κ μου λένε "δε πρόκειται να αλλάξει". Τώρα δε ξέρω, ίσως δεν έχουν κάποια περαιτέρω ενημέρωση ή όντως αυτό δε πρόκειται να αλλάξει.
benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by benediktos »

τους ειπες οτι ρωτησες τον Παπαντωνη (τον ρωτησα εγω δηλαδη) και οτι σου ειπε να κανεις αιτηση;;
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”