Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by soti »

sid wrote:
soti wrote:
rchrys wrote:Ξέρει κανείς την αντιστοιχία των μαθηματικών Β, Γ και Δ με τα προηγούμενα; Έχω περάσει τα ΙΙα και ΙΙβ, αλλά στην δήλωση λέει ότι χρωστάω τα Γ.
"Γ" τα.
ΑΥΤΟΙ στην γραμματεία πολύ στα ΙΙ τους μας γράφουνε πάντως
Στο "α", στο "β" ή και στα δύο;
User avatar
thomas_chr
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 184
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:37 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Paradise City

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by thomas_chr »

rchrys wrote:Ξέρει κανείς την αντιστοιχία των μαθηματικών Β, Γ και Δ με τα προηγούμενα; Έχω περάσει τα ΙΙα και ΙΙβ, αλλά στην δήλωση λέει ότι χρωστάω τα Γ.
Είχα ρωτήσει στη γραμματεία σχετικά με αυτό πριν καμιά βδομάδα και μου απάντησαν ξεκάθαρα: Τα ΙΙΑ γίνονται "Μαθηματικά Β", τα ΙΙΒ γίνονται "Μαθηματικά Γ" και μεταφέρονται 3ο εξάμηνο και τα ΙΙΙΑ γίνονται "Μαθηματικά Δ" και μεταφέρονται στο 4ο εξάμηνο.
Δε μου είπαν για ύλη, αλλά το παραπάνω το είπαν ξεκάθαρα. Και απορώ κι εγώ γιατί στη δήλωση μου δείχνει σαν να χρωστάω τα Γ, ενώ τα ΙΙΒ που είναι η αντιστοιχία τους τα έχω περάσει.

Βάσει των βιβλίων που προτείνονται στον Εύδοξο, τα Γ είναι Συνήθης και Μερικές Διαφορικές, ενώ τα Δ είναι πλέον μόνο Μιγαδική Ανάλυση.
~And when your fears subside and shadows still remain
I know that you can love me when there's no one left to blame~
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Kokontina-_- »

thomas_chr wrote:
rchrys wrote:Ξέρει κανείς την αντιστοιχία των μαθηματικών Β, Γ και Δ με τα προηγούμενα; Έχω περάσει τα ΙΙα και ΙΙβ, αλλά στην δήλωση λέει ότι χρωστάω τα Γ.
Είχα ρωτήσει στη γραμματεία σχετικά με αυτό πριν καμιά βδομάδα και μου απάντησαν ξεκάθαρα: Τα ΙΙΑ γίνονται "Μαθηματικά Β", τα ΙΙΒ γίνονται "Μαθηματικά Γ" και μεταφέρονται 3ο εξάμηνο και τα ΙΙΙΑ γίνονται "Μαθηματικά Δ" και μεταφέρονται στο 4ο εξάμηνο.
Δε μου είπαν για ύλη, αλλά το παραπάνω το είπαν ξεκάθαρα. Και απορώ κι εγώ γιατί στη δήλωση μου δείχνει σαν να χρωστάω τα Γ, ενώ τα ΙΙΒ που είναι η αντιστοιχία τους τα έχω περάσει.

Βάσει των βιβλίων που προτείνονται στον Εύδοξο, τα Γ είναι Συνήθης και Μερικές Διαφορικές, ενώ τα Δ είναι πλέον μόνο Μιγαδική Ανάλυση.

Αυτο δεν ειπα κ εγω? Οσοι χρωστανε τα ΙΙβ και τα ΙΙΙα θα χρωστανε και τα Γ κ τα Δ, στα Γ ειναι ολες οι διαφορικες (μερικες διαφορικες κ συνηθεις διαφορικες των ΙΙβ και ΙΙΙα) και στα Δ ειναι οι μιγαδικοι μαλλον μονο, εκτος αν τους βαλουν κ τπτ αλλο για να γινει πιο παλουκι :P
Παντως τα νεα μαθηματικα Γ δε θα περνιουνται με τπτ, ηταν που ηταν τα ΙΙβ ψιλοπαλουκακι, τωρα που μπηκαν κ τα αλλα μαζι, θα γινει το μαθημα χειροτερο κ απο τα στροβιλα κ την αριθμητικη μαζι, οταν ο Κ. Γιαννα εχει κεφια να συνουσιασει κοσμο :P Για να μην πω κ το Σπιτα μαζι :P


Stallion wrote:Η επι πτυχιω θα ναι για ολους ?

Αυτη την ερωτηση δε θα στην απαντησει ποτε κανεις με σιγουρια, κ αν σου λεει οτι ειναι σιγουρος, μαλλον ειναι σε αλλη σχολη κ μπερδευτηκε. Ουτε στη γραμματεια θα σου ππυν με σιγουρια. Αυτο το μυστηριο θα λυθει οταν με το καλο ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ η εξεταστικη, γτ ακομα κ οι ανακοινωσεις που βγαινουν λιγο πριν την εξεταστικη, μετα απο λιγο αλλαζουν που κ που :P
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
Ironman88
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 133
Joined: Sun Jun 13, 2010 6:10 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Ironman88 »

Και γω με τα ΙΙβ περασμένα τα έχω.. Μήπως παίζει κάποιο λάθος; Γιατί έτσι από τα 5 Μαθηματικά μας πάνε στα 6..
Και μήπως να κινηθούμε, καλά να αλλάξουν ύλες κλπ αλλά γιατί να έχουμε παραπάνω κιολας.
User avatar
Stallion
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 156
Joined: Sat Mar 27, 2010 12:44 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Stallion »

Δηλαδη οσοι περασαν τα 2β τωρα αλλα δεν περασουν τα 3α θα ειναι σαν να μην εδωσαν 2β σοβαρα μιλαμε τωρα ?
Τι μαλακιες ειναι αυτα ?
User avatar
thomas_chr
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 184
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:37 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Paradise City

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by thomas_chr »

Kokontina-_- wrote:Αυτο δεν ειπα κ εγω? Οσοι χρωστανε τα ΙΙβ και τα ΙΙΙα θα χρωστανε και τα Γ κ τα Δ, στα Γ ειναι ολες οι διαφορικες (μερικες διαφορικες κ συνηθεις διαφορικες των ΙΙβ και ΙΙΙα) και στα Δ ειναι οι μιγαδικοι μαλλον μονο, εκτος αν τους βαλουν κ τπτ αλλο για να γινει πιο παλουκι :P
Ναι απλά το ανέφερα επειδή ρώτησα τη γραμματεία και μου το είπαν έτσι όντως, όμως από την άλλη μου εμφανίζει κόκκινο στη δήλωση των Γ σαν να τα χρωστάω ενώ σύμφωνα με αυτά που μου είπαν δε θα έπρεπε.

Φαντάζομαι ότι είναι λάθος που θα διορθωθεί. Επίσης μου εμφανίζει την Υπολογιστική Ρευστομηχανική του 7ου εξ. με άσπρο (μέχρι πέρσι ήταν στο 8ο) δηλαδή σαν μάθημα παραπάνω εξαμήνου από αυτό που γράφομαι δηλαδή που δε θα το οφείλω τώρα. Ούτε κόκκινο όπως τα άλλα καινούρια μαθήματα ούτε γαλάζιο ως περασμένο. Άρα κάτι παίζει με τις μεταφορές από το ένα εξάμηνο στο άλλο.
~And when your fears subside and shadows still remain
I know that you can love me when there's no one left to blame~
Ironman88
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 133
Joined: Sun Jun 13, 2010 6:10 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Ironman88 »

Αυτό μπορεί να είναι εικασία. Σίγουρα είναι άδικο, και αν μη τι άλλο μπλέξιμο. Εγώ πχ μετά την εξεταστική μπορεί να θέλω 3 μαθήματα για να πάρω διπλωματική, αμέσως αμέσως τα κάνανε 4.
Και εκτός αυτού όταν το έδωσα του έδωσα προτεραιότητα έναντι άλλων. Όπως μου φορτώνουν ένα μπορούν να μου αφαιρέσουν 1. Ή να μην έχω τα Δ- να κάνουν εξέταση στα 3α έως ένα λογικό διάστημα (πχ και την επόμενη επαναληπτική).
Mike 1.0
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Fri Dec 16, 2011 9:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Mike 1.0 »

Και σε μένα που χρωστάω μόνο τα ΙΙΙΑ εμφανίζεται ότι χρωστάω τα Γ.

Όταν είχα ρωτήσει εγώ το Σεπτέμβρη σχετικά με τα ΙΙΙΑ μου είχαν πει ότι δεν έχει αποφασιστεί ακόμη τι θα γίνει για αυτούς που τα χρωστάνε. Μου είπαν όμως ότι υπάρχει περίπτωση να χρωστάς ΚΑΙ τα δυο μαθήματα, στα οποία θα διασπαστεί η ύλη των ΙΙΙΑ δηλαδή τα Γ (διαφορικές) ΚΑΙ τα Δ (μιγαδική), που είναι εντελώς παλαβό και δεν πιστεύω ότι θα γίνει τελικά.

Παρ' όλα αυτά τα μαθηματικά Δ είναι προφανώς στο εαρινό εξάμηνο και δεν εμφανίζονται στη δήλωση, οπότε δεν ξέρουμε αν θεωρείται ότι τα χρωστάμε.

Γενικά, όποιος βγάλει άκρη με τη γραμματεία πρώτος, καλό θα ήταν να ενημερώσει το φόρουμ. Διαφορετικά, θα πρέπει να απευθυνθούμε με μαζικά mails σε κάποιον πιο αρμόδιο.
User avatar
thomas_chr
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 184
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:37 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Paradise City

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by thomas_chr »

Ironman88 wrote:Αυτό μπορεί να είναι εικασία. Σίγουρα είναι άδικο, και αν μη τι άλλο μπλέξιμο. Εγώ πχ μετά την εξεταστική μπορεί να θέλω 3 μαθήματα για να πάρω διπλωματική, αμέσως αμέσως τα κάνανε 4.
Και εκτός αυτού όταν το έδωσα του έδωσα προτεραιότητα έναντι άλλων. Όπως μου φορτώνουν ένα μπορούν να μου αφαιρέσουν 1. Ή να μην έχω τα Δ- να κάνουν εξέταση στα 3α έως ένα λογικό διάστημα (πχ και την επόμενη επαναληπτική).
Αν έχεις τα ΙΙΒ περασμένα τότε ΔΕΝ θα χρωστάς τα Γ, γιατί τα Γ αντικαθιστούν τα ΙΙΒ. Αυτό το ρώτησα συγκεκριμένα στη γραμματεία επειδή κι εγώ έτσι είμαι. Γι αυτό λέω ότι πιθανότατα απλώς να υπάρχει λάθος στη φόρμα εγγραφής.
~And when your fears subside and shadows still remain
I know that you can love me when there's no one left to blame~
Ironman88
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 133
Joined: Sun Jun 13, 2010 6:10 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Ironman88 »

thomas_chr wrote:
Ironman88 wrote:Αυτό μπορεί να είναι εικασία. Σίγουρα είναι άδικο, και αν μη τι άλλο μπλέξιμο. Εγώ πχ μετά την εξεταστική μπορεί να θέλω 3 μαθήματα για να πάρω διπλωματική, αμέσως αμέσως τα κάνανε 4.
Και εκτός αυτού όταν το έδωσα του έδωσα προτεραιότητα έναντι άλλων. Όπως μου φορτώνουν ένα μπορούν να μου αφαιρέσουν 1. Ή να μην έχω τα Δ- να κάνουν εξέταση στα 3α έως ένα λογικό διάστημα (πχ και την επόμενη επαναληπτική).
Αν έχεις τα ΙΙΒ περασμένα τότε ΔΕΝ θα χρωστάς τα Γ, γιατί τα Γ αντικαθιστούν τα ΙΙΒ. Αυτό το ρώτησα συγκεκριμένα στη γραμματεία επειδή κι εγώ έτσι είμαι. Γι αυτό λέω ότι πιθανότατα απλώς να υπάρχει λάθος στη φόρμα εγγραφής.
Fine by me. Έκπληξη να μην έχω και είμαι οκ.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”