Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 9/12/14

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 9/12/14

Post by arxaios »

Νομίζω Τρίτη, ας μας πει κάποιος σίγουρα...
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
User avatar
davidg
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 102
Joined: Wed Sep 17, 2014 6:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 9/12/14

Post by davidg »

ναι,τριτη 16/12 η επομενη γ.σ.
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 9/12/14

Post by Spiderpan »

Μέχρι τις 14:30 δεν είχαν ξεκινήσει. Επιστρέφω 15:15 στο αμφιθέατρο και είχαν ήδη γίνει όλες οι τοποθετήσεις, πλην του ανεξάρτητου για ανοιχτή σχολή. Στο 45λεπτο που μεσολάβησε μέχρι να γυρίσω, απ'ότι με ενημέρωσαν και κατάλαβα, με απουσία της ΔΑΠ για ερωτήσεις(είτε για να δεχτεί κατά την τοποθέτησή της είτε για να κάνει)ξεπετάχτηκαν στα γρήγορα όλες οι τοποθετήσεις (ΕΑΑΚ, ΑΡΕΝΣυντονιστική Επιτροπή Κατάληψης Part 1, Επιτροπή Αγώνα και ΠΑΣΠ), χωρίς να γίνουν ερωτήσεις. Και κάπου προς το τέλος έσκασε μύτη (ή ήταν από την αρχή και δεν πήραν χαμπάρι πότε ξεκίνησε, δεν είμαι σίγουρος για το 45λεπτο) το ανεξάρτητο μαζί με μια πληθώρα πρωτοετών που είχαν μαζευτεί υπέρ του. Μέτα μίλησε και η ανεξάρτητη αριστεράΣυντονιστική Επιτροπή Κατάληψης Part 2 που δηλώθηκε δεν είχε πλαίσιο, αλλά έκανε τοποθέτηση.

Καλά μέχρι εδώ;

Όπως υποψιάζεστε όσοι έχετε εμπειρία στις συνελεύσεις, έγινε καταιγισμός ερωτήσεων προς το ανεξάρτητο. Όσο κράτησαν όλες οι προηγούμενες τοποθετήσεις, τόσο, ίσως και παραπάνω, κράτησε η τοποθέτηση του ανεξάρτητου.

Έχω να πω τα εξής. Μπράβο στα παιδιά που πήραν την πρωτοβουλία. Σαν αρχαίος^2 (αρχαίε μάλλον είμαι πιο αρχαίος εγώ, κάτι θα πρέπει να κάνουμε με τα usernames) έχω αρκετή εμπειρία πλέον και μπορώ να πω ότι είναι η πρώτη φορά που βλέπω τέτοια πρωτοβουλία σε πρωτοετείς. Μιλάμε για εντελώς άπειρους στο θέμα, χωρίς καν ένα χρόνο στη σχολή, πήραν το θάρρος και κατέβηκαν να κυνηγήσουν αυτό που πιστεύουν και θέλουν. Γενικά επικροτώ τον αγώνα οποιασδήποτε πλευράς ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ ή όχι, διότι πιστεύουν κάτι και το κυνηγούν, δεν κάθονται να κάνουν πολιτική από τον καναπέ μόνο. Ωστόσο, ένα μεγαλύτερο μπράβο στους πρωτοετείς γιατί είχαν τα cojones να κατεβούν στη συνέλευση, χωρίς καθοδήγηση, εντελώς άπειροι (κάτι το οποίο φάνηκε έντονα), βασισμένοι πρακτικά στον ενθουσιασμό τους και στους συμφοιτητές που τσαπατσούλικα κινητοποίησαν. Ναι ήταν άπειροι και τους πήραν φαλάγγι οι έμπειροι.

Παρεπιμτόντως, χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να θέλω να φανώ προσβλητικός προς τους συμφοιτητές μας από τις αριστερές παρατάξεις, ναι μεν καλά κάνετε και υποστηρίζετε τα πιστεύω σας, αλλά...τώρα το παίξατε μάγκες στους άπειρους "άβγαλτους" πρωτοετείς; Οι ερωτήσεις καλώς έγιναν, πιθανό το ίδιο θα έκανα αν ήμουν στη θέση σας, όμως κλασικά πατήσατε πάνω στο ότι φοβάται να πάρει ο άλλος θέση στην κλασική ερώτηση "πες εσύ ένα άλλο μέτρο." Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις(γενικευμένο β' ενικό) ένα από τα παιδιά στο άσχετο έξω από το κυλικείο, θα σου δώσει σαφή απάντηση. Σήμερα εγώ αυτό που παρατήρησα δεν ήταν Γνώμη Α' Vs. Γνώμη Β', γιατί αυτό επαναλαμβάνεται σαν φαύλος κύκλος χρόνια τώρα και διαφέρει μόνο στις λεπτομέρειες. Ήταν εμπειρία Vs. απειρία!
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 9/12/14

Post by arxaios »

Spiderpan wrote:Σαν αρχαίος^2 (αρχαίε μάλλον είμαι πιο αρχαίος εγώ, κάτι θα πρέπει να κάνουμε με τα usernames)
Περιμένω προτάσεις μέσω πμ... :lol: :lol: :lol: 8-) 8-) 8-) 8-)
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 9/12/14

Post by Kuchiki_Byakuya »

Spiderpan wrote: Ήταν εμπειρία Vs. απειρία!
θα μάθουν τα παιδιά. θα φάνε τα σκατά που φάγαμε και εμείς και θα μάθουν πως λειτουργείς σε μια συνέλευση. δεν υπάρχει μηχανισμός που να ετοιμάζει ανθρώπους όπως τα κόμματα και δεν είναι όλοι αργόσχολοι με τα λεφτά του μπαμπά της μελετητικής να κάθονται στην σχολή οχτώ και βάλε χρόνια.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 9/12/14

Post by Spiderpan »

Γενικά παρατηρείται μια ευχάριστη αλλαγή κλίματος στη νοοτροπία του νέου ρεύματος(νέας γενιάς)! Και θα εκλείψει σιγά σιγά το είδος μου, των αρχαίων, γιατί κάποια στιγμή θα ξεμπερδέψουμε εμέις και οι νέοι θα τελειώνουν όλοι στην ώρα τους και θα υπάρχει διαφορετική νοοτροπία!
User avatar
Heretic
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 47
Joined: Sun Nov 30, 2014 8:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 9/12/14

Post by Heretic »

Η ΔΑΠ γιατι πουλησε ετσι στεγνα το Ανεξαρτητο και δεν κατεβηκε καν στη συνελευση; Τους αφησαν να τους κατασπαραξουν οι αριστεροι και παρολ' αυτα πλησιαζαν τις 100 ψηφους. Αφου ηξεραν οτι θα κατεβει ανεξαρτητο κι αφου διατυμπανιζουν ποσο κοντα ειναι στους φοιτητες και ποσο τους νοιαζονται, γιατι ειχαν δωσει εντολη να μην πατησει κανενας στην ψηφοφορια, καταδικαζοντας σε ηττα τους πρωτοετεις; Μαλλον πλησιαζει η Αραχωβα και που να τρεχεις τωρα με αναπληρωσεις Κουλη και ΒΡ
mechengineer
Major
Major
Posts: 169
Joined: Mon Dec 31, 2012 11:20 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 9/12/14

Post by mechengineer »

Παιδιά μια ερώτηση : Αυτό το τριήμερο που η σχολή τελεί υπό κατάληψη, λογικά δεν θα πραγματοποιηθούν τα εργαστήρια που είχαν προγραμματισθεί αυτές τις μέρες , έτσι δεν είναι? Να υποθέσω πως θα βγει κάποια ανακοίνωση για το πότε θα γίνουν?
Συγκεκριμένα , μιλάω για αυτά του μαθήματος Κατεργασίες Ι.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 9/12/14

Post by a_nikos »

Λογικα ναι, θα βγαλουν ανακοινωση
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
tom
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 3
Joined: Mon Oct 27, 2014 7:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 9/12/14

Post by tom »

τελικα μαθαμε ποιος ηταν ο λογος που κλεισαμε?
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”